Mám sklon k závislostem, co s tím?

31.7.2013 v Poradna 18

Dotaz:

Ahoj Alue,
pokud si teď čteš tento mail, tak bych ti chtěla moc poděkovat že Ty si čteš můj mail, mail malinkaté holky, co je Tvou obrovskou fanynkou. 🙂
Jak začít? Můj dotaz je dost náročný na pochopení, ale myslím že jsi jediná, kdo mi dokáže poradit…
Prostě a jednoduše, mám strach bavit se s dévami. Jsem prachobyčejná puberťačka, díky jednomu drbu své spolužačky scela bez kámošek a připadám si hrozně sama.

Prázdniny mě donutily odloučit se na dva měsíce od svého kluka a s rodiči se o svých snech, přáních, problémech a strachu bavit nemůžu. Proto jsem se rozhodla napsat Tobě.

Vím že poradna je do 15 let zdarma a doufám že to nezměníš, protože jinak bych Ti nemohla napsat. 🙁 Dost obkecávání, seznámila jsem Tě se situací, takže k věci: Často si kupuju za kredit v mobilu různé žetonky nebo special měny do různých her, jsem závislá na počítači a je překvapivé, že jsem tak štíhlá, pouhých 36 kg na 12 let, protože celé své kapesné házím do sladkostí a Energy drinků. Nejsem normální a vím to.


A nevím co mám dělat, rodiče o tom neví a vědět NESMÍ. :'( Jsem zoufalá. Chtěla bych… …. být jako dřív! Myslela jsem si že by mi dévy mohly pomoci, strávila jsem několik hodin v přírodě, bosá, stejně jako hlavní hrdinka Tvé knížky Svět za oponou, jenže se nestalo nic. Obíjmala jsem strom, byl to ten pravý či ne, nevím. Po týdnu jsem zkusila jiný, a nic. Nechcou se mnou mluvit, nevím proč. Nečekám na hlas, čekám na signál intuice, ale nic. Myslíš že na mě příroda zanevřela? Prosím, poraď mi…

PS: Pokud jsi můj dotaz nedočetla, nebo na tak stupidní otázku nehodláš odpovědět, nevadí. Já, vlastně jsi můj idol a vzor, protože jsi ŠŤASTNÁ ♥ . Ale přece jen budu ráda když mi trošku pomůžeš. Třeba jen jednou větou. Stačí napsat – Zkus to znovu, nevzdávej se – nebo – Máš smůlu, z toho už se nedostaneš, věnuj se komplům – prostě cokoliv…
Děkuji.

Odpověď:

Ahoj,
Důvod, proč utíkáš k počítačům je, že se cítíš v tomto životě sama. Hledáš nějakou radost a odreagovačku právě tam.
Na jednu stranu je to pochopitelné, ale na tu druhou, velmi nebezpečné. Znám jeden případ závisláka na PC hrách. Z toho kluka je dneska úplný dement. Tento druh závislosti člověka vymyje a udělá z něj asociála, on je však extrémní případ. Těžká závislost od 6 ti let, až do současnosti. Pařil běžně 4-12 hodin v kuse, hlavně střílečky. Takže si to porovnej, jaký je mezi vámi rozdíl. Já to nemůžu vědět, jen varuji.
Nevím, do jaké míry jsi závislá na hrách a na PC, ale pokud máš každý den nutkavou potřebu něco hrát déle jak dvě hodiny, už je to problém.
Já si taky už propařila svoje, ale důležité je nakonec pochopit, že je to o ničem. Zabíječ času, který už ti potom nikdo nikdy nevrátí. Dětství a mládí je až příliš krátké na to, abys ho proseděla u komplu. Za dvacet let se budeš bít do hlavy, že když jsi mohla, tak sis toho života neužívala tolik, jak bys měla. Místo toho jsi ten drahocenný čas zabíjela u her.

U závislého člověka je problém, že když to rodiče zjistí, pokusí se zasáhnout, ale závislost je potvora, takže on si to vždycky nějak udělá, aby se mohl ventilovat i přes jakékoliv zákazy.
Primárně totiž musí závislý člověk sám chtít se své závislosti zbavit a snažit se ji zvládnout. Pokud vidí, že to nedává, požádat o pomoc okolí. Tedy zatrhnout kredit, odinstalovat z PC hry a začít se zajímat o skutečné lidi a skutečný život. Je to těžké, ale není to nereálné.
Hodně by ti pomohlo se například zamilovat a chodit s někým na procházky. To se ti totiž přetočí úplně vnitřní svět a ty pochopíš, že jsou na světě mnohem hodnotnější věci, u kterých se můžeš cítit spokojeně… Ale tomu se musí nechat čas, láska se nedá nařídit, ani vydupat. Ta správná prostě přijde.

Co se týče tvé hubenosti, může tady být problém s funkcí štítné žlázy – to je nejčastější problém, případně paraziti. Jestli máš například nafouklé břicho, bude nutné se odčervit.
Energy drinky a podobné srágory prosimtě už nepij. Je v tom aspartam:

,,Aspartam podruhé, aneb tráví vás jako krysy“
,,Aspartam: Strašný jed, který lidé milují“
,,Jaké potraviny jsou dnes bezpečné a jaké ne?“
Pokud máš na sladkosti afekt, je to opět tvoje potřeba nahradit si příjemnou společnost jiných lidí, jídlem. Stejné, jako u her. Také můžeš mít v těle rozlezlou candidu albicans, ale bude to spíš kombinace obou problémů.

Na tu candidu a sražení chutí na sladké (což ona způsobuje) pomáhá koupit mlýnek na koření a hřebíček. Ten pomlít a každý den, ráno a večer sníst jednu lžičku prášku a zapít vodou. To candidu zničí, musí se u toho samozřejmě vysadit rafinovaný cukr a sladké srágory. Ničí to ze zažívacího traktu také případné parazity a červy, tedy je to zároveň takový univerzální odčervovák.
Na štítnou žlázu bude potřeba už biologický jód, dá se koupit i jako doplněk stravy, který to obsahuje. Hledej v mořských řasách… Nesmí v tom být chemický, čili ne nic v tabletkách. Opravdu brát jen přírodní věci.
Nevím, jaké jsou tvoje aktuální možnosti, ani jakou máš domluvu s rodiči, ale pokud tohle nyní dělat nemůžeš, určitě si to někde archivuj, nezapomeň a až bude možnost, tak se do toho pusť. Zdraví máš jenom jedno. Prozatím něco dělej s těmi počítači a stravováním. Nenič si zbytečně orgány, ještě je budeš dlouho potřebovat.

Kamarády už nehledej ve škole, zkus je hledat i jinde. Zapoj se do něčeho, kde jsou lidi, které ještě neznáš. Nejlépe se seznamuje v kroužcích, při sportu, na brigádě (později samozřejmě), kdekoliv. Nevěř tomu, že když jsi odepsaná u spolužáků, že už se s tebou pak nikdo jiný nebude chtít bavit, nebo že dál žádní jiní lidé neexistují. Není to pravda, takže hledej dál a hledej tam, kde jsi ještě nebyla. To co tě trápí, jsou všechno projevy samoty. A jediný, kdo s tím může něco udělat, jsi ty sama.
Určitě si víc zaplň volný čas nějakými mimoškolními aktivitami, které tě budou rozvíjet. Hudba, sport, kreativní obory. – To odvede tvoji pozornost od počítačů a jídla, když budeš dobře vybírat.

Dévové stromů a bytosti přírody s tebou určitě chtějí mluvit, jenomže aby je někdo mohl slyšet, musí být první na ně naladěný. Musí mít dobré energie, otevřenou mysl, zkrátka je nutné zde splnit určité podmínky. Pokud je nedokážeš slyšet, znamená to, že ti v tom něco brání.
Není to tak, že by na tebe zanevřeli a nechtěli se s tebou bavit, oni chtějí mluvit s lidmi, ale problém je téměř vždy na naší straně, že my jsme zabarikádovaní svými problémy a bloky, díky kterým jim nejsme schopni naslouchat.
Schopnost spojit se s dévou stromu by měla přijít sama přirozeně. Jak na sobě člověk pracuje a jak se zdokonaluje, tak se zvyšují energie, díky kterým se pak může dostat i do jejich světa. Takže nehaž flintu do žita a nebuď zklamaná. Řekni si, že zatím nepřišel ten správný čas a pokud s nimi někdy máš mluvit, tak se ti to někdy povede. Ale rozhoduješ si o tom ty sama, hlavně tím jak myslíš a jaký máš životní styl.

Hodně štěstí 🙂

Alue

linka

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Poradna: Životní směr“ pro další otázky a odpovědi

Máte otázku, se kterou vám mohu pomoci? Ptejte se do ►mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Vika 2013-07-31 07:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue,

Ikona diskutujiciho Alue 2013-07-31 09:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Tak dlouho, dokud je to potřeba.

Ikona diskutujiciho K. L. 2013-07-31 09:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Výborný autobiografický dokument o závislosti hraní her na počítači natočil Igor Chaun, je tam i návod jak přestat. Doporučuji zde: http://www.youtube.com/watch?v=2oPU6M5dP8Y

Ikona diskutujiciho aves passeri 2013-07-31 10:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně to přijde jako super nápad, abys šla do nějakých kroužků (jestli ti je tedy rodiče zaplatí?). Máš něco, co tě bavilo (kreslit, malovat, zpívat, hrát volejbal, cokoliv…), kam bys mohla jít? Já jako malá chodívala ke koním, tam jsem měla kamarádky, které neřešily jaká jsem (premiantka třídy, což není o co stát), ale bavily jsme se o tom, co máme rády. Na vejšce jsem pak zjistila, že je víc lidí takových jako já a cítila jsem se míň sama. To, že se tak cítíš, je úplně normální, každý člověk potřebuje mít kolem sebe lidi, které má rád a kteří mají rádi tebe. A s těmi počítači. Pokud je to pro tebe únik, jako že asi je, nebavili by tě třeba knížky? Je pořád lepší být závislý na knížkách, než na počítačových hrách. A než si najdeš nějakou skupinu kamarádů stejně naladěných jako ty, můžeš číst a číst a číst. Zajdi do knihovny, tam si můžeš vybrat podle libosti. Neexistuje jen nudná povinná literatura :-))

Ikona diskutujiciho Colliode 2013-07-31 11:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moje zkušenost je, že nejvíc šťastná jsem právě ve chvíli, kdy se od něčeho osvobodím… Například od přesvědčení, žečlověk musí jíst a pít tak a tak, jinak bude mít problémy… Zkoušela jsem zdravou výživu nějaký ten rok a problémy jsem měla stejně. Zatímco když jsem celé své dětství prožrala sladkostmi, bylo to v pohodě.

Ikona diskutujiciho Belis 2013-07-31 11:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Když už mluvíte o energy drincích, musím se podělit s jednou fajn kuriozitkou. Jednou jsem tak byla na dovolené s otcem a s macechou… Lokla jsem si mravně mořské vody takže mi bylo nehorázně špatně a potřebovala jsem se z toho vyspat. Oni trpěli utkvělou představou že jsem bez energie a tak do mě rvali enerdžák!! Asi si dokážete představit jak by teprve bylo štapně POTOM. :D Radši to vypijete než aby jste "DĚLALI PROBLÉMY" … 😉

Ikona diskutujiciho Lori 2013-07-31 11:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja som kedysi hry hrala. Začala som ich hrať keď som mala pocity že som sama. A vtedy mi to aj pomohlo, mimo toho, že som sa naučila hromaud anglikých slovíčok som spoznala veľa ľudí, ktorí ma mali radi nie preto, ako vyzerám, pretože ma nikdy nevideli, ale preto, ako sa správam. A tam som spoznala aj môjho vyše ročného priateľa, oboznámili ma so školou na ktorú som aj prestúpila a tak. Myslím, že to bola aj časť intuicie alebo vyššieho vedenia, lebo som začala hrať na správnom mieste a správny čas.

Ikona diskutujiciho saleni 2013-07-31 11:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ten jód – stačí pít Vincentku? DDD je v 80 ml, takže třeba čtvrt litru denně? Je tam ten "dobrý" jód, když je to přírodní pramenitá voda?

Ikona diskutujiciho saleni 2013-07-31 11:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A pokud chce dotečná nové koníčky, kde pozná lidi.. Ze své zkušenosti doporučuji skauting a Dofe.

Ikona diskutujiciho just it 2013-07-31 12:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Osobně mně slečna – je už to slečna – připadá úplně normální. Jen se dostala do úzkých. Tohle je náročné období v životě člověka a formuje se osobnost. Neschopnost vyjít s kamarády – "kamarády" – ji izoluje. Není se čemu divit, že hraje hry. Líbí se mi moc, co Ti Alue poradila, protože s ní souhlasím. Hlavně Ty nejsi žádná obyčejná puberťačka. Jsi výjimečná a je potřeba, abys to o sobě věděla. Každý člověk je jedinečný a měl by to vědět a také tím začínat(lidé se ale formují tak, aby nevyčnívali). Ovšem nepleťme si lásku k sobě s namyšleností a egoismem. Nepíšeš, kolik měříš, to je docela podstatné. Co si pamatuji, tak já ve 13ti vážila 39kg – což teď už rozhodně nevážím :-). Taky je důležitá konstrukce Tvého těla. Myslím, že Tvé tělo opravdu volá po ovoci a hodně ho chce, tak moc, že si kupuješ energy drinky, vyčerpáváš si mozek a následně máš deprese. Myslím si, že jsi asi nebyla moc zvyklá ovoce jíst, a tak Tě to ani nenapadlo. Zkus si ráno vzít ovoce 🙂 a hlavně banán je úžasný. Může Ti taky kolísat hladina krevního cukru v krvi a Tvé tělo přímo volá po sacharidech – pokud je to okolo 12té, mohlo by chtít třeba brambory jako rychlý zdroj energie. Alue psala o možnosti špatné funkce Tvé štítné žlázy -> to se často projevuje chutí na slané, holky si tak ucpávají pusu brambůrkama a hnusnejma slanejma přepálenejma hranolkama. Značí to, že tělo nutně chce ryby – ty mořské – a řasy. V první řadě by sis měla uvědomit, že jsi 1. Výjimečná a začít se mít ráda, ty sama! 2. Změnit jídelníček a udělat si plánek na pár dnů, než se to naučíš automaticky (skvělá knížka je STOB, kde jsou jídelníčky vypsané pro celou rodinu a je to koncept klasického zdravého stravování s obměnami, které si člověk volí sám. Nu a za 3. Zjistit, co Tě baví a naplňuje – viz ty kroužky. Co bys jednou ráda dělala, hmmm? :-) . Strašně se mi líbilo, co řekla v jednom rozhovoru Celeste Buckingham: "Nesnažte se změnit, aby vás okolí přijímalo, pak se totiž stanete průměrnými. Až budete starší, budete jiní a to vás učiní ty jedinečné a budete šťastní, že jste se nezměnili." Měla totiž velké problémy s kolektivem, nezapadala. No a vidíš. :)) A co se týká komunikace s dévami :-), tak Ti přeji mnoho úspěchů a sobě také :-))

Ikona diskutujiciho Ameline 2013-07-31 15:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nedávno jsem četla hodně zajímavý článek o počítačových hrách a jakých mechanismů využívají k tomu, aby člověk hrál pořád dál a nakupoval další a další komponenty – jedná se prý o poměrně složitá schémata odměny, která člověka vtáhne a poskytne mu pocit uspokojení.

Ikona diskutujiciho Karel 2013-07-31 16:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Určitě začít využívat elektroniku s rozumem. Ve filmech hledat ponaučení ap. Taky si pamatuji, že jsem hrával hry, ale už mě to oproti jiným věcem nebaví. Spíš chodím sem na blog a nějaké jiné weby a začal jsem si vést "modrý život" v excelu (sešit na windows). Energy drinky jen výjimečně a s rozumem, věřím, že jednou za měsíc tam ten aspartam, jestli je teda opravdu ve všech tolik nevadí, i když sám je nepiju už vlastně vůbec. Do přírody se jdu většinou spíš jen projít / projet na kole, také se mnou zatím nikdo nekomunikuje :D

Ikona diskutujiciho Vika 2013-07-31 20:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]:Radíte holčině jíst brambory,

Ikona diskutujiciho Cherryna 2013-07-31 20:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já když jsem byla mladá, taky tak 10-15 let, byla jsem na tom podobně. Ve škole jsem moc kamarádů neměla, seděla jsem pořád doma za počítačem, hrála hry a jedla. Dopracovala jsem se k hezké nadváze již ve 13 letech. Až do patnácti jsem takt žila, ale jakmile jsem se dostala na střední tak jsem si řekla STOP. Začala jsem cvičit a upravila si jídelníček. Seznámila jsem se s více lidma a dneska sice nejsem vyhublá, ale za mojí postavu se stydět nemusím :). Získala jsem si kamarády, kterým můžu věřit a jsem za to šťastná. Je tu sice hodně věcí co ještě musím změnit, například ta PC závislost….ale koupila jsem si knížku, takže se to snažím ještě omezovat. Určitě to můžeš ale změnit, musíš jenom CHTÍT, jak říká Alue :)…kamarád ti před barák nespadne ;).

Ikona diskutujiciho just it 2013-08-01 10:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: Prosím vás… vždy se tu najde někdo, kdo bude hledat chyby v tom, co sem píšu a vždy se čapne jediného bodu, který napíšu z celého článku a úplně to přemění. Snad lépe na diskutující nereagovat. My si brambory pěstujeme a máme je vynikající a jen o těch bramborách to není. Ach jo. Ještě ji plést hlavu. Musí se naučit jíst a hnidopichy hledat, až to bude umět. Spíš bych čekala negativní reakci na banány. Jenže to by člověk nemohl jíst skorem nic a vzhledem k tomu, jak u nás vypadá většina populace bych opravdu neřešila tohle. Jo a ani bych nejedla rýži, ta dělá toto toto toto a ty jablka v obchodech, pfuj. Všude je něco, ale plést tím hlavu? Už raději no comment

Ikona diskutujiciho Alue 2013-08-01 10:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]:[13]: … Souhlasím. Brambory nejsou jedovaté, naopak v syrovém stavu se i používají na odkyselení. Platí u nich stejně jako u všeho, že se nic nemá přehánět, ale takhle je démonizovat, to už mi přijde přitažené za vlasy. (štítnou žlázu nepoškozují určitě)

Ikona diskutujiciho Schmetti 2013-08-01 12:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tvoje rady jsou pro lidi tak důležitý, jsi skvělá 🙂

Ikona diskutujiciho Vika 2013-08-01 22:38:00 Odpovědět

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek