Pár slov k dlouho připravované knize, aneb co by vás mohlo zajímat

22.2.2011 v Aluška.org 28

Aluška.org - malé logo

Nápad napsat knihu se v mé hlavě zrodil už v polovině roku 2009. V prosinci téhož roku se také poprvé na Alušce.org objevila oficiální zmínka a skutečně jsem se dala do práce. (zde)

Už je to více než rok a ráda bych vás předběžně seznámila s nějakými maličkostmi. Na jednu stranu bych chtěla utišit nedočkavost různých, kteří se mě na ni mlsně ptají, na druhou stranu vzbudit zájem těch, kterým je to zatím jedno. Také bych vás ráda tímto článkem ujistila, že kniha je skutečně na cestě a že se jí aktivně věnuji.

Děj knihy se po roce dotváření příběhu rapidně změnil, avšak závěr knihy zůstal pořád stejný. Původně jsem měla v plánu obsáhnout 300 stran ve formátu A5, ale vypadá to, že se do této velikosti nevejdu, je možné, že skončím až okolo strany 400, možná i 450.

Mám vymyšlený vzhled obálky, co na ní přesně bude, vím i název knihy včetně kompletní kostry příběhu, ale toto jsou věci, které vám tu schválně neřeknu. Našlapuji raději opatrně a neroztrubuji něco, co by mohl někdo při své chudomyslivosti zkopčit a co bych navíc mohla po čase domyslet a změnit.

Můj rukopis už přesáhl stranu 200. V původním plánu to byly dvě třetiny, aktuálně to vypadá na polovinu knihy. Nevím, jestli budu knihu dopisovat další rok, doufám, že tentokrát budu rychlejší, protože první polovina knihy je více teoretická, více učí a více vypráví. Je samozřejmě mnohem náročnější sesmolit souvislý moudrý výklad, aby čtenář pochopil a aby se něco zajímavého naučil. Tuto teoretickou polovinu knihy jsem už ale přešla a teď jedu na druhé, která je více akční a více nese příběh. To se samozřejmě píše mnohem lépe a mnohem rychleji, protože jakmile mě chytí děj vlastního příběhu, jsem schopná trhat rekordy své psavosti.

Většinou jsem na jedno sezení schopná napsat 4x A4 rukopisu, ale už jsem za jeden den zvládla napsat 12 stran natřikrát, jen abych dokončila slinu.

Bude to velkolepé dílo. Z velké části to je zheroizovaný můj životní příběh, do kterého jsem jen zasadila jiné postavy, něco ubrala, jinde přidala. Dokonce i neobvyklý závěr je v obraznosti založený na mém prožitku. Je tam nauka, je tam akce, jsou tam bytosti, zážitky, živé rozhovory a emoce. Jsem zkrátka spokojená s tím, co jsem zatím vytvořila.

Pokud bude druhá poloviny knihy odsýpat tempem, které jsem nedávno nasadila, jsem schopná ji dopsat během příštích tří měsíců. To je ale pouze rukopis, potom ji musím ještě opsat do počítače, ale to jak vidíte postupně stíhám za pochodu, když mám práci na webu hotovou a moje psavost není vyčerpaná.

Až dokončím opis, mám už v záloze nabídku ke korekci a pomoc s distribucí. Jediná věc v mých plánech ještě leží v mlze a to je náklad knihy a materiál. Kdo tomu alespoň trošku rozumí, ten ví, že kniha se dá vydat v mnohých podobách. Tvrdá vazba (drahá) měkká vazba (levnější). Voskovaný papír (drahý, vhodný na barevné obrázky), normální papír (levnější), který se ještě rozlišuje podle gramáže. (čím vyšší gramáž, tím dražší papír.)

Nejsem žádný milionář, nemám strýčka zázoba, takže netuším, jak vysoký bude kapitál, který do prvního výtisku vrazím. Mám už plány jak korunky nastřádat, abych mohla do knihy přidat nějaké pěkné ilustrace, ale bude to záležet na štěstí a také na pomoci vás, čtenářů. Je na to ještě čas, ale v hlavě už to rozpracované mám a vím, jak k tomu postupně dojdu.

Když už jsem u těch drahých ilustrací, mám několik pracovních návrhů. Jedna jsou černobílé jednoduché ilustrace tisknuté na normální papír s vyšší gramáží. Druhá teorie jsou ilustrace barevné, nebo barevné umělecké fotografie na voskovaném papíře, to za předpokladu, že se mi podaří nastřádat dost.

Pokud všechno půjde rychle, může být kniha opsaná do půl roku a potom se budu snažit jet podle plánů, které se zatím rýsují. Jak dlouho potrvá její korekce netuším, ale doufám, že stihne vyjít před rokem 2012.

Možná by vás mohla ještě zajímat moje představa, kterou si od vydání knihy slibuji.

Rozhodně si nemyslím, že si tím vydělám. Budu ráda, když se mi vrátí to, co do výtisků vrazím. Když neprodělám, budu šťastná a budu spokojená, považujíce to za úspěch.

Knihu píšu proto, že jsem k tomu dostala popud, proto, že bych ráda předala plody své práce i lidem bez internetu a milovníkům knih.

Nemyslím si, že bych se mohla stát se svojí knihou slavná, v to rozhodně nedoufám. Jestli můžu tvrdit, že jsem známá (o čemž pořád dost pochybuji), tak maximálně díky své internetové práci.

Až budu za čas držet v ruce prvný výtisk své knihy, odhaduji, že zažiji neskonalou euforii, protože to není snadné a je to náročné. Nejen časově.

Na co se v souvislosti s hmotnou podobou své knihy těším, tak je také to, že ji budu chtít podepisovat. Třeba se najde někdo, kdo by tam měl rád ode mě věnování, nebo jméno, pokud mu to pošlu osobně na dobírku. Kdo to koupí jinde, tam možná podpis nebude, ale co já vím? Třeba ano 🙂 Třeba podepíšu postupně všechny výtisky.

Zatím v klidu tvořím, domýšlím detaily příběhu, těším se na výsledek a nedělám si s tím hlavu. Sama sobě věřím, vím, že ji dokončím a vydám, vím že se prodá, jen pořád netuším, kdy přesně to bude.

f01aa5fc4a_17477584_o2

Další jednorožci – ZDE

Komentáře

Ikona diskutujiciho Věrka 2011-02-22 07:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nádhera Aluško,kdyby všichni začali z půlky makat jako Ty ,to by se nám krásně žilo:o))))).Na knížku se moc těším:o))))

Ikona diskutujiciho Jarka Š. 2011-02-22 08:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano Alue, nejtežší je financování, nebot nakladatelé pokud nemáš známé nebo jim nevlezeš do postele…prostě nemají zájem.

Ikona diskutujiciho cajovnaprozeny 2011-02-22 09:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: já nakladateli do postele nevlezla :-))) vlastně ho ani neznám, pravda, není tato možnost asi v reálu vyloučena – holt šoubyznys!!! ale jde to i bez toho, jen je na to třeba obrovská kupa štěstí do začátku, taková výhra v loterii začínajících autorů, že právě jemu vydají jednu knížku. Pak dvě, pak tři a už to jde líp, i když to ještě na vyskakování není..

Ikona diskutujiciho Babe 2011-02-22 10:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ty mě napínáš :D Takhle si to jistě koupím, bude-li to v knihkupectvích 🙂

Ikona diskutujiciho Vláďa 2011-02-22 10:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue, to je nádherné počtení, které mě motivuje. Závidím tu Tvoji pracovitost a vytrvalost. Proti Tobě si připadám nějak lííínýýý :-) Snad to s těma nakladatelama a postelama (dovolím si po moravsku), jak píše Jarka Š. nebude tak zlý. A peníze zatím neřeš, oni se opravdu dokutálejí…o.o.o.. (už se kutálejí :-)

Ikona diskutujiciho katrin 2011-02-22 10:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to se těším na počteníčko:)

Ikona diskutujiciho Alue 2011-02-22 11:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Na vydavatele z vysoka kašlu. Vydávat a distribuovat budu na sebe, bude to pro mě další škola. Všemi deseti vezmu každou nabídku pomoci a ono to půjde.

Ikona diskutujiciho Julie 2011-02-22 12:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Podobné články mne vždy na nakopnou… děkuji :-)

Ikona diskutujiciho Sisi 2011-02-22 14:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Držím palce. 🙂

Ikona diskutujiciho Bylinka 2011-02-22 14:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Páni, to jsem zvědavá, jaké bude mít tvá práce odezvy!! Zajímá mě, jaká je vlastně ta cestička neznámého autora, když se rozhodne poprvé něco svého vydat. Moc ti fandím, abys to dotáhla do vítězného konce! :-)

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2011-02-22 15:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vidím že kniha je v nedohladne, škoda v roku 2012 má podla niektorych predpovedí nastať previbrovanie planéty na vyššie frekvencie a práve táto kniha by možno k tomu mohla ľudí nakopnúť.

Ikona diskutujiciho Alue 2011-02-22 18:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: To bude ale prosinec, do té doby se to stihne, spočítej si to znovu a uvidíš, že v nedohlednu není nic.

Ikona diskutujiciho El 2011-02-22 18:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Až ta knížka vyjde, tak klidně budu stát před tvým domem celý den jen abych tě zastihla až půjdeš ven a podepsala se mi :D

Ikona diskutujiciho monyka 2011-02-22 19:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

tvůj blog čtu už hodně dlouho…a i když nevím proč,pořád mě něco nutí se na tvůj blog vracet a číst další a další články od tebe, tvůj styl psaní mě vždycky hrozně dokáže zaujmout…takže myslím,že až knížka vyjde,tak semnou můžeš rozhodně počítat,že si ji koupím:)

Ikona diskutujiciho Weri 2011-02-22 19:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

njn..taky bych svoji knihu chtěla ,,dostat ven" … a taky bych nikomu nevlezla do postele XD

Ikona diskutujiciho Nikola 2011-02-22 19:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Už se na to moc těším ,určitě budu chtít knížku s tvým podpisem 🙂

Ikona diskutujiciho Marry 2011-02-22 21:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue aby ses pak nedivila jak bude tvoje knížka prodávaná protože určitě budu mezi prvníma kdo si ji koupí 🙂 jen se podívej kolik lidí ti sem denně chodí tak kolik z toho si asi koupí tvou knížku  :) jen ti přeju abys ji dokončila a v klidu vydala

Ikona diskutujiciho Laigo 2011-02-22 21:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško moc se na tu knížku těším! :). Je rozhodně moc obdivuhodný, že ses dokázala tak dlouho držet svého nápadu a realizovat, že máš stále chuť a jsi tím naplněná. Věřím (vím :D) že to bude moc přínosná a krásná knížka. Je od Tebe, bude mít hluboké a krásné srdce (pokud víš, jak to myslím :)). Přeji moc a moc úspěchů! Psavé chuti a potěšení :).

Ikona diskutujiciho jm 2011-02-22 21:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

alu.. moc mne bavi te cist, z psani jde krasna energie a hezky to ma grady.. na knihu se tesim a pokusim se ti pomoci s distrubuci, tak jak jsme o tom mluvili.. a pak uz zalezi jen na ctenarich. Ale mas predpoklady prodat 200-300 ks jen ciste z webu.. coz je v dobe, kdyz nositele nobelovych cen prodavaji v cr kolem 500 ks hodne moc. trosku je problem s tim rozsahem, lide neradi kupuji tluste knihy. zvaz dva dily, mimo jine uz take proto, ze by prvni dil mohl jit treba uz v kvetnu na trh…a ty si pak v klidu dodelat druhy, u kterreho bys i lepe odhadla naklad. toz tak! 😉

Ikona diskutujiciho Jindra 2011-02-22 22:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jestli to bude aspoň z části tak krásný čtení, jako Pravda mezi nebem a zemí, tak si tu knihu koupím. S podpisem, pochopitelně:-)

Ikona diskutujiciho DarkS 2011-02-22 22:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přeji hodně štěstí. Už je to nějakou dobu (zhruba čtyři roky) co sním o tom, že bych v budoucnu nějakou knihu vydal. Ale zatím přesně nemám jasno v tom, jakým směrem by se měla ubírat a můj nejlepší pokus skončil jen asi třiceti stránkami. Tak držím palce a věřím, že to dotáhneš do konce 🙂

Ikona diskutujiciho Simona 2011-02-23 00:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, já už se taky Tvojí knížky nemůžu dočkat – jěště navíc s Tvým věnováním… ojoj :).

Ikona diskutujiciho Verča 2011-02-23 00:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Upřímně podle mě nezáleží na tom, kdy přesně knížku vydáš. Stane se to až přijde správný čas. On už ti vesmír pomůže, což ty ostatně moc dobře víš.:-)

Ikona diskutujiciho Alue 2011-02-23 08:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: Ooo, děkuji 🙂

Ikona diskutujiciho jm 2011-02-23 12:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Stávající příběh je dělaný na jeden díl, půlit ho rozhodně nemůžu a nechci. Ale rukopis mám veliký, přes písmenka se mi to určitě smrskne. Ale není pravda, že lidé nemají rádi tlusté knihy.

Ikona diskutujiciho Lily 2011-02-23 19:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jeej Alue, tou knihu mi urobíš veľkú radosť. Stále keď vidím v aktualitách správu o tom ako si na tom s knihou, tak sa neviem dočkať momentu kedy tam bude napísané: vydaná a v predaji. Dúfam sa bude dať zohnať aj na Slovensku. Veľmi sa na ňu teším a držím ti palce aby sa ti to podarilo a aby sa jej predalo čo najviac a hlavne aby ju ľudia pochopili :-) Držím palce nech sa ti darí :-)

Ikona diskutujiciho Barbora Sejrková 2011-02-25 00:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Když ji Alue bude mít vydat, někdo ochotný se najde. A jinak držím palce a zajímalo by mě, dáš tam konstruktivní podprahovky?

Ikona diskutujiciho Alue 2011-02-25 08:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[26]: Ano, už někoho mám, kdo by přicházel v úvahu ohledně distribuce na Slovensku, ale odsouhlasené to nemám.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek