Logicky uvažující stromy a žárlivé květiny

22.4.2015 v Zajímavosti 18

Nejnovější botanické výzkumy vedly k překvapivým závěrům: Rostliny mají svědomí. A dost možná že mají i duši. Dnešní velmi citlivé přístroje prokázaly, že rostliny dokážou rozlišovat lidi, reagují na hudbu, mají paměť a vnímají emoce, dokonce i takové, jako je láska nebo žárlivost. Experimenty také zjistily, že rostliny pociťují bolest, radost a strach.

Již v roce 1966 prokázaly pokusy s detektorem lži, že rostliny rozeznávají lidi. Jeden z účastníků experimentu hrál roli mučitele a rostlině lámal listy a větve. Druhý figuroval jako léčitel a o rostlinu se staral, zaléval ji a ošetřoval její poškozené části. Rostlina pak oba velmi dobře rozlišovala.

Když do místnosti vstoupil „nepřítel“, vydávala silný elektrický signál, který bylo možné vnímat jako výkřik. Když do místnosti vstoupil „léčitel“, rostlina se uklidnila a její elektrické „napětí“ se významně snížilo. Reagovala také na myšlení účastníků experimentu, velmi „emotivně“ dávala najevo nesouhlas, když zjistila, že jí má být ustřižen list.

I pozdější britské experimenty prokázaly, že rostliny dokážou detekovat elektromagnetické vlny a vnímat naši mysl. Zjistilo se také, že si velmi dobře pamatují, jak se o ně kdo stará. Němečtí výzkumníci vyvinuli přístroj, s jehož pomocí je možné slyšet, jak rostliny vyjadřují své emoce. Když jsou ve stresu, aktivně vypouštějí plyn etylén. V závislosti na koncentraci etylénu vydává přístroj různé zvuky. Novináři, kteří se experimentu zúčastnili, uvedli, že když utrhli orchideji okvětní lístek, z reproduktorů bylo slyšet, jak květina doslova křičí bolestí.


Rostliny mají rády Bachovu hudbu

Již v roce 1966 prokázaly pokusy s detektorem lži, že rostliny rozeznávají lidi.

Další pokusy prováděné v nejrůznějších laboratořích po celém světě potvrdily, že rostliny jsou ve skutečnosti složité organismy, které mají paměť, svaly, nervy a hudební vlohy. Trápí je nachlazení, špatné trávení i nuda.

Vědci z univerzity v Tübingenu zjistili, že ve špičkách kukuřičných výhonků je receptor, podobný lidské zřítelnici, který dokáže absorbovat sluneční světlo. Díky tomuto receptoru se může rostlina orientovat podle slunce. Pokud se koneček zakryje, rostlina oslepne.

Stejným receptorem jsou vybaveny i další rostliny, z čehož vyplývá, že vidí svět kolem sebe.

Další experimenty prokázaly, že rostliny dokonce slyší. Pokud se zemědělským kulturám pouštěla pravidelně hudba, úroda se zvýšila až o 60 procent. Rostliny jsou dost sentimentální, nejvíc se jim líbila indická hudba – během pokusu se stébla obilí natáčela vždy směrem k reproduktorům. Velmi oceňovaly i klasickou hudbu, zejména Bachova varhanní díla. Zato rocku a metalu nefandila ani jedna z nich, během pokusů se odkláněly od zdroje zvuku, vadly a vyžadovaly silnější zálivku.

Zamilovaný fíkus a žárlivý kaktus

Rostliny se dokážou i zamilovat. V jedné britské botanické laboratoři pracovala mladá dívka, do které se zamiloval fíkus. Kdykoli vstoupila do místnosti, ukázala se na monitoru, připojeném k fíkusu, jasně červená sinusová křivka, která se chvěla, když se dívka přiblížila. Jednou se laborantka rozhodla flirtovat s kolegou a fíkus začal tak žárlit, že monitor vyřadil z provozu. Z odborné literatury je znám i další případ – jistý vědec z New Jersey měl u sebe doma žárlivý kaktus. Připojil ho k detektoru lži, a pokaždé, když se v jeho domě objevila žena, kaktus to velmi těžce nesl. A doslova trpěl, když měl muž sexuální styk.

Bacha, nepřítel na obzoru!

Zoologové z Jižní Afriky zjistili při pokusech s žirafami a antilopami, že některé rostliny si vyměňují informace o blížícím se nebezpečí. Prokázali, že akácie v případě ohrožení vypouštějí etylén a varují tak ostatní stromy, že nepřítel se blíží. Zjistili i další zajímavou věc. Stromy a keře, které dostanou varování, začnou v listech vyrábět jed, který poškozuje játra přežvýkavců.

Podle Jihoafričanů jde jednoznačně o princip kolektivní sebeobrany. To ostatně prokázaly i pokusy izraelských vědců. Ti zase zjistili, že v případě nebezpečí rostliny simulují, že jsou napadeny hmyzem a jsou tudíž nepoživatelné – na listech a stoncích vytvoří podivné útvary připomínající housenky nebo mšice.

Řada odborníků se domnívá, že rostliny mají také paměť. Je zřejmé, že si velmi dobře pamatují, co se jim stalo v minulosti. Podle některých vědců jsou nadány rozumem na stejné úrovni jako živočišné druhy. Už sám fakt, že rostliny tvoří 99 % zemské biomasy, svědčí o tom, že oproti ostatním živočichům se s přírodou dokážou „domluvit“ nejlépe.

Zdroj: paranormal-news.ru

Kam dál:

• Kontakt: [email protected]

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

http://www.kramky.cz/alue/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Iveta 2015-04-22 06:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to úžasné… Já sama, přiznám se, nejsem moc pěstitel. Ale jeden známí mi vyprávěl, že měl doma nějakou kytku, už velikou a starou o kterou se staral hlavně on, měl ji rád a i si s ní povídal a jí se dařilo, jenže pak se odstěhoval do Prahy a sem už jezdil jen občas s tím, že květina měla samozavlažování. Což by zdá se mohlo být dostatečné, ale ejhle od doby co se odstěhoval rostlina začla uvadat, až nakonec zemřela. Podle našeho chápání měla vše, ale zřejmě umřela stestem. Stejně tak se to stalo mamce, babička jí celý život pěstovala myrtu (na svatbu), když se pak máma odstěhovala, myrta uvadla. Babička doteď vzpomíná, že si myrtu měla vzít ssebou, když byla její.  PS: V článku se píše, že rostlině vadí, když ji někdo chce zastřihnout. Ale co když se to dělá právě s úmyslem rostlině pomoct, třeba když se prořezávají stromy, aby mohli lépe růst, nebo když se na podzim zastřihují květiny, aby pak byli silnější. Taky to vnímají špatně i kdy je to pro ně dobré a s tím nejlepším úmyslem?

Ikona diskutujiciho Alue 2015-04-22 09:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Představ si že ty jsi nějaká rostlina a někdo dojde a najednou tě začne stříhat… Taky by se mi to moc nelíbilo.

Ikona diskutujiciho Evik 2015-04-22 09:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám takový malý dotaz. Jak to řešíš, když si chceš utrhnout nějakou bylinku třeba to čaje nebo plody z vlastní zahrádky? Od té doby, co jsem se dozvěděla, že rostlinky jsou živé, tak nerada trhám rostlinky, aby je to třeba nebolelo. Když mě třeba mamka pošle natrhat červený rybíz na buchtu, tak se z toho musím nějak vykroutit.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-04-22 10:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Trhám a jím s pokorou a vděčností. Zkus se rostlin zeptat co chtějí od lidí, a ony chtějí pořád to smaé. Uznání, lásku a vděk. Pak se nám darují.

Ikona diskutujiciho Svatka 2015-04-23 07:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám velikou radost z tvého článku.Také občas ke květinkám a rostlinkám promlouvám,alespoň už si nebudu připadat jako ojedinělý blázen.Tyhle výzkumy by měli pouštět dětem ve škole,aby byla veřejnost informovaná v širším měřítku.

Ikona diskutujiciho esterka 2015-04-23 15:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja som si raz priniesla zo školy domov okrasnú žihľavu, bola chudák už akurát na vyhodenie, v strašnom stave. Presadila som ju a prihovárala som sa jej láskyplne. A ona sa nejako zviechala a vyrástla, bola naozaj nádherná. Aj mama mi hovorila, že to je preto, že som ju mala tak rada. A potom nám ju niekto ukradol z chodby paneláka:(

Ikona diskutujiciho Lucka 2015-04-23 17:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, a co když mám natrhat třeba bazalku,nebo bylinky? to přece nejsou plody ale normální lístky.. Jak já se v tom mám vyznat :D

Ikona diskutujiciho Vlaďka 2015-04-23 17:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško díky za článek. Chtěla bych se podělit o zkušenost se stromem. Při procházce jarní přírodou jsem oslovila keř jívy(v té době kvetly kočičky) jak cítí naše ulamování letorostů. Přistoupila jsem ke stromu a objala kmen. Chvíli se nic nedělo, ale najednou mě pohltila obrovská energie.Možná, kdybych neustoupila o krok vzad, i nebezpečná. Pochopila jsem sílu lásky, kterou k nám příroda cítí, protože pro ni by určitě nebylo složité nám ublížit.Proto Ti děkuji za Tvé moudré články. My jsme slepí ve vztahu k přírodě kolem nás.A ona je opravdu naše moudrá matka. Přeji vše dobré Vlaďka

Ikona diskutujiciho Svatka 2015-04-23 19:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ráda bych zde doporučila úžasnou knihu od Marlo Morganové:"Poselství od protinožců".Je zde ukrytá hluboká moudrost a všichni kdo mají mnoho otázek ve vztahu k přírodě,např.jak je to s konzumací rostlin a zvířat,zde při čtení skutečně procitnou.Tato kniha je opravdovou duchovní potravou…obrovsky obohacuje duši.Četla jsem ji poprvé před sedmi lety a znamenala velký zlom v mém životě! Je to autentický příběh,kde domorodci dokazují tím jak žijí své životy,že jsou daleko moudřejší než "civilizovaní" lidé.

Ikona diskutujiciho Imasterrr 2015-04-23 20:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Konecne je tu takovy clanek, takze uz muzu napsat co jsem chtel davno: I vegetariani nejsou moc ohleduplni, zvlast ti co si naklicuji ruzne veci a ji prumyslove pestovanou zeleninu. Vubec nejlepsi z etickeho pohledu je byt frutarian. Jedine sve plody nam rostliny davaji abychom to jedli. Prumyslove pestovana zelenina je v podstate stejne tyrana jak prumyslove chovane zvire. Tj. pestovane nekde v lepsim pripade na skladce, v horsim v obrovskem skleniku a koreny nemaji ani v hline ale v roztoku s chem. zivinami, osvetleny umelym svetlem..

Ikona diskutujiciho Alue 2015-04-23 22:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: Tu knihu kdysi dávno četla moje máti a vždycky říkala, jak je úžasná… myslím že si ji seženu, už jenom kvůli ní. A ty jsi mi ji teď připomněla, díky.

Ikona diskutujiciho Jirka 2015-04-24 17:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak určitě je to zajímavé, ale né nepředvídatelné, není div když se rostlina bojí o list atd. Člověku by se taky nelíbilo když by mu řezali ruce.

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2015-04-25 12:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A mě pořád přišlo divné, že kopřivy méně pálí, když se jim omluvím za to že je trhám, když překáží v záhoně. A že pálí víc, když jim nadávám a říkám ji "Vy mrchy hnusný pálivý." Prostě se asi urazí a mstí se.

Ikona diskutujiciho Míša 2015-04-25 14:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V Praze na UK se to také studuje. Jeden tamní vědec nám říkal, že pouštěli rostlině záznam zvuku jak slimák žere list a ta rostlina začala produkovat více jedu. Takže rostliny i slyší 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2015-04-26 09:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: Nemá ráda slimáky! Je to rasistka! :D

Ikona diskutujiciho adonajpetr 2015-04-26 20:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to skutečně tak. Jednou jsem se rozhodl zasadit u  zdejšího lesa dubíky (duby-stromy), protože je tam místo, kde stromy nerostou. Tak se taky stalo a měl jsem z toho i s těmi semínky (žaludy) radost, to prostě je cítit, že je to oboustranné. Šel jsem s příjemný pocitem domů a pak se mi už do toho lesa nechtělo chodit (domácí lenost- je na kopci a lidi by koukali, co tam pořád chodím), říkal jsem si oni to vydrží ty dva týdny beze mě. V jedny dny sem cítil s nimi spojení- takové to jako u jejich sázení a doslova jsem cítil smutek (volání), ať jdu za nimi nebo to nedopadne dobře… říkal jsem si, že mají všechno, co potřebují (a že si to asi namlouvám) a stavím se za nimi za pár týdnů (z toho sem neměl nejlepší pocit, ale i tak sem to udělal). Pak jsem tam po té době (asi měsíc) přišel a necítil jsem je, dokonce jsem věděl, že jsou asi mrtví, ale i tak jsem je naivně hledal, až jsem pochopil, že je zarostla okolní tráva a druhá skupinka zasazených dubů zase byla na vyschlé louce, což předtím nebyla! V tom měsíci byly vedra… Takže přece jen mě volali, já zapomněl, že nebyli pod ochranou starších stromů svého druhu. Tehdy jsem pochopil, že to z mojí nezodpovědnosti takhle dopadli a vím, že mám zapracovat na svoji spolehlivosti. Stromy nesázím, ale tehdy na mě přišlo takové nadšení, že jsem sázení uskutečnil tak to musím  tento rok napravit! :-) Říkám vám, že jestliže příroda nedá požehnání vašim semínkům ke zdravému růstu (např. poušť), vy jste schopni nalézt řešení! :-) A dát silné požehnání k růstu . Tak to vnímám.

Ikona diskutujiciho Bogy 2015-04-28 10:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To uz je po tolikaty, ze kdyz vedci na neco prijdou, tak si uvedomim, ze mi to treba rikala uz babicka, nebo jsem to treba videl ve starym filmu. Jako tohle v pohadce Pysna princezna. Kdyz ji kytka zvadla, tak ji princ zahral a zaspival pisnicku a jak to kytce prospelo 🙂

Ikona diskutujiciho Jana 2016-03-22 20:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Také promlouvám ke květinám a věřím, že se jim daří pak lépe.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek