Planeta oceánů

21.1.2016 v Zajímavosti 3

Následující dokument ukazuje nádheru a složitost podmořského života, který je na pokraji kolapsu díky lidské chamtivosti. Ukazuje změny kterými aktuálně procházejí oceány a mořští živočichové díky lidské činnosti a oteplování vod… Nabízí sice řešení, ale když jsem na konci filmu měla slzy až na klíčních kostech, jediné na co jsem myslela bylo, jak jeden malý český človíček může s tímto něco udělat? Když velké firmy a pirátský rybolov vedou zmetci, kterým nějaké udržení života v oceánu a následně lidstva na srdci neleží. Kdyby leželo, jistě by se chovali jinak.

Ale co mají dělat, když živí miliardy hladových krků, přemnožených lidí, kteří bez toho nemohou existovat? Mají je nechat umřít hlady? Nebo jim vysvětlit aby se už nemnožili? Má vůbec tato katastrofa řešení, které by vyhovovalo všem?

Film je velmi pěkný, prakticky neobsahuje drastické ani krvavé záběry, spíše se soustředí na to, aby ukázal nádheru, synchronicitu a složitost oceánu. Respektive to, co z té nádhery zatím zbylo.

Film zanechává mnoho otázek. Co bude se všemi těmi přemnoženými lidmi, kteří jsou na drancování oceánu přímo závislí? Co s těmi co žijí v chatrčích přímo na moři a odpadky lijí zpátky do moře? Jak skončí až vyloví poslední rybku? – Zkrátka tato dávka reality mi na klidu rozhodně nepřidala, i když je zabalená do nádherných obrazů… a nepřidá na klidu ani vám.

Věděli jste, že konzumací výrobků s tuňákem přímo přispíváte k likvidaci toho, co zatím v oceánu zbylo?

Věděli jste, že ryby z oteplených vod utíkají směrem k pólům kde je voda chladnější a za nimi i předátoři?

Nakonec bude snad mořský život přečkávat tuto katastrofu u pólů, zatímco tisíce kilometrů v okruhu daleko od lidí bude moře jenom plné sajrajtu a odpadků. A až lidé na svoji chamtivost dojedou, mořský život se zase pomalu přesune zpátky? – Inu, i tak může vypadat naše budoucnost, dokud budeme nezřízeně vše konzumovat, drancovat a množit se do aleluja.

Koneckonců, planeta Země nás nepotřebuje, my potřebujeme ji. Ona svoji faunu i flóru obnoví, až tu nebudeme. Zachraňováním oceánů a planety zachraňujeme ve skutečnosti sami sebe, ne planetu. Ta tu byla před námi, bude tu i po nás.

Planet Ocean [CZ] – Film (Yann Arthus-Bertrand & Michael Pitiot)

https://www.youtube.com/watch?v=JLzObM7E2hY


Komentáře

Ikona diskutujiciho Milan 2016-01-21 19:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nedá mi to nekomentovat, jde hlavně o pochopení celku, Aluško, zkus se kompletně ale úplně celkově nad problémem "moře a lidé" zamyslet, takže hlavní problém jsou lidé, to je bez debat, lidé jsou sobečtí, to je bez debat, proč se moře drancuje, protože celkově lidé nemají sebereflexi a nedokáží jakkoliv řešit životní situaci, vždy řeší odděleně uzavřeně pro sebe, tedy až na pár probuzených procent, tedy vznikají pak problémy, kdy se ví že už je něčeho dost a mělo by se přestat leč je to tak obsáhlý problém, že s tím prostě již přestat nejde, vidím obdobně problémy s přemnožením škodné, za nějaký čas dojde potrava a tak se sami staví před možnosti vyhynutí a tak se děje s lidstvem, sami sobě, není návratu, již delší dobu mám myšlenky, jest-li by se dalo destruktivní chování lidí nějakou metodou zastavit, výsledek je pokaždý stejný, nijak se takové počínání zastavit nedá, každý jsme tu sám za sebe ikdyž táhneme za jeden provaz, můžeme si najít stejnoměrné zásady ale vždy se najde někdo, kdo bude jiný a odlišný, právě to je tak jediněčný jak na této planetě je 7 miliard lidiček a přesto je každý jedinečný leč v tomto je právě také ten hlavní problém, no a pak, svobodnou duši nezměníš, doznal jsem hlavní možnosti a tou je koloběh smrt – zrození, změny přicházejí v dalších generacích, přizpůsobují se, mění, zda a v jakým směru je irelevantní. Jelikož se nechováme ani jako mravenci ale právě jako obrovská egoistická masa, tím se sami odsoudíme k záhubě, stačí aby si třeba škytli finanční trhy, no pak budeme docela koukat jak rychle může přijít hladomor i do zcela civilizovaných míst. Je jisté, doba změny nadchází, ať už bude geologická, politická či astronomická nebo možná ještě astrologická…

Ikona diskutujiciho BE 2016-01-21 22:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Pekne povedané.

Ikona diskutujiciho Schmetti 2016-01-22 22:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ráda se podívám. Jinak ano, tohle vím už dlouho, ale spousta lidí to neví. No, a co třeba hodní mimozemšťané, ty by si věděli rady, jak lidstvo přimět k lepšímu chování? Myslím, věřím, že nějací takoví existují a hlídají Zemi.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek