Pálíte doma syntetické vonné svíčky? Pozor, jsou velmi toxické!

7.3.2019 v Nezařazené 16

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud pochází ta „skvělá“ vůně komerčních svíček?

 

Po rafinaci surové ropy pro výrobu benzínu zůstává na dně barelu špinavý kal, který ropný průmysl již nepotřebuje. Tento znečištěný parafín se vybělí dioxinem, který poškozuje imunitní a reprodukční systém a je označen za karcinogen.

 

Do vybělené masy se přidá AKRYLON, aby se vytvořila pevná hmota. Jakmile začne AKRYLON hořet, uvolňuje do ovzduší karcinogenní toxiny jako toluen a benzen. Pokud tělo vystavíme benzenu, poškozujeme si imunitní systém tím, že kostní dřeň neprodukuje tolik červených krvinek kolik by měla, mění se hladiny protilátek v krvi a ztrácíme bílé krvinky. Toluen zase ovlivňuje centrální nervový systém, člověk je po vdechnutí unavený, ospalý, s bolestmi hlavy či nevolností.

 


 

Po akrylonu se do této hmoty přidávají další chemikálie – jakoby toho bylo málo – aby parafín déle hořel (styren, trichlorethan, trichlorethylen, ethylbenzen, aceton …)

 

O problému se ve světě ví. Ale ochrana vašeho zdraví není dost zajímavá pro palcové titulky do hlavních médií.

Takto připravený produkt je prodáván výrobci voňavých svíček, kteří do něj přidávají barviva a syntetické vůně. KAŽDÁ voňavá svíčka obsahuje takové kacinogenní toxiny. Pokud si ji zapálíte, jakobyste dýchali přímo z výfuku auta. Parafínové saze pronikají hluboko do plicních alveol. Velkým obloukem se proto vyhýbejte prodejnám s voňavými svíčkami, či regály nabízejícími zvlášť před Vánocemi vonné svíčky s vůní jehličí, vanilky apod.

 

Pokus (obr.nahoře) vysvětluje, že parafínová svíčka (vlevo) vypouští do vzduchu saze, které ulpívají ve vašich plících a ve vaší domácnosti. Naopak svíčka ze sojového vosku (vpravo) tyto saze nevytváří a sklenice se dá snadno použít znova bez složitějšího čištění.

 

 

Zdravá alternativa jsou svíčky ze včelího vosku.

Nejen že jsou netoxické, ale fungují jako čistička vzduchu, zmírňují alergie a astma. Když hoří včelí vosk, vytváří negativní ionty, které při vdechování příznivě působí na průdušnici, stimulují tak tvorbu sliznice a pomáhají tělu očistit se od sazí a usazených částí. Pro astmatiky a dětičky s dýchacími problémy jsou jako balzám na plíce.

 

 

zpracovala www.aluska.org 2019

Komentáře

Ikona diskutujiciho Hvezda 2019-03-07 02:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To se Ti Alusko moc povedlo pridat tento clanek. No jasne ze palim toxicke svicky a doted jsem o tom vubec nevedela. Ne tak moc ne tak casto ale nekdy proste pro vuni. Ale co me nadchlo jsou ty svicky ze vceliho vosku. urcite se po nich podivam a koupim jestli se s nima dycha lepe. Protoze jestli budou tak dobre jako cisticka vzduchu tak mi to hodne pomuze. Diky

Ikona diskutujiciho octomaník 2019-03-07 07:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A co svíčky, které se dávají do solných lamp?

Ikona diskutujiciho Jarka 2019-03-07 08:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavý článek a je fakt, že ty "komerční" svíčky nejsou nic dobrého. Já když nějakou dostanu jako dárek, tak nezapaluju. Já myslím, že na provonění místnosti je skvělý aromatický olejík v aroma lampě od Karla Hadka nebo od Saloos.

Ikona diskutujiciho Jakub R 2019-03-07 12:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Určitě je to podnětný článek, spalování svíček s přidanými chemikáliemi ("vůně") není určitě zdraví prospěšné.

Ikona diskutujiciho niky 2019-03-07 15:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Já jsem do nich používala vždycky jen ty obyčejné čajové svíčky bílé barvy, bez jakékoliv příchutě :-) ty jsou v pohodě.

Ikona diskutujiciho martin martin 2019-03-07 16:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Trefný článek. Děkuji :-)

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2019-03-07 17:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vidieť ako sú ľudia ovplyvnený médiami, odsudzujú fajčenie ale tieto hnusy sviečky a vonné tyčinky si doma pália lebo im v telke nepovedali že to škodí. Ale toulén sa i fetuje a robí ľuďom dobre, tak až tak hrozné ako v článku to asi nebude, pokiaľ sa to nevdychuje dennodenne.

Ikona diskutujiciho Nirvana (alias Ježovka) 2019-03-07 18:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ale vsadím že některé jsou ok.

Ikona diskutujiciho Ivan 2019-03-07 19:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Používam voskové sviece, ale medzi nimi sú tiež dosť rozdiely. Naposledy som mal krásnu Camphillskú sviecu a bol to rozdiel aj v tom, ako pekne svietila a na rozdiel od ostatných voskových príliš po zhasnutí nesmrdela: https://www.camphillska-svice.cz/

Ikona diskutujiciho df 2019-03-08 17:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]:  Tak já třeba vonné tyčinky používám, zapálím v každé místnosti a pak otevřu do průvanu aby s kouřem odešlo špatný co se sem natáhlo, samo že vypnu kotel a až už je zima tak zavírám a pouštím kotel. Používám santálové dřevo, jiné tyčinky mi nevyhovují, to mi schválil i můj kamarád z indie když to tady viděl. Jinak vonné svíčky a nebo oleje tak na to mě nějak neužije.

Ikona diskutujiciho df 2019-03-08 18:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak mi to nedalo a jal sem se pídit po ceně mezistěny na netu a ceně svíčky. Domácí výroba vychází líp, kdo má čas snadno vyrobí sám. Jedna mezistěna (změřeno a váženo z těch co zde ještě mám vcelku) 270x340mm váha je 80g což dle netu dělá 30Kč Přepočítáno z váhy za 1kg). Vychází to o polovinu levněji, než svíčku koupit (včetně knotu). Počítáno teda na fofr, určitě by se člověk dopracoval k něčemu ještě trochu lepšímu. Ale tak někdy když je takhle nějaká hluchá chvilka, nechce se do ničeho složitějšího a jako zábava proč ne.

Ikona diskutujiciho Daniela 2019-03-09 22:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám nemilou příhodu s těmahle svíčkama. Jinak tu samou otázku jsem si pokládala loni a taky jsem na ni dostala odpověď. Napadlo mě, že když ty svíčky tak pěkně voní, že to bude zase samá umělina a nebude to nic zdravého to dýchat. Nijak víc jsem to ale nezkoumala. Pak jsem jednou při zapálených svíčkách usla a když jsem se asi za hodinu probudila, možná za dvě, bolela mě hlava. Bolela mě vepředu na čele jakoby od dutin a bylo mi zle, normálně jsem se cítila přiotrávená. Když mě bolí hlava od krku, bolívá mě u oka a když je mi jinak zle, je to na čele. Když jsem kdysi něco dlouho kreslila liháčem a nebo něco čistila acetonem, měla jsem podobný pocit na čele. Mám malý pokoj, takže když se třeba začne topit, zachvíli se tam nedá dýchat a musím dobře větrat. No a já spala takto hodinu nebo dvě při těch svíčkách. Pak jsem četla stejnou příhodu od nějaké američanky, která u svíček taky usnula. Už nevím, co přesně jí bylo, ale myslím, že musela i k doktorovi a mohla na to doplatit. Měla z toho něco vážnějšího a je ráda, že u toho nespala dýl, jen nechci plácat nesmysly, protože už si nepamatuji, co jí to přesně udělalo, ale byl z toho nějaký toxický šok. Já si tady dopálím ty svoje z Ikei při otevřeném okně a už je přestanu kupovat. Koupím ty z včelího vosku, které jsou i zdravé. A pak jsem četla i o nějakých z palmového, ale nevím, jak dobré jsou. Musím si to vyhledat.

Ikona diskutujiciho Lenka 2019-03-11 09:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

🙂 Taky miluju vůni svíček, bohužel některé jsou fakt nekvalitní a spíše smrdí… Tady platí to, že je lepší si připlatit za kvalitu ;-)  ;-)

Ikona diskutujiciho df 2019-03-13 02:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Včera mi zbyla chvilka času a tak sem vzal zbyteček voskové mezistěny, voskovaný bavlněný provázek (od kamaráda knihaře) a stočil malou svíčku  17 mm průměr, 150 mm výška. Docela to šlo rychle. Na to, že knot není napuštěn boraxem k dokonalému samospálení to hoří docela dobře, výrobu sem musel urychlit, volali z práce, kdyby si s tím člověk vyhrál a použil a nebo vyrobil lepší knot tak ta domácí "včelí" svíčka by měla daleko lepší parametry. Někdy vezmu celou mezistěnu a odpovídající průměr knotu a vznikne maxisvíce, to ale až na to bude čas. Plátek mezistěny sem jemně nahřál.

Ikona diskutujiciho Vladimír 2019-04-10 10:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Sviečky z palmového vosku sú v tomto smere jedničkou. Podľa mojich skúseností sú oveľa krajšie, nedymia a ak je použitý správne hrubý knôt, tak ani nestekajú. Vyrábam si ich pre seba i svojich blízkych ako darček.
Pred niekoľkými rokmi Vám partnerka nejaké poslala (modré) a verím, že ste z nich nemala negatívne reakcie.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-04-10 11:03:45
Ikona diskutujiciho
sipka

Svíčky úplně super, pár jich ještě mám a jedna občasně hoří na konferenčním stolku už snad rok, drží jako helvétská víra. 😀

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek