Pijete vodu z vodovodu? Můžete prý dostat rakovinu…

9.10.2008 v Prevence 7

Průzkum pitné vody v Praze odhalil přítomnost estrogenů, které mohou poškodit zdraví. Jejich působení se projeví až po delší době a v budoucnu mohou představovat závažný problém.

Odborníci dnes na semináři v Karlových Varech varovali před estrogeny ve vodě. Mohou mít negativní vliv na zdraví lidí, vyvolat například rakovinu nebo jiné zhoubné choroby. Patří do skupiny látek, které nedokážou zachytit ani čistírny odpadních vod a mohou se dostat do povrchových vod. Přítomnost estrogenů a podobných syntetických látek ve vodě může být do budoucnu značným problémem, řekl Tomáš Pačes ze společnosti Aquasana – Zdravá voda.

Závadná pražská voda
Společně s týmem německých odborníku prováděl průzkum pitné vody v Praze, kde přítomnost estrogenů odhalili. Na jiných místech v republice se obdobný průzkum prozatím neprováděl a vzhledem k jeho náročnosti patrně v dohledné době ani nepřipravuje. Ale není vyloučeno, že by se mohla opakovat stejná situace jako v Praze, poznamenal Pačes.

“Nejenom estrogeny, ale také další látky a produkty jejich rozpadu mohou mít negativní vliv na zdraví lidí. Přitom se jejich působení může objevit až po delší době,” řekl Pačes.

Nebezpečné estrogeny
Estrogeny patří do steroidních hormonů a obsahuje je například hormonální antikoncepce. Riziková je vysoká hladina estrogenů v organizmu, protože estrogen zvyšuje srážlivost krve, a tím roste riziko vzniku krevních sraženin, jejich uvolnění a ucpání některé důležité tepny.

Látky jim podobné jsou v tuto chvíli podezřelé, že mají přímou souvislost s neplodností, rakovinou a jinými zhoubnými chorobami. “Při experimentech bylo prokázáno, že i nepatrné koncentrace těchto látek mohou měnit pohlaví ryb,” konstatoval Pačes.

Podle něj byly zaznamenány desítky případů, kdy ryby ve volné přírodě měnily pohlaví, a to dokonce i v případech, kdy voda byla čištěna. “Musím ale zdůraznit, že těmito látkami jsou postiženy hlavně povrchové vody. Vody z hlubinných zdrojů jsou v tomto případě bezpečné,” dodal Pačes.

Komentáře

Ikona diskutujiciho Laigo 2008-10-09 22:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

já piju vado z vodovodu a za nic jí nevyměním.. nechutnají mi ty oslazené hnusy..

Ikona diskutujiciho Alue 2008-10-12 17:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak si na ní dej raději filtr 😉

Ikona diskutujiciho navstevnice 2008-10-12 19:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue,já také piju vodu z vodovodu, myslíš, že bez filtru je závadná? A když tedy doporučuješ filtr, tak mi prosím poraď jaký? Díky.

Ikona diskutujiciho Alue 2008-10-13 16:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

na trhu je spousta hruhů filtrů a každý filtr je na něco… zjisti si, jaký druh vody máte tam u vás, co je na ní škodlivé a potom podle toho vybírej speciálně filtr.

Ikona diskutujiciho navstevnice 2008-10-22 12:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, tak máme tady tvrdou vodu-asi jako skoro v celé republice. Co je škodlivé nevím, ale vím, že má opravdu minimum chloru -0,02, bakterie-co testují samozřejmě 0, prvky-podobné složení jako Matonka a jen 1,1 dusičnanu, dusitany-0. Prý je vhodná i pro kojence. Ještě mě zajímá , jestli je pro tělo špatný vápník ve větším množství-má 86,2 mg/l.Ukládá se v těle? Co na to říkáš-je potřeba nějaký filtr?

Ikona diskutujiciho Alue 2008-10-28 17:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

vapnik se usazuje v cevach. filtr je vhodny.. jednoduche porekadlo pravi: vseho moc skodi.

Ikona diskutujiciho Betta 2016-10-13 14:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tohle je jeden z důvodů proč sem nerada pila vodu z kohoutku, ale teď už druhým rokem užívám filtrační konvici a je to levnější než kupovat samostatný filtr.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek