Květákové placičky

11.12.2016 v Zajímavosti 15

Ráda bych se s vámi podělila o svůj oblíbený recept, který jsem tak trochu našla a dovynalezla během období mého vegetariánství. Původně byl někde na internetu, ale jinak a trochu jsem ho předělala a zdokonalila… To vege-období mělo své výhody i nevýhody, jedna z výhod byla, že jsem se naučila nové recepty a květákové placičky jsou pro mě takový TOP, který si dělám pořád. Je to úplně jednoduché, moc dobré a taky praktické, protože se udělá těstíčko, to se jenom tvaruje, plácne do strouhanky a smaží, člověk se nemusí otravovat s trojobalem jako u klasického obalovaného květáku, nezadělá si celou kuchyň, nemusí potom kolik uklízet, taky to zabere mnohem méně času a zatímco obalovaný květák z mrazáku už není vončo, tyhle květákové placičky jsou na zamražení ideální, když člověk nemá čas vařit, jenom je vytáhne, rozpeče v troubě a jsou skoro jako čerstvé, vůbec se nerozpadají ani nerozbřednou. Navíc ze dvou květáků je těch placiček pořádná hromada, je to relativné levné, jednoduché a vděčné jídlo.


Co potřebujeme:

1 Květák (vystačí asi na 4 obědy. Já dělám vždycky ze dvou, co nesním, to si nadávkuju a zamrazím. V troubě je to hned rozpečené, takže to člověk klidně může zapomenout vyndat předem a přesto má teplý oběd, i když nestíhá vařit.)

1 vajíčko (na dva květáky klidně dejte 2-3)

hladká mouka (je to jedno, klidně dejte polohrubou. Dělala jsem to i z rýžové, je to s ní taky výborné, ale rýžová mouka už moc nespadá do konceptu ,,levný recept“ a protože je jí tady větší spotřeba, spíš ji přidávám, než abych to dělala jenom z ní. Ale jde to taky.)

česnek, sůl

strouhanka

sýr (může být čedar, eidam, ementál… jiné jsem nezkoušela, dejte tam to co máte rádi a klidně experimentujte. Placičky se dají dělat i úplně bez sýru, akorát pak nebudou tak dobré.)

Postup:

Květák se klasicky očistí, podělí na růžičky, uvaří v osolené vodě, scetí a nechá trochu vychládnout. Pak se přesype do větší misky. Květák se rozmačká, vyklepne se do něj vajíčko, prolisuje se stroužek česneku. Přisolit. Zamíchat.

Pak tam nasypete mouku. Na jeden květák to vychází asi 7-10 vrchovatých polévkových lžic, ale protože květáky nejsou podle pravítka, pokaždé je potřeba trochu jiné množství, klidně to sypte od oka. To už míchejte rukou, jde to líp a rychleji.

Výsledek by mělo být těsto, které je lepkavé husté a když z něho děláte hrudku, nerozpadá se, ale drží a lepí se na ruce. Když si ruce ale namočíte, tak nelepí a je hezky kompaktní.

Dobrý fígl je, když už máte dojem že jste dali mouky dost a pořád to není úplně ono, nechat těsto půl hodiny odležet, mouka tam nabobtná, nasaje se, těsto dodatečně zhoustne a pak se s ním líp pracuje.

Vedle misky si nachystejte strouhanku na obalování a rozpalte pánev s olejem (slunečnicový mám odzkoušený). Těsto se na prsty dost lepí, řešení je ruce si prvně lehce namokřit a trošku obalit ve strouhance, pak se to vyřeší samo 🙂 Odeberte vždy trošku z těsta, udělejte pěknou placičku, obalte ve strouhance a smažte z obou stran dozlatova, nebo dohněda, jak to máte rádi.

Pokud se vám těsto rozpadá, trhá, lepí a nedá se pěkně obalovat a tvarovat, dali jste tam málo mouky. Klidně přisypte. Dobrý vliv má i obsah vajec, když se na dva květáky dají tři vajíčka, je těsto o něco lepší.

Nedávejte do toho koření. Zkoušela jsem vařit květák s troškou kmínu, byl tam cítit, bylo to hnusné a zkoušela jsem do toho dávat sušenou bazalku, rušila tam. Pepř je taky nadbytečný.

Květákové placičky jsou výborné s vařenými brambory, domácí tatarkou a salátem. Buď ledovým, hlávkovým, skvělý je k tomu i strouhaný okurkový.

Placky chutnají dobře samy o sobě, i bez brambor. Když jsou čerstvé a ještě teplé, je to pochoutka. Zavděčíte se s tím i masožroutům a dětem, nikdo mi nad tím nikdy neohnul nos, naopak to všichni zbožňují 🙂

Komentáře

Ikona diskutujiciho Ayeri 2016-12-11 11:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Znám a doporučuju 🙂

Ikona diskutujiciho Verča 2016-12-11 11:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuju za zajímavý recept. Ráda vyzkouším, jelikož vypadá fakticky jednoduše, takže bych jej mohla zvládnout i ve stísněných podmínkách vysokoškolské koleje. 😉

Ikona diskutujiciho sycho 2016-12-11 11:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zkus tam strouhnout trosicku muskatoveho orisku, ten se ke kvetaku paradne hodi 😉

Ikona diskutujiciho Essceptina 2016-12-11 11:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To vypadá jako dobrota 🙂 Alue jen malý dotaz – sýr do toho strouháš najemno nebo nahrubo?

Ikona diskutujiciho Ludmila 2016-12-11 12:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ke květáku moje babička strouhla muškátový oříšek.

Ikona diskutujiciho albafos 2016-12-11 13:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, tak to vypadá hooodně dobře 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2016-12-11 15:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]:  nahrubo, je to rychlejší, ale jinak je to jedno…

Ikona diskutujiciho Jiří 2016-12-11 15:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V mém osvědčeném receptu je ještě orestovaná cibulka. A vejce se dělí na žloutky a sníh z bílků.

Ikona diskutujiciho Irča 2016-12-11 16:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

omlouvám se, že mimo téma, ale podle čeho si můžu vybrat správný typ krystalu?

Ikona diskutujiciho Alue 2016-12-11 18:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]:  Jestli myslíš energetické krystaly, tak od oka. Vlastnosti mají všechny stejné.

Ikona diskutujiciho Irča 2016-12-11 18:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: Jo myslela, já měla za to, že některý je vhodnější víc pro muže a některý pro ženy. Děkuju 🙂

Ikona diskutujiciho Amálka 2016-12-11 19:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vypadají skvěle, určitě vyzkouším.. s kaší a okurkovým salátem, mňam 😉

Ikona diskutujiciho Joina 2016-12-12 18:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mňam, to vypadá lákavě. Znám obalovaný květák a květák na mozeček, ale placičky jsem ještě nejedla a vypadá to vážně lákavě 🙂

Ikona diskutujiciho xmarek 2016-12-13 18:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dělám to podobně. Moc dobré. Díky za recept 😉

Ikona diskutujiciho Lucienne 2016-12-13 21:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Květákové placičky mám ráda. 🙂 doma děláme i brokolicové a jsou taky moc dobré 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek