Moje zkušenost s kurzy tantry. Otřesná pravda, kterou vám na letáčku neřeknou. / Doporučuji

4.11.2017 v Spiritualita 102

Článek je určen výhradně dospělým čtenářům 18+

Pokud i vy máte hodnotnou zkušenost která by mohla druhým lidem pomoci či je obohatit na jejich cestě,

ráda vám dám také prostor v některém z příštích článků. V případě potřeby mi napište.

Ahoj všichni čtenáři Aluščina blogu. Nedávno tady vyšel článek o rizicích různých esoterických či spíš pseudoduchovních kurzů a Aluška vyzvala čtenáře, kteří mají k tématu co říci, aby se také zapojili. Tak se i já připojuji se svojí troškou do mlýna a sepíšu pro vás článek o mých zkušenostech se specifickým druhem „duchovních“ kurzů a to jsou kurzy tantry. Předem varuji, že to není pěkné čtení a pro některé to bude určitě šokující a nechutné, budu se snažit to podat co nejcitlivěji, ale zároveň nebudu skrývat, co jsem viděla a prožila. Všechno co zde napíšu vychází z mojí osobní zkušenosti, nejsou to žádné pomluvy, neuvedu ničí jméno, ani název ani místo konání kurzů. Vše, co se dočtete, je mnou prožitá realita.

 

Článek bych ráda věnovala všem, kdo slyšeli o kurzech tantry či tantra masáží a uvažovali o účasti na těchto kurzech – tak pro ně, aby viděli i odvrácenou stránku, o které se na pozvánce na kurz nedozví. A dále pro ty, kdo si podobnými kurzy prošli a nesou si z nich špatné zkušenosti anebo třeba „jen“ neodbytný nepříjemný pocit, že možná ne všechno, co se tam odehrálo, bylo v pořádku.

 


 

Co jsou to tantrické kurzy a co se na nich odehrává?

Kromě jednorázových kurzů různých tantra-cvičení existují i tzv. tantrické školy nebo série seminářů, které trvají rok až dva roky, kde se setkává pořád ta stejná skupina účastníků a společně na sobě „pracují“. Měla jsem tu čest si projít jedním takovým dlouhodobým „výcvikem“ u jednoho v ČR dost populárního zahraničního lektora. Je to na první pohled milý pán, na svůj věk pozoruhodně vitální. Dlouho jsem přemýšlela, co mi na něm nesedí, když se zdá být tak fajn, když mluví se skupinou nebo individuálně, vždycky zachovával svoji úroveň a mluvil velice kultivovaně a chytře. Až jednou jsem se šla v létě vykoupat do jezera a on jel zrovna sám v lodičce blízko břehu. Já jsem tam stála a chystala se do vody. A on na mě: „Chceš svézt?“ A já se úplně lekla najednou toho tónu a podtextu, který byl cítit. Taková slizkost a odpornost, že mi to začalo být jasné. Rychle jsem odsekla že ne, že se jdu koupat a mazala jsem daleko od něj. Tak jsem si začala dávat věci do souvislostí.

 

Tento kurz byl pro muže i ženy, pro páry i nezadané. V popisu kurzu bylo, že některá cvičení mohou být erotická, ale že nikdo nebude k ničemu nucen. Když jsme přijeli na první setkání (celkem jich bylo asi pět), na začátku to bylo jenom – meditace, povídání, pak kreslení s cílem pochopit a zpracovat nějaká vnitřní traumata. Přijížděli tam lidé s psychickými problémy a zároveň s touhou po prohloubení vztahu s partnerem, s touhou najít partnera a přestat být zablokovaný, vyřešit si své komplexy, poznat sebe sama, vyřešit si rodinné problémy, zkrátka klasické problémy, které lidi řeší, a to vše se na kurzu řeší v kontextu sexuality, čili skrze cvičení, která pracují se studem, snaží se dostat k traumatu a znovu jej vědomě projít, prožít a zbavit se ho. To všechno zní logicky a lektor o tom uměl moc poutavě vyprávět, bylo vidět, že má všechno odžité a že má letité zkušenosti se zpracováním vlastních traumat, protože sám měl těžké dětství. Bylo velice snadné začít mu důvěřovat, protože jednak byl skvělý řečník a také působil velice lidsky.

 

Kurz začínal pozvolna jak jsem říkala, meditacemi a pak se začala přidávat různá cvičení. Nejprve jsme se měli celá skupina svléknout. Pak jsme se měli navzájem osahávat. A nakonec došlo i na to, na co teď myslíte, ano. Vždycky nám zdůrazňovali, že máme znát své hranice a že nemusíme akceptovat všechno, jenže efekt skupinového myšlení fungoval tak, že když jste se první a druhý den nesvlékli ale všichni ostatní ano, tak jste se třetí den s úplnou samozřejmostí svlékli taky. A jak šla cvičení dál a dál, tak jsem viděla, že bez té nahoty by se člověk ani nemohl účastnit těch následujících cvičení, takže oni stejně počítali s tím, že nakonec poslechnete a uděláte co ostatní. Šlo to přes nahotu, osahávání s kým se vám to líbí až po intimní seance.

Představte si, že je šedesát lidí ve skupině, ti se dají do skupinek po pěti v jedné obrovské místnosti, každá skupinka dostane žíněnku, tam si jeden z těch pěti lehne, řekne ostatním, co můžou a co ne, a ti ostatní mají dvě hodiny na to, aby toho člověka osahávali, a mnohé další. Během tohoto dění se místnost zaplnila zvuky, příjemnými i méně příjemnými, křikem, pláčem, a na to se vždycky říkalo, to si léčíš trauma, to je v pořádku, prožij si ty emoce…a jelo se dál.

 

Bylo tam mnoho párů, které plánovaly v kurzu prohloubit svůj vztah, ale skončilo to tak, že ve cvičeních třeba ani nebyli spolu a všechny tyto věci tam dělali ve dvou různých skupinách v jedné místnosti. Tím se „léčila“ žárlivost a majetnictví. Došlo i k tomu, že žena jednoho účastníka se tam před jeho očima vyspala s někým jiným. Její muž brečel a říkal že tohle už je moc, proč mu to dělá, proč to nemůžou vyřešit normálně a ona mu na to řekla, že nemůže být bez sexu. Ti dva se pochopitelně rozešli a muž z kurzu odešel ještě před ukončením.

Takových párů tam bylo víc, během cvičení jste se mohli beze všeho s někým vyspat, bez ohledu na to, jestli ten člověk tam měl partnera, prostě všechno dovoleno a hrajte si, objevujte, tohle je léčení, říkali nám. Nebo tam byli nezadaní chlapi a ačkoli vykládali něco o duchovním rozvoji, tak se časem ukázalo naprosto nepřehlédnutelně, že si tam jezdili pouze za….t.

 

Říkáte si, jak je možné, že dospělí lidi, co mají rodiny, jsou chytří, většinou bohatí (toto byl zrovna dost drahý kurz a jezdili tam zámožní) se nechají takhle zmanipulovat?

Ono to totiž probíhalo velmi pozvolna a nenápadně. Kdyby nám hned první den řekli, že se máme nazí osahávat na žíněnkách, tak by to nikdo neudělal. Seance byly prokládané přednášením lektora (nebo guru, chcete-li, ale on sám se tak nenazýval) kde nám vždycky vysvětlil, co budeme dělat a proč. Dokázal lidi velice dobře naladit na svou vlnu a přesvědčit. Několikrát nám kladl na srdce, ať po příjezdu domů nikomu neříkáme, co se tam dělo, protože by nás ostatní lidi zvenku nepochopili, že toto pochopí jenom ten, kdo to zažil a že jsme jedna velká rodina která má své tajemství, které je důvěrné.

 

Asi v polovině kurzu jsem začala mít pocit, že toto nikam nevede. Páry kolem řešily krize, můj partner a já jsme se pochopitelně odcizili a pak se zase vášnivě dávali dohromady (naštěstí k nevěře v přímém přenosu nedošlo, aspoň to jsme dokázali ustát). Bylo mi divné, že lektor s jednou ženou individuálně před celou skupinou řešil její „problém“ ohledně toho, že je moc namachrovaná, ona se tam sesypala a upadla do deprese. Na dalším kurzu za dva měsíce ale pořád v té depresi byla! On jí vůbec nepomohl, normálně ji zničil a nechal ji tak, a ona mu tolik věřila že se v tom dobrovolně utápěla s tím, že je špatná.

Začalo mi být divné, že se nic nikam neposouvá, lidem se říkalo, že si řeší problém, ale oni ho nikdy nevyřešili, byli na tom stejně! Říkalo se tomu, že „jsou v procesu“. „Já mám teďka nějakej proces, zase to frčí.“ „No, ale tos ještě nezažil semináře s… (doplňte jméno)…, to je teprv fičák“.

Začala jsem chápat, že ti lidi to mají jako drogu, kterou jim lektor ochotně servíruje a jeho strategie je, prodávat pseudoduchovno spojené se sexem (to naláká dost lidí) zabalené do luxusního balíčku (pro luxusní zámožnou klientelu) a „na úrovni“ (lektor byl vystudovaný psycholog, který se učil od jednoho slavného indického gurua a navíc uměl vybraně a přesvědčivě hovořit v psychologických souvislostech, takže ti účastníci mu skutečně upřímně věřili, že to, co dělá, je dobré, že je to někam posune a vyléčí z traumat či zlepší vztah).

 

Jenže ti lidé asi neměli žádnou sebereflexi, jinak si to neumím vůbec vysvětlit! Jinak by si asi kladli otázky, proč to všechno, proč tam mají trápit partnera a předhazovat mu, že žárlí když oni si užívají v té samé místnosti s jinou, ptali by se, proč nejsou výsledky a hlavně by měli taky snahu něco sami pro svůj rozvoj udělat!

Namísto toho jsem o přestávkách slyšela jen tlachání jako v hospodě u piva a předhánění se v tom, kdo má více duchovních zážitků, kdo byl na jakém semináři, kdo už byl v Peru na ayahuasce a kdo zkoušel houbičky. Byl to prostě takový luxusní zážitkový kurz pro českou pseudoduchovní „smetánku“.

Pak jsem se doslechla, že i náš lektor se účastní rituálů s ayahuaskou. Začala jsem mít vážné pochybnosti. Na poslední kurz jsem nechtěla jet, řekla jsem si, že už toho bylo dost a že toto nemám zapotřebí. Slušně jsem sdělila, že to pro mě není.

 

Lektor mě začal přesvědčovat, jak to ostatně dělával se všemi, kdo chtěli odejít. Že to je moje ego a že se vyhýbám řešení svých problémů, že jsem zablokovaná atd. Rozhodla jsem se, že pojedu a řeknu jim osobně, co si o tom myslím.

Na posledním kurzu z této ďábelské série jsem tedy počkala na vhodný okamžik, kdy jsme jako obvykle při povídání seděli v kruhu a sdělila, že jim mám co říct. Cítila jsem v ten moment proud energie, jaký cítívám, když něco důležitého říkám a kdy cítím, že to je pravda. Úplně jsem se třásla, ale ne ze strachu, ale z té energie.

Řekla jsem té skupině šedesáti lidí, že to, co se tam děje, je řešení uměle vytvořených problémů, že to ve skutečnosti žádné řešení není a že lidem to způsobí nové problémy a nová zranění namísto vyřešení těch starých. Že není normální, aby byl někdo od prvního kurzu do posledního, během roku a půl, permanentně ve s….čkách. Že tomu programu nevěřím a že nevěřím lektorovi, že se mi to nelíbí a stojím si za tím.

A bylo ticho. Nikdo nic neřekl, až lektor. Obrátil se na mě s tím, že mám velké ego, že se bráním a že mám vážný problém a že je připraven ho se mnou řešit, pokud budu souhlasit. Já jsem nehnula brvou, věděla jsem jistě, že když kývnu, úplně se propadnu a ztratím se sama sobě. Ale bylo to snadné, protože já už jsem se rozhodla a byla jsem si jistá, že mám pravdu já a ne ten manipulátor.

Tím to pro mě skončilo. Po dvou dnech jsem si sbalila věci a už s těmi lidmi nejsem v kontaktu. S partnerem jsme se rozešli. Nikdo se před skupinou nepostavil na moji stranu, tak jsem myslela, že jsem jediná. Ale po kurzu za mnou přišli asi tři účastníci a říkali, že to cítí stejně jako já, ale nic neřekli protože…. ani už nevím proč. Jiní na mě plivali.

Lektor mi před mým odjezdem sdělil, že jestli budu někde vykládat, že jeho škola je „bullshit“, tak ať si uvědomím, že mluvím o sobě. Nekomentovala jsem to. Přišlo mi, že to celé je podvod, že ti lidi co tam jezdí jsou zbabělci a že sami sebe obelhávají.

 

 

Kdo je tantrik?

Dovolte mi malé zamyšlení o tom, kdo je to, podle mých pozorování, „tantrik“. Jsou asi tři druhy. Ten první je upocený, moc o sebe nedbá, prdí před vámi, je vegan a obráží všechny možné kurzy. Povoláním je nejčastěji masér nebo terapeut (nepochopila jsem, kdo by se nechal masírovat od smradlavého prdícího individua). Sbírá osvědčení z duchovních kurzů. Tento typ si dost věří a neustále vám hlásí, jak na sobě pracuje a kolik má tantrických milenek. Druhý typ je od pohledu člověk, který má mindrák, má nejistý a provinilý pohled a objíždí kurzy proto, aby na sobě pracoval. Nechá si všechno líbit a říká, že hodně věcí ještě nemá zpracovaných. Neustále omílá své nešťastné dětství / dospívání / jak mu ublížili rodiče nebo kamarádi ve škole. Třetí typ je seriózní, velmi sebevědomý, luxusně oblečený a hmotně zajištěný. Jezdí na ty nejdražší kurzy se zahraničními lektory. Má pocit, že čím dražší a slavnější lektor, tím rychleji získá duchovní osvícení. Už byl v Peru a Brazílii u šamanů a za měsíc jede zas, ale ne jen tak k nějakým komerčním šamanům nýbrž k těm co to dělají jako jediní správně. Má manželku, děti a mnoho milenek. Pokročilí tantrici (co se tomu věnují dlouho a například to i sami v nějaké míře učí) mají jeden společný rys, a to je jakási slizkost. Mají tendenci vás na přivítanou objímat a líbat a automaticky předpokládají, že toto vítání provozujete taky.

 

Zbývá ještě dodat, že mnoho z účastníků tohoto konkrétního kurzu je samo lektory nebo terapeuty a mnohdy i dost slavnými v naší republice. Mnohým z nich se rozpadlo manželství, jiní žijí i v pokročilém věku jako singl a mají akorát milenky nebo milence, které po měsíci až půl roce střídají. Nedaří se jim ve vztazích. – Tak ty semináře jim asi moc nefungují, že? – Asi jich ještě obrazili málo.

 

Mechanismus této „seminářové turistiky“ funguje tak, že lidi jedou poprvé, podruhé, jsou zpočátku nadšení z nějakých nadpozemských zážitků a pak už nemůžou přestat, potřebují ještě tento kurz a pak ještě další, kde už si konečně vyřeší to a to. Jenže nikdy nic nevyřeší. Je to past. Jedete si dobít baterky a po nějaké době to zase potřebujete, tak seženete peníze a jedete zase meditovat, a příště jedete naučit se ještě jinou „techniku“. Po několika letech ježdění na kurzy většinou tito lidé mají pocit, že už těch osvědčení mají dost a sami začnou pořádat své semináře, kde své naučené programy předávají dalším lidem. Tak si vlastně vyrobí továrnu na energii, místo aby jezdili meditovat na cizí kurzy, tak vedou své vlastní a nechávají si za to platit. Nejčastěji se prezentují jako terapeuti, tantra maséři, lektoři meditací nebo všelijakých podobných duchovních technik. A jakmile si na tom postaví živnost, tak už v tom jedou i existenčně, je to jejich obživa, pohodlný životní styl, životní filozofie, mají v tom své přátele a pak už opravdu horko těžko někdy prozřou, to už je v tomto stadiu skoro nemožné. A jakmile začnete zpochybňovat jejich praktiky, ohrožujete jejich existenci a oni se postaví proti vám.

 

Co je to vlastně tantra?

Tantra se nám v západní Evropě prezentuje jako duchovní učení z Indie, které je přizpůsobené pro moderního člověka, Evropana. Co bylo původní tantrické učení v Indii se asi nikdy nedozvíme, ale co jsem zjistila o evropské tantře je to, že je to učení překroucené, každý lektor si z něj v podstatě může udělat co chce a často slučuje techniky skupinových meditací (nejvíce podle Osha) a jiných terapií které kopírují rodinné konstelace, individuální terapie, velmi často masáže, v podstatě s čímkoli se to dá zkombinovat a všechno se propojuje se sexem. Účelem je, podle těch, kdo tantra kurzy nabízí, vyléčit sexuální traumata, zbavit se studu, být lepší milenkou nebo milencem, získat kvalitnější prožitek při milování, získat atraktivitu a osobní a duchovní růst.

To, co většina tantrických adeptů na kurzech hledá – pocit hlubokého souznění a lásky v partnerství, zbavení se tíživých traumat a svobodné prožívání vlastní sexuality – jim kurz stejně není schopen dát, protože toto jsou věci, které přicházejí jen pokud jste psychicky zdraví a vyrovnaní, máte rádi sami sebe a jste schopni si věci uvědomovat a ne se pořád za něco schovávat, hrát si na duchovní rozvoj a spoléhat se na nějakého guru, který vám řekne, jak na to.

Tyto kvality se podle mých zkušeností začnou projevovat v dlouhodobém zdravém partnerském vztahu, kde je vzájemná úcta a důvěra a kde partneři mají zvládnuté základní věci jako je sebeovládání, úcta k druhému a zdravý vztah k sobě. Tantrické kurzy tomuto nenapomáhají. Hlubokou lásku v partnerství vám určitě nepřinese promiskuita ani to, že budete partnera záměrně trápit nevěrou!!!

 

A výsledek?

Výsledkem kurzů tantry podle mých dlouhodobých pozorování jsou lidé neuvěřitelně promiskuitní, nezodpovědní, kteří se neštítí zranit svého partnera ve jménu „osobního rozvoje“. Nebyla jsem svědkem žádného osobního růstu u spolu-účastníků, naopak byla vidět stagnace a neschopnost si uvědomit a přiznat si jádro problému. Neustále se spoléhali na vnější autoritu, která jim dá rozhřešení a řekne jim, co mají jak dělat, například jestli se s tím partnerem mají rozejít. Jelikož na kurzu nás učili „bez omezení projevovat své emoce a nic nepotlačovat“, přijali účastníci za normu, že k vám můžou přijít a začít na vás sypat své emoce, křičet na vás u oběda nebo vás kritizovat a ponižovat, protože oni jsou přece tak vyspělí, že své emoce umí vyjádřit. Ve výsledku se z nich stali lidé labilní, bez sebekontroly, kteří se svými projevy přibližovali rozmazleným děckám. Jestli je toto slibovaný osobní rozvoj tak potěš koště.

(pozn. Alue: Vaše svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého člověka. Vaše osobní důstojnost končí tam, kde by narazila na důstojnost druhého člověka. Vaše projevování skutečných citů a emocí končí tam, kde by druhému ublížilo. Duchovní rozvoj není omluva ani ospravedlnění pro asociální chování, nebo chování na pomezí zákona. A kdo toto nepochopí, nikdy se ze svých mindráků nevyhrabe.)

 

A co já?

Po odchodu z tohoto kurzu, už je to pár let, jsem si na nějakou dobu dala pauzu od veškerého duchovna. Potřebovala jsem si sama srovnat věci v hlavě a dát se psychicky i fyzicky dohromady. Podařilo se. Jsem mnohem vyrovnanější než dřív, mám krásný dlouhodobý vztah s partnerem, kterého mi snad poslalo nebe (a který mimochodem stál celou dobu opodál a čekal, až vystřízlivím!). Doteď se mi stane, že mi vyplave z podvědomí nějaká myšlenka, o které vím, že je z té doby, že jsem se to naučila tam. Tak si ji zpracuju. Ale už je jich velice málo. Tato zkušenost mě na jednu stranu dost poznamenala, ale na druhou stranu jsem jí prošla se ctí, i když jsem se několikrát pustila do experimentů, které mi dnes přijdou nechutné a už bych je nikdy nechtěla opakovat, tak toho zpětně nelituji a jsem vděčná, že jsem pochopila o co šlo. Poznala jsem odvrácenou stránku pozlátka duchovních kurzů, pochopila, co s lidmi dělá manipulace, dnes ji dokážu dobře rozpoznat a lidi ve mém okolí varovat.

Přeji i vám, ať umíte dobře zvážit, komu se svěříte s důvěrou do péče. Pseudoduchovní kurzy a terapie mění lidem myšlení a v důsledku toho potom ovlivňují jejich jednání a osobnost a bohužel člověk potom v zaslepení může udělat chyby, které už nejdou napravit.

 

Komentáře

Ikona diskutujiciho Ježovka 2017-11-04 01:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No ani mi nemluv, jak se říká… O tantrickém sexu už jsem četla dávno, od začátku mi na tom něco nesedělo. Tak teď mám jasno. Popravdě mě nikdy nenapadlo tahat do milování cokoliv jiného než to co při něm cítím a chci cítit, natož hluboké duchovno. Protože mi připadá, že kdyby něco "hlubšího" při sexu přijít mělo, přijde to samo během něj, když jsou oba partneři připravení, a to stojí na hluboké důvěře a tak dále… Nikdy mě nenapadlo budovat naopak hlubokou důvěru a nevím co ještě jen skrze sex. Natož si skrze něj léčit traumata. Já si NEUMÍM představit, že bych s partnerem šla na nějaký takový seminář, mám z toho trauma jen, když si to představím. Článek má v sobě hodně, zároveň mi připadá i docela smutný. Třeba někoho zachrání před podobnými hrůzami. Nechápu, co si lidé na těchhle seminářích myslí – vždyť nevěrou vztah rozhodně nespravíte :-( To už si radši s partnerem doma sednu ke stolu a s ledovým klidem mu upřímně a bez přílišných emocí(ale citlivě)řeknu, co si myslím, co mi vadí, o čem potřebuji mluvit a poprosím ho o jeho názor a jeho pohled na věc, zeptám se, jak by to řešil a případně opatrně probereme, z čeho vznikla ta minulá hádka. To je můj systém a když je partner ochotný spolupracovat, je to skoro vždy nejlepší co se dá dělat, alespoň pro mě. Tahle debata je dobrá i preventivně, prostě dvě rovnocenné upřímné bytosti si řeknou o tom, co cítí, i když je to někdy trochu bolestivé… Tohle ano, ale semináře? Ne. :-(

Ikona diskutujiciho Renata 2017-11-04 09:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

toto je tak odporne,nechutne,  ze ked som si predstavila, zeby ma nejaka skupina ludi osahavala, tak na nich nakricim a uteciem, brrr. Ako na nejaky takyto kurz moze niekto ist a este grupac nazivo, fuj. Toho lektora by som pred odchodom kopla asi niekam este..Inak vsimate si tych duchovnych ludi a tie ich kecy vseobecne, ako svoje problemy  stale hadzu na nejake precistovanie, spracovavabnie, karmicke cistenie, kolektivne cistenie energii a pod. Minuly vikend nam tu bolo mnohym "na prd ", normalne to nebolo, zistli sme z coho vdaka ALue, ale duchovni ludkovia si to urcite vyhonodtili, ze mali vela nespracovaneho a cistili sa 8-O

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-04-16 16:24:32
Ikona diskutujiciho
sipka

fuj… ja si vůbec neumim predstavit že by na mě sahali nějaký lidi který neznám a ještě je jich víc D: kristepaneee

Ikona diskutujiciho Alue 2017-11-04 09:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  Sexuální traumata a dětské zneužívání se dají vyléčit velice jednoduše. Člověk musí mít milujícího něžného partnera, který má trpělivost, pochopí to a který svým jemným hlazením postupně přepíše všechny destruktivní programy, kterých se člověk potřebuje zbavit. Může to trvat půl roku nebo rok, podle toho jako moc je situace vážná.

Ikona diskutujiciho Renata 2017-11-04 09:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ozaj, nepozerali ste  serial Sex v meste? tam tie 4 holky isli raz na kurz tantrickej masaze, bola to sranda :D

Ikona diskutujiciho Alue 2017-11-04 09:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]:  Díky no… snažím se si prostě věcí všímat.

Ikona diskutujiciho áťa 2017-11-04 09:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Fůůj to je naprosto odporné :O jak tomuhle může někdo uvěřit? Jasně, že to je jen o tom, že tam chodí "…nezadaní chlapi a ačkoli vykládali něco o duchovním rozvoji, tak se časem ukázalo naprosto nepřehlédnutelně, že si tam jezdili pouze za****t."

Ikona diskutujiciho Ama 2017-11-04 09:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Podle textu to vypadá na tohohle lektora http://www.maitrea.cz/alan-lowen. Myslím, že není důvod být v tomto případě útlocitný a nezveřejnit jeho jméno. Nabízí lidem nějakou službu, tak by měl ustát její negativní recenze jako profík. On taky podle popisu není útlocitný ke svým klientům, tak nechápu, proč by měl být zvláštně šetřen.

Ikona diskutujiciho R@d€k H@mr$mid 2017-11-04 10:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kvalitní článek. Jak se někdo nazve guru nebo duchovní učitel, je to nějakej zamindrákovanej vocas. Život je totiž úplný a sám sebe vysvětluje. Netřeba kurzů. Ale lidi jsou rádi, když jim někdo říká, co maj dělat a ještě radši si pak stěžovat na toho, kdo jim to řekl. Každej, kdo mi slibuje návod na štěstí je podezřelej.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-11-04 10:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]:  ,,duchovní učitel" si může o sobě napsat kdokoliv, protože ve své podstatě pro tebe může být učitel naprosto kdokoliv koho v životě potkáš, nikdy nevíš čím tě obohatí. Pro mě je duchovní učitel i každé z mých čtyř morčat, když je hladím a když mi do života přináší klid, optimismus, radost a vděčnost.

Ikona diskutujiciho budoucí "učitel" 2017-11-04 10:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: Tvůj komentář mi připomněl, jsem na učitelství prvního stupně a pokud se mi podaří přežít, rozhodně nechci pracovat nikde jinde, než na Waldorsdké škole (nebo na podobné alternativní, kde se neznámkuje). Já totiž ani nechci být pořád "učitel". Chci aby mě děti vnímaly jako průvodce v povinném vzdělávacím systému. A to ještě nevím, jaké metody budu používat nebo jestli nakonec nebudu tvrdě prosazovat domácí vzdělávání, což je vysoce pravděpodobné. Učitel si tam pořád něco tlachá, pak za to co natlachal dává známky a absolutně ignoruje opravdové potřeby dětí, jejich zájem o to, co se chtějí skutečně učit a tak se zabíjí chhuť se doopravdy učit.

Ikona diskutujiciho boudíc "učitel" 2017-11-04 10:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: a taky myslím, že dětem budu občas říkat, že ony vlastně učí mě :D

Ikona diskutujiciho Satakieli 2017-11-04 10:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Výborný a přínosný článek, díky ?

Ikona diskutujiciho martin martin 2017-11-04 12:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Smutné. Kolik to vlastně stojí? Jestli to je dražší, než si zajít do bordelu nebo nějakou swingers party?

Ikona diskutujiciho Jirka 2017-11-04 13:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky autorce článku za zkušenost.

Ikona diskutujiciho Renata 2017-11-04 14:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V podstate ale takyto "duchovni" lektori, ako je pan z tatnrickeho kurzu nie su taki nebezpecni, lebo okrem pohlavnej choroby, pripadne rozchodu s partnerom po tejto spolocne absolvovanej divocine nic az tak zavazneho nehrozi. Horsi su ti duchovni guru ako u vas v CR ta pani Iva /neviem cia/ co perlila v Cesty k sobe – vse je jak ma byt, nesmite se nicemu branit, neklast odpor, aj co sa tykalo najazdu migrantov sa takto vyjadrila a tiez  pani Blechova, ktora tuto temu riesila ako karmu, ktoru si musime pretrpiet a ze celkove nase europske zeny su tak pysne a namyslene, ze vyslovene potrebuju si nieco taketo zazit /narazala na zivot zien v moslimskych krajinach/, ze to by ich naucilo pokore a ine nezmysly a este jej to magori lajkovali a dakovali za vyborny clanok, no tak takym zelam prijemne "obohacovanie". Toto su fakt uz nebezpecne vyplachy mozgov, je to akoby mi horel dom a ja to podla ich ideologie mam nechat tak a byt v klidu a v klidu to prijmout, lebo to potrebujem zazit,ake je to asi byt bez strechy nad hlavou,  hlavne sa nebranit a poddat sa tomu.. Tak nejaky psychopati, par samozvanych vladcov sveta tu s nami rozohrali nepeknu hru a realizuju ju  podla svojich choromyselnych predstav a ja sa mam tvarit, ze vojna, migranti, a ine zlo co sa deje podla niekoho planov je cistenie mojej karmy..Tak toto teda  NIE !

Ikona diskutujiciho :) 2017-11-04 20:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jezisi, pardon, ale tohle uz je jako moc…to snad nemuze nikde ani probihat ne? to preci ty lidi mohli jit radsi do normalniho bordelu a je to, vyslo by je to uplne stejne, ne-li lip…Nebo jestli maji chut delat takovyhle nechutarny, tak jsou seznamky apod. Jako sahat na cizi lidi bych urcite nechtela a aby sahali oni na me??? Ja preci nejsem nejakej hadr se kterym si kazdy muze delat co chce…Dovoluji na sebe sahnout jen nekomu. Nehlede na vsechny ty nemoce co si mohli prenest a na to jak moc si mohli od druhych nechat pekne zpackat energie tim vsim osahavanim…Uprime jsem si teda tantru a kurzy s tim spojene predstavovala uplne jinak…A jeste to stoji takovy prachy. Dobre, ze to vim. Jinak se mi moc libi Alue, tvoje poznamka k tomu, ta je maximalne dokonala, a taky ten komentar o tom jak pises, ze se umi prepsat ty negativni sexualni zazitky spolu s partnerem kdyz je milujici a citlivy, to je uplne presny, mam na to stejny pohled a i jsem si driv rikavala, ze kdyby me neco zleho potkalo, tak ze s nynejsim partnerem bych to resila presne, tak jak si to napsala 🙂 super clanek!!

Ikona diskutujiciho Majklice†Světice 2017-11-04 21:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Už z minulého článku na tohle téma jsem byla docela otřesená, ale tohle je hnus :D Až se divím, kolik lidí je schopno do toho jít, pro mě naprosto nepochopitelné. Já jsem zase opačný extrém, nemám ráda moc pohled na lidskou kůži a doteky a cítím se nepříjemně i když nosím tílko, protože nejsem dostatečně zahalená, takže takové kurzy by mě asi dost poznamenaly.

Ikona diskutujiciho Ayeri 2017-11-04 22:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hezky napsáno. Ale je to teda humus. Já bych měla dost velkej problém se před cizíma lidma svlíknout, natož něco víc. Naprosto nechápu ty lidi, který mají potřebu řešit svoje problémy na seminářích přes lektory. Já mám vždycky potřebu si nabít hubu sama :D

Ikona diskutujiciho LenkaL. 2017-11-04 22:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

3) První odstavec – tak na tohle jsem přesně myslela, když jsem četla tento článek.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-11-04 23:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]:  ,,Jsme namyšlené pipky, oni nás naučí se slušně oblíkat/chovat" … wtf. Pěkná vlastizrada. Za tohle by se mohlo zavírat, ne chválit.

Ikona diskutujiciho Aťa 2017-11-04 23:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Niekedy viac platíme ako tušíme, citujem:

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2017-11-05 05:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]: To zlo (imigranti atď…) čo sa deje môže mať súvis s karmou ale nejedná sa o karmu jednotlivca – moju/tvoju ale o karmu spoločnosti! Takže i keď bude spoločnosť dostávať na frak, každý jednotlivec sa môže brániť. Tvrdiť že sa nesmieme ničomu brániť a máme sa všetkému poddať je samovražda.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-11-05 08:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[21]: to je ale hovadina…

Ikona diskutujiciho Daisy 2017-11-05 09:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]: Této paní Ivě úplně propadla moje kamarádka a je to dost smutný pohled-i na to,když ji partner bije si sama odpoví "všechno je dobře"!?!Je to pro ni asi "jednodušší",než něco sama řešit. O_O A z přednášky paní Blechové jsem odešla po té co mně řekla,že jsem ještě slabá a musím zesílit☺Odpověděla jsem totiž na otázku, jak bych se zachovala,kdybych doma potřebovala přestěhovat ledničau, že bych poprosila manžela a společně bychom ji přestěhovali-chyba!!!!Opravdu silná žena  (ale ne fyzicky :-D ,i když přestěhování lednice je makačka :-) )už partnera k ničemu nepotřebuje! A k tomu se přidal její "duchovní partner",který po vykládal, jak si Zdenička sama odvezla ze stavebnin několik palet obkladů pro její egyptského lázněmi, zatímco on doma připravoval palačinky pro jejich babi ???Tak takhle jsem si naběhla naposledy ☺

Ikona diskutujiciho tauri 2017-11-05 09:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Daisy 2017-11-05 11:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[24]:…omlouvám se za chyby,díky "chytrému"mobilu ?

Ikona diskutujiciho Renata 2017-11-05 12:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Marian Kosec, nesuhlasim ,ze migranti v Europe  su karma spolocnosti. Toto je umelo riadene aj financovane, nie je to prirodzeny dej /karmicky/. Navyse cesi a slovaci  sme nikdy nikoho neutlacovali, vzdy sme boli pod niekoho nadvladou, nikomu nic nedlzime, len si to musia ludia konecne uvedomit, ale asi im je to fuk.. Daisy , chcem tu Blechovu  vidiet vynasat si chladnicku po schodoch :D,  pride mi to ako ten novodoby vyplach mozgov, ze gender neexistuje, idu to tlacit v skolach ceskym detom /dnes som to citala/ uvonili nato hromadu financii, treba z nas vytvorit bezpohlavne bytosti /vedomim/, alfasamcom z Afriky to urcite vraviet nebudu… Pani Blecha je silna manipulatorka a vidis , dari sa jej oblbovat a este jej zato platia asi hodne, ze si zato mohla zriadit egyptske lazne, co sa nimi v jednej relacii chlubila. Skromnost jej isto nechyba. Ma ciganske rysy tvare, takze obelhavat je jej prirodzena vlastnost. Toto nie je duchovny clovek, neposobi prijemne na mna.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2017-11-05 12:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[21]: Tak to by vysvetlovalo prečo ženy žijú dlhšie ako muži :-D

Ikona diskutujiciho iri 2017-11-05 18:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Souhlasím. Jistá paní Iva jakoby si přála, ať neználkové padají do těch jam.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-11-05 18:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[27]:  Ať si kdo věří čemu chce, ženská je oproti chlapovi prostě fyzicky slabá a neutáhne to co on, k životu ho potřebuje a hotovo. Já už posiluju třetím rokem, konečně zvládám práce ze kterých jsem dřív brečela bolestí a vyčerpáním, ale nakonec stejně když přijde chlap a zvedne to na co já jsem poctivě dřela a trénovala jako nic, jen tak bez tréninku, tak se můžu jít závistí zakopat pod fialky. Tyhle nesmysly o tom že správná ženská chlapa na nic nepotřbeuje, se samy vyvrátí ve chvíli, kdy baba zjistí co všechno musí tahat sama, když chlap odjede na týden do řiti.

Ikona diskutujiciho Verča 2017-11-05 19:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

fajn článek:-) tahle to přesně vypadá v mnoha centrech!

Ikona diskutujiciho Alue 2017-11-05 19:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[31]:  neříkej, tys to taky zažila?

Ikona diskutujiciho Daisy 2017-11-05 20:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A co Mohendžodáro v Brně-Lažánkách?Máte někdo zkušenost?

Ikona diskutujiciho Vika 2017-11-05 20:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[24]:Pokud se jedná o Ivanku Adamcovou,

Ikona diskutujiciho Daisy 2017-11-05 20:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[27]:Taky mě docela překvapilo,že pí.Blechová má pod posledním videem na Cestách k sobě, že k videu není možno vkládat komentář :-!Asi by tato Supermanka neunesla,co by se tam mohla dočíst,tak to má takto ošetřené :-P

Ikona diskutujiciho Daniela 2017-11-05 22:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[30]:Přesně tak. Mi se to navíc i líbí. Je to hezké, když něco nezvládám a chlap mi může pomoct. Cítím se pak žensky a on jako chlap a tak to má být. Jsme sice ve 21. století, ale to, co se dneska dělá z chlapů a ženských je proti přírodě. Rovnoprávnost ano, ale ne dělat z chlapů padavky a z ženských mužatky. No a paní Blechová říká sice občas hezké věci – něco se mi fakt líbilo a souhlasím s tím, ale třeba se mi už vůbec nelíbí, jak tvrdí, že žena, která potřebuje sex, ještě není dostatečně vyspělá duchovně a blá blá. A podobné věci, že ta, která touží po partnerovi, není ještě silná a je ještě závislá a bude moci najít duchovního partnera teprve, až po něm přestane toužit a nebude nikoho potřebovat a mít potřebu sdílet. Dřív jsem si říkala, že na tom něco asi bude, ale pak jsem si řekla, že je to přece taky proti přírodě ne? Nechtít sex je úplná blbost. Jí se to dobře řekne, když tohle všechno už má odžité a možná, že už ho fakt nepotřebuje :D Ale pokud je člověku přes dvacet, tak asi těžko dospěje do tohohle bodu proboha. To samé s tím sdílením. Já jsem třeba samostatná. Klidně se seberu a odletím do Ameriky. Zařídím si cokoli. Ale pořád si přeji partnera a mít z toho s ním radost a někoho milovat a milovat se s ním i fyzicky a užívat si toho člověka. Tak to ať si paní Blechová někam schová takové poznatky. Už to nečtu, protože to tak necítím.

Ikona diskutujiciho Daisy 2017-11-05 22:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[34]:Já její názory osobně neznám,protože její video jsem nedala ani 10 minut,bylo mně z toho fyzicky špatně,takže je mám zprostředkované jen díky známé,která je její velkou obdivovatelkou a sleduji,jak se v tom (životě)plácá.Ale máš pravdu,že je to i o interpretaci.

Ikona diskutujiciho LucTuc 2017-11-06 00:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[27]: Ty vogo, že neexistuje gender nedává absolutní smysl. Udivuje mě jak ti ,,liberální, dokážou všechno tolerovat a přijímat. Ku příkladu obhajovat transsexualitu, ve které právě se řeší úzkost z pohlaví, nu a pak do toho budou spát teorii o bezpohlavnosti. Max tito lidé jen po všem šlapu a původního člověka o kterém to celé je, se ani na jeho názor nezeptají. Udivuje mě k příkladu jak si někdo může brát do huby m*slimy a pak k tomu obhajovat práva homosexálů. To je tak příšerná hloupost, štve mě to.

Ikona diskutujiciho Jan 2017-11-06 13:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mohla by jsi prozradit inicialy toho experta?

Ikona diskutujiciho Renata 2017-11-06 15:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[38]:v Britanii nedavno schvalili dodatok k zmluve, ze oslopvenie tehotna zena  sa nesmie pouzivat, je to urazajuce, takze oni maju tehotnu osobu uz…  Navyse tam chcu zrusit damske a panske WC, pre tych, co nie su  si isti pohlavim, je to vraj diskriminujuce  a teda malo by byt len jedno wc / v opacnom pripade by ich muselo byt aspon 7  podla gendrov ./Vcera bolo v TV novinach, len nahodne som prepla /uz takymto pomatencom davaju priestor/ ze jedna zena sa vydala sama za seba..Druha sa vydala za Eiffelovu vezu, vola sa teda pani Eiffelova /obijmala ju a bozkavala sa s nou, vesala na nu/.. Moja mala dcera nechapala chuda..A takyto ludia namiesto liecebni maju dnes priestor v mediach a este im ten "sobas " niekto aj umozni a este aj bojuju za svoje "prava" a zakladaju spolky a neziskovky ich podporuju, ako vsetko chore a zvratene, vratane politikov.

Ikona diskutujiciho Verča 2017-11-06 16:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[32]: ovšem že ano, já jsem ta, co psala ten první článek o ezopříšerách:-) tady je to jen podrobněji rozepsané, skoro bych tipla, co je to konkrétně za centrum:-/. mimochodem je fajn nápad, když na své stránky dáváš zkušenosti lidí – třeba i ty z terapeutických sezení a reiki…to jsou velmi podnětné a pravdivé zdroje informací pro všechny..moc děkuji!

Ikona diskutujiciho Verča 2017-11-06 16:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[33]:ano  mám zkušenosti…PROSÍM NECHOĎ TAM!! v článku je to velmi blízce popsáno..ačkoli masáž prsou(nesexuální) vypadá zkraje nevinně..

Ikona diskutujiciho Vika 2017-11-06 16:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Verča 2017-11-06 16:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

a co tady čtu o paní Ivě a paní Blechové, to je echt:-D …cesty k sobě oceňuju za zveřejňování zajímavých lidí a jejich práce v duševním směru…ale je to už teda total úlet! …na ty videa se nedá koukat – akdyž jsem tam viděla úryvek rozhovoru s jistou Veronikou – "mluvčí galaktické rady"…tak asi pozvolna opustím youtube – kanál šílenců:-D

Ikona diskutujiciho Alue 2017-11-06 17:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[40]:  Tak to jo, budeme podle bláznů co patří do blázince raději přepisovat zákony :-?

Ikona diskutujiciho Alue 2017-11-06 17:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[44]:  Já se na duchovní videa taky nedívám 🙁 Je to plný zakomplexovaných chudáků co se mají za převtělení ježíše. Normálního člověka abys v ezo sféře hledal jak jehlu v seně.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-11-06 17:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[41]:  Mně to došlo až potom, že to bude ta konkrétní Verča. :D  :D

Ikona diskutujiciho iri 2017-11-06 18:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aha. Můj komentář z dnešního rána zřejmě neprošel a docvaklo mě kvůli čemu.

Ikona diskutujiciho Netantrička 2017-11-06 19:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nedá mi to nereagovat… Poslední dny a týdny krásně vyplouvá na povrch špína, která je tímhle oborem prostoupena. A je to dobře!!!

Ikona diskutujiciho Daisy 2017-11-06 19:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[43]:Omlouvám se,ale netuším, co jsou to přednášky ze Starých Křečan :-! Jsem tady jediná natvrdlá? A můžeš to,prosím,trochu objasnit?Děkuji!

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek