Novinky.cz konečně káply božskou: V amalgánovým plombách je RTUŤ!

12.1.2013 v Nezařazené 26

Ekologové: Stop amalgámovým plombám. Více rtuti ve vlasech měl i Heger
Rtuť z amalgámových zubních plomb se podle českých ekologů dostává do těla a může ohrozit zdraví. Plomby tohoto typu by se proto měly přestat užívat. Stomatologická komora nebezpečí ale zpochybňuje, podle ní není prokázáno. Za amalgámové plomby navíc není odpovídající náhrada, moderní fotokompozita totiž nehradí pojišťovny. Studie sdružení Arnika a nezávislých expertů však ukazuje, že vlasy zubařů obsahují více rtuti.

Výsledky studie v pátek novinářům představil její spoluautor Jiří Kristian. Mezi testovanými byl i ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Ačkoli sám není zubař, měl ve vlasech vyšší hodnoty rtuti.
“Čeští dentisté a jejich spolupracovníci jsou ohroženi toxickou rtutí zhruba dvakrát více než ostatní lidé. Jedním z důvodů může být fakt, že se k výrobě zubních plomb běžně užívá amalgám, jehož součástí je zmíněný těžký kov,” shrnul výsledky studie Kristian.


Lepší a cenově dostupnější plomby nejsou
Jindřich Petrlík z Arniky doplnil, že zástupci sdružení budou požadovat na posledním kole mezinárodních rozhovorů 11. ledna v Ženevě úplný zákaz používání rtuti ve stomatologii i dalších oborech.

“Dentální amalgám je v EU druhým největším spotřebitelem rtuti hned za chlorovými chemičkami,” řekl. Používání rtuti v zubních ordinacích je prý zakázáno ve Švédsku.

Prezident stomatologické komory Pavel Chrz řekl, že užití amalgámových plomb není nikde zakázáno, ve Švédsku či Finsku je povoleno s určitým omezením. “Zcela jistě nedojde k tomu, aby byl vyhlášen plošný zákaz amalgámu natvrdo. Zatím nikdo nevymyslel nic lepšího a cenově dostupnějšího na výplně,” uvedl.

Testování na přítomnost rtuti
Čeští ekologové otestovali 15 lidí zaměstnaných ve stomatologii a 13 lidí mimo obor. Vzorky vlasů vyšetřila hygienická laboratoř.

Průměrná koncentrace rtuti ve vlasech zubařů byla 0,373 miligramů na kilogram vlasů, u ostatních 0,180 miligramů. Heger měl 0,323 miligramů, což lze prý zčásti přičíst jeho oblibě mořských plodů. Hranice, kdy je třeba hledat zdroje, začíná od jednoho miligramu, zdravotní riziko od deseti miligramů.

Ekologové upozorňují na to, že organické sloučeniny rtuti se v těle hromadí a přenášejí se dál potravním řetězcem. Jejich dlouhodobé působení může způsobit poruchy reprodukce a obecně poškození nervové soustavy.
Zdrojem rtuti jsou hlavně mořské ryby a plody, více jsou jí vystaveni lidé žijící v blízkosti spaloven, čističek a krematorií a jejich zaměstnanci, včetně zaměstnanců chlorových chemiček. Pacientům se může podle ekologů dostat rtuť do těla z oděru plomb, zubařům ze vzduchu, jak se rtuť z chystaných plomb odpařuje.

Podle OSN představuje používání rtuti v zubních výplních v EU 20 až 25 procent celkové spotřeby rtuti. Letos to bude až 95 tun rtuti, v ČR 3,6 tuny. V množství užití na dentální amalgám je ČR v ČU na pátém místě, v emisích rtuti z krematorií na čtvrtém místě.

zdroj: Novinky.cz

Dodatek Alue: Konečně leze pravda ven. Můžeme mít lepší plomby: Bílé, které hradí pojišťovny jen u předních zubů po špičáky. Zbytek musíte z vlastní kapsy a počítejte s tisícovými položkami.

Amalgám ale pomalu požírá zub, který se pod ním a okolo něj dále kazí. Je proto mnohem lepší zaplatit si drahou bílou plombu, která není vidět a déle se aplikuje, než řešit zdravotní problémy a opakované návštěvy u zubaře.

Místo aby obyčejní lidé v souvislosti s nebezpečnou rtutí dostali slevy na bílé plomby, budou se stomatologové ohánět lhaním, že nic lepšího nemají. Mají nás asi za blbce.

Rtuť uvolněná z amalgánu se dostává velmi snadno do mozku, kde poškozuje nervy a způsobuje alzheimerovu chorobu. Pokud máte amalgámové plomby, je velmi moudré navštívit vašeho zubaře, nechat si je vyvrtat a vyměnit za bílé. Pokud je váš zubař schopný a umí bílou plombu správně udělat, nevypadne vám. Pokud vypadává, je na vině zubař. Hledejte jiného, který to umí.


Kam dál:

Otevřít rubriku ZDRAVÍ: ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí” níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Aran 2013-01-12 09:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Někde jsem četl, že je možné dělat výměnu pouze asi u 3 zubů najednou. Další, až 2-3 měsíce.

Ikona diskutujiciho Alissa 2013-01-12 10:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Co je tohle za objev? Definice amalgámu zní "slitina rtuti", říkali nám to už na základce. Redaktor Novinky.cz asi tuhle hodinu zaspal či zapomněl. Ale abych nebyla nespravedlivá, i mnohé jiné stránky zaměstnávají pisálky, kteří objevují dávno známé věci a někdy je navrch překroutí do vrtule…

Ikona diskutujiciho pavel 2013-01-12 11:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Známá věc už léta. Jen problém je ten, že při vyndávání plomb jde taky rtuť do těla a navíc ty bílé člověka opravdu přijdou na mizinu.

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2013-01-12 11:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě, že tenhle problém nemusím řešit, protože nemám žádnou plombu…

Ikona diskutujiciho Black Blako 2013-01-12 11:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Prednedávnom som prvý krát skúsil bielu plombu, a vyzerá to o dosť lepšie. Ani to nejak extra nevidno.

Ikona diskutujiciho myší královna 2013-01-12 11:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jestli myslíme ty samé Novinky, tak to pro mne nic neznamená.

Ikona diskutujiciho Anub 2013-01-12 12:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vždyť tohle bylo na webu cca 10 – 14 dní zpátky a propos, novinky.cz jsou stejně seriozní asi jako Blesk noviny..ale v jednom je pravda, že amalgámové plomby škodí ne zdraví, ale zubní sklovině víc než samotný kaz a to, že nejsou dosud lepší náhrady je kec, protože všichni snad víme, že lepší už dávno jsou, jen kdyby pojištovny nebyly tak bezpáteřní a umožnili lidem normální, zdravé ošetření..

Ikona diskutujiciho Arriane 2013-01-12 12:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jenom nevím, co je na tom tak nového. že je v amalgámu rtuť jsme se i ve škole učili možná před rokem, nebo i déle. Že je škodlivá taky každý ví. Tak nevím prč je to v novinkách-tedy spíš by mě zajímalo, jaké další "tajemství" či "novinku" nám odhalí příště.

Ikona diskutujiciho Alue 2013-01-12 12:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Arane, to jsi pravděpodobně četl u mne. Pochybuji, že je to všeobecně známo.

Ikona diskutujiciho silentday 2013-01-12 12:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to nebezpečné. Ale naštěstí nemám plombu. 🙂

Ikona diskutujiciho Myšák 2013-01-12 12:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A co s tím naděláme ? Upřímně – nic.

Ikona diskutujiciho silentday 2013-01-12 12:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Máš pravdu a moc zajímavé články. 🙂

Ikona diskutujiciho Bílej vlk 2013-01-12 13:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Doporučuji (bílé) z kompozitu/pryskyřice. Stříbrné sice neobsahují rtuť, ale jakýkoliv kov se v kombinaci slinami chová jako baterie -> vytváří se elektrický proud, působící na nervové dráhy –> ovlivnění zdravotního stavu orgánů.

Ikona diskutujiciho *Veronika* 2013-01-12 14:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

hmm, dobré vědět… schválně jsem spočítala, kolik mám v puse amalgánových výplní a došla jsem k závěru, že jestli si  je budu chtít nechat převrtat a dát tam nezávadné bílé, budu muset prodat ledvinu 🙂

Ikona diskutujiciho K. L. 2013-01-12 14:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem si nechal minulý rok postupně všechny amalgámové plomby vyměnit za bílé fotokompozitní a kde to nešlo, protože bílé plomby nejdou na velké kazy, tak tam celokeramické korunky s plastovým čepem. Musel jsem ale změnit zubařku, protože ta původní mi to nechtěla předělat a ještě mi vynadala, že to vůbec chci. Nedávejte si nic s kovem – např. metalkeramiku – protože, kov vede energii – a dráždí akupunkturické body. Výměna mě stála několik tisíc, ale nelituji, protože i pocitově je to v puse mnohem příjemnější.

Ikona diskutujiciho Alue 2013-01-12 14:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Ty přece rozhoduješ o tom, co ti dají do pusy. Ne zubař!!

Ikona diskutujiciho K. L. 2013-01-12 16:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]: Velký kaz: polovina toho zubu – celá jedna strana (taky šestka) se mi ulomila až ke kořeni – tak by plomba neměla za co držet.

Ikona diskutujiciho Dominika 2013-01-12 19:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem ráda za to, že moji rodiče do mě investovali a nechali mi všechny amalgánové plomby vyměnit za bílé. Je to super! Pod všemi jsem měla kaz, a když se vidlička takové polmby dotkla….ajajaj :D A když se ted z plna hrdla směji, tak nemám pusu plnou toho tmavýho hnusu. Nemůžu si stěžovat, drží úžasně. Sice bych za tu cenu zákroku pořídila nový pěkný notebook, ale "nové" zuby jsou mnohem lepší:)

Ikona diskutujiciho vivien.viv 2013-01-13 08:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to je článek pro mě jak dělanej :o). Já jsem totiž alergická snad na všechny kovy, který si jen dovedete představit. Už jsem kvůli tomu byla dvakrát ve stomatologickém výzkumáku v Praze. Takže všechny amalgámový plomby mi měnili už před lety. Teď mě čekají čtyři můstky, no, už nejsem nejmladší :o), ale sranda je v tom, že díky mé tělesné netoleranci vůči všem kovům, můžu mít můstky jen ze zirkonia, kdy jeden můstek stojí cca 25 tisíc korun a já ty můstky potřebuju čtyři. Žádala jsem VZP o zvýšení úhrady, přesto, že jsem měla udělané nové testy a doporučení od docentky, která vede výzkum v této oblasti a stejně mi to zamítli. Vyrůstala jsem nedaleko krematoria, takže při spalování mrtvol – zní to příšerně se rtuť a spousta jiných těžkých kovů dostává do ovzduší. Takže já jsem zářný příklad toho, že nemůžu mít v ústech nic, co by se kovu jen zdánlivě podobalo. Zirkon je takový kov nekov, i na ten mi vyšla alergie, ale minimální. Nejvyšší ji mám na ryzí zlato. Připadám si jak mimozemšťan, ale kde na to mám vzít těch sto tisíc, mi nikdo neporadil.

Ikona diskutujiciho Alue 2013-01-13 10:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[19]: To je hrozné Viviven, to abys na svoje zuby uspořádala nějakou sbírku…

Ikona diskutujiciho vivien.viv 2013-01-13 18:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[20]: No, Aluško, hrozný to je, to je prostě vzít si úvěr na to, abych měla čím kousat. Taky to vnímám jako příšernou nespravedlnost, když bandáž žaludku dělaj kde komu, kdo se nezřízeně cpe a platí jim to pojišťovna – já si to nezpůsobila a musím si to pěkně zacálovat sama. Nevím, komu bych měla jít rozbít ústa, protože revizní lékařka si vyžádala přesně to, co dostala a stejně to zamítla :D. Hele, jim je to jedno, oni by mi navrhli, ať si ty zbejvající zuby nechám vyrubat a dám si cvakačky – to je fakt na střelbu v tomhle státě, víš?

Ikona diskutujiciho Dalibor Zástěra 2013-01-14 11:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]:Jejda, a máte zuby?

Ikona diskutujiciho Dalibor Zástěra 2013-01-14 11:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]:je mi 54 a pamatuji si také ze základky a o té škodlivosti nám učitelka též povídala. Spíš mě překvapuje že to není známá věc.Proto si nechám aplikovat ty bíle snad 20 let. S pozdravem

Ikona diskutujiciho Alue 2013-01-14 13:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[22]: haha!! :D

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2013-01-16 18:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[22]: ty jo, tak ne, ve 14 letech v dobrém zdravotním stavu nemám zuby :DD

Ikona diskutujiciho María 2013-01-18 19:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To, že v almagánových plombách (http://cs.wikipedia.org/wiki/Amalg%C3%A1m) je rtuť je asi taková zpráva, jako že v rohlících je mouka.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek