Na těle mi rostou tmavé chloupky. Jak s nimi co nejlépe zatočit?

30.8.2012 v Poradna 34

Dotaz:

Ahoj Alue,
nejdříve ti chci opět poděkovat za Tvé stránky. Už ti píšu poněkolikáté a vždy jsi mi pomohla. 🙂 Teď k dotazu.
Je mi trošku hloupé psát zrovna o tomhle, ale nikdo jiný mi nedokázal pomoci – týká se to chloupků na těle. Jsem tmavovláska a špatně se opaluji (takže jsem úplně bílá) a po otci jsem taková “opička” – mám výrazné chloupky na rukou, na břiše a dokonce i na prsou, což je poměrně nepříjemná věc a vím, že ostatním holkám se kvůli tomu kluci za zády smějí, takže se snažím co nejmíň odhalovat, což mi omezuje život – hlavně teď v létě. Nevypadá to vůbec pěkně.

Měnila jsem kvůli tomu jídelníček (mátový čaj údajně zmírňuje ochlupení + omezení třeba kuřat, i když je mamka nekupuje v supermarketech), začala jsem chodit co nejvíc na sluníčko, aby chloupky zesvětlaly – což k ničemu nevedlo a když pominu “známé holící partie”, tak občas to musím vzít pinzetou holt i třeba na obličeji.


Ale jediné, co mi kdo kdy dokázal poradit, tak abych šla na laser, depilaci ke kosmetičce, odbarvování chloupků (což by mi pěkně podráždilo kůži) nebo začít brát hormonální antikoncepci.

Ještě blběji se cítím, když nějakej klučina do různých poraden píše o tom, že si holí ruce, přijdu si tak nějak zanedbaná. 😀 Při vší úctě k holkám, který si holí břicho, to by vypadalo ještě hůř. 🙂

Tak já nevím, jestli jsou za tím geny, nebo mužské hormony třeba z jídla a jestli s tím jde něco udělat, ale mám pocit, že je to snad ještě horší a horší.

Byla bych ráda, kdyby ses mi ozvala, jestli tě něco napadne. 🙂

Děkuji za Tvůj čas, zdraví A.

Odpověď:

Ahoj,
První definujme funkci chloupků: Chloupek má na těle podobnou funkci jako vlasy. Jde o energetickou anténu, která z okolí přebírá energii a také něco vysílá. Chloupky mají na těle zdravotně-energetický význam. Proto nejsou špatné a je dobré nechávat v kůži alespoň jejich cibulky. Z toho důvodu je vhodnější holení a zesvětlování, než trhání.

O tom jak jsou tmavé, kolik jich je nebo jak jsou tvrdé, už rozhoduje každé tělo individuálně. Co podědíš je rozhodující, částečně samozřejmě strava, někdy porucha organismu – nevyváženost hormonů – může to být štítná žláza, ale také nemusí. Tmavé chloupky nemusí být nutně známka nějaké poruchy…

No každopádně pokud ti změna jídelníčku nepomohla a nechceš se neustále holit úplně po celém těle, je těžké radit.

Co bych ale vyloučila, je laserová depilace. Ta totiž spálí cibulky – na místě kde se to stane se zničí část důležitých energetických procesů, které tělo potřebuje. Navíc to ozařuje i dovnitř, čili pokud si ženy nechávají depilovat rozkrok a podpaží, ozáří se jejich lymfatické uzliny, které zde jsou také a to je veliký problém. Lymfatické uzliny mají hlavně ochrannou imunitní funkci, bez nich nelze být zdravý… Laser, ačkoliv by se tedy zdál být ideálním řešením, je ideální pouze z vizuálního hlediska, rozhodně ale ne ze zdravotního.
Navíc pokud jsi to už na někom někdy viděla, všimni si, že to stejně nespálí úplně všechno, vždycky tam pár chlupů roste dál, takže určitá údržba je semtam také nutná.

Další věc, co bych já osobně vyloučila, je hormonální antikoncepce. Pamatuj, že hormonální a chemické způsoby zasahování do těla mu vždy jen a jen škodí. Začít brát antikoncepci proti chloupkům není rozumný důvod. Antikoncepce způsobuje sice také zvětšení prsou, ale často to bývá i silné přibrání na váze, nebo ,,zmužatkovatění”… znám případy, kdy to způsobilo tak šílené záněty a mykozy, že šlo do tuhého. Antikoncepce je driják. Osobně jsem v životě žádnou nebrala, příběhy jiných žen a vlastní studium vedlejších účinků, mi bohatě stačily… proto to nemůžu doporučit nikomu, ani tobě.

Osobně bych ve tvém případě sáhla po odbarvování. – Nemusí to nic podráždit. Chemické barvy sice na pokožce můžou poštipkávat, ale stačí chvilka, to umyješ a je zase dobře. A tělo raději snese chvilku chemicke srajdy na pokožce, než ty ostatní způsoby. A je to celkem dobré jako dlouhodobější řešení, on než ten obarvený chlup vypadne a naroste nový dost dlouhý, tak mu to trvá. Fungují normální barvy na vlasy z drogerie a pokud na jednu nebude kůže dobře reagovat, příště prostě zkusíš jinou. Mám vyzkoušeno, že bývají velmi dobré produkty od Schwarzkopf. Mají super balzámy a šampony (to je moje doména, balzámy a šamponky… nic jiného než od nich už nekupuji), nikdy jsem ani neslyšela, že by si někdo stěžoval na jejich barvu, tak máš tip pro začátek.

Taky jsem přirozeně spalovací ředitelka vápenky, ale postupně každý rok se v tom cvičím. Na opálené kůži tmavé chloupky nejdou tak vidět, zkus se na to zaměřit. – Opaluj se doma, kde se nemusíš před nikým stydět. Na balkoně, nebo na zahradě. Stačí ti jedna až dvě hodiny denně, jenom dopoledne (Víc ne a jindy ne, hlavně ne přes poledne. Když nemáš základ a jsi ředitelka vápenky, rozhodně to nepřekračuj.) a natři se extra virgin olivovým olejem, který slunce neblokuje. Po sprše se pořádně namaž panthenolem a uvidíš, že ti to postupně půjde ještě letos a začneš se opalovat normálně. Já takhle se spalovací kůží zatočila, jedině olivovým olejem… teď jsem se vrátila od moře a jsem hnědá jak čokoláda, ještě víc než kdy jindy se mi to podařilo, takže jsou to jen mé zkušenosti. Když já můžu být teď jako čokoláda, tak ty můžeš taky.
Koukni ještě sem: Proč nepoužívat opalovací krémy / Čím se v tom případě natírat?

Takže znovu opakuji, každý den vylez alespoň na hodinku na sluníčko s olivovým olejem a kup si v drogerii světlý odstín barvy na chloupky, které tě nejvíc trápí. Je to v podstatě kompromis mezi vzhledem a tvým zdravím, který by ti měl dost pomoci za minimální úsilí a peníze. Lepší řešení v tomto případě opravdu nevidím.

Hodně štěstí 🙂
Alue

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Poradna: Zdraví” pro další otázky a odpovědi – ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí” níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Komentáře

Ikona diskutujiciho Farah 2012-08-30 04:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dekuji Alusce za radu a ctenarce za dotaz, ze ji napadlo se na toto zeptat. Rekla bych, ze hodne holek tohle resi a jinak tech brunetek je na svete vic nez svetlovasych.

Ikona diskutujiciho Ester 2012-08-30 08:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No třeba na ten laser mám úplně opačný názor. Před pár lety jsem absolvovala asi 5 ošetření touto metodou (s odstupem asi 3-4 měsíců) a z výsledku jsem doteď naprosto nadšená. Jako ano, určitý procento chloupků se vrací, ale zase určitý procento chloupků totálně zmizí (resp. 3 roky po ošetření jsou stále fuč). Jsem spíše světlý typ, takže pro laser nevhodná (protože efekt zákroku stoupá s množstvím pigmentu v těch chloupkách) a i tak jsem s výsledkem moc spokojená. Takže pokud jsi tmavá (tmavé ochlupení),  je to fakt ideální. Nepopíram, že peněz jsem do toho vrazila dost (např. jedno ošetření popdaží necelých 2000,-), ale je to zatraceně dobrá investice.

Ikona diskutujiciho Pheania 2012-08-30 08:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue a Ty si si nevšimla, že nechce, aby jej to podráždilo kožu? Ak žene rastú tmavé chĺpky tam, kde nemajú, je to pravdepodobne predovšetkým kvôli hormónom – kvôli zvýšenej hladine testosterónu.

Ikona diskutujiciho Petra 2012-08-30 09:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahojda holky, na netu jsem našla e-shop se zn. zesvětl. chloupků. Mám stejný problém, zatím s žádným výrobkem zkušenost nemám. Kdyby někdo měl, prosím, o recenzi 🙂 Jinak Aluško děkuji za krásné a poučné stránky.

Ikona diskutujiciho Petra 2012-08-30 09:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

🙂 tady je ta stránka: http://depilatory.webnode.cz/

Ikona diskutujiciho Alue 2012-08-30 09:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Na jiné chloupky funguje stejně jako na vlasy. Ta poučk,a že se to nemá používat jinak, je tam jako právnická klička, kdyby sis to náhodou namazala do oka. 🙂

Ikona diskutujiciho cajovnaprozeny 2012-08-30 10:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Co se týče barev, Schwarzkopf jsou dobrý, to je pravda, ale mě smrdí,… a používám Londu, tam je ten pach kysličníku přebit něčím voňavým. Ale kvalitou je to možná stejné, jsem spokojená.

Ikona diskutujiciho Václav 2012-08-30 10:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

milé ženy, uvědomte si, že než všechny tyto sračky vylívat do odpadu, je nám mužům milejší takové jaké jste. neztrácejte sebevědomí, hrdost,cudnost atd. a koho zajímá v první řadě vaše fyzično, ten není pro vás tolik důležitý, samozřejmě to platí i naopak. je vidět, kdo s kým točí. nasadil vám to do hlavy kdo?

Ikona diskutujiciho K. L. 2012-08-30 11:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Herec Jaroslav Dušek říká o ochlupení:

Ikona diskutujiciho Alue 2012-08-30 11:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: [9]: Hlavní je, aby se člověk cítil ve svém těle dobře.

Ikona diskutujiciho Tesinga 2012-08-30 11:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahojte, tiež som bola veľmi zvedavá na tento článok a ďakujem zaň.

Ikona diskutujiciho Artas 2012-08-30 13:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc bych chtěl poděkovat, tady Alue, protože její stránky mi ukázali, jak se mám zbavit nežádoucích bytostí ( stínů a duchů ) a také jak mám přímat energii, protože posledních pár tejdnů, jsem byl vyfluslej a nemněl jsem chuť k jídlu. Ted už u mně panika nehrozí, když chodívám večer domů.  Moc ti Alue děkuji a ještě mám v plánu se vrhnout na léčení a anděli, protože sem ted samé zranění :-)

Ikona diskutujiciho Anka 2012-08-30 16:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Našťastie tento problém riešiť nemusím, no na výške na chémii nás upozornili na chemikálie obsiahnuté vo farbách na vlasy ktorých toxicita spočíva hlavne v tom, že sa veľmi ľahko vstrebávajú cez pokožku do krvi, takže odfarbovanie určite nie je ideálne riešenie pre zdravie. Holenie na nohách, v podpaží aj každý deň môže liezť poriadne na nervy, tak ja radšej volím klasickú depiláciu, trochu to bolí no je s tým na dlhšiu chvíľku pokoj. Bohužiaľ chlpaté nohy ku sukni sú v týchto dňoch neprípustné a verím, že to na moju energiu nemá žiaden vplyv.

Ikona diskutujiciho Petr Pan 2012-08-30 18:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přijde mi to celé celkem srandovní. Kdyby to četl mimozemšťan, mohl by si myslet, že chlupy = nějaká vážná nemoc :). Až sem pokročila západní civilizace :).

Ikona diskutujiciho Ester 2012-08-31 00:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Lymfatický systém? Jak se projevují poruchy na úrovni lymfatického systému? Tak nějak laicky tuším, že jde především o celkovou imunitu, prostě schopnost odolávat chorobám. No, mám poměrně dost pohodový život, zdravotní stav, velmi dobré návyky co se životosprávy týče, takže ne, nemám zdravotní problémy a nikdy, ani jako malá, jsem neměla zdravotní problémy. Navíc souvislost mezi laserovým zákrokem a mízním systémem moc nevidím, protože laser je velice povrchová záležitost, zatímco lymfatický systém se nachází v hlubších etážích než v kůži. Ono to zní hrozně ten "lejzr", a člověk si představí bůhvíjaký sci-fi, ale je to v podstatě světelný zákrok, fungující na velice prostém principu. A je to zatraceně účinné. S ochlupením jsem taky vždycky všelijak bojovala a byla z toho dost nešťastná, zároveň jsem se laseru velice dlouho bránila a byla vůči tomu dost skeptická, ale pak jsem jednou sebrala odvahu a peníze, odhodlala se na to jít, no a pak už jenom zírala na výsledek.

Ikona diskutujiciho Isis 2012-08-31 11:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Milujem i som nesmierne vďačná za svoje jemné, riedke a krátke, zlatisté chĺpky, ktoré som nemusím holiť. Som ozaj šťastlivec a rada vidím šťastných a bez “problémov“ aj druhých 🙂 preto by som rada aspoň dáko pomohla, poradila, z toho mála, čo viem, čo som zistila a o čom viem, že by mohlo pomôcť. A je to pravdaže, hlavne príroda. Vy ste zase poniektorí na jednej strane proti chémii a na druhej by ste všetko čo najrýchlejšie vyriešili s jej pomocou, čo na tom, že je to násilný, neprirodzený a drastický zásah do organizmu, ktorý škodí a postupne mení zdravú štruktúru všetkého, čoho sa dotkne, že? Len aby bolo po probléme, čo na tom, že na oplátku vyrobíme druhý, možno ešte závažnejší, pretože chémia problémy nevyrieši, iba zamaskuje… Nie je strata zdravia príliš vysokou cenou za krásu? Ja si krémy, oleje a všetko, čo na seba dávam robím sama, alebo podľa rád Marie Trebenovej. Keď mojich blízkych nedajbože postretol nejaký neduh, ako prvé som hľadala prvú pomoc v etikoterapii a prírode a moja zdravá rodina je dôkazom, že vždy zabralo a že toto je tá správna cesta. Na liečebné účely mi už roky skvele slúži geniálna kniha od M. Trebenovej – Zdravie z božej lekárne, ktorá mi doposiaľ VŹDY vo všetkom neuveriteľne pomohla ako aj kniha Psychotronickej poradne od Vičanovej a informácie o bylinkách z netu. Raz darmo, Pani Marie bola poroste Majsterka bylinkárka a vďaka jej za to, že nám svoje drahocenné vedomosti zanechala, už len, aby sa ľuďom chcelo nielen o návrate k prírode hovoriť, ale s ňou aj skutočne žiť.

Ikona diskutujiciho Isis 2012-08-31 11:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V prípade silného ochlpenia skúsená bylinkárka Trebenová radí Lastovičník väčší a upozorňuje, že silné ochlpenie poukazuje na poruchy obličiek. Lastovičník je tá vysoká rastlina s jednoduchým žltým kvetom, chlpatou hrubšou stonkou z ktorej vyteká hustá oranžovo-žltá šťava a podobne tvarovanými listami, aké má dub. Rastie na južnejšie orientovaných okrajoch lesov, pri múroch, plotoch a na rumoviskách. Ja som sa s ňou po prvýkrát zoznámila ako škôlkarka na školskom dvore pri plote 🙂 a v čase, keď som ju potrebovala, tam, už žiaľ, nerástla a napriek tomu, že žijem na vidieku som mala problém nájsť ju. Paradoxne, väčšinou bola na okrajoch betónových chodníkov, či okolo ciest na miestach, ktoré ľudia nekosili, alebo na burinou zarastených priekopách, kde bola aj žihľava. Preto keď rastlinu nájdeš, opatrne ju presaď do črepníka, aby bola poruke aj v zime, najlepšie aj so zeminou, v ktorej rastie. Odporúča to aj pani Trebenová. Je to rastlinka nenáročná na pestovanie.

Ikona diskutujiciho Isis 2012-08-31 11:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja som sa ešte s takýmto problémom s ochlpením nestretla, preto nemám skúsenosti na vlastnej koži, ale keď sa vyskúšajú overené rady starých materí z prírody nemalo by to uškodiť, určite nie ako pri práci s chémiou…. Staré herbáre z Domácej lekárne (http://www.scribd.com/doc/69115702/Domaca-lekare%C5%88) v tomto prípade radía, že chlpy odstránite, keď budete 3 krát denne natierať pokožku šťavou zo sliviek. Miesto zostane celkom holé a aby chlpy opäť nenarástli treba prikladať na 3 noci čerstvé pomliaždené lusky bôbu.

Ikona diskutujiciho Simi 2012-08-31 17:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

přirozeně spalovací ředitelka vápenky

Ikona diskutujiciho stenly911 2012-08-31 18:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A dá se naopak růstu chlupů u muže napomoct ? zuejména chlupy na hrudi a vousy. A co vy holky, lívbí se vám chlapi zarostlí nebo máte raděi holátka ? Mimochodem to by mohla být zajímavá anketa :-)) Nechtěla by jsi A"ue nějakou podobnou udělat ?

Ikona diskutujiciho Hanka 2012-08-31 21:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]: Laštovičníkovou šťávu jsem používala na bradavice. Vždycky jsem utrhla kousíček rostlinky a "ťupla" vytékající šťávu  na bradavici. Jenomže šťáva na pokožce zhnědla a vymyla se až tak po třech dnech. Raději na tuto nemilou vlastnost upozorňuju. Aby si někdo třeba nenamazal tou šťávou celý obličej no a pak… Byl třeba překvapený, že zhnědl:)

Ikona diskutujiciho Alue 2012-09-01 09:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[19]: Jakože jsi pořád bílá jako stěna, na slunci se spálíš , pak sloupeš a jsi zase bílá jako předtím :D

Ikona diskutujiciho A. 2012-09-01 09:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Také mám nadměrné a tmavé ochlupení, trapila jsem se tim nekolik let, hlavne kdyz jsem byla jeste ve skole a spoluzaci se mi smali.

Ikona diskutujiciho Ester 2012-09-03 07:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A já furt nerozumím tomu, jak může být laser škodilivý. Já těch aplikací absolvovala řadu a jedinou "škodlivinou", kterou jsem zaznamenala, je to, že je to poměrně drahý zákrok.

Ikona diskutujiciho Hanka 2012-09-03 21:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[22]:   taky mi na bradavice nepomohl:)

Ikona diskutujiciho Ivet 2012-09-03 23:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak mě napadlo: Co takhle.. vizualizace?

Ikona diskutujiciho Alta 2012-09-04 19:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Měla jsem s tímto taky problémy. Hledala jsem všudu na internetu jak se zbavit chlouplů(tvář a krk). Četla jsme fóra stránek kde diskutují o odstranění pomocí laseru. Mám dojem, že to pomohlo tak 30% kteří to podstoupili. Pak jsem si vzpomněla, že jsem někde četla o vlivu lunárních cyklů na tělo. Teď si počkám až je úplněk a hned jak měsíc začne couvat – trhám. Za dva dny vytrhnu ten zbytek co se předtím přetrhl a mám až do dalšího úplňku klid. Zásadně netrhám při dorůstání měsíce – to mám do dvou dnů všechno zpátky.

Ikona diskutujiciho Veronika 2012-09-06 20:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[22]: Mně zase vlastovičník na bradavice pomohl.

Ikona diskutujiciho maaaky 2013-02-02 18:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ahoj, uvažuji o zesvětlení chlupů na rukách. nikdy jsem si neodbarvovala vlasy ani chloupky, takže nemám žádné zkušenosti. když si koupím nějakou barvu(třeba schwarskop) asi nějakou blond, tak co mám dělat? děkuju

Ikona diskutujiciho Ensi 2013-02-18 00:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, tak chcem sa spýtat .. seriózne kto vyskúšal ten lastovičník či sa to oplati vobec… alebo skôr tú štavu zo slieviek. A ten lastovničník ako používat či po holeni alebo si to len natriet a nechať tak? … a či sa niekde dá nájsť nejaky extrakt z lastovičníka (kúpiť niekde) kedze v zime ho asi nikde nenájdem :D

Ikona diskutujiciho w 2013-05-15 14:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Natierala som si tú šťavu pred rokom asi tri dni, ale nemala som vôľu vydržať a teraz si šťavu z lastovičníka natieram už týždeň, mätový čaj pijem vyše dvoch týždňov, povedala som si, že vydržím ešte mesiac a potom to nadobro vzdávam, pretože o pár dní mám 20 a vyskúšala som toho už toľko, že sa to tu nedá ani popísať a nič mi nepomohlo. Takže toto je moja skúsenosť s lastovičníkom…zatiaľ. Možno ešte vyskúšam tie slivky, lebo vážne som zúfala a tento problém u mňa ovplyvňuje veľa vecí, napríklad zanedbávam školu, lebo hodiny presedím na internete hľadaním vecí, ktoré by mi mohli pomôcť.

Ikona diskutujiciho Pavlína 2014-06-08 15:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue,

Ikona diskutujiciho Q 2014-12-27 23:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jak  se může tmavovláska špatně opalovat? To mi nedává smysl!

Ikona diskutujiciho Teorie 2016-08-11 17:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Existují i tmavovlásky co se špatně opalují… já jsem bruneta a mám vlasy spíš tmavší ale pleť bledou a hůře se opaluji. Hodně mi ale pomáhá před létem doplňovat beta-karoten a pak se opaluji lépe.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek