Menstruační pomůcky: luxus nebo standard? – Afrika

28.10.2018 v Žena 32

Čím dál tím více je menstruace vnímána jako něco normálního a pomalu tak ztrácí svou nálepku TABU. My ženy k ní přistupujeme stále více konstruktivně a učíme se, jaké to je být ženou cyklickou a jak můžeme jednotlivé fáze využít v náš prospěch (…a také, jak tento náš cyklický svět přiblížit mužům.) Ale bohužel, stále ve světě existují místa, kde jsou menstruační pomůcky vnímány jako luxus, který si ne každá žena může dovolit.

Mezinárodní den menstruace

Před pár lety byl jako Mezinárodní den menstruace vyhlášený 28. květen. Cílem této iniciativy je pomoci těm ženám, které nemají přístup k běžným menstruačním pomůckám. Jejich heslo zní: „vytvořme svět, v němž každá žena a dívka může svou menstruaci prožívat hygienickým způsobem – doma, ale také kdekoli jinde.“

Afrika a menstruační hygiena

Situaci v Africe nelze zevšeobecňovat – je to velký kontinent a situace se proto liší nejen podle země, ale také ve městech a na vesnicích. Zmapovat celou „menstruační situaci“ v rámci jednoho článku by bylo nemožné. V mnoha zemích a městech je situace stejná jako u nás a ženy si mohou zakoupit menstruační pomůcky, které jim vyhovují. Na rozdíl od Evropy zde ale stále existuje mnoho oblastí, kde ženy přístup k hygienickým potřebám nemají. O tom, s jakými problémy se v těchto oblastech potýkají, je tento článek.

https://www.youtube.com/watch?v=_xBO33fXdA0

Reportáž z keňské televize o situaci v Nairobi a ve vesnici v oblasti Daba.


Podle Unicef (Dětský fond OSN, který pracuje ve více než 190 zemích světa) jedna z deseti dívek v Africe nechodí kvůli menstruaci do školy. Je to proto, že nemá vhodné menstruační pomůcky nebo že ve škole chybí vhodný hygienický prostor pro výměnu pomůcek. (Podobná situace je například také v Indii, Kambodži a Íránu.)

Podmínky jsou horší na venkově, proto tam k takovým případům dochází častěji. Dívky zameškají ve škole 5 ale i více dní v měsíci kvůli své menstruaci. Nejčastější důvod je ten, že nemají peníze na nákup menstruačních pomůcek. Jejich rodiny dávají přednost nákupu základních potravin a na menstruační hygienické pomůcky již peníze nezbývají. Proto dívky pro zachycení krve používají nejrůznější materiály: vatu, stránky ze sešitu, noviny, listí ze stromů, hadry či staré plenky po mladších sourozencích nebo zkrátka to, co najdou doma.

Jedna šestnáctiletá studentka se k tomu vyjádřila: „Já používám oblečení, například stará trička, která rozstříhám. Bohužel mi to ale často nestačí a krev mi proteče na oblečení a udělá skvrny. Kluci se mi proto ve škole často smáli, a tak nyní v době své menstruace raději zůstávám doma.“

Bohužel toto se děje často – materiály, které dívky pro zachycení krve používají, jsou nedostatečně savé, krev jim protéká na oblečení a ony se stávají terčem posměchu. Učební látku, kterou kvůli menstruaci promeškají, mají poté velký problém dohnat. Často proto i nadějné studentky své vzdělání předčasně ukončí.

O menstruační situaci v Keni (ostrov Rusinga na Viktoriině jezeře) vypráví Lenka Čapková z Centra Narovinu:
Rusinga Island je malý ostrůvek na Viktoriině jezeře v západní části Keni, kde žije asi 22 tisíc obyvatel, z nichž téměř polovinu tvoří děti do 15 let. Je to odlehlá, velmi chudá oblast, kde se většina lidí živí pouze drobným zemědělstvím a rybolovem. Choroby jako malárie, TBC, AIDS, břišní tyfus, parazitická onemocnění a podobně, jsou zde spolu s podvýživou a nedostatečnou zdravotní péčí obrovským problémem. Situace žen na ostrově není jednoduchá. Ženy jsou často vdovami a mají doma děti, které musí živit a pokud chtějí, aby chodily do školy, musí jim zaplatit školné. Nejčastěji se zde živí přeprodejem ryb. Dívky z chudých poměrů mají velké problémy koupit si hygienické potřeby. Vložky jsou pro ně důležité, nejen z praktického hlediska, ale představují pro ně také jakýsi symbol sociálního postavení. Mít vložky je základ, aby se nedostaly do trapné situace před ostatními, protože bez vložek by byly vnímány jako velmi chudé. Ve společnosti je menstruace tabu, neřeší se ani v rodině, a tak si dívky musí vložky shánět samy. Nemají ale na nákup těchto hygienických potřeb dostatečné finanční prostředky. Stává se tak, že když dívkám rybáři slíbí výměnou za sex vložky, neodmítnou.

Menstruace jako společenské stigma

Menstruace pro dívky a ženy v těchto oblastech není snadnou záležitostí nejen z hlediska nedostatečnosti menstruačních pomůcek, ale také proto, že na mnoha místech jsou menstruující ženy vnímány stále jako špinavé a méněcenné. O menstruaci se mluví málo, proto mnoho dívek zastihne nepřipravené. Ty pak vyrůstají a svou periodu nenávidí jako společenské stigma, které s nimi bude po mnoho let spojené. Některé dívky z Ugandy dokonce prohlásily, že jejich život nástupem první menstruace končí.

Organizace působící v Africe se snaží tuto situaci různými způsoby řešit. Některé dávají dívkám jednorázové pomůcky na jeden rok a učí je, jak se správně mýt a dodržovat hygienu. Jiné je zase učí o menstruaci hovořit jako o běžné záležitosti. „Takové znalosti jsou důležité nejen pro dívky, ale také pro chlapce a my se snažíme, aby se hovory o menstruaci staly součástí sexuální výchovy po celém světě,“ optimisticky dodává jedna ze členek působící v jedné z těchto organizací.

Další způsob pomoci je ten, že učí ženy šít si vlastní menstruační vložky. Obstarávají jim vhodné materiály k výrobě vložek, které jsou dostatečně savé a nepropustí menstruační krev na oblečení. Některé školy dokonce zahrnuly šití vložek do běžné výuky v rámci uměleckých či řemeslných předmětů.

Organizace se také snaží zajišťovat potřebné finance ke stavbě umýváren a WC kabinek ve školách. „Finance, které do stavby investujeme, je jen malá cena za to, abychom těmto dívkám poskytli to, co je jejich základním právem: možnost vzdělání“.

Menstruační kalíšky

Další variantou menstruační pomůcky pro tyto dívky jsou menstruační kalíšky. Tuto formu pomoci si vybrala organizace v rámci své Serithi kampaně. Za podpory vlády rozdali menstruační kalíšky Mina Cup ve škole Tshegofatsong v Pretorii a v dalších oblastech Afriky. Iniciátoři této kampaně dali přednost menstruačním kalíškům oproti jednorázovým pomůckám z důvodu jejich životnosti. Věří, že dívky díky této pomůcce již nebudou zameškávat vyučování.

Ilona Bittnerová ale k tomuto dodává: „Problém menstruačních kalíšků oproti vložkám je ten, že nevyhovují každé ženě – ať už velikostí nebo způsobem použití. Také hygienické podmínky dívek jsou často takové, že používání kalíšku je v nich velmi obtížné a odkládání vypláchnutí kalíšku či použití závadné vody na jeho umytí může vést ke gynekologickým potížím. V případě rozdávání kalíšků zdarma je tedy velmi důležité informovat dívky o správném používání a hygieně. Moje zkušenosti z Tanzanie jsou takové, že místním ženám (ačkoliv používají tampóny), připadaly kalíšky přinejmenším podivné a používat je nechtěly. Obecně také platí, že černošky potřebují větší kalíšky a v rámci rozvojové pomoci jsou často distribuovány levné čínské kalíšky vyrobené pro asiatky, které jsou na tom s potřebou velikosti kalíšku opačně. (Na tuto skutečnost upozornila jako první Nwadiuto Onuoha z Nigérie, která začala vyrábět průměrově větší kalíšky Luv Ur Body pro africký trh – velikost S byla přidána až později, když se kalíšky začaly prodávat také v Evropě).

Projekt The Cup v Kibeře se skládá ze čtyř hodinových lekcí, kde mají dívky sexuální a zdravotní výchovu a mohou se ptát na věci, které je zajímají.

Na osvětu při svých projektech v rozvojových zemích vsadila firma Lunette. První projekt realizovali v Keni v roce 2010. Místní ženy se v rámci projektu učily vyrábět látkové menstruační vložky a efekt byl tak dvojí – dostupné menstruační pomůcky a nové možnosti výdělku. Projekty, při nichž jsou pořádány výukové programy o ženském těle a menstruaci byly pak realizovány také v Keni (např. ve slumu Kibera) a v Burkina Faso. V Ugandě darovala firma Lunette menstruační kalíšky ženám pracujícím v rádiové stanici pro ženy MAMA FM. Ty je vyzkoušely a své zkušenosti pak mohly předávat dál. Zpětná vazba z tohoto projektu byla velmi dobrá!

Není to tak dávno, co ani u nás nebylo snadné sehnat kvalitní menstruační pomůcky. Stačí rozpomenout si na dobu před rokem 1989 nebo se na ni zeptat svých maminek či babiček. Dnes nejenom, že jsou pomůcky dostupné, ale je i velký výběr, takže každá z nás může najít pohodlnou variantu menstruační hygieny.

zdroj článku: http://kalisek.cz/menstruacni-pomucky-afrika

Komentáře

Ikona diskutujiciho Jarka 2018-10-28 10:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mezinárodní den menstruace to čtu poprvé. To je ta "osvěta" v každém dívčím časopisu nebo časopisu pro ženy jsou rady jak neotěhotnět a co k tomu používat hlavně podpora hormonální antikoncepce. Ale že existuje Mezinárodní den menstruace to jsem nikde neviděla. Co se týká Afriky a jiných "chudých" zemí když se člověk zamyslí, tak v čí kapsách jsou peníze posílané pochybnému spolku unicef a výtěžky z různých "charitativních" akcí na podporu a rozvoj v těch zemích??? Co to x let sleduju, tak nic se tam nezměnilo jen se tam válčí, vraždí, znásilňuje a ti lidé většinou nemají ani ty základní potřeby a znalosti co se týká třeba hygieny. Mi to příjde jako uměle udržované hlavně v těch zemích….chudoba, nevědomost, války.Ohledně menstruace, to je to co mě zaráží a taky dost vadí. Tady v "civilizovaných" zemích je na menstruaci ještě pohlíženo jako na něco nemístného, špatného. Asi proto, že je patriarchát? Musí se to změnit aby energie byly vyrovnané…odbočím od tématu, což mě hodně irituje jsou  bláboly o tom, že muži a ženy za stejnou práci jsou jinak hodnocení…omílá se to pořád dokola taky několik let a nezměnilo se nic ohledně těch platů…taky nemám ráda kecy primitivů, kteří mají IQ tykve a pohlíží na ženu jako na podřadnou bytost a to i v "civilizaci".. je mi z toho všeho smutno. Je to hodně i výchovou jsem si všimla nemusím chodit daleko…našeho syna se snažíme vychovávat tak, aby byl slušný a nebral nic jako samozřejmost…aby byl slušný k lidem a  ignoroval ty co mu nesahají ani po kotníky..

Ikona diskutujiciho Tauri 2018-10-28 11:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ono by to stačilo vysvětlit i chlapcům, aby se jim přestali smát a chovali se s úctou, pokud ne, tak dostat lepáka.Kdyby se vymyslelo něco zase na ně, tak zákon padajícího ho°na bude neustále kolovat.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-10-28 13:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  Znala jsem paní, která pracovala řadu let v rámci charitativní organizace jako zdravotní sestra v nemocnici v Africe. Ta mi vysvětlila to, co my pořád nechápeme. Totiž že tamní lidé mají mentalitu, která je nám velice vzdálená a vzájemně si nerozumíme, ty rozdíly jsou obrovské a snaha něco změnit, aby se oni mohli mít lépe, se míjí účinkem, protože oni nepřemýšlí tak jako my.

Ikona diskutujiciho Renata 2018-10-28 14:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

mnozia sa odvtedy, odkedy sa im zacalo vo velkom pomahat. kedysi to priroda selektovala, udrzovala rovnovahu aby sa nepremnozili, lenze odkedy biely pomahaju, narusili rovnovahu a  dari sa im a tych 10 deti aj prezije a teraz sa nam idu "podakovat" do Europy. Tiez jedna znama bola na misi v Afrike, oni nemaju ziadne ciele, uz deti nemaju zaujem  v dopelosti nic robit, vobec nic. Vsetci odpovedaju, ze ved biely sa o nas postaraju….. :-x  A to co pises hore Aluska, to je tym, ze su slaboduchu, dusevne slabsi ludia, ziju ako zvieratka v pritomnosti.

Ikona diskutujiciho Tauri 2018-10-28 15:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Alue 2018-10-28 15:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]:  No problém to celkem je, protože když má jedna máma běžně 10-15 dětí které zase mají 10-15 dětí, tak hrozí přelidnění a příroda to opravdu nedokáže redukovat, protože jsou tam naše nemocnice a naše charity. Na youtube byl dokonce dokument, který říkal, že když se v určité oblasti díky pomoci nás evropanů původní lidé přelidní, tak pořádají vražedné hony na divoká zvířata a vybíjí se ve velkém, zvláštní na tom ale je, že ta zvířata nejedí, co ubijí to nechají ležet a běží zabíjet dál. Protože jídlo stejně pak dostanou z charity. To způsobuje ještě větší nerovnováhu na daném místě a ještě větší hlad, nikdo však nevysvětlil, co je k tomu vede, proč to dělají, protože to nedává smysl a nemá to žádný konstruktivní účel. Takže jsme v takovém stavu schizofrenie, kdy na jednu stranu chceme pomáhat, protože když vidíte jak tam lidé trpí, prostě soucítíte a přejete si aby se měli dobře, na straně druhé zase naše pomoc způsobuje prohlubování jiných problémů. Snaha o změnu mentality zatím příliš nevychází, ale Afrika je obrovská země a míra tohoto problému se lokálně liší. V bohatějších civilizovaných částech je to ok, ale velký problém jsou chudé vesnice, kde se hodně bije původní mentalita s vměšováním charit.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-10-28 15:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Jestli ten dokument najdeš, tak mi ho pošli, podívám se. Nevadí kdyby byl anglicky, v češtině skoro žádné zajímavé dokumenty stejně  nejsou udělané.

Ikona diskutujiciho jmeno 2018-10-28 16:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: A co takhle si uvedomit ze castecne za jejich dnesni situaci muzou prave Evropane, kteri jim tam v dobe kolonizace prisli, vyrabovali, znicili, znasilnili, vytezili nerostne bohatstvi a nekolik si je vzalo zpatky jako otroky?

Ikona diskutujiciho Tauri 2018-10-28 18:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Tauri 2018-10-28 18:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě mrkni na seriál Busny na streamu, tam jezdí Afrikou. Dokonce se dostali i do místa, kde se střílelo. Celkově, na to, že v Africe nic není, je tam neskutečně draho a velká byrokracie i v policii. Oni ti zkrátka dají pokutu za každou kravinu, kterou uděláš po cestě. Bílej člověk je pro ně jen chodící peněženka. Oni si skutčně myslí, že máme peníze za nic.Takže ono je hezké, jak nám dokumenty ukazují, jací jsou někde chudáci, ale že se chovají fakt děsně je věc druhá. Ale chápu, že daň za vykořisťování bílou populací na elektronické součástky a diamanty je obrovská na obou stranách.

Ikona diskutujiciho Tauri 2018-10-28 19:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Tauri 2018-10-28 19:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě, jak jsi psala ohledně lovení zvěře. Tohle se dělo i od bílích též.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-10-28 21:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

je to online

Ikona diskutujiciho Tauri 2018-10-28 21:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Alue 2018-10-28 22:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: Jojo, z Evropy tam jezdí občas bohatá hovada střílet zvěř. Jenomže oni si střelí jednoho lva, vyfotí se, zaplatí a jedou domů. To co jsem zmiňovala já, je skupina např. desítek lidí, kteří běží divočinou a všechno co venku potkají zabíjí, a když mají kopí, tak i slona. Ale nejedí ho, nechají ho ležet jak padl.

Ikona diskutujiciho Tauri 2018-10-28 22:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho jmeno 2018-10-29 08:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]: Ve mestech je ale taky obrovske mnozstvi chudoby, lide kteri ziji na okrajech mesta fetuji lepidlo aby prezili protoze nemaji co jist, je tam neskutecny odpad a kriminalita. Bohati nebo ti s primerenou zivotni urovni jsou zase prevazne belosi. A tohle vim z prednasky jedne zeny ktera tam osobne byla. Verim ale taky tomu ze si za to muzou i sami, staci se totiz podivat na cernosske stvrte v evropskych velkomestech, spina, bordel, kriminalita a neschopnost adaptace. Jednou jsem nedopatrenim do jedne mela moznost se podivat a uz nikdy vic.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-10-29 09:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]:  To se shoduje i s tou sociální pracovnicí, to samé co popisuejš s nataženou rukou měla i ona. Říkala že pak byla vyzbrojená a vozila s sebou třeba 200 tužek a vždycky když došlo dítě s nataženou rukou, darovala mu tužku…. a víš co? byli naštvaní, že to nebyly peníze. Ty děti jsou ale takhle naváděné od dospělých.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-10-29 09:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]:  Vidíš to. Oni můžou, ale nechtějí a nebudou. A nemůžou se vymlouvat, že není práce, když žijí u města.

Ikona diskutujiciho ginze 2018-10-29 10:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

K té Africe mi bohatě stačil tento článek – https://kenaocimaspisovatelky.webnode.cz/l/proc-nepomahat-africe/

Ikona diskutujiciho Tauri 2018-10-29 12:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A jsme zase u toho, proč nepomáhat. Kdo chce, tak si řekne o výpomoc, ale tím to končí. Žádná válka tam není. vše musí člověk zvládnout sám, jinak věčnou pomocí člověk opravdu druhým jen ubližuje, protože nepozná svoje hranice, co dokáže, věčně jen nasává a nic nevydává..Tohle nemůže zkrátka v přírodě fungovat a přežít.Dokážeme si my lidi představit, kdybychom přestali ze dne na den posílat peníze do Afriky, jakákoli pomoc a skončit s armádou?

Ikona diskutujiciho Renata 2018-10-29 14:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: Tauro prosim neplet sem karmu. Ti africania sa v r 2015 na jar nezdvihli sami od seba /jednak nemali ani za co../ lebo na zaklade karmy si idu do Europy vziat nieco, co im vzali belosi. Pozor, toto bol velmi dlhodoby plan bielych ludi /vieme o koho sa jedna/na likvidaciu Europy a bieleho obyvatelstva./ved chodis na tadesco, tak vies../ Mimochodom, my /slovaci ani cesi / sme im ani z pozicie karmy ked uz si s tym zacal ,neni nic dlzni. My sme tiez len niekoho koloniou, boli aj sme a navyse predstav si , ze si nemec, alebo anglican, to mas platit za chyby svojich predkov ? Tak to ani nahodou. To je asi podobne, zeby si sa citil previnilo , ze tvoj praprpradedo niekomu velmi ublizil a teraz by ti bolo vtlkane, aby si mal pocity viny koli predkovi, ze musis pomoct jeho potomkom,aby zili v blahobyte a dat im co mas, nacom si cely zivot derel a oni nerobili nic,  je to na hlavu , ze???

Ikona diskutujiciho jmeno 2018-10-29 15:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[19]: Tim ze jim to rozklada mozek jim to taky otupuje smysly a vnimani, nemaji tedy takovy pocit hladu jako kdyz to nefetuji. Stejne jako kdyz nekdo pije, je schopny nejist i tydny.

Ikona diskutujiciho manu 2018-10-29 22:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moje babička, (příští rok by měla sto let) mi kdysi vyprávěla, jak menstruaci ženy řešily, když byla mladá. Asi na to přišla řeč tak, že se odněkud vyvalila ze starých skříní prastará vložka uháčkovaná z bavlny, měla provázky, kterými se uchycovala. Musely jich ženy mít povícero a prostě to praly. Myslím, že se dovnitř dala nacpat i vata, a ta se pak vyhazovala, ale to prý už byl luxus, protože vyprat(ve sutdené vodě) bylo zadarmo,jen za práci, ale vyhazovalo se tehdy máloco. Mluvila i o tom, že ještě dřív ženy v kraji,kde vyrostla používaly spodničky, které si protáhly mezi nohama a zastrčily za pásek. Pak  prý je praly všechny najednou a sušily na plotě. Takže byl plot najednou plný spodniček, a každý prý věděl, co to znamená. Asi i proto mi nikdy nepřišlo, že by menstruace byla nějaké tabu. Nemluvilo se o ní veřejně, ale mezi ženami běžně. Byly na vše vymyšlené postupy. Nechápu, že ty afričanky to tak najednou v jednadvacátém století zjistily, že se menstruuje a nemají to vymakané, improvizujou a brečí. Přijde mi taky, že to jde trochu z jejich povahy o nic se nestarat. Prostě někdo má přijít a dát jim pod nos.jenže taky patřím mezi lidi, co jim přijde, že takový postup člověka jen kazí. Určitá nutnost improvizace byla vždy ve společnosti hnacím motorem, tedy ve schopné a kreativní společnosti.  Chudákování nějak nemám ráda.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-10-30 10:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[21]:  Zkoukla. Obsahově byl hodně slabý a ne příliš dobře zpracovaný, ale má pro nás dobrou informačí hodnotu, alespoň vím co se stavělo v Africe za moje daně a jak se k tomu chovají, jaký k tomu mají vztah a jak projekt pokračoval… Taky jsem četla ten článek co se tu sdílel ,,proč nepomáhat Africe"  a je tam dál proklik na rozhovor. Dává to dohromady smysl. Dokud budou spoléhat na naše peníze, nebudou mít motivaci postavit se na svoje nohy, v podstatě je ekonomicky zabíjíme tou svou pomocí. A o tom bylo více dokumentů, například Afričtí chovatelé slepic nemůžou cenově konkurovat levným zbytkům z velkochovů co se jim vozí od nás. Jsou to zmražené kusy co se u nás neprodaly, tak se za nulanulaprdlačky posílají do Afriky. Tím ale úplně ruinujeme jejich farmáře. Čerstvé slepice tam kupují jen ti co na to mají a co chtějí žít zdravě a nechtějí náš zmražený šrot.

Ikona diskutujiciho Tauri 2018-10-30 17:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Tauri 2018-10-30 17:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Alue 2018-10-30 17:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[26]:  Jestli si taky můžu přihřát polívku, tak já na otázku kolektivní karmy taky nedám. Češi jsou pořád v něčím područí, pořád nás někdo vykrádá, ovládá, uzurpuje, valchuje a černému obyvatelstvu jsme nic zlého neudělali.

Ikona diskutujiciho Tauri 2018-10-30 20:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Tauri 2018-10-30 20:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Renata 2018-10-31 11:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[26]: Tauri ,chcela som ti aj nieco na ten koment o udajnom neslusnom "napadani" tvojho komentu/rozumej slusne vyjadrenie ineho uhla pohladu na vec/napisat,  ale v tomto pripade  to nema vyznam. Zelam ti kraaasny slnieckovy den plny duhy, srdiecok a jednorozcov;-)    /hadam ta neurazi aspon prianie niecoho pekneho/

Ikona diskutujiciho J. 2018-11-03 17:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, co rikas na to, zda financbe pomahat v tzv dalkove adopci. Znamena to, ze kazdy mesic financne podporujes africje dite, ktere si vyberes. Ma to vubec smysl? Pomuze mu to? Asi bude mit kazdy den jidlo, na druhou stranu tim platis i vzdelavani v krestanske skole plne nabozenske indoktrinace.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek