Pastelky jsou můj život

19.10.2011 v Poselství 27

Každý z nás má něco, bez čeho by si nemohl představit svůj život.

U někoho to bude hudba, u někoho třeba rodina. U mě mezi nepostradatelné věci patří beze sporu pastelky. Neumím si představit, jaký by byl můj život, kdyby nikdy nikdo nevymyslel pastelky, anebo tužky.

Tak třeba, co bych dělala ve školce, kdyby tam neměli tu hromadu kreslících potřeb? Asi bych se tam mezi těma děckama, co jinou větu než: ,,Ne, s náma si hrát nemůžeš” neznají, zbláznila a unudila.


Ve škole zase patřily pastelkám moje přestávky a teď… teď patří pastelkám kus mé galerie, v pokoji dva obrovské šanony, tři pouzdra atd atd atd. … A samozřejmě jim patří moje duše 🙂

Jsou tři druhy obchodů, odkud mám zákonitě pokaždé problém se odtrhnout. 1. Květinářství, 2. Zverimexy a 3. Papírnictví.

Ty první dvě věci jsou asi všem jasné, hlavně po všech těch článcích o květinkách a Čičmundovi.

A proč považuji za ráj zrovna papírnictví, to člověk zjistí po zkouknutí té mojí galerie. Samozřejmě, že pokaždé musím pěkně prolézt stojan s pastelkami a okomentovat jaký mají výběr, jaké značky stojí za prd a jestli si zase něco odnesu, abych to zneužila ke své tvorbě.

Mám ve zvyku schovávat pod postelí alespoň jeden nenačatý balíček pastelek. Ptáte se proč?

No, železná zásoba to není, prostě když uvidím pastelky, co mi padnou do oka, tak je musím mít 🙂 Bez ohledu na to, jestli je potřebuju, protože čím víc má člověk pastelek od různých výrobců, tím víc má odstínů.

Není jenom modrá. Máme spoustu odstínů tmavě a světle modré, pak je zelenomodrá, nebo brčálová, azurová, blankytná… prostě mě nestačí jeden odstín modré. Já jich musím mít alespoň pět. Dokonce ani jedna žlutá mi nestačí. Je strašně moc odstínů a nádechů žluté, až po zlatou.

A čím větší výběr z odstínů člověk má, tím jsou obrázky krásnější, bohatější a rozmanitější…. to mi připomíná, že mi dochází rudá… totiž já mám rudé dvě, ale ta jedna je tak úžasně rudá, že ta druhá rudá zdaleka tak úžasná není, protože má nádech do hněda a hnědá barva… no, ačkoliv hnědou samu o sobě moc v oblibě nemám, stejně mám asi čtyři hnědé a jedna z nich je dozrzava, to je moje oblíbená kamarádka, protože se s ní dají parádně kreslit hnědozrzavé vlasy kdejakým spoře oděným ženštinám, které tak ráda zpodobňuji na papír a tahám je tak ven ze své hlavy. …. Kde jsem to skončila? Jo, už vím… no prostě není rudá jako rudá, tahle rudá je naprosto speciální, to je přece jasné, no ne?

Nedávno jsem vešla do knihkupectví (Kde by člověk stojan s pastelkami běžně moc nečekal) a byly tam pastelky. ,,Jé, pastelky!” Vypadlo mi nečekaně z pusy a hlídač, co tam očuhoval, se na mě podíval, jakobych se zbláznila…. V mém světě když nekreslím, jakobych nežila a v jeho světě, když je ženská nadšená z pastelek, tak je asi vadná.

Jsou mi cpány (Prosim vás neptejte se od koho) knihy pro malíře o olejomalbě. Dotyčný zřejmě za tu spoustu let pořád ještě nepochopil, že pastelky jsou milionkrát lepší, než olejomalba.

Když něco podělám na plátně, stačí to nechat zaschnout a můžu to přeplácnout znova, zato když udělám něco blbě pastelkou, konec… šmitec… nezbývá, než předstírat, že to tak je schválně, protože guma většinou papír jenom podře, udělá tam důlek a vypadá to potom hnusně.

S olejomalbou mi to přijde strašně snadné, ale hlavně je z toho příšerný binec.

Člověk na olejomalbu, nebo na kresbu uhlem, klidně i blbou temperku, tuš, pastely, nebo jiné výtvarné praktiky většinou potřebuje speciální prostor, kde může ten binec padat na zem, kde může barva občas z paletky kápnout vedle apod… jenomže já žádné takové místo nemám a ani po něm netoužím, protože pastelky jsou geniální v tom smylu, že nedělají binec.

Starší obrázky v mé sbírce jsou kreslené většinou pod lavicí ve škole, ty novější jsou skoro všechny kreslené v posteli! 🙂

Neznám lepší místo na kresbu, než je postel, protože tam je teplo, měkoučko, pohodlno, člověk se uvolní a má veškerý komfort na to, aby se mohl soustředit jenom na svůj obrázek.

BŮH ŽEHNEJ POSTELÍM A PASTELKÁM, to je dokonalé spojení!

Všeobecně je kresba pastelkou považována za disciplínu patřící dětem, ale ne umělcům. Koneckonců proč by ne, moje obrázky jsou takové roztomilé, takže na ně pastelka sedne, jako hrnec na p… no. 🙂

Já jsem s tímto předsudkem smířena, protože se nepovažuji za umělce, ale za nadšence. A v tom je podle mě rozdíl. Nadšenec to dělá prostě srdcem a to ostatní je takové podružné. Prostě to miluje, tak to dělá.

Zato umělec to nejenže miluje, ale hlavně tomu rozumí, má naštudováno kdeco. Nadšenec tomu rozumět nemusí a tolerují se u něj proto kdejaké chyby, přestože cvikem a studováním knih se dá leccos přiučit.

Nemůžu určit, co je dobře, nebo co je špatně. Podle mých přesvědčení každý dělá tak, jak to vnímá a jak to cítí. Někdo to musí mít dokonalé, někomu stačí prostě to, že má čím na co kreslit a jede si po svém. Systém preferuje to první, já preferuji spíš to druhé, protože co je od srdce, to je nejkrásnější… alespoň tedy pro mě. Proto miluji dětské kresby, nebo když se někdo dospělý snaží něco vypotit, přestože to běžně nedělá a myslí si, že to neumí…. kolikrát zjistí, že se mýlil.

Jsou ale umělci, co pastelku pustit nechtějí, jako třeba M. Brožová. Znáte její projekt pastelky.cz? Moc nevěřím, že se jí podaří převrátit všeobecný pohled veřejnosti, ale dokonale ji chápu. Já rozhodně za nic nehodlám pastelky měnit. Vyhovují mi naprosto dokonale tím, jak jsou praktické, všude dostupné a hlavně nic nezašpiní a nezamažou…. Prostě jí fandím, nejen proto, že její díla jsou nádherná, ale také proto, že vnímá umění stejně, jako já. Jen si přečtěte záměr projektu a pochopíte to. ,,Navrátit do výtvarného umění kvality jako je krása, barva a harmonie.”

Maruško, moje pastelky budou mít tento měsíc výstavu, tak to vzkaž těm svým doma! Půjdeme je prosazovat na Slovensko, můj Velký Den se blíží…..

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Zamyšlení” – ZDE

Další kresby od Alue – ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

Komentáře

Ikona diskutujiciho onni 2011-10-19 07:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky mam hrozne rada pastelky. Tedy, osobne mam nejradeji tuzky, dostala jsem jednou k narozeninam sadu kreslicich tuzek Faber-Castell (delaji i pastelky), ale skoro jsem se jich nedotkla, protoze vypadaji v tom pouzdre tak krasne a tak krasne voni :D

Ikona diskutujiciho Renata 2011-10-19 09:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Sdílím tvou vášeň…

Ikona diskutujiciho Renata 2011-10-19 09:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

a paní Brožovou jsem viděla na Světě knihy… stála jsem jen v němém úžasu!!!!

Ikona diskutujiciho Farah 2011-10-19 10:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No, ja si na sve nejvetsi malovaci dilko pamatuju, to jsem byla na tabore, bylo mi asi deset. Nejak mi nefungovala komunikace s holkama z oddilu, tak jsem proste z nudy vzala par jednoduchych pastelek- mela jsem jen tech 6zakladnich barev plus modrou propisku.

Ikona diskutujiciho Marry 2011-10-19 15:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Maručku Brožovou znám a její díla jsou naprosto úžasná, plná života, lásky a krásy. Stejně jako ty tvoje 🙂

Ikona diskutujiciho Clarté 2011-10-19 16:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Když ve škole bereme něco nudného, tak si kreslím, takže sešit z matiky je nejkrásnější :D Mám nejradši obyčejnou tužku, s ní jdou dělat krásná kouzla. Ale na tvých kresbách se mi právě nejvíce líbí ty krásné barvičky, hlavně mandaly…

Ikona diskutujiciho Moonscream 2011-10-19 17:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jéé, od paní Brožové mám doma nádhernej obrázek, je tam nebe z růží a v každý je usměvavej obličej 🙂 Pastelky jsou super (v tomhle mám stejný názor jako Clarté), ale já třeba se strašně těším na to, až budu mít v domě místnost někde na půdě, s trámama a zkoseným stropem, kde budu moct provozovat právě ty olejomalby, patlat jen tak nějaký kraviny a poslouchat k tomu Vivaldiho nebo tak něco. Mně se líbí že jde tím snadnějí vybarvit velká plocha, je lehčí dělat přechody mezi barvami (i když já se v tom nevyznám, jenom mi to tak přijde) a krásně to voní:) Jsem asi líná na pastelky…

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2011-10-19 18:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Překrásně maluješ 🙂

Ikona diskutujiciho Lily Addams 2011-10-19 18:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jé, pastelky :-) Tvořím čímkoliv, čím to jde a barvy mám ráda, ale přesto je můj nejlepší výtvor tužkou :-D

Ikona diskutujiciho Vesmírná Sestra Khalia 2011-10-19 19:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jop, tak s tímto článkem se plně ztotožňuji♥ Obzvláště co se týče kombinace pastelky+postel :)) To když jsem třeba nemocná, to se to krásně v tom teploučku kreslí! :))

Ikona diskutujiciho Arien 2011-10-19 19:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Co pro Alue pastelky, to pro mě knihy:-) Ale je pravda že aspoň tužku mám vyždy když někam jedu spolu s papírem při sobě, a dlouhý čas si pak zkracuju kreslení koní.

Ikona diskutujiciho Annelise 2011-10-19 20:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky mám hodně ráda pastelky 🙂 Vždycky jsem měla radši než vodovky nebo tempery. Už jenom protože je prostě vezmeš, a kreslíš. A když chceš malovat třeba s temperami, musíš mít vodu, štětec a paletu.

Ikona diskutujiciho Annelise 2011-10-19 20:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A nejradši mám ty od Mapedu. Ted nevím, jak se jmenují, ale krásně kreslí a mají na sobě napsáno jaká je to barvička, třeba red kiss a podobně :))

Ikona diskutujiciho Vit 2011-10-19 21:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to já má vysoce v oblibě propisky a pastelky. Propisky, protože se na ně nemusí tolik tlačit a pastelky zase právě kvůli tomu mnohdy i většímu přitlačování. Propiska je pro mě více oddechová a zabere méně času, kdežto u pastelky se do kresby pořádně vžiji, ale zabere více času.

Ikona diskutujiciho Dominika 2011-10-19 21:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pastelky mám taky v oblibě:) Ale umím malovat i olejem a musím říct, že to není vůbec snadné. S tím patláním, to je pravda. Potřebuješ k tomu prostředí,kde nevadí, že něco ukápne. Ale olej má taky něco do sebe, je krásně lesklý, a dají se s ním udělat úžasné věci a vystihnout materiál. Chci pracovat v umění, takže umět ho bude pro mě výhodou.

Ikona diskutujiciho Lily Addams 2011-10-20 15:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: Jo Maped, ty trojhranné, ty jsou dobré. Můžu jen doporučit :-)

Ikona diskutujiciho Annelise 2011-10-20 22:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]: Jojo, přesně ty 🙂 S nima se mi kreslí nejlíp 🙂

Ikona diskutujiciho Babe 2011-10-23 12:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

počítalas někdy kolik jich máš? 🙂

Ikona diskutujiciho Inkognito 2011-10-26 23:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

WTF O__o

Ikona diskutujiciho Marieta 2012-03-09 10:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pastelky jsou prostě skvělé, zpravidla první věc, se kterou se děti setkají a není podle mě lepší výtvarná technika právě pro ně.

Ikona diskutujiciho Lady Hestia 2012-10-23 19:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S těmi odstíny naprosto souhlasím. Kdysi jsem měla naprosto krásný odstín zelené, úplně nádherná, vraždila bych pro ní a skoro jsem se ji bála nosit do školy. A dobře bych byla udělala, spolužačka mi jí ztratila a to mě hrozně naštvalo. Sice jsem jí odpustila, protože není dobré se takhle dlouho vztekat, ale za boha tak krásnou už nemohu sehnat. Stýská se mi po ní XDD

Ikona diskutujiciho Karisek98 2012-11-17 11:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já taky kreslím nejradši pastelkami. Jsou nejosobitější a většinou nedělají neplechu. Jinak moc krásný článek

Ikona diskutujiciho Merrie 2013-03-16 19:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Krásny článok, cítim to podobne, pasteliek nie je nikdy dosť 🙂

Ikona diskutujiciho Domča 2013-07-12 16:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jéé také miluju pastelky, s ničím jiným neumím kreslit:D jedině s pastelkami, obyčejnou tužkou taky něco nakreslím, ale tolik mě to nebaví, barvičky jsou prostě nej!A zrovna jsem se tě chtěla zeptat na Marušku, jestli jí znáš, byla jsem na její výstavě, fakt krása, trofej jsem si s sebou bohužel nevzala, protoze jsem nemela tolik penizku, ale i tak je to proste paráda. Ty si měla výstavu?udělěj jěště nějakou!O:)

Ikona diskutujiciho Pepe 2015-02-10 03:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, Alue – tvé vášnivé lásce k pastelkám naprosto rozumím. Pastelky jsou dokonalé v každé situaci, jsou lehké a skladné a dají se tak vzít i na delší trip do hor.(I když takový Cezanne si bral do plenéru i hrozně těžkou škatuli s olejem na zádech). Nejradši mám kohinoorky- ty akverelové, dají se dobře i rozmýt. Inu každá technika je fascinující něčím jiným. Nějak mě nepřekvapuje, že tvorba je pro tebe tak samozřejmá. Většinou typy vnímavých lidí jsou tvůrčí typy- a ti kdo nevnímají pak ani netvoří. Každopádně at tě můzy líbají a držím palce. Viva la vida.

Ikona diskutujiciho hany 2015-02-13 18:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak tohle je fakt pěknej obrázek:-)A proč sis vybrala zrovna šneky????

Ikona diskutujiciho xxxxxx 2015-05-11 17:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsem moc ráda, že na světě ještě zbyl někdo jako ty 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek