Nezůstávejte ve škole

8.6.2016 v Poselství 70

V únoru roku 2015 natočil Youtuber Boyinaband následující zhudebněný názor na školní vzdělávací systém. Co slovo, to perla. Mluví o problému, který se v podstatě táhne napříč vzdělávacím systémem po celém světě. Děti a mladí dospělí se ve školách učí věci, které jsou jen málokdy využity ve skutečném životě.

Dítěti je odmala vtloukáno do hlavy, že ,,škola je příprava na život“, ve skutečnosti však škola na život nepřipravuje, většinou žere náš čas tím, že nám vnucuje vědomosti, které většinou zapomeneme a nenajdeme pro ně žádné uplatnění v budoucnosti.

Existuje tedy způsob, jak se připravit na skutečný život? – Mít dobré rodiče, kteří nám ty základy předají, snažit se odmalička o samostatnost, rozvíjet své talenty a netrávit veškerý svůj čas u televize. Nakonec má však o našem úspěchu v životě stejně hlavní slovo naše osobnost a intelekt.

Video vzbudilo dost velký ohlas, dnes už má 9,5 milionu zhlédnutí. Na tento virál vznikla i celá řada reakcí z řad youtuberů, některé jsou rozumné, nad jinými zůstává rozum stát, každopádně to pěkně hnulo žlučníkem nejednomu divákovi.

Nezůstávejte ve škole

České titulky si zapnete kliknutím na: ozubené kolečko titulky čeština.

https://www.youtube.com/watch?v=8xe6nLVXEC0


Když tak vzpomínám na svoje školní léta, v životě jsem využila od každého předmětu něco, avšak byly to úplné základy, které se berou na základní škole, dokonce hned na prvním stupni a i kdybych je neznala, velmi rychle a snadno bych se je zvládla doučit, nebo bych si je našla díky tomu, že dnes existuje taková krásná věc, jako je internet. – Internet je dar i prokletí moderní doby, je to dobrý sluha, ale špatný pán… Jako oheň. – Podle toho, jak se využije.

Dneska si říkám, že ani ne tak školní docházka, ale internet je pro mě podstatnější, protože všechno důležité co jsem se kdy potřebovala naučit nebo najít, mi internet poskytl. V podstatě denně využívám internet k hledání věcí, které si potřebuju doplnit, nebo doučit a dělám to s chutí, učím se ráda a postupně, to co mě zajímá, nebo co zrovna potřebuji a nenašla jsem to v knihovně… Kdežto škola pro mě byla jeden velký permanentní stres, neustále jsem z ní měla nějaké psychosomatické nemoci, průjmy, teploty, a bůh ví co ještě… a i po jejím dokončení jsem několik let byla traumatizovaná, že jsem se ráno budila s hrůzou, že musím vstávat do školy – no jo vlastně, už nemusím.

Byl to pro mě obrovský stres a vědomostí jsem si odnesla málo, i když jsem byla velmi pečlivá, nikdo na mě nemusel nikdy dohlížet ani se se mnou náročně šprtat a všechno jsem měla v pořádku. Protože taková já jsem, všechno co mám na starosti, musí být v naprostém pořádku.

Jedna z mála skvělých věcí na škole jsou jazyky. Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem. Jazyky jsem vždycky měla ráda, vždycky mi šly a nelituji ani jedné hodiny, kterou jsem proseděla ve škole, ať už to byla angličtina, nebo ruština, každá minuta měla pro mě smysl. Ale já měla štěstí na dobré učitele, zejména co se týče angličtiny. Nejlépe anglicky jsem uměla ve chvíli, kdy jsem vycházela základku, na střední mě naopak úplně zblbli, pak jsem to nechala nějakou dobu úplně ladem a znova se do toho dostala vlastní snahou, díky internetu. Ale už nesedím nad učebnicemi, ale pouštím si filmy. Je to pro mě příjemnější mít naposlouchané, než se šrotit z papíru.

Velká kapitola pro mě byly ,,technické“ předměty silně zaměřené na logiku, to je matematika a od ní se odvíjející fyzika a chemie. Ruku na srdce, z matematiky v životě skutečně potřebuji pouze základní počty, na ty složité máme kalkulačku. Velmi důležitá je trojčlenka, počítání pod sebou, nebo dělení na více desetinných míst. Ale rovnice, nerovnice a počítání s písmenky, tím jsem ztratila pěkný kus nervů a života a vůbec k ničemu mi to nebylo.

Kdybych tehdy věděla co ze mě dneska bude a kdybych věděla že stačí znát trojčlenku a na písmenka se můžu zvysoka vybodnout, tak jsem se tím nestresovala, klidně jsem ty testy matlala a bylo by mi to jedno… Upřímně jedno. Fyzice a chemii jsem přestala rozumět na střední škole, tehdy jsem z toho byla velice ve stresu, dneska vím, že je to úplně jedno, protože to stejně nebyly důležité věci. Leda kdybych dělala nějakého vědce ve specializovaném ústavu tak možná, ale kolik nás takových je, viďte? 🙂

Nakonec když se na sebe podívám, na svůj život, tak nejvíc nepoděkuju škole, nepoděkuju své rodině, ale poděkuju sama sobě. Protože jsem si ten život zařídila.. a o tom to je. Nespoléhat se, že něco nebo někdo nám to zajistí. Nespoléhat se na to, že když mám nějaký papír a přídavek před nebo za jménem, tak že mi to zajistí dobrý život, dobrý plat a úspěch našich projektů. To už dneska nefunguje, že by nám stát, někdo jiný přidělil práci dle našeho vzdělání, nebo osobních predispozic. Prostě musíme mít ostré lokty, nabroušený jazyk, musíme vědět co chceme, a umět si to zařídit… V opačném případě nás nespasí ani deset doktorátů.

Když se mě dneska děti nebo mladí dospělí ptají co si počít se školou a životem, neodrazuji je, aby odcházeli ze školy, protože škola je svým způsobem ochrana, prodlužuje dětství. Škola za ně platí daně a pokud člověk není typ na podnikání a bude chtít být někde zaměstnaný, s maturitou vždycky prorazí lépe, než bez ní… Speciálně je neodrazuji, pokud vím, že už pár let vystudovali a mají tedy investovanou obrovskou spoustu času a práce, na co to vše zahodit, když je lepší ještě ten rok-dva vydržet? A velice doporučuji zůstat ve škole, když mladý člověk sice už nechce studovat, ale ani nemá ŽÁDNOU představu o tom, co bude dělat, až v té škole skončí. Z toho totiž může být pěkná polízanice…

Když vím co v životě chci, vím jak toho dosáhnu a mám na to, můžu si se všemi diplomy světa vytřít zadnici, ale pokud toto nemám, je škola pomoc… Získá člověku čas, aby dozrál. Ale na život ho stejně nepřipraví. Na to se člověk musí připravit sám.

Ale v zásadě to nakonec vždy záleží na osobnosti člověka, jsou lidi co mají skvělé zaměstnání i bez papíru a jsou lidé, co pípají za kasou a mají vysokou školu, protože si zkrátka neporadili.

Představte si, že mám v rodině o dvě generace dřív člověka, který studoval do svých čtyřiceti let. Měl několik vysokých škol, byl to houslový virtuoz… A jak se s tím chvástal, když jsem byla ještě malá a vykládal mi, ať se hlavně dobře učím, mezitím co z něho táhl chlast. – Víte, jak dopadl? Alkoholik bez vindry, věčně bez práce, prostitutky, žil v rozpadajícím se baráku, člověk žijící v absolutním bordelu a vajglech, místo parket hlína… A všechny ty školy co absolvoval, mu byly na jednu věc.

Škola má mnoho chyb, na kterých je třeba pracovat, má mnoho nedostatků a děti v ní prosedí dvě třetiny času úplně zbytečně, plodná je jen ta jedna třetina a v případě některých dětí co nedávají pozor, jsem ještě velká optimistka. Na druhou stranu bych ji však nedémonizovala a neříkala ,,nechoďte do školy“, protože život je drsný, ten se s vámi nepáře a škola je určité útočiště, i když mladému člověku leze na nervy, i když ho stresuje.

Osobně ani nepovažuji školu za zdroj vědomostí a vzdělání, protože to nejdůležitější pro svůj život jsem se naučila sama, většinou praxí. Geniální a moudří lidé se učí celý život a učí se sami, bez pomoci autorit, nepotřebují aby jim někdo stál za zadkem a neustále je hodnotil, nebo srovnával se zbytkem.

Vědomosti, které si člověk sám vybere a vlastní pílí osvojí, zůstávají v hlavě a pak jsou i využity. A ty jsou skutečně hodnotné, málokdy se nám klasická škola trefí přesně do noty, že nás učí to, co zároveň chceme a potřebujeme znát…

Pamatuji jak mi jeden člověk – bylo mu tehdy 40 – říkal jak dokončil vysokou, jak se mu tehdy ulevilo, že se od té doby už nikdy nic nebude muset učit… Já tehdy byla na gymplu.

On se tím chlubil, jako kdybych mu měla závidět. Ale mně ho v tu chvíli bylo naopak strašně líto. Víte, proč? – Protože z něho ta jeho vymývárna mozku vyhnala chuť učit se. Na co mu byl diplom, když ho to takhle duševně vykastrovalo?

Učit se, poznávat, hloubat – To je potřeba, kterou má člověk vrozenou od dítěte a která s ním je celý jeho život, pokud ji něco nebo někdo nezabije. Člověk, který ztratil chuť se učit, si podle mě zaslouží soucit, ale rozhodně ne obdiv… A když už jsem u toho, skutečný obdiv a úctu si podle mě zaslouží lidé, kteří se dokážou v životě uplatnit, postarat se o sebe, něco vybudovat, prospět v mezičase nějakým způsobem společnosti a nedostat se mezitím do vážných problémů. Bez ohledu na to, jestli mají papír, nebo jestli si s diplomem vytřeli zadnici.

Jaký je váš pohled na vzdělávací systém?

Jaké jsou jeho silné a slabé stránky?

Co vy osobně považujete za hodnotné a co naopak je/byla ztráta času?

Komentáře

Ikona diskutujiciho Mára 2016-06-08 06:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Škola je fuj. Mám jen základku a rok a půl automechanika a jsem za to rád. Umím a vím víc než mnozí "automechanici" s vyučním listem. Hodně jsem se naučil vlastní praxí kdy jsme se s kamarádem místo školy hrabaly v autech v pronajaté garáži. Dalo mi to mnohem víc než praxe ve škole. Práci mám a měl jsem suprovou. Jinak ty testy z matiky jsem od šestý třídy matlal i když sem nevěděl co bude :D bylo mi to ukradený. Byl jsem rád za cokoliv lepšího než 5 :D domácí úkoly jsem na druhým stupni systematicky fakoval a ještě se smál těm co je dělaly :D a učitelce jsem celkem hrdě oznamoval že zase nemám úkol :D skvělý fuck system pocit 🙂 do školy jsem chodil defakto jak na rekreaci, do bufetu a za kamarádama dělat bordel ;D nelituju ničeho, jak říká Ektor – dám klidně stop a dám si to znova :D

Ikona diskutujiciho Mike 2016-06-08 07:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Velmi pěkně napsané, ale možná by ještě stálo dodat že opravdu hodně záleží na učitelích, někdo je prostě blb a někdo to dokáže podat tak že pro ten předmět nadchne půlku třídy.

Ikona diskutujiciho Mik 2016-06-08 08:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já vidím velký rozdíl mezi školou v Anglii, odkud Dave který natočil video je, a u nás. Souhlasím s Martinem Rotou, že škola především učí učit, a taky na ty základní znalosti, které si bohužel spousta dětí, narozdíl od tebe, nevyhledává a nemá o to zájem. Vím, že je to asi chyba rodičů, ale v anglické škole jsme si s kamarádem stoupli vedle mapy Evropy a on opravdu netušil vůbec nic, kde je která země, jak se jmenuje. To mi jako podstatná věc přijde, a u nás tě to ve škole naučí, stejně jako ty jazyky o kterých mluvíš – u nás jsou povinné a v Anglii si je musíš zvolit, jinak bys uměla jen jeden jazyk. S některými částmi videa samozřejmě souhlasím,to že by mohli učit i užitečné věci, každopádně je to video ze země s úplně jiným školním systémem.

Ikona diskutujiciho Hanka 2016-06-08 09:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nemám ráda školu. Učím se tam věci, které mi k ničemu nebudou. A věci, co mě baví a k něčemu budou, se buď neučíme, nebo se je učíme tak nudným způsobem a ještě z nich dostáváme známky, že je pomalu začínám nenávidět.

Ikona diskutujiciho Alue 2016-06-08 09:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]:  To bych si přála, zažít alespoň jeden den na anglické škole, chtěla bych to vidět na vlastní oči… Takhle mi to připadá úplně nepředstavitelné, ale o američanech se taky ví, že neznají svět.

Ikona diskutujiciho Victoria 2016-06-08 10:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vždycky se najdou zbytečné předměty, ale asi bych školu úplně nezavrhovala.

Ikona diskutujiciho :) 2016-06-08 10:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak me bavilo chodit do skoly pouze za par lidma, za tim byt tam tim rebelem a aspon trochu ukazat jak se veci maji, jejich nesouhlas nebo nepochopeni mi vubec nevadilo, spis naopak delalo mi dobre ze jsem jina nez ostatni, byla jsem na to hrda. Trosku jsem popichovala,provokovala a vnitrne se nekdy smala hlouposti lidi…jazyky na skole o nicem nuda sed, naucil se to tak jeden z cele tridy, protoze ucit jazyk neni nic jednoducheho na to musi byt clovek talent a musi ho to bavit aby to take podal zabavnou formou. Samozrejme sou pak deti co jim jde jazyk prirozene a staci jim jen malicko, bohuzel do teto kategorie jsem ja nikdy nespadala. Docela me to stve pac jazyk je dnes dulezity a mate pote mnohem lepsi uplatneni. Urcite kdybych mela dite, chtela bych aby na nej pritel mluvil aspon anglicky uz odmala nebo jsou i skolky anglicke a skoly takze asi tak. Matematika mi byla zatim vzdy k nicemu. Jedine scitani, odcitani, deleno a krat. Jinak sem nevyuzila nic a to jsem byla obrovsky dyskalkulik. Pocitat me naucila az prace prodavacky, ktera mi v tomto pripade byla aspon k necemu. Na pocitani a vziti se do prodavacky skvele. Konecne jsem si prestala myslet: "nas zakaznik nas pan" pote co vidim jak se lide chovaji k prodavackam jako k povlu…nejlepe se ucim sama kazdym dnem z knih, internetu, filmu a tim ze pozoruji svet, lidi a prirodu kolem me. A take ze vztahu, zkusenosti, zazitku a konfrontaci. To je k nezaplaceni a je to hlavne prirozene nikdo me do toho nenuti. Jinak video znam;)

Ikona diskutujiciho lenka f 2016-06-08 11:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem se ve škole učila dobře, jsem zodpovědná a pečlivá. Uznávám, že ve škole je leccos špatně a že se tam člověk učí i věci, které mu k ničemu nebudou, ale já to jako holka (a to bylo v osmdesátých letech) neřešila. Prostě jsem se to naučila a bylo to. Pak to taky šlo z hlavy pryč a už jsem se tím nezatěžovala. Člověk v životě musí dělat věci, které nejsou vždy příjemné. Bohužel nejde si vybírat jen to pěkné a překážky, které nám do života vkročí obejít nebo se tvářit, že neexistují. Moje děti se učí dobře, dcera lépe než syn, ale určitě nejsem typ rodiče, který by úplně zničil dítě kvůli tomu, že nenosí domů jen 1 a 2. Pro mě je důležité, že se snaží a že na to nehází bobka. Teda musím říct, že z Máry bych asi vykvetla – viz. koment. č. 1. Může se v životě uplatnit člověk se základkou lépe než vysokoškolák to ano, ale zase, že by to bylo nějakým pravidlem se taky říct nedá. Souhlasím, že záleží na talentu, píli, příležitostech, známých i odvaze a chuti něco s tím dělat. Takový člověk – pokud toto má a má základní vzdělání může být úspěšný OSVČ, ale osobně si myslím, že pokud je člověk průměrný tak se základkou moc štěstí v životě neudělá a šanci na nějaké dobré zaměstnání také nemá. Každý nechce mít VŠ, ale myslím, že by se měl každý aspoň snažit se kdyžtak vyučit. Bohužel ten papír tady v tom systému si myslím, že je důležitý, jak pak sehnat zaměstnání. U OSVČ to ale vidím jinak.

Ikona diskutujiciho Blaf 2016-06-08 11:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já si za ta léta ve škole odnesla jen něco málo z práva a ekonomiky – co se smluv týče atd. Jinak mi to nedalo naprosto nic. Vše důležité jsem se naučila sama až za pochodu, co jsem vylezla ze školy a na to, co se probíralo ve škole už ani nepamatuji.

Ikona diskutujiciho Fellien 2016-06-08 12:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já teda tohle video trošku nechápu, i tady ty názory okolo. Asi jsem měla štěstí na školu/učitele, ale to všechno co ten kluk říká v tom videu že neumí a že se ve škole nenaučil, tak to my se učili už na základce. I právě ohledně těch peněz, jak se platí daně a takové ty praktické věci, ne že bychom se učili ekonomiku takovou tu nepotřebnou, ale prakticky využitelnou. Učili jsme se právě i to jak se postarat o dítě, i jaký je rozpočet průměrné rodiny, jak s tím vyjít, jaké jsou dávky, jak vyplnit různé formuláře. A to jsme všechno měli v rámci občanské výchovy už na základce. Pak když jsem byla na gymplu, tak kromě těch nepotřebných blbin jsme se tam taky učili i jak si vypočítat různé daně nebo dávky a přídavky, aby nás stát neokradl a abychom si uměli všechno ověřit a zjistit. První pomoc jsme už taky měli na základce, bylo to povinné pro všechny, ale hrozně nás to bavilo, chodili jsme i na různé besedy a přednášky ohledně rodinných vztahů, co dělat když je někdo ve špatné rodinné situaci, ale bylo to všechno vedené tak že nás to hrozně bavilo. Přistupovali k nám jako k dospělým a to se mi moc líbilo. Na gymplu to byl sice děs a tam se k nám chovali jako k uplně nesvéprávným fakanům, ale i tam se sem tam našlo něco užitečného, i když ta základka v tomto byla uplně nejlepší. Učili jsme se třeba i takové věci jak vyplnit podací lístek na poště, jak vyplnit složenky. A za to jsme taky dostávali známky. A měli jsme povinné pěstitelky i dílny, pro kluky i holky dohromady, takže umím i pracovat se dřevem, vyřezávat, učili jsme se jak se starat o různé rostliny, jak je sadit, co potřebují (rostliny jako rajčata, jahody, brambory…). V rámci základky nás hodně chodilo i do školního pěveckého sboru, kdy jsme pak každé Vánoce měli vystoupení na podporu útulků pro zvířata a dělali jsme na ty zvířátka sbírky, nebo jsme třeba hromadně přispívali na zoo, chodili jsme sbírat odpadky okolo řeky a nikomu to nevadilo, všechny to bavilo. Nevím, možná to bylo tím že jsem měla fakt dobrou základku, ale vzpomínám na ni díky tomuto hrozně ráda. A to co tu píšou ostatní nebo co je v tom videu je pro mě docela těžko uvěřitelné. Kdybych měla chodit na nějakou školu kde by to tak opravdu fungovalo, tak bych měla teda asi solidní deprese a nevím jak bych to strávila a jak bych na to vzpomínala. Já se nikdy nezajímala o to, jak to mají jiní lidé ve školách, ale toto je pro mě tedy opravdu docela šok, já tyhle věci beru jako samozřejmost a evidentně je tak brali i učitelé u nás. Neleze mi do hlavy že se ve školách opravdu normálně zazdívají tak důležité věci…

Ikona diskutujiciho m 2016-06-08 14:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Prosímtě, mluví o normálních předmětech vyučovaných i v ČR, popisuje to co je i tady na denním pořádku.

Ikona diskutujiciho myší královna 2016-06-08 15:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já se ztotožňuju s názorem Martina Roty (Naprosto retardovaný). Všechno, co jsem potřebovala v životě znát, jsem se naučila v občance, rodince, PEER programech, na střední pak v ekonomice, právu, obchodní korespondenci a účetnictví. Jestli někdo stejně s videem souhlasí, měl si vybrat lepší školu.

Ikona diskutujiciho Alue 2016-06-08 17:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]:  Cože???? Nás na základce formuláře neučili, jenom jak napsat pohlednici a vyplnit podací lístek a to bylo všechno!!! :O Co to bylo za školu?

Ikona diskutujiciho Alue 2016-06-08 17:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]:  Já si z rodinky a občanky na ZŠ neodnesla vůbec nic :-/ … Zato psychologie na střední byla nářez. Byla jsem ale skoro jediná, koho to bavilo :D

Ikona diskutujiciho iriska 2016-06-08 17:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: Tak to musela být hodně dobrá základka! Já se tyto věci postupně učím sama, co mi zbývá.

Ikona diskutujiciho iriska 2016-06-08 17:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

….No a z toho mi vyplývá, že nejlepší a nejefektivnější je učit se věcem sám, svým tempem a svým způsobem a v případě potřeby a zájmu vyhledat učitele. Zkrátka ve škole musí být něco špatně když je schopná z nadšených lidí udělat lidi zklamané a otrávené.

Ikona diskutujiciho Sigil 2016-06-08 17:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak já bych byl skeptik…

Ikona diskutujiciho Fellien 2016-06-08 17:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: No to byla normální základka, žádná spešl :). Ještě jsme byli i v Dukovanech, pak i na vodní elektrárně a v těch Dukovanech si pamatuju že nás brali i na nějakou louku co tam byla a ukazovali jsme si jak z té radiace mutují rostliny a že tam rostou takové co jinde ne. No a třeba ty děti a rodiny s náma rozebírali fakt hodně a několik mojich spolužaček už v 16 měly děti, ale uplně v pohodě se o ně postaraly, protože jsme vlastně už všechno uměli ze školy a věděli jsme. Hodně nás tam motivovali k tomu abychom se dokázali postarat o rodinu a v případě "nouze" potrat opravdu dost zvážili. No a myslím že to opravdu k něčemu bylo, protože nevím o spolužačce která by šla na potrat. A ani žádná neskončila jako zdeptaná mamina která si neví rady. A pak nám taky říkali že tampony nejsou moc vhodné a raději máme používat vložky :D. No a taky u nás na základce byly vždycky pro holky povinné i kuchyňky. Jenže zrovna ten můj ročník kuchyňky minuly a nebyly, ale nevím proč. Ročník po nás už je zase normálně měl. Ale je fakt že ti učitelé tam ty osnovy braly asi dost "volně", protože když jsem pak přišla na gympl, tak jsem měla velký problém, protože to co ostatní znali jsme my nedělali, na druhou stranu jsem zase věděla třeba o těch elektrárnách věci co jiní ne. Ale jako dalo se to dohnat, jen jsem si musela na začátku víc máknout, ale asi po dvou měsísích jsem se zorientovala. Taky jako další negativní fakt musím uvést že jsme byli strašní sígři. Imrvére u nás byli ve škole policajti že kluci rozebrali o volné hodině něčí auto a podobně. I šikana byla na dením pořádku, ale když jsme byli někde spolu jen spolužáci (třeba jsme měli rozchod ve Vídni) tak kluci, kteří byli normálně strašní darebáci, tak s náma holkama chodili celou dobu a hlídali nás a byli jsme v pohodě. Mám na základku fakt pěkné vzpomínky, ale ten gympl pro mě byl v tomto směru tragédie tím přístupem učitelů k nám. Celou základku s tebou jednají jako se sobě rovnou a najednou přijdeš na gympl kde jsi pro všechny akorát fakan co určitě o životě nic neví, protože nevíš jak spočítat integrál…

Ikona diskutujiciho vanilková 2016-06-08 17:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím, že mi ve škole nejvíce chyběla nějaká větší orientace. V době kdy se člověk hledá a zjištuje teprve co chce, popřípadě jak toho dosáhnout, je zbytečně zaměstnáván kvanty látky, kterou se mechanicky učí nazpaměť…

Ikona diskutujiciho fluttershine 2016-06-08 18:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem na osmiletém gymplu, a některé věci, co se učily na druhém stupni základky mi díky tomu ušly, jako třeba VKZ (výchova ke zdraví). Netuším, co tam dělali, kdykoliv jsem se zeptala, bylo to něco, na co my jsme měli dvouhodinovou přednášku a pak to po nás nikdo písemně nechtěl.

Ikona diskutujiciho Irčulie 2016-06-08 18:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Škola mi bere energii učit se jiným věcem než do školy, protože energii věnuju škole a učení se a na ostatní nemám čas. Jinak s tím videem plně souhlasím a s tebou Alue taky.

Ikona diskutujiciho Aneska 2016-06-08 19:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moje mamka má kamarádku, která je učitelka. Mamka jí půjčila knihu o andělech, kterou má zase ode mě a tak neuvěřitelnou radost jsem měla, když mi oznámila, že ty děti na základce vede k lepší cestě. Prošla si rakovinou a zcela přehodnotila svůj život a tu radost ze života kterou teď má, předává těm dětem. Jediné co, tak říkala, že se bojí, aby jí kvůli tomu nevyhodili, takže si musí dávat pozor, co všechno těm dětem říká, protože to můžou říct doma rodičům. Ale zajímalo by mě, jak moc to dokáže ovlivnit budoucnost dětí,  jestli se jim tyto moudra, čím budou starší, vytratí, nebo se jich to může držet. Chtělo by to mnohem víc těchto učitelů, co se s dětmi normálně baví, i o duchovnu.

Ikona diskutujiciho Mik 2016-06-08 20:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: To jo, ale za to nemluví o tom co oni nemají a my ano – jako občanská výchova, rodinná výchova, ekonomie (my ji měli na gymnáziu ale nevím jestli je to běžné), pracovní činnisti, přijde mi že i zsv. Ale jak se dívám tak ne všichni asi tohle na škole mají, právě to o hypotékách a podobně jsme měli snad už na základce, jak se postarat o dítě rodinná výchova, nevím jak ostatní školy ale my měli pořád nějaký preventivní programy kde jsme mluvili o různých problémech v rodině a tak, což řeší třeba jeho problém s pomocí kamarádovi v depresi. U nás se děti naučí to vše (pokud mají teda dobrou školu ale na mé to tak bylo, to že si z toho někteří hlupáci dělali legraci a nebrali například programy vážně není ovšem problém školy) a navíc si umí vypočítat kolik kachliček koupit do koupelny nebo kde který leží Švédsko.

Ikona diskutujiciho Mik 2016-06-08 20:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ale tím komentářem bylo míněno jen to, že nemám nic proti videu a jeho autorovi, nelíbí se mi jak se jej všichni snaží vzít za své i když je naše školství jiné a učí nás i jiné věci kromě kvadratických rovnic.

Ikona diskutujiciho Jarek Van Ek 2016-06-08 20:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přidám něco pro oživení:

Ikona diskutujiciho Alue 2016-06-08 20:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[18]: To mě naopak na základce štvalo, že se na mě kouká z patra. Pomalu abych se styděla za to, že jsem byla děcko… Střední byla lepší, až na pár nafoukaných debilů. Ale ti se najdou všude.

Ikona diskutujiciho Alue 2016-06-08 21:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[22]:  Tak ono určitě záleží na přístupu toho člověka. Když se mě to dítě samo zeptá a chce slyšet můj názor, tak je to v pořádku…. ale jako rodiče by mě teda dost štvalo, že nějaký učitel hustí do mého dítěte svoji filozofii. Protože dítě je nepopsaný list a nemá se do něj zasahovat, pokud o tom samo nepožádá… To se mi vždycky otvírá kudla v kapse, když si vzpomenu, jak mě bábi tahala za límec ze dveří na mši svatou :D

Ikona diskutujiciho Alue 2016-06-08 21:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[23]:  My na základce v rodince nic o dětech nebrali… i ten mikro kurz jak někomu pomoci při depresi bych tehdy dost ocenila. :-/

Ikona diskutujiciho Atrej Ystma 776 2016-06-08 22:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Martin Rota ("Naprosto Retardovaný") mi svojí arogancí leze na nervy… navíc mě irituje ten jeho křivý nos, to jen potvrzuje jakousi psychologickou vadu.

Ikona diskutujiciho Alue 2016-06-08 22:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[29]:  Nebuď zlej… on to přece taky nemá v životě úplně jednoduchý.

Ikona diskutujiciho Atrej Ystma 776 2016-06-08 23:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[30]: Ježiš já na tu nohu úplně zapomněl :/ jinak bych ji zmínil… pravda to je chudák. Teď jsem si ještě dodatečně zjistil, že měl takové zdravotní potíže, že zkoušel i alternativní medinu a zanevřel na ni až, když mu léčitelé nepomohli… Jen má na mě často příliš předrsnělý slovníček, všichni jsou hovada, všichni jsou idioti atp. :D

Ikona diskutujiciho V.L. 2016-06-09 05:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Kač 2016-06-09 06:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

U nás se v občance hodně střídali učitelé, takže ta kvalita výuky měla trochu kolísavou tendenci, ale nutno dodat, že jsem se na ni na druhém stupni (jako jedna z mála ze třídy) většinou dost těšila. V osmé třídě jsme byli bohužel dost problémová třída, a tak jsme si třeba o občance sedli společně s učitelkou do kroužku a pokoušeli se pomocí diskuze, kterou učitelka řídila, ale zasahovala do ní jen když bylo opravdu třeba, sami řešit naše třídní problémy. Také jsme vyplňovali např. testy osobnosti (temperamentu apod.), dělali různá paměťová cvičení, občas diskutovali i na nějaké téma – jednou nám např. všem učitelka rozdala časopis, ve kterém byl rozhovor s Tomášem Klusem, který se kriticky vyjadřoval k českému školství a posléze právě diskutovali na téma školství…mohli jsme slušně vyjádřit jakýkoli náš názor. Na takové hodiny jsem se těšila. Učitelka pro nás vždy vymyslela velice zajímavý program.

Ikona diskutujiciho Jaroslav 2016-06-09 08:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Školství velmi pokulhává a je pozadu s dobou.Např.děti se ve fyzice učí staré zákony Newtona,které vždy neplatí,stejně i Einsteina.Moderní fyzika je už po několik desetiletí ůplně o něčem jiném.A dokonce potvrzuje nejstarší duchovní texty dochované na Zemi po prastarých předcích a kulturách.Děti jsou dnes ve škole jakoby klamány a je to škoda.

Ikona diskutujiciho 7Lily7 2016-06-09 09:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Úplne Aluška súhlasím. Ja som na vysokej 4tým rokom a stále neviem čo by som chcela robiť a začínam byť z toho zúfala a obdivujem ľudí, ktorý od 4och, od 10tich, od 15tich rokoch vedia čo chcú a idú za tým. Učiť sa novým veciam milujem a aj výška, čo som si vybrala je v pohode. Áno, človek sa už od základky učí veľa vecí čo nevyužije je to škoda. Mne išli všetky predmety pomerne dobre až výborne (okrem slovenčiny, ale kupodivu mi cudzie jazyky išli dobre tiež). Domáce úlohy som ignorovala snáď od 10tich :D Mala som viacero koníčkov a v podstate všetko mi išlo, takže v ničom som nebola a asi ani nie som super výnimočna ale mám všeobecný prehľad a zručnosti :D no stále neviem čo mám robiť. Baví ma všetko, tak ako klasická (neumelecká) výška, aj hudba – hra na klavíry, komponovanie aj tanec aj športy, malovanie až po programovanie :D. Učila by som sa do konca života, ale už by som rada našla to svoje a pracovala na tom. Človek čo vie čo chce robiť pracuje na tom od 10tich. Už má veľa ľudí okolo mňa vybudované zázemie. Pracuju v tej svojej oblasti, vzdelávajú sa k tomu a je to krásne, teším sa keď je niekto úspešný v tom svojom, je to proste krásne keď sa vypracoval, tak ako aj ty Aluška 🙂 . Ale ja už si potom pripadám, že som ostala na ocot :D alebo proste neviem a som z toho smutná, že si nemožem aj ja pracovať na tom svojom vytúženom povolaní keď vlastne ani neviem čo by to malo byť 🙂 Škola je dobrá, len to chce zmenu. Ine školské systémy už dávno existujú a nie je ich málo (Waldorfska, Motessori, Summerhill – trochu extrém dávať deti na intrák v 6tich rokoch ale majú iné výučné črty výborné). Štátne školstvo by si mohlo z nich zobrať trochu inšpirácie hlavne v slobodnom výbere predmetov. A kľudne už na základke. A určite triedy menšie tak o polovicu, na 10 – 15 žiakov, to je potom hneď iná morálka v triede a aj učiteľ ma priestor sa venovať žiakom 🙂

Ikona diskutujiciho Pavel 2016-06-09 09:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[29]: Martin Rota je skvělý. Jako u jednoho z mála českých YouTuberů vidím v jeho tvorbě nějakou myšlenku, hodnotu.

Ikona diskutujiciho Alue 2016-06-09 09:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[31]:  No, smůla. Vyhmátl špatné léčitele. Já bych mu naordinovala pár litrů koloidního stříbra a měl by po problému, pokud to byl jenom zánět… To je to nejmenší.

Ikona diskutujiciho Lenka 2016-06-09 10:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně třeba přijde zvrhlé cpát angličtinu dětem, snad už v batolecím věku! Kdybys tu měla zvracející smajlík, hned ho použiju.

Ikona diskutujiciho Sigil 2016-06-09 12:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: Ono to fakt vypadá, že většina lidí zde měla pech na školy. Mně základka dala základy prakticky ve všem od matiky k občance – a to občanka a branná výchova byla ještě za totáče ale první pomoc, základní doklady, finance rodiny , formuláře, etc. byly to hlavní, co nás učili. Jo, taky pláštěnky při atomáči a házení granátem ale i to se  hodí, zvláště používání atombalíčku. Respektive za chvíli hodí… Mám za to, že základka je od toho aby dala žákovi opravdu jen základní přehled. Podle toho, co jej zajímá a baví by si měl poté vybrat střední a poté VŠ. Když po základce neví, jde na gympl kde mu základy rozšíří a vybírá pak VŠ (samo, může dělat strojárnu a pak jít na MUDra když to tak cítí a troufne si). Osmileté gymply jsou rovnou rozšíření základky. Ale těžko může čekat jak od základky, tak od gymplu že se tam bude učit jen to, co jej baví. Stejně tak musí čekat, že nároky se postupně zvyšují a co stačilo na základce nestačí na střední. Pokud jde na ten gympl, musí se smířit s tím,  že po něm budou chtít výsledky v celé šíři spektra kdežto třeba na zdravce, strojárně, chemické už je to přísnější v rámci úzkého profilu profese a ostatní je "odlehčené". Tak to je a každý (hlavně vč. rodičů) si musí uvědomit na co která škola je a na jaký obor se orientuje. Kupříkladu my na strojárně jsme malovali akorát rysy, vypočítávali stroje a podobně, čeština byla na vedlejší koleji, což mi pomohlo jelikož krom asi tří lidí tam nikdo nečetl a byl jsem za guru ;), děják jsme měli jen v prváku. Myslím, že to je jasný rozdíl  oproti gymplu. Například. Měl bych na školy nadávat, do přijímaček na vejšku (včetně) jsem se nemusel učit nic, leda básničky na základce. Na vejšce mi to dalo za uši a je fakt, že mám akorát 4 semestry a nadávám si za to dosud… Ale to není chba školství ale MOJE. Stejně jako mnohé zde mne škola nebavila kromě, pro mne, zajímavých oborů, takže i na strojárně jsem perlil v dějáku, češtině, filosofii v občance, matice – konstrukce a technologie byly horší (jojo, šel jsem na školu kvůli nim…), tam jen pro mne zajímavé oblasti jako potravinářská konstrukce ale i to je tím, že na ŠŠ se berou tyto obory všeobecně a teprve výška se specializuje. A hlavně – na specializovaných školách je větší konkurence "talentů" i "inteligence". Kdo byl hvězda na nižší škole, může výše narazit. Tak to prostě je, nejdříve všeobecné základy "všeho" a pak specializace. Proto jsou školy různě zaměřené a proto se rodiče dětí snaží vybratu školu o které se ví (tvrdí) "že naučí". Pro doplnění – ZŠ mám malou vesnickou byť za totáče všech osm ročníků a ne jako teď jednotřídky – to si neumím představit a myslím, že to je začátek konce školství stejně jako inkluze. Mimochodem skoro každý profesor, učitel preferuje svůj obor jako nejdůležitější… Stejně jako má svá hlavní témata která zkouší a "oblast správných odpovědí". Na průmce v češtině, jak jsem psal výše, j sem byl dobrý ale i tam jsem musel odpovídat tak aby to bylo v oblasti prófy – nic proti, bylo to v zájmu většiny aby i ti co je to nezajímalo měli v hlavě povědomí lehce zapamatovatelných principů. Zase je fakt, že my ostatní jsme mohli vše rozebrat do detailů a různých možností, stejně jako na umělecké když malujete jiným stylem, viděním ale  zvládáte základní techniky a teorii. Tak to je ale člověk ty věci docení až s odstupem času.

Ikona diskutujiciho sasanka 2016-06-09 13:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravím Tě Aluško,jsem nesmírně vděčná za plodnou diskusi,která se zde rozpoutala.Je vidno,že lidem u nás rozhodně není lhostejno co je jim vléváno do hlavy a jakým způsobem.To uvědomění je první krok k tomu,aby se mohly začít dít změny k lepšímu!

Ikona diskutujiciho dee 2016-06-09 13:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Aluško, vím že to k tomuto článku nepatří, ale chtěla jsem se tě zeptat jaký máš názor na krmivo DARWIN'S NUTRIN COMPLETE pro morčata. Děkuji a omlouvám se za komentář z úplně jiného soudku. 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2016-06-09 14:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[41]:  podle složení bych to rozhodně nekoupila.

Ikona diskutujiciho sasanka 2016-06-09 14:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kdosi tu zmínil Komenského.Kdysi jsem "nahlédla" do jeho knih a můj souhrnný pocit z jeho díla byl ten,že z dnešního světa a současného školství by byl velmi zklamán.Byl to jedinečný člověk,plný neskutečné lásky.Velmi mu záleželo na osudu lidstva.Jeho propagace vzdělání byla tak urgentní,protože věřil,že moudrý člověk nedokáže páchat zlo.Tento jeho záměr se proplétal všemi jeho knihami(které jsem četla),chtěl zabránit kriminalitě a páchání zla na matičce Zemi.Kdyby žil Jan Amos Komenský dnes,byla bych do něho hluboce zamilována,tak jako jsem do Jaroslava Duška.Jejich hodnoty rezonují.Komenskému vůbec nešlo o to,aby z nás lidí byli bezchybní roboti(jak se tu kdosi vysmíval lidem,kteří jsou omylní v gramatice…)Naopak chybovat je nesmírně lidské,díky chybám přeci rosteme a posouváme se!Vždy jsem svým dětem kladla na srdce,že známka je pouze měřítko momentálních znalostí v danou chvíli,ale vůbec neurčuje hodnotu jich samotných jako člověka!To je také to,co mě nejvíce trápí,(když nahlížím na současné školství)jak jsou mezi lidmi zpřeházené hodnoty. Je mnoho rodičů,kterým více záleží na známkách dítěte,než na tom,jest-li je šťastné.Dnes je z toho učiněna honba za výkonem a převeliká soutěživost.Ona každá velká byť dobrá myšlenka se dá zneužít.Když se podíváme  jak "mocnáři" úspěšně zneužily Komenského myšlenky ve svůj prospěch,aby vytvářeli armády cvičených opiček neschopných samostatného uvažování,často ponížených přístupem bez úcty a jako by děti-žáci nebyli hodni důstojnosti…Věřím,že Komenský by hořce zaplakal…nad dětmi,které se bojí jít se špatnou známkou domů,nad šikanou která ve školním prostředí bují,nad lidmi,kteří otrávení školním prostředím zanevřou do konce života na vzdělání…atd.Raději bych zakončila veseleji,tak alespoň na závěr dodám,že fandím všem,kteří se nenechají "udusat" tíhou projekce ať už svých rodičů,či učitelů,ale zvládnou udržet nadhled a hlavně kontakt se svým vnitřním kompasem.Vnitřní navigací jsme byli obdařeni všichni bez výjimky.Byli jsme zrozeni,abychom žili Boží vznešenost,která je v nás.Není jen v některých z nás,je v každém člověku.

Ikona diskutujiciho dee 2016-06-09 14:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[42]: Děkuji moc za radu 🙂 hezký den přeji 🙂

Ikona diskutujiciho Tysion 2016-06-09 14:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Trochu offtopic, ale mohlo by to někoho zajímat –http://az247.cz/chemtrails-opravdu-existuji-tvrdi-svedska-politicka-abba-dynamite/

Ikona diskutujiciho Depe 2016-06-09 14:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kdyz vime, jak teda NEeee se skolkou, tak jak na to? Z ceho brat latku, ktera je aktualni? Jak poznam, ze co diteti predkladam neni lez? Jakym zpusobem ho s tim seznamovat? Co vsechno by bylo vhodne mu predstavit, aby mel sirky pohled a mohl se pak dal smerovat sam? Dalsi a dalsi otazky…kde se to clovek dozvi? Resime vsichni minulost, ale je treba tvorit ted, aby se tvorila budoucnost….prijimam vase napady? Ja uz jsem se na tohle ptala v kratkem dotazu pred nejakym jinym mesicem v jinem tematu a odpoved mi bohuzel neprisla. 🙂

Ikona diskutujiciho sasanka 2016-06-09 14:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[35]:Jestli můžu,moc mě zajímá,jak sis před učiteli obhájila neplnění domácích úkolů???(už od deseti?!?)

Ikona diskutujiciho Alue 2016-06-09 15:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[47]:  To by mě taky zajímalo, u nás by to neprošlo, dostaneš pětku a když se to opakuje, tak si zvali rodiče na kobereček.

Ikona diskutujiciho Aneska 2016-06-09 15:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[27]: Nemyslela jsem to tak, že jim prostě říká "to je špatně, to nedělej, tohle je dobře" atd. Proto si s nimi o tom povídá a rozebírají to. I děti se ptají a zajímá je to. Je to pro ně něco nového a nepoznaného, takže se ani nedivím :D

Ikona diskutujiciho Df 2016-06-09 16:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[47]:  tak to by mě taky zajímalo. Unás by to byla buď koule a nebo v lepším případě poznámka. Když už se teda zapomělo, lepší bylo úkol zmáknout či opsat před hodinou a podepsat si to sám, než koule.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek