Měl by být duchovní člověk vegetarián?

24.2.2014 v Poradna 24

Dopis:

Milá Alue,

Už dlouhou dobu navštěvuji tvé stránky, vlastně od doby, co jsem poprvé mluvila se svým andělem a velmi se začala zajímat o esoteriku.

Jmenuji se Veronika, v dubnu mi bude 14 let. Když někomu řeknu, že se zajímám o tohle téma a popisuji jim své zážitky, buď se na mě koukají jako na největšího blázna nebo chtějí jít nadšeně v mých stopách. Vždycky se směji, když čtu komentáře na tvých stránkách od těch ´nevěřících´ 🙂

Když už Ti píšu, zmíním se taky o článcích a videích, na které jsem nedávno narazila a všechny žvásty kolem. (pozn. však to znáte, pomluvy…)

Alue, jsi úžasný človíček, být na tvém místě, na všechny se vykašlu, jako já, kdo nevěří, tomu se vysměji. Je to jen bulvár, každý kdo něco znamená se tohohle dočká, to je bohužel součást tohoto světa, závist a závist… Přitom se vsadím, že polovina těch lidí si večer sedla a řekla si, že bych to s těmi bytostmi zkusil/a také? 😉 je 1% těch, kteří se ti vysmívají, kteří ti nevěří a píšou o tobě hnusné věci, ale nás je 99%. Nás, které naplňují tvé články a potřebujeme tvé rady a zkušenosti. Zůstaň taková, jaká jsi.


Omlouvám se, ale musela jsem to napsat, vím, že Sisyfos je starší záležitost, ale dnes jsem se nějak odvážila ti napsat.

Tímto k tobě vysílám pozitivní energie a mnoho sil, které ti doufám pomohou.

Ale teď můj dotaz:

Ti, kteří věří na duchovní svět mi už několikrát položili stejný dotaz, tím dotazem je předmět tohoto e-mailu.

Že prý někde četli, že člověk, který jí maso a vůbec všechny výrobky z nich (mléko, vajíčka) má minimální šanci na aktivaci 3. oka, tedy šanci na vidění nehmotného světa. Že prý člověk, který je ze 70% vegan má 70% šanci vidět anděla.

Proto se chci zeptat, co si o tom myslíš ty a jestli ty jsi vegetarián popř. vegan?

Aluško, mnoho sil do budoucna ještě jednou, pozdrav Laureje, Kerí a vlastně všechny, které kolem sebe máš.

Je to úžasný život mít tak dobré přátele, a jsem vděčná všem, kteří mi dovolili mít to, co mám..

S pozdravem,

Veronika

Odpověď:

Ahoj,
Děkuji ti za překrásný dopis, v poslední době asi nejkrásnější, jaký mi přišel.

S tím vegetariánstvím je to trošku složitější a je tu víc věcí, které musíš vzít v úvahu, než se rozhodneš pro změnu jídelníčku:
1. Co tvé tělo potřebuje? Jsou různé typy lidí. Někdo když nedostane ten svůj řízek, je mu pořád zima, je unavený a má ,,hlad po mase”. Začne hubnout, zbledne, je mu zle… Maso způsobuje v mozku vylučování hormonů pohody, takže nejen že hodně zasytí, posílí, ale také je to ,,droga”, co v lidech způsobuje spokojenost a štěstí. Další z mnoha důvodů, proč maso my lidé tak rádi jíme.

Jsou takoví, kteří ,,jedou na zrní”. Jedí hodně naklíčená semínka, müsli, salátky. To jsou lidé, kteří jsou vyloženě vhodní na vegetariánství, kterým to dělá dobře. Tato skupina nejčastěji skutečně maso nejí, protože necítí potřebu. Bez něho je jim lépe, když ho jedí, mají zdravotní problémy, tloustnou, mají zácpy. – Ti poté nejvíc propagují právě tento způsob stravování jako nejlepší… Protože mají tuto zkušenost.

Jsou sýrové, mléčné typy, které také jedí maso, ale nutně ho mít nemusí. Zato ti třeba večer na posezení doslova ,,sežerou” celou vaničku tvarohu a jsou po něm moc spokojení. Podobně i sýry. Necháš sýr v ledničce, za hodinu dojdeš a on ho kouše samotný, bez ničeho. Sýrový typ většinou maso nevynechává.

Pak je typ, co jí a potřebuje úplně všechno. To jsem třeba já. Nejšťastnější jsem, když můžu jíst maličko, jenom 1-2x denně, ale tak, že si na talířek dám trošičku úplně od všeho, co najdu. Zeleninu, maso, sýr, klíčky, něco červeného, oříšek, něco trošku sladkého. Čím pestřejší, tím spokojenější jsem. Tento typ maso sice potřebuje, ale i bez něj vydrží a nemá s tím problémy.

Sice jsme všichni lidé, ale stravovací typy jsou tady podstatné. A kdo jde po salátech, po klíčcích, tomu vegetariánství dělá dobře nejvíc.
Ostatní typy to mohou zkusit, ale většinou se k masu vrací.

Takže vegetariánství a v podstatě ani veganství nezavrhuji, nejsem proti. Každý si má vybrat to, co jemu vyhovuje a co jeho tělo vyžaduje. Lidská bytost je nastavena na oba druhy stravy a přežije z obojího. Problém jsou naše zakrnělé mozky. Dřív jsme si ten řízek mohli zmaterializovat, nebo jsme ani jíst nemuseli, žili jsme přímo z prány. Ale teď jsme tady, plnou funkci mozků nemáme, pránou žije jeden člověk z milionu, možná ani to ne. Proto jíme maso a další živočišné produkty. Jen prána nám dá celé potřebné spektrum, ale když to neumíme, musíme si to spektrum zajistit sami. – Je to systém a jsou takto nastavená naše těla. Pokud někdo toto odmítne a rozhodne se maso nejíst pro etické či zdravotní důvody, je to jeho volba a tu je třeba respektovat.

Teď z druhé strany:
Problém vegetariánů je velmi často ten, že je to tak trošku jako náboženství. Někteří mají pocit, že když se rozhodnou nejíst maso, že jsou lepší než ti ostatní. Proto vykládají nesmysly, jakože vegetariánství otevírá třetí oko, nebo jasnozřivost, nebo zlepšuje charakter.
Ve skutečnosti toto ani trochu není pravda. Já osobně jsem nikdy nebyla ve stravování extrémista, mým heslem je spíš ,,jez do polosyta a kvalitně”, ale nikdy jsem se masu nevyhýbala. Bytosti vidím, napojení mám a nikdy – ani jednou jedinkrát – mě žádná bytost nenabádala, abych přestala jíst maso.
Pokud mne nabádaly, tak jedině ve slovamyslu: ,,Mysli jen konstruktivně, měj čistou mysl, miluj lidi, važ si svých přátel, buď na všechny hodná, pracuj poctivě, respektuj, pomáhej…” tohle ano, takové pokyny ti dávají, to je v životě opravdu důležité. Když zrovna škobrtneš, připomenou ti to: ,,Mysli na všechny jen v dobrém.” – Ale neříkají: ,,Tohle nejez.”
Vědí a respektují, že si potřebujeme nějak zajistit celé spektrum hodnotné výživy, kterou potřebujeme a nechávají nám v tom svobodu.

Takže všechny ty řeči o větší duchovnost vegetariánů jsou jen alibismum a egoismus. ,,Já jsem lepší a duchovnější než vy ostatní přízemní prdi, protože já nejím maso, neubližuji zvířátkům.”
Uznávám etické i zdravotní důvody, u mnoha lidí vegatariánství uzdraví vleklé choroby nebo i rakovinu, ale neuznávám, když se někdo považuje za lepšího než ostatní, jen proto že se rozhodne něco nejíst. To je špatný důvod pro vegetariánství.
Určitě je dobré maso omezovat alespoň na 1-2x týdně, vybírat si dobře co jíš, odkud to koupíš. Jestli od souseda králíka, který žil pěkný život a dostával jenom čerstvou jetelinu, nebo nějaké ubohé kuře, které bylo v kleci, napralo se hormony a pak ho dali na pás… V tomto je obrovský rozdíl.
Taky je to o přístupu k masu: Jestli je to pro tebe něco, čeho si vážíš, poděkuješ tomu zvířeti, víš o jaké zvíře šlo, kde bylo, projevíš mu úctu…
Nebo prostě zajdeš do hypermarketu, naložíš kus masa a nepřemýšlíš nad tím, je to hmota, sežereš jí klidně kilo a zítra zase… Každý den maso s hormony, bez pokory, bez díku, bez omezování. – To je špatně.

Takže i ty, pokud o tom uvažuješ, si první popřemýšlej:
Co nejvíc jíš? Na co má tvoje tělo nejvíc chuť? Kdy jsi nejspokojenější? – Pokud jsi řízkový typ, tak ti garantuji, že vydržíš tak 2 měsíce. Jestli máš ráda různé obiloviny, saláty, oříšky atd., klidně do toho jdi a budeš spokojená, tvoje tělo bude zdravé a nebude mu nic chybět. Naopak ti to prospěje. Ale vzhledem k tvému věku bych doporučila počkat, rodiče například nemusí mít pro tvé rozhodnutí pochopení a můžou z toho být různé problémy a spory, úplně zbytečně.

Měj ale respekt k ostatním lidem a cti jejich cestu a jejich volbu. Nevěř tomu, že budeš duchovně lepší a čistější než ostatní, protože nebudeš. Je to o tvém nitru, o tvém přístupu k životu, o čistotě tvého myšlení, jednání a žití. Maso o tom nerozhoduje.

s pozdravem
Alue

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Poradna: Zdraví” pro další otázky a odpovědi – ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí” níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Přispějte na stránky Aluška.org

Komentáře

Ikona diskutujiciho iriska 2014-02-24 08:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc krásně a pravdivě napsáno. Děkuji Alue 🙂

Ikona diskutujiciho Renata 2014-02-24 09:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Asi takhle, myslím si, že je to mýtus a souhlasím s Aluškou. Já to mám tak, že jsou chvíle, kdy se asi moje duše i tělo potřebuje pozvednout, zlehčit a v tu chvíli nemám na maso chuť, jím převážně syrovou stravu nebo dělenou stravu, i to maso jen v kombinaci se zeleninou není nikterak tělo zatěžující. A tehdy mi je lehko. Jenže pak přijde období, kdy vyloženě bažím po mase, po steaku a když se topím ve světských starostech víc jak po krk, tak opravdu žeru tím stylem, že ze supermarketu kus masa a je mi jedno co, jen ať už je to osmahnutý a ve mě! :-)

Ikona diskutujiciho B. 2014-02-24 10:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc krásný dopis 🙂 Něco takového umí vykouzlit úměv na tváři 🙂

Ikona diskutujiciho Jakub 2014-02-24 10:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Velmi si vážím odvahy Alue říci naplno, že lidé jsou různí a samotné požívání masa není překážkou k duchovnímu rozvoji. Vegetariáni a vegani velmi často zneužívají propagandy k tomu, aby v ostatních lidech vyvolávali pocit viny nebo strach (což je obecná metoda lidí, kteří chtějí ostatní kontrolovat nebo jim určovat způsob života).

Ikona diskutujiciho Legio 2014-02-24 11:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Může být vegetariánem i nemusí.

Ikona diskutujiciho Unknown 2014-02-24 11:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc si vážím tohoto směru:)

Ikona diskutujiciho Lilien 2014-02-24 12:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Rozesmál mě sýrový a mléčný typ a je charakteristika, protože to jsem přesně já. Když si krájím sýr na chleba, často ho jím ještě i samotný. Vaničku tvarohu jsem nedávno dala na dvakrát. Maso jim výjimečně. Klidně 14 dní i déle bez něj vydržím. Ale zase se řídím tím, co potřebuju. Někdy se bez masa cítím slabá, někdy mi vůbec nechybí. Miluju druhy zeleniny, který jsou plný vody jako paprika nebo jablka, tyhle věci si užívám. S masem mívám spíš etický problém a problém s tím, že zatím jsem pořád jen na tom supermarketovém. Ale už hledáme alternativní cesty, kde nakoupit nesupermarketovou zeleninu a věřím, že časem se takhle dostanu i k masu.

Ikona diskutujiciho Luz 2014-02-24 13:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pěkně napsané. Taky si myslím, že charakter a duchovní stav nezávisí na tom, co člověk jí.

Ikona diskutujiciho benetka 2014-02-24 14:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Velmi mi vadí arogantní militantní vegani, kteří mají neustále potřebu vnucovat ostatním svoje názory a povyšují se nad ostatní lidi všežravce. Sama jsem vegetarián přes 20let a vegan pár posledních let, ale vůbec o tom nemám potřebu s někým diskutovat, nebo hodnotit něčí jídelníček. Ví to jen můj muž a matka a těm je to jedno, jiným lidem nemám důvod to vykládat, neboť každý má jiné výživové potřeby a mě nepřísluší nikoho hodnotit a už vůbec né podle toho co jí, kvality člověka vyjadřují zcela jiné hodnoty. Nemám spasitelský komplex a je mi jasné, že trpící zvířátka z velkochovů tím nezachráním, jen prostě pozoruji reakce svého těla na (nejen) potraviny a logicky si vybírám pouze ty, které mi dělají dobře. Tímto chci říct, že je mi mnohem milejší člověk, který jí maso a chová se empaticky lidsky, než arogantní vegan, ten ať se raději nažere masa a je v pohodě.

Ikona diskutujiciho Míša 2014-02-24 16:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V některých částech máš určitě pravdu, ať si každá zvolí to, na co se cítí, ale ráda zmíním sebe. Jsem masová … jedla jsem maso 3x za den, mezi tím svačinka s křemešníkem a jogurtíky. Zeleninu bych dříve skoro nevzala do pusy. Jsem 14 měsíců bez masa.

Ikona diskutujiciho Nanu 2014-02-24 17:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Souhlasím naprosto s obsahem článku 🙂 (y) já sem typ, co miluje a co mu dělá dobře zelenina a ovoce ve velkém množstvím, ale musí to doplňovat i zrním a mléčné výrobky, ikdyž méně, protože po mléku mám pak alegie a velká konzumace mi nedělá dobře, tak miluju sýry…a maso to nepotřebuju vůbec :D bez toho nemám problém šťastně žít…

Ikona diskutujiciho Mína 2014-02-24 17:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško perfektní odpověď,moc se mi líbí a naprosto souhlasím!Stále mně udivuje tvá moudrost na to jak jsi mlaďounká:-)).Co se týče konzumace masa,jsem človíček,který maso potřebuje,ale snažím se to vše vyvažovat syrovou zeleninou a ovocem a tak mi je fajn:-).Přeji krásný den,všem…….

Ikona diskutujiciho Farah 2014-02-24 20:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tuhle jsem udelala pokus (asi na tech stravovacich typech opravdu neco je a mivam chut predevsim na to, co me telo chce nejvic)- pokus probehl u kamaradky a sice, ze mi naservirovala 3 kureci prsa pecena…jenze tohle mnozstvi do sebe dostanu tak za mesic :-D Jak to dopadlo? Plynatost a druhy den prujem… takze je to jasne, bilkoviny ano, ale jen vajicka,lusteniny,mleko do kafe a syr v podstate jakykoliv, v malem mnozstvi muze byt s plisni ale jen ne tavenaky :-P Taky jsem spis na zeleninu nez na ovoce.

Ikona diskutujiciho Aria Keboke 2014-02-24 21:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já na to, jaký jsem typ, musím teprve přijít. Zatím jen pozoruju, jak je mi ze spoustu potravin zle a těžko. Nejlíp se asi cítím po syrové zelenině a po ovoci, po oříškách… ale bojím se, jestli se nevypařím, kdybych se tím živila. Jsem totiž hubená jak špejle. Ale asi prostě poslechnu svoje tělo a budu jíst to, na co budu mít zrovna chuť a hotovo. Dřív jsem zkoušela nejíst maso, ale bylo mi z toho zle. Maso nepotřebuji často. Stačí mi 2x za měsíc, ale úplně ho vynechat nemůžu. A zjistila jsem, že maso mě nijak extra neuzemňuje, záleží spíš na tom, jaký jsi člověk, co máš v srdci, né co máš v žaludku.

Ikona diskutujiciho roztomilymedvidek 2014-02-24 21:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

častokrát člověk dostává signály od svého těla co je špatně, pokud tyto signály přehlíží, tak přijde "facka", pak následuje "kopanec do prdele" a tak se to dál stupňuje. pak dost často pomůže právě změna jídelníčku.. uvedu vlastní příklad: poté co jsem přešel na veganství se mi hrozně ulevilo, fyzické a psychické problémy mizí jeden za druhým. každý si musí na sobě otestovat co jeho tělo po něm chce. poslouchejte své tělo,je vaše a mějte ho rádi takové jaké je, protože je DOKONALÉ.

Ikona diskutujiciho Alue 2014-02-25 09:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: Zase je ale potřeba vzít v úvahu tvé zdraví. Pokud jsi hubená jako špejle, je velká pravděpodobnost, že je problém se štítnou žlázou. A pokud je ti špatně po všem možném, můžeš mít nějaké parazity v zažívacím traktu. Nemusí to být jenom červíci, ale třeba helicobacter.

Ikona diskutujiciho Števo 2014-02-25 11:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je vhodné sa na to pozrieť aj trocha vedecky.

Ikona diskutujiciho Hmm 2014-02-25 16:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

K tomu len toľko, že jedením mäsa sa človek priamo alebo nepriamo podieľa na utrpení a vražde. To fakt, ktorý nejde poprieť a akokoľvek to človek nazve nič sa na tej skutočnosti nezmení. Druhá vec je tá, že naša planéta je bohužiaľ znečistená a ak tie nečistoty prejdú cez živočícha tak sa zmnohonásobujú. Takže nie je pravda, že niekomu robí mäso dobre,možno tak jedenie mäsa. Zdravotne nerobí nikomu dobre. Ľudia dneska jedia priveľa mäsa, sú odosobnení od tej "vraždy" a následky tohto správania sa už prejavujú tým obrovským množstvo smrteľných chorôb , ktoré neustále stúpajú. naši starí rodičia , teda tí ktorí ešte dožívajú 80 a viac rokov mali šťastie v tom, že jedli striedmo a mäso jedávali tak možno cez víkend, či iba v nedeľu. Chcel by som vidieť koľko ľudí by malo tie "gule", že by si to zviera vychovali a sami zabili. Myslím, že by s väčšiny boli razom vegetariáni :). príklad: Keď niekto niečo povie či spraví psíčkarovi, tak je z toho úplne hotoví, vieme ako mnohí psíčkari žijú so svojimo psami, stručne povedané, že sú chorí, ani vo sne by ho nenapadlo zjesť toho psa či nebodaj zabiť. Iba preto, že u nás sa psy nejedia, ale kurence. Je to iba o kultúre, zvykoch a odosobnení sa od tej vraždy. Inak by chodila po svete drvivá väčšina vegetariánov. Je tu ešte jeden aspekt a to dostatok potravy a hospodárenie na našej planéte. Z jedného hektáru ornej pôdy sa mnohonásobne viac ľudí nasýti, ak sa tam niečo dopestuje čo budú priamo jesť ako ak sa ten hektár využije ako potrava pre zvieratá chované na mäso. Razom problém s dostatkom potravy našej planéty aj pre viac ľudí ako má vyriešený. Samozrejme duchovného človeka nerobí vegetariánstvo,reagoval som na iné časti článku.

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2014-02-25 17:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To já jím tak nějak jím všechno. Myšlenka vegetariánství mi přijde sympatická, ale zatím jsem to nezkoušela. Nebo zkoužela, ale hned druhý den jsem to porušila. Tak snad jindy.

Ikona diskutujiciho Veronika 2014-02-25 17:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nádherný a pravdivý článok :-)

Ikona diskutujiciho Tammy 2014-02-25 18:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já byla vždycky ten typ, co maso moc rád neměl. Jedla jsem ho jen kvůli našim, máma už tak pořád hudrovala, že jsem vybíravá, tak jsem to nechtěla ještě ztěžovat. Navíc mám děsné problémy vůbec vymyslet co bych si dala k jídlu, není u mě většinou moc vysoko na žebříčku, nemám žádné extra chutě. Ale jak jsem se v 18 odstěhovala, s masem jsem rovnou skončila. Bylo léto, tak jsem dva měsíce jedla zcela vitariánsky a bylo mi fajn. Pak přišla složitější životní situace a začala jsem mít chutě na hutnější věci, pečivo a tak podobně, ale pořád mám nejradši spíš lehké jídlo, ovoce, zeleninu… k masu jsem se nevrátila, občasnou výjimkou jsou jen ryby… a maso mi od té doby co ho nejím vyloženě smrdí, jako mrtvola. Nejím ho, protože nechci, připadá mi to divné, když jsem si odvykla, ale neodsuzuji lidi, co maso jí. Takže tak, holt jsem asi z těch typů, kterým je bez masa líp 🙂

Ikona diskutujiciho Aria Keboke 2014-02-26 22:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]: Děkuji moc za rady, přemýšlela jsem, že bych navštívila homeopatickou poradnu, ale musela bych zajet do jiného města, tak nad tím váhám. Myslím si, že bude problém u těch parazitů. Na štítnou žlázu mě několikrát testovali a vždy byla ok. Kéž by mi ta homeopatie pomohla. Děkuji ti moc. :-)

Ikona diskutujiciho Domča 2014-02-27 12:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Výborný článek a vynikající odpověď!Ano maso o tom zda budeme lepší nebo ne nerozhoduje. Například ani tak jako třebas dlouhé nebo krátké vlasy a podobné vnější znaky;)

Ikona diskutujiciho Vladan 2014-03-06 00:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vyspele civilizace, ktere jsem mel tu cest navstivit posledne, rekli pouze: CO MA HEZKE OCI – NEJIME. Me se to dotklo tak srdce, ze od te doby maso nejim a nemam vubec zadnou potrebu ani chut. Mohu jim pouze podekovat, od te doby je me i lehceji a hutnejsi energie zvladam snadneji, zvlaste kdyz nejim vubec :-)

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek