Nevím, jak se srovnat s druhou stránkou své osobnosti a cítím prázdnotu.

25.12.2010 v Poradna 19

Otázka:

Ahoj Alue,

Tvůj blog jsem objevil teprve před pár dny, takže se omlouvám, pokud jsi se něčemu takovému už věnovala, ale chtěl bych ti poděkovat za spoustu užitečných informací, které tam poskytuješ.

Hned na začátek se omlouvám za délku zprávy, ale přijde mi, že vše, co jsem napsal je důležité k vystižení problému.

Chtěl jsem se tě zeptat na pár otázek, které mi poslední dobou vrtají hlavou. 

1) Nenávist:

    Občas mě z ničeho nic přepadne zvláštní nálada. Někdy mám pocit, že je to jen nevrlost z únavy, nebo něco takového. Jde o to, že občas mě přepadne něco jako „nenávist ke všem“. Prostě nálada, kdy mě všechno naštve, dokonce i jakýkoliv hlasitý zvuk, třeba i to, že se ke mě někdo chová mile. A já pak za to toho člověka „nenávidím“ (i když jindy tu samou osobu miluju). Nevím, jestli to napsané vyzní tak, jak to cítím. Je to prostě velice silný pocit nenávisti k osobám, které si to nezaslouží, někdy ke všemu bytí. Chtěl bych vědět, jak se dá něčemu takovému zabránit, nebo jak se toho v případě, že to přijde, zbavit?

Nechci totiž projevovat nenávist někomu, koho mám rád.

2) „Free hugs“

     Dál jsem se chtěl zeptat na akci jménem „free hugs“. Hrozně se mi líbí nápad, že lidi si budou zadarmo poskytovat obejmutí. (Sám jsem to chtěl dělat, byl jsem domluvený, ale nakonec to nevyšlo). Každopádně mě zajímá, jestli je to bezpečné. Nemyslím teď nebezpečí toho, že na mě naskáčou všechny možné mikroby od lidí, které bych obejmul, spíš by mě zajímalo, jestli tím opravdu budu šířit radost, když budu objetí dávat s úsměvem a láskou, nebo jestli se přenesou i moje problémy? Prostě by mě zajímalo, jestli se bude předávat i něco víc, než jen příjemný pocit z obejmutí.

3) Prázdnota:

    Není to jen můj problém. Znám víc lidí, které to trápí. Z nějakého důvodu prostě přichází pocit prázdnoty. Znám i lidi, u kterých je trvalejší, u mě po čase vždycky pomine. Chtěl bych se zeptat, čím je to způsobené? A hlavně, jak ho zahnat, protože i když u mě po čase zase odejde, je to dost nepříjemný pocit, kdy necítím vůbec nic, nejsem schopný cítit emoce uvnitř a jsem úplně prázdný… (občas mám pocit, že to souvisí i s 1) Nenávist)

A nakonec „bonusový“ dotaz ohledně mého dlouhodobého trvalého problému.

V návodu na práci s energií si zmínila, že co si vytvořím v hlavě, to taky existuje. Říkalo mi to už víc lidí, ale já tomu začal věřit až teď. Před nějakou dobou jsem měl často takové „deprese“. Cítil jsem zoufalství a úzkost, a jednou jsem si v hlavě vytvořil osobnost, která zastupovala právě tyhle pocity… A mám pocit, že opravdu existuje (možná je to jen paranoidní….). Každopádně nevím, co teď s ní (pojmenoval jsem jí Rosemary). Částečně cítím, že je to moje součást a že se jí nemůžu jen tak zbavit, ale nevím, jak jí opět sloučit zpátky se mnou, nebo prostě co s ní udělat. Občas se vrátí a s ní i všechny ty špatné pocity, jindy jí vůbec necítím a někdy mám pocit, že nejsem úplný. Opravdu nevím, asi to zní směšně, ale myslím to vážně. Takže: Co s ní?

Moc děkuju za čas, který jsi strávila čtením mého mailu.

Hezký den,

T.K.


Odpověď:

Ahoj,

Dlouho jsem nad tebou přemýšlela. Ty vlastně svůj problém znáš, ani nepotřebuješ ode mě radu. Řešení máš přímo před sebou, když si po sobě přečteš svůj text a zamyslíš se. Já tě jenom popostrčím.
Každý člověk má v povaze nějaké složky, které se navzájem podporují, nebo vylučují. Můžeš být kýmkoliv jenom tím, že si zvolíš, kterou stránku své osobnosti v sobě budeš podporovat, kterou budeš používat. Ne každý má vyloženě zlou a dobrou stránku, každý je originál.
Ty máš jednu stránku nenávistnou, druhou dobrotivou. Neumíš si mezi nimi vybrat, balancuješ mezi nimi a tím pádem si neumíš určit, kdo vlastně jsi. To v tobě vyvolává pocit prázdnoty, protože ses jakoby nenašel. ,,Najít se“ by měl člověk v pubertě, to je období, kdy si utváří své názory a určuje povahu. U tebe to nějak neproběhlo a stagnuješ. Vlastně jsi takové poupátko, které neví, jestli bude růže, nebo bodlák.
Řešení je moc jednoduché. Prostě si urči, kterou tvář budeš používat.
Já tím taky prošla. Prostě jsem si rozebrala svoji povahu, určila si jaká budu a zvolila masky, které nasazuji podle situací. Nitro ale zůstává pořád stejné a v tom tkví moje vyrovnanost. Připomíná mi to trochu stavebnici 🙂
Podívej se do svého nitra a uvědom si všechny své stránky. Potom se zeptej sám sebe, jaký chceš být a takový buď. Nechceš být nenávistný a ubližovat lidem? Tak to prostě nedělej. To je sebekázeň. Když nebudeš krmit nenávistného vlka, tak umře.
Taky bych tě chtěla varovat před tou tvou ,,Rosemary“. Můj dědeček říkával, že nesmí svým králíkům dávat jména, protože by je potom nemohl zabít. Jakmile to pojmenuješ, dostává se to do úplně jiné úrovně. Urči si kdo chceš být a tvůj problém zmizí. Na nějakou Rose zapomeň, protože by to mohlo vést k poruše osobnosti, možná víš, kam s tím mířím.

A mimochodem, na free hugs ve tvém případě raději zapomeň. Objímáním přenášíš na lidi mnoho věcí. Pokud nejsi vnitřně vyrovnaný, můžeš na sobě mít nalepenou nějakou škrknu, která potom může přeskočit na jiné lidi, nebo pokud nejsi šťastný, máš málo energie a objímáním ostatní lidi vysáváš. Takové věci by měl dělat vyrovnaný člověk. Nechci z tebe dělat někoho nenormálního, zkrátka a dobře v tuto dobu to pro tebe vůbec není dobrá volba.

Hodně štěstí 🙂
Alue

Anděl

Další andělé – ZDE

Komentáře

Ikona diskutujiciho Verča 2010-12-25 09:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vnitřní vyrovnanost chápu jako jakýsi klid, něco, kde nezáleží na našich problémech, na tom, co jsme udělali špatně. Beru to jako takové místo, které je pro každého stejné, je naši součástí, je to naše bytí. Nikam tedy neodchází, takže když mám nějaký problém, narůstá ve mě vztek a pod., stačí se třeba zaposlouchat do zvuků kolem mě, nebo začít ten vztek nestranně pozorovat. Nic si nezakazuju, protože už vím, že to nikam nevede. Hodit se do klidu, nebýt ovlivňován špatnými emocemi, není o tom svádět vnitřní boj. Je to o tom, uvědomit si naše vyšší já, neboli bytí a pomocí něho ovládat svou mysl. Tím myslím, že pokud chcem, můžem si živě představovat to, čeho bychom chtěli dosáhnout (ale musíme se u toho cítit dobře, nesmíme pochybovat o tom, že to dokážem), a všechno to, co nám na našich myšlenkách vadi, jen v klidu pozorovat. Mě se stává, že když přemýšlím o něčem, o čem nechci a uvědomím si tu myšlenku (nenechám se jí pohltit), zmizí. Neříkám jí: "Vypadni!". Prostě na ni jakoby koukám a ona odejde. To by člověk neřekl, jak se některé myšlenky stydí.:-D A když se ti to nebude dařit, neřeš to. Neber to jako věc, kterou se musíš složitě učit a možná jí ani nezvládneš. Ber to jako něco, co umí každý z nás, jen se v tom musíš malinko trénovat. Tak to totiž skutečně je. A pokud se ti tahle rada nelíbí, začni třeba komunikovat s andílky. Hlavně ale něco dělej, protože nenávist přináší jen řadu problémů, které se většinou projeví jako nějaká hnusná nemoc.

Ikona diskutujiciho ok 2010-12-25 10:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mno, já bych si radši dával bacha na ty lidi, co na ulici objímání nabízí… 🙂

Ikona diskutujiciho Vepřík 2010-12-25 11:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Cha, cha, cha. Tak dobre som sa zasmial! Alue mu ale dala! Chi, chi, chi. Že Rosemary! Aluška, videla si už horor Rosemary má děťátko?

Ikona diskutujiciho cockburn 2010-12-25 12:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

a není to hugování nebezpečné i pro něj? třeba by na něj právě něco mohlo skočit.. nebo ne?

Ikona diskutujiciho Adélka 2010-12-25 12:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Na co si hraješ, Vepři?

Ikona diskutujiciho Ondra. 2010-12-25 15:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: co bys čekala od prasete? :D 😛

Ikona diskutujiciho Adélka 2010-12-25 16:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Asi tak :D

Ikona diskutujiciho Frise 2010-12-25 19:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V některých případech mohou pojmenované části naší osobnosti učit a pak samy zmizí, jako se to stalo mě 🙂

Ikona diskutujiciho Vepřík 2010-12-25 19:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Adélka a viděla jsi film "Adela ještě nevečeřela?" Mrkni si ho je pro Tebe a možná i o Tebe!

Ikona diskutujiciho Realtoltek 2010-12-25 22:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dnes docela slusne komentare haha ;).Koukal jsem se na tu galerii tech andelu a je docela zajimave ze 99 procent z nich maji zenskou tvar 😉 a na to ze jsou bezpohlavni mi to teda vubec nesedi 🙂 asi se kazdemu ukazuji tak jak je kdo chce videt ;O))).

Ikona diskutujiciho amad2 2010-12-26 00:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To, co nazval "Rosemary", bylo patrně to, co psychoanalytikové nazývají jako "stín osobnosti".

Ikona diskutujiciho Adélililililinininka :P 2010-12-26 09:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: A viděl si videa PETA, organizaci proti týrání zvířat, jak tam napichujou vepře na háky? :D :D Jo a tu kravinu s tou masožravou kytkou (Adélou) jsem viděla, stojí za starou bačkoru, asi jako ty. Promiň.

Ikona diskutujiciho Vepřík 2010-12-26 10:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]:Vepře a na háky? Ty jsi byla v pekle? A jak se Ti to stalo? Nemělas moc hříchů? Budu se tedy za Tebe modlit Adélko. Kroch!

Ikona diskutujiciho Alue 2010-12-26 11:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]:[13]: Vy dva, víte co to znamená diskuze doplňující téma článku? To znamená, že se nemluví o prasetech a Adélách, ale lidé se snaží o inteligentní příspěvky. Hádat se můžete jinde.

Ikona diskutujiciho Vepřík 2010-12-26 15:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: A co říkáš tomu hororu?

Ikona diskutujiciho ok 2010-12-27 22:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vepř tady furt cosi slintá, asi má slintavku 🙂

Ikona diskutujiciho ita 2010-12-29 14:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16

Ikona diskutujiciho bo 2010-12-29 14:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]:free hugs, ak dávaš – dostávaš.

Ikona diskutujiciho Shav 2010-12-30 11:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

T.K.: Přečti si Stepního Vlka od Hesseho!Právě tak pro Tebe

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek