Moje první vypěstovaná slunečnice (video)

5.10.2012 v Poselství 11

Vlastní zahrádku, kde si můžu rýpat do čeho chci, nemám… Ale zato mám spoustu velkých květináčů. Jednou až budu mít svoji zahradu, tak si tam ty květináče vynahradím a budu se rýpat v zemi do zblbnutí.

Letos jsem na jaře našla v koupené pažitce vyklíčenou slunečnici. Vypadala, že na okně brzy chcípne, tak jsem ji přesadila i s pažitkou ven do květináče a zalévala.

Moc jsem tomu nevěřila, protože vždycky když jsem se snažila jako dítě vypěstovat slunečnice na okně, tak mi zdechly. Asi potřebovaly být venku, což tahle na rozdíl od nich měla.

Během léta nasazovala pomaloučku na květ. Trochu jsem se bála, abych o tu podívanou nepřišla, když jsem jela k moři. – To víte, člověk se s tím nimrá půl roku, tak chce alespoň vidět ten květ, když už se povedlo.

Slunečnice na mě počkala. Každý den jsem ji chodila kontrolovat a fotila vývoj květu. Nebudu vás tu otravovat fotkou na každý den, dám sem jenom napůl rozvinutý a plně rozvinutý květ.

Ale to nejlepší přišlo, až když květ odkvetl a dozrály v něm semínka, protože mi na něj začaly chodit sýkorky a všechna semínka vyžraly tak rychle, že jsem si ani nevzala nějaká na příští jaro… Hmmm… No, tak se koupí slunečnice a zasadím to z pytlíku, však co.

Sýkorky byly tak rozkošné, že jsem je natočila. Tyhle jsou takové napůl ochočené, už se nebojí, protože jsou zvyklé, že za okny pořád někdo pajdá a pak se nechají pozorovat i přímo u krmítka, stačí být ticho a chvilku se nehýbat… Slunečnice jsou skvělé rostliny. Vy z nich máte radost a pak z nich nakrmíte i ptactvo… tak vás zvu na prohlídku 🙂

Tady je jenom taková napůl…


A takhle vypadala pěkně rozkvetlá… 🙂 – Vydržela takhle asi 4-5dní, takže jsem se na ni mohla chodit pořád dívat.

Byla trochu menší než ty v poli, holt květináč… Ale je úžasná. Na příští rok si jich zasadím alespoň pět. I včely mi na ni chodily, bylo to nádherné.

Moje vlastní slunečnice… 🙂 Připadala jsem si jako stráááášně úžasná zahradnice… Vlastně se tak cítím vždycky, když mi něco vykvete. A speciálně když to vypadá takhle nádherně.

A zde je již slíbené video se sýkorkami, kdy už slunečnice odkvetla a padla jim za oběť. Úžasně se to pozorovalo, měla jsem je místo televize:

Sýkorky na slunečnici

Ale pěstuji rozmanitě pořád dál. Tak například mi začal zdechat veliký květináč se dvěma zakrslými mandarinkami, tak jsem je na jaro vystrčila ven, abych se vzápětí pleskala do čela, že mě to nenapadlo už dřív, protože se úžasně zmátořily…. No tedy vlastně to bylo trochu divoké, protože jsou tam dvě a tu menší rostlinku mi napadly svilušky a jak byla napůl zdechlá, tak jsem si řekla, že to udělám radikálně, než nakazí tu větší. Tak jsem ji celou ostříhala až na holý kmen a čekala že zdechne, že ji potom vyhrabu ze země.

Ale ona nezdechla. Během pár dní vystrčila hromadu listů a svilušky už na ní nejsou, neměly na dřevnatém kmeni co žrát, takže chcíply ony. Hurááá!

A mezitím ta větší mandarinka vystrčila kopu nových větviček i listů, obalila se květy a voněla jako parfumérie. Ještě teď když jsem ji vzala dovnitř, úplně úžasně voní po celé místnosti po čerstvém jasmínu. Miluju tu rostlinu, příští jaro ji vystrčím zase ven.

A taky jestli si ještě pamatujete na to, jak jsem psala článek o tom, že pěstuji bazalku ze semínek, z rostliny co mi předtím chcípla na mraze, tak ta bazalka dopadla celkem dobře. Půlka květináče mi úplně zhnila a zdechla, protože mi ji na schodech během dovolené někdo nejmenovaný zaléval, přestože zalitá byla. Takže ta strana květináče, co byla zalévaná za doby mého mořského rekreování, zdechla…. Zato ta druhá polovina přežila, rychle jsem ji vystrčila ven aby proschla a nezhnila taky… A dneska jsou z toho krásné velké rostliny a vypadají dobře i přes pravidelné sklízení listů. Už mi i zespoda na nich dřevnatí stonky.

Na zimu si je vezmu dovnitř, na jaře zase vystrčím ven a bude z toho keříček… A tu zdechlou půlku obsadím znova novými sazenicemi…. Joa vykvetla mi. Udělala mi spoustu nových semínek, která sklidím, schovám a pak zase můžu sadit dál, nebo někoho můžu podarovat. Chachá! – BĚŽTE SE BODNOUT F1 ZDECHLINY ZE SUPERMARKETŮ. JÁ MÁM DOMÁCÍ! – A domácí bazalka, to je jiné kafe. Má větší listy, které jsou chuťově mnohem výraznější, víc voní pepřem…. Blbé je akorát to, že jsem se jí první 4 měsíce nesměla ani dotknout, protože rostla hodně pomaličku. Ale tyhle vzrostlé krasavice už mě snesou. A příští rok budu mít tolik listů, že se z toho ubazalkuju.

Alespoň jeden pěstitelský neúspěch ale mám… Ta sviluška přelezla totiž na mandarinku původně z ibišku. Sakra ty mě naštvaly, protože on mi pořád tak krásně kvetl, měli jsme se rádi… Musela jsem ho celý ostříhat… Teď svilušky vypadají že tam nejsou, možná zdechly jarem, ale z ibišku je teď holý prd, ze kterého trčí pár malinkých zelených pupínků, tak snad se chudák zmátoří… Ty červené květy mi chybí.


Kam dál:

Zobrazit celou rubriku ,,Deníček“

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Komentáře

Ikona diskutujiciho Lana Lasthovicka 2012-10-05 06:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Šikovná pěstitelka! :-) Miluji slunečnice, mám plný pokoj jjich obrázků, ale doma jsem ji zasadit nezkoušela (no, určitě brzy zkusím :-)). Já jsem si jednou koupila v obchodě semínko cedru a vyrostl mi plevel :-D, ale což, stejně jsem ho měla ráda, když jsem si ho tak hezky od začátku hýčkala.

Ikona diskutujiciho Babe 2012-10-05 07:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně se slunečnice tento rok moc nezdařily a byly jen tři. Ale stejně tu byli ptáci, kteří mi ochotně zanechali pár svých pírek, brzo jich už budu mít dost na lapač snů!

Ikona diskutujiciho Dragell 2012-10-05 09:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pěkné video, tohle se děje vždycky také u nás :D A ptáčci tam nejen letí na slunečnici, ale také si sednout na stromek, který je u klece s andulkami, s kterými na sebe štěbetají 🙂

Ikona diskutujiciho Nasgol 2012-10-05 09:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky něco takového plánuju a protože bydlím v bytě, tak možná něco tímto stylem: https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/487617_10151234166773278_182493147_n.jpg

Ikona diskutujiciho kathe 2012-10-05 09:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ta je krásnááá :))

Ikona diskutujiciho Míša 2012-10-05 12:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsou moc krásné. Když se u nás nějaké vypěstují, dávají se křečkům 🙂

Ikona diskutujiciho mg 2012-10-07 15:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

….. pjenkné ….

Ikona diskutujiciho lavendel 2012-10-07 17:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsi moc šikovná Aluško! 🙂 Já bych si taky takhle chtěla pěstovat květinky, ale zatím se mi to moc nedaří.

Ikona diskutujiciho Lil 2012-10-13 12:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

krásné 🙂 to video si pouštím pořád dokola.. :D a to hlavně kvůli té písničce.. prosímtě jak se jmenuje? 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2012-10-13 13:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: Enya – Orinoco flow

Ikona diskutujiciho Kačka 2013-01-26 23:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já mám doma jen malý kaktus, který mi jednou málem uschnul (opravdu) a navíc mi ho táta nedávno shodil na zem, takže teď je nakřivo a má polámané bodlinky. Chudáček kaktus :´(

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek