Kustovnice Čínská – rostlina nesmrtelnosti

14.10.2016 v PR články 18

Kustovnice čínská, nebo také Goji patří mezi klenoty tradiční čínské medicíny.

Tato rostlina se používá v celé Číně staletí jako omlazující ovoce. Vzhledem se nápadně podobá šípku, sušená pak vypadá jako větší červené borůvky. Chuť plodů je však sladší než šípek a bez kyselého dozvuku. V tradiční čínské medicíně i mezi obyčejnými Číňany je považována za naprosto nepostradatelný potravinový doplněk. Je známa svou mnohostrannou prospěšností na lidský organizmus, a to jak v mladém, tak i pokročilém věku, přičemž nejsou známy žádné negativní vedlejší účinky.

 

Kustovnice čínská obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, například velké množství betakarotenu, vitamín C, B1 a B2, aktivní polysacharidy, důležité aminokyseliny včetně esenciálních aminokyselin a mnoho důležitých stopových prvků (např. zinek, selen, železo, vápník atd.).

 

Díky těmto látkám příznivě harmonizuje činnost jater a ledvin; zprůchodňuje a uvolňuje energetické blokády a posiluje jin v jaterních a ledvinových meridiánech, zvlášť při častém holdování alkoholu, nebo sexu.

 

Výrazně posiluje obranyschopnost a imunitu organismu. Zlepšuje krvetvorbu a má vliv na snižování krevního tlaku. Zvlhčuje plíce, čímž působí proti astmatu a některým druhům alergií. Vhodná při častém pití alkoholu. Podporuje sexuální funkce. Může omezit rozšiřování lupénky a dalších kožních onemocnění. Posiluje zrak, uklidňuje podrážděné oči a zlepšuje ostrost vidění.


 

 

Příběh o taoistickém mnichovi, který užíval Kustovnici Čínskou

Jak již bylo výše zmíněno, Kustovnice Čínská (Goji) působí nejen na řadu onemocnění, ale také její užívání omlazuje a prodlužuje lidský život. Proto ji také v minulosti užívala spousta taoistických mistrů, kteří kultivovali nesmrtelnost.

 

V čínské mytologii existuje řada příběhů o taoistických Mistrech užívajících tuto rostlinu. Pro příklad můžeme uvést příběh o taoistickém Mistru jménem Li Čching-jün (1677 – 1933), který údajně zařadil Kustovnici Čínskou do svého jídelníčku a díky tomu se údajně dožil 252 let.

 

Zde je jeho příběh:

Podle vyprávění se Li Čching-jün narodil na hornatém jihozápadě Číny a když mu bylo jedenáct, utekl z domova se třemi potulnými obchodníky s bylinami. Chlapec a jeho tři učitelé spolu cestovali po celé Číně, Tibetu a jihovýchodní Asii. Ocitali se v mnoha nebezpečných situacích, ale po celou dobu studovali bylinkářské tradice nejrůznějších oblastí.

Když byl Li Čching-jün starší, začal se živit jako bylinkář a proslavil se vynikajícím zdravím a neobyčejnou energií. Zvláště se zajímal o taoistickou “kultivaci života” a měl hluboký osobní zájem o posilující byliny.

 

Jednoho dne, když mu bylo kolem padesáti, potkal velmi starého muže, který navzdory úctyhodnému věku (v taoistické terminologii několik stovek let) chodil tak rychle, že mu Li Čching-jün nestačil. To na Mistra Li udělalo velký dojem, protože věřil, že svižná chůze je cestou ke zdraví, dlouhověkosti a současně známkou vnitřního zdraví. Li Čching-jün se tedy starého mudrce zeptal na jeho tajemství. Dozvěděl se, že když bude každý den jíst “polévku” z Kustovnice Čínské, brzy dosáhne nové úrovně zdraví. Li Čching-jün tuto bylinu samozřejmě znal, ale zatím netvořila zásadní součást jeho každodenní vegetariánské stravy. Udělal tedy přesně to, co mu starý mudrc radil, a od té doby polévku z Kustovnice Čínské nepřestával jíst.

 

Kvůli jeho “zářivému zdraví” a dlouhověkosti Li Čching-jüna hluboce ctili všichni, kdo ho znali. Měl také mnoho žáků, kteří jej následovali. I ve velmi vysokém věku měl ostrý zrak a silné nohy a stále každý den chodil na energické procházky, jedl vegetariánskou stravu, pil Kustovnici Čínskou a meditoval. Díky tomu všemu se dožil zdokumentovaných 252 let.

Li Čching-jün ve svých 224 letech. Foto z roku 1905

Produkty z Kustovnice Čínské

Existuje řada produktů z Kustovnice Čínské. Aby však byla tato bylina užívaná s největším možným účinkem, musí být zpracována v ochranné atmosféře a nepasterizovaná. Navíc nesmí obsahovat konzervanty, umělá barviva, či jiné chemické přísady.

V současné době je možné koupit Goji ve formě kapslí například od eshopu Verdena. Jedná se o za studena slisované Goji, které je ve formě kapslí, kdy z 2000mg plodu Goji je 500mg uloženo v jedné kapsli při zachování stejné výživné hodnoty. Konzumací zdravé výživy ve formě kapslí, tak získáte více potřebných živin, než kdyby jste jedli samotné plody Goji.


PR článek

Komentáře

Ikona diskutujiciho mona 2016-10-14 07:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

dobré ráno ,a co znečistění čínského životního prostředí?

Ikona diskutujiciho Blaf 2016-10-14 08:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

a co sušená kustovnice?

Ikona diskutujiciho DAveP 2016-10-14 10:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: A co sušená krkovice ? :-D

Ikona diskutujiciho Moudrávrba 2016-10-14 13:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Čína je velká. Znečištění je převážně na východě ve velkých městech s vysokou koncentrací lidí. Naopak západ je skoro liduprázdný a v horách žádné znečištění není.

Ikona diskutujiciho Moudrávrba 2016-10-14 16:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: U sušených kustovnic se sušením vytrácí vitamíny, především germanium, které je proti-rakovino tvorné. Také se sušené kustovnice převážejí v sáčcích a dochází u nich k plesnivění.

Ikona diskutujiciho Sigil 2016-10-14 20:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]:Hlavně si uvědomte, že je to PR článek, jak je zde uvedeno.

Ikona diskutujiciho sycho 2016-10-14 20:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nevite nekdo, jestli je nejaka moznost pestovat to u nas v cr, treba pres leto na balkone, v zime v pokoji kerik :).

Ikona diskutujiciho Blaf 2016-10-15 09:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]:Opravdu přínosný příspěvek.

Ikona diskutujiciho Alue 2016-10-15 11:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Sušená je výborná , i když samozřejmě všechno je lepší čerstvé, ale to ví každý… 🙂

Ikona diskutujiciho Moudravrba 2016-10-15 12:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: V komentáři píši ,,asepticky" a ne ,,septicky", jak vy citujete. Septicky je možná někde uzavřená kadibudka 🙂

Ikona diskutujiciho Sigil 2016-10-15 16:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]:Máte pravdu,mojechyba. I když bych řekl že se ono chybějící "a" dá vydedukovat z textu, popřípadě z dalšího slva "antibakteriálně"… Ale uznávám že odkaz na kadibudku je z hlediska manipulace a možnost "nemuset odpovědět" + zlehčit pisatele neskutečně lákavější.Rozhodně mne Váš post velmi obohatil. Protože psychologie ovlivňování mne zajímá. Ostatní se alespoˇzasmějí.

Ikona diskutujiciho Alue 2016-10-15 16:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]:  Sigile, tam nebyla žádná manipulace. Přestaň schovávat svoje uražené ego a svoji neznalost za útoky na druhé lidi, kteří se k tobě chovají slušně, na rozdíl od tebe.

Ikona diskutujiciho Macin 2016-10-15 20:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kustovnici mám celkem ráda, ale nemám důvěru k firmám, která tají cenu výrobku, a bez registrace se jí nedozvím.

Ikona diskutujiciho DaveP 2016-10-15 21:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Proč je nutné brát život tak vážně? Je třeba se bavit, užívat si zejména životní pohody a optimismu.

Ikona diskutujiciho Neotesanec 2016-10-16 12:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Lidičky, mě ten článek rozhodil a ty komentáře… Ty mne jaksi vykolejily. Teď abych tu kustovnici zasadil jinam, protože v průvanu loni umrzla. Musel jsem najít jiné slunečné a teplé místečko, nejlépe za stodolou. Zbývá mi pouhé pozorování. Příroda mi sama ukáže, kam co patří. Hezkou neděli přeji.

Ikona diskutujiciho Malina 2016-10-16 14:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Goji máme teď nově na zahrádce,mě chutná 🙂

Ikona diskutujiciho Blaf 2016-10-17 09:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho jirik 2016-10-19 14:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Odkaz na článek o kustovnici

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek