Po nákupech

10.12.2010 v Poselství 45

zima

Dneska jsem byla nakupovat potraviny. Člověk by nevěřil, jaké zajímavé postřehy může při tak banální činnosti zažít. Vzala jsem si svůj milovaný kabátek. Konečně jsem si prodloužila rukávy a z otravné kapuce udělala límec, takže ho zase můžu nosit, když už jsem z něho povyrostla.

Snažím se nakupovat s úsměvem. Tlačenice mi moc vadí, ale když se budu tvářit jako octová dáma, budou ještě horší. Navíc já se pořád usmívám, aniž bych o tom věděla, což je někdy pro mě výhodné, ale občas nerozumím, proč se na mě lidé tak moc usmívají, nebo se dokonce uklání. To je tak, když máte pořád nevědomý úsměv. Nevím, proč to dělám. Asi symbolika v obličeji.

V jednu chvilku jsem šla obchodem a zarazila se v tlačenici lidí, kde se jeden chtěl dostat přes druhého s košíky a nějak jim to trvalo. Tak jsem se jentak zastavila a čekala, až se nějak ta masa vyhne. Však nikam nespěchám. Najednou mi padl zrak na malou holčičku, co stála hned vedle mě.

Bylo to zvláštní. Taková blonďatá, modrooká. Chvilku jsme na sebe koukaly a prohlížely se. Chudinka byla postižená. Jedno oko přivřené a obličej pokřivený. Takhle vypadají poškození po očkování. Chudáci děti, takle je doktoři prasí. Mohlo to být úžasné dítě.

Nevím proč, ale postižené děti u mě vyvolávají takový zvláštní respekt a opatrnost. Připadají mi jako bytosti z jiného světa, které jinak myslí a vnímají, žijí v jiném programu. Jsou pro mě jako cizinci a nevím, jak  na ně reagovat. Takže jsme se na sebe jentak koukly a já pak obrátila oči jinam, aby ji nevadilo, že na ni třeba čučím.

Ale ona nekoukala jenom na mě, i okolo mě, takže asi viděla energie. A jak jsem odvrátila oči jinam, tak jsem koutkem oka viděla, jak se ke mě zvedá malá ručička. Než jsem stačila reagovat, tak tu holčičku chňapla taková obtloustlá mamina a okřikla ji. ,,Nech paní!”

Říkám si, že to ani nebylo potřeba, vždyť se mě nestihla ani dotknout a i kdyby, tak by mi to nevadilo. Možná, že mě i v koutku duše mrzí, že ji ta paní zastavila, protože přemýšlím, co by asi ta holčička chtěla, třeba by to bylo zajímavé?

Ale jak to asi musí být hrozné pro tu mamku? Já bych třeba byla hrozně nešťastná, kdyby moje dítě mělo postižení. Za A bych se snažila vyhnout všem očkováním a za B, kdyby k postižení došlo, dokázala bych tomu dítěti pomoct a dostala bych ho z toho. Ale ta paní takové možnosti nemá. Jak to musí být těžké.

Nakupovat máslo s takovými myšlenkami je docela zvláštní.

A pozorovat lidi je ještě zvláštnější. Všichni se šinou, div neplazí za těmi všemi vozíky. Někdy mám pocit, že jdu v zástupu živých zombíků, kteří se už jen automaticky plouží odněkud někam, aby se zase mohli odploužit jinam. Hrozný život.

… A když jsem šla od pokladen v davu, tak mi někdo najel zezadu na patu vozíkem. První normálně, jak se to občas stane, takže jsem jenom nadskočila a neřešila to, ale potom na mě někdo najel znovu a to už tedy fakt zabolelo. Ještě že mám vysoké kozačky. Kdybych měla třeba tenisky, tak mi tím železem sjede patu. Nejsem žádné tíntítko, tak mi po tom nic není, ale ještě teď si říkám, jak je to divné. Nezastavila jsem se, jenom jsem chvilku poskakovala v davu a rozhlížela se okolo sebe, zatímco jsem si kontrolovala nohu. Myslíte si, že se mi někdo omluvil? Všichni okolo dělali jakože nic a nejblíž ke mě byla nějaká stará bába s dědou, kteří na mě vůbec nereagovali. Až kamarádka mi řekla, že to byli oni. Chápete to? Oni mi dvakrát najedou takhle na nohu, ještě vidí, že mě to bolí a neomluví se?

Takové věci mě nenaštvou. Já jsem schopná i opakovaně šlápnout do hov., aniž bych se naštvala, což se mi nedávno taky stalo, ale co mě nutí na tu situaci myslet je, že staří lidé pořád nadávají na mladé, že jsou neuctiví a chovají se hnusně a přitom dělají to samé.

Jednou cítím, že vozík na něco narazil, tak se herdek podívám před sebe, ne? Nepojedu jako tank dál. A když už narazím do někoho podruhé, tak se herdek podívám okolo a omluvím se tomu, kdo se chytá za nohu a nebudu dělat, jakože nic. Já kdybych tohle někomu udělala, tak se na místě propadnu hambou, omluvím se a poznáte mě podle rudého obličeje.

Vždycky když někam jdu, tak se snažím nepřekážet, do nikoho nevrážet a neobtěžovat. Jiní lidé asi tyhle věci neřeší. Prostě jdou, nebo se plouží, na očích klapky a hotovo.

Pokaždé, když se dostanu do města mezi lidi, tak zažiju takovéhle divné věci, které nechápu. Nedávno jsem třeba jela v tramvaji, kde bylo nacpáno a nebylo se pořádně kde chytit. Stál vedle mě takový mladý pán a jak to na zastávce cuklo, tak se zapotácel a málem na mě spadl. Nakonec to ustál a pak se zarazil. Začala jsem se řehtat, on taky, ale před náma zase nějaká stará baba. Tvářila se, jakoby jí ten pán snad něco udělal, přitom vedle ní nestál a ani se jí nedotkl. Jak ji může podráždit to, že se někdo o dva metry dál zapotácí? Ten pán vrazil do mě, ne do ní, tak co to řeší?

Fakt mám pocit, že jsou lidi nějací nenormální. Když jdu po ulici a dívám se na obličeje, tak koukám, kdo by se mi líbil, nebo kdo mi přijde sympatický. No, na takové lidi aby si člověk snad pořídil radar, jak jsou všichni zakabonění, zakyslí a vůbec. Spíš se mi líbí víc ženských, než chlapů. Víc se usmívají a mají hezčí obličeje tak nějak všeobecně.

zimní čas 2

Komentáře

Ikona diskutujiciho ok 2010-12-10 16:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ta baba se tvářila jako stará škeble, poněvadž jste si dovolili se v šalině zasmát a to se nesmí!

Ikona diskutujiciho Adélka 2010-12-10 17:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

K těm dvoum staříkům: Stáří se sice rovná posbíraným zkušenostem, ale nerovná se moudrosti. :D

Ikona diskutujiciho Alue 2010-12-10 17:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: No, to mě teda na staré lidi mrzí, že se neumí omluvit. A to já poznala tak hodné babičky! Tahleta dvojice těm hodným úplně kazí reputaci.

Ikona diskutujiciho Alue 2010-12-10 17:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Když se směju v autobuse, kam mě vždycky spolucestujcí napomíná, že prý to nemám dělat, že ty lidi úsměvem provokuju. To je svět naruby. Já bych spíš řekla, že provokuje ten, kdo se tváří jako kakabus a ne ten, kdo má dobrou náladu.

Ikona diskutujiciho vivien.viv 2010-12-10 17:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Úžasný komentáře :D. Aluško, taky jsem dneska byla nakupovat hi, tvářím se přitom naprosto stejně, všichni horečně nakupují, protože Vánoce = závody v obžerství. Navzájem by se pozabíjeli, ale 24.12. se všichni budou milovat, protože se to od nich očekává :D. Fuííííííí – pofoukání na nožku :o) od viv.

Ikona diskutujiciho ok 2010-12-10 17:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

prostě bioroboti no, nejlepší je se jim zasmát o to víc.

Ikona diskutujiciho Adélka 2010-12-10 17:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo ještě, prosímtě Alue nejní tě možné někde zastihnout naživo? myslím, jestli neděláš třeba někde nějaké přednášky nebo tak. 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2010-12-10 17:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Přednášky už nedělám. Je to stres.

Ikona diskutujiciho hledající a nalézající 2010-12-10 17:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

… nejúžasnější z příspěku je podle mě ta pasáž o červenání. Ano, kdo umí zrudnout studem, to je opravdu krásné… ale abych jen nechválil, tak i zde jsou staré články nebo texty za které červenání teprve přijde. :-)

Ikona diskutujiciho Frise 2010-12-10 18:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Normálka… Já se na někoho usměju a on hned začne pomlouvat nebo nasadí výraz "Panebože kdo to je a proč mě mučí?"… Lidem to asi prostě vadí když se na ně někdo jenom podívá. Nevím teda, jak u vás, ale u nás se většina omlouvá a nikdo se tady až tak moc nežene. A většina lidí ze starších generací, než jsem já, mi oplácí úsměvy. Moji vrstevníci spíš vůbec… Ti se neusmějí ale rovnou se zatváří posměšně.

Ikona diskutujiciho Jíťa 2010-12-10 18:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Lidi,kteří jsou zakyslí a vzteklí nemají rádi sami sebe,je pak těžké chtít od nich,aby se chovali hezky k druhým když se tak nechovají ani k sobě.

Ikona diskutujiciho Pišta 2010-12-10 19:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrá téma na rozhovor…aj ja takto pozorujem veci a ľudí okolo seba, a žasnem. A často-krát žasnem aj nad sebou, a to vtedy, keď sa prichytím pri tom, ako robím niečo, čo vlastne ani nedáva zmysel…ako to neustále ponáhľanie a naháňanie sa za niečim.

Ikona diskutujiciho Weri 2010-12-10 19:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

no jo no..smutná pravda..to s těmi lidmi..

Ikona diskutujiciho Ivana 2010-12-10 19:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Super článek, alue..mám ty stejný pocity ze všech těch tlačenic v obchoďácích..a s těma důchodcema – přesně, jak jsi napsala, nejde všechny házet do jednoho pytle, ale ta negace je strašná..a k úvaze nad postiženýma dětma- k tomu nemám co dodat, snad jen to, že je to těžkej úkol pro rodiče, ale zároveň výzva, vždycky záleží na nás, jak se ke všemu postavíme..a taky přeju všem hezký Vánoce :-)

Ikona diskutujiciho X-cat 2010-12-10 19:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Naprosto souhlasím s Ivanou, akorát se musím přiznat, že ti naštvaní lidé na mě svou negativní energii často přenesou a já se pak tvářím jako "kakabus" taky :-(.

Ikona diskutujiciho Lily Addams 2010-12-10 21:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Lidi místo aby ses občas i zastavili, tak se jen hrnou vpřed jako buldozery a ani nekoukají kam…..dá se stihnout všechno i beze spěchu…lidé jsou uspěchaní, ale často to nevnímám, občas se dostanu myšlenkama uplně někam jinde….a malé děti vždycky tak koukají…

Ikona diskutujiciho barchettka 2010-12-10 21:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já tedy nevím… Když mám horší náladu, vidím v lidech všechno nejčernější. Ale když mám dobrou, ve všech vidím potencionální přátele přírody 🙂 Jde prostě o to, z jakého úhlu se do toho zrcadla díváš…

Ikona diskutujiciho bo 2010-12-10 22:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Barchetka to pekne napísala, ja mám tiež dni kedy "nestretám" milých, pekných, usmiatých, fešákov :-).. a potom dni kedy mi sú všetci blízki a milí a by som ich vyobjímala.

Ikona diskutujiciho enariel 2010-12-11 08:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Milá Alue,ešte k tomu dievčatku… pracujem s mentálne postihnutou mládežou a aj ja mám pocit, že žijú na inej vlnovej dĺžke, než my ostatní, ale svojou blízkosťou pomáhajú tým, kt. ich chápu …preto by sa mali integrovať a nie separovať.. potrebujú veľa lásky a vedia ju úžasným spôsobom posunúť späť k darcovi :))

Ikona diskutujiciho Laigo 2010-12-12 00:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky se mi víc líbí obličeje žen :)..a jak jsi mluvila o té postižené holčičce.. moc se mi líbilo, jak jsi o ní psala:) , protože mým snem bylo odjakživa pomáhat dětem, které jsou postižené.. a dívám se na ně tak docela jinak, jak lidé v mém okolí :).. tak jsem pro okolní lidi "socka".. ale mě to nevadí, těším se, až budu moc být s těmi dětmi.. :)… hrozně se mi líbí tvoje postřehy ze života :)..jak o nich přemýšlíš.. 🙂

Ikona diskutujiciho Radek 2010-12-12 16:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V článku Alue píšeš nenechat svoje děti očkovat. Ale to jde dnes dost těžko. Existuje na to dokonce zákon, že ti musejí do dítěte doktoři napíchat kde co, hned po porodu.

Ikona diskutujiciho Alue 2010-12-12 16:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[22]: btw. A když prohlášení nepodepíše, musíš jí šoupnout druhý list, kde potvrdí, že odmítla podepsat první papír.

Ikona diskutujiciho Alue 2010-12-12 16:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[21]: Dá se to. Před očkováním vyžaduj, aby ti doktorka podepsala prohlášení, že osobně zodovídá za bezpečnost dítěte po očkování. Žádný doktor ti tohle nepodepíše. Taky existují takoví, kteří nemají mozek úplně v kýblu a když jim řkeneš, hodí vakcínu do koše, protože to vědí. Ale kontakty na ně se dají přdávat jedině ústně, protože kdyby se tohle na někoho provalilo, přijde o místo.

Ikona diskutujiciho Radek 2010-12-12 18:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc děkuji za rychou odpověď:) To je velice trefná rada:) Tohle si žádný doktor na triko nevezme. Paráda. Moc díky.

Ikona diskutujiciho Verča 2010-12-12 21:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo, taky mě někdy dost udiví, jak někteří důchodci nadávaj na mladý a sami se chovaj nemožně. Nechci je soudit – každý jsme nějaký. Mě se třeba jednou stalo, že jsem seděla v buse na sedadle hned u předních dveří, abych byla v kontaktu s řidičem, kdybych si nebyla jistá, kde mám vystoupit a taky proto, že tam správně maj postižení sedět. No a se mnou seděla ještě kámoška, jako můj průvodce. Přišlya k nám důchodkyně a spolu s druhou si začaly stěžovat, že tam nemůžou sedět. Přitom hned za náma seděli dva mladí kluci, kteří té stojící uvolnili místo. No ale když má kámoška vystoupila, začala madam zase rýpat, že to není žádnej průvodce, jak jsem jí říkala, protože se mnou nejede až tam kam potřebuju. Byla to výjimka – jindy se mnou můj průvodce jezdí až do vesnice, ve který bydlím. Kašlala jsem na ni a nic jí neříkala, ale, když vystupovala, zastavila se na schůdcích a spustila tu svou písničku o tom, že kámoška neměla právo tam sedět. Tak jsem jí zopakovala své právo na místo v buse. Paní na to neměla co říct, protože jsem měla samozřejmě pravdu, tak mi řekla ať držím hubu a vystoupila. Škoda, protože bych se jí ráda zeptala, jestli jí přijde normální mluvit jako dlaždič. Tenkrát mě to dost naštvalo a připadala jsem si ublíženě. Bylo by zajímavý pozorovat moje reakce teď – v době, kdy se na život začínám dívát skrz své vyšší já.

Ikona diskutujiciho Alue 2010-12-13 09:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[25]: Tohle kdyby v buse udělala mojí nevidomé kámošce nějaká baba, tak ji sjedu, že to nezažila. Kde je ta tolerance, o které nás mají starší generace učit?

Ikona diskutujiciho Radůz 2010-12-13 10:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

(21),(22),(23), (24) Je velmi dobré, že jste se dotkli tématu očkování. To téma je zcela zásadní pro celou populaci a pro děti zejména. Takže kdo má odvahu se vzepřít systematické likvidaci své vlastní i svých dětí, způsobené očkováním, tomu je nutno fandit a podporovat ho. Dnes už existují způsoby,jak se očkování vyhnout bez možného postihu. Internet poskytuje mnoho rad na toto téma. Takže jmenovče, držím palec.

Ikona diskutujiciho Boikana 2010-12-13 11:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Co myslíte tím, že očkování může malým dětem ublížit(můžou po noch ochrnout)???

Ikona diskutujiciho Radek 2010-12-13 13:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Asi záleží jak po které vakcíně. Asi nejhorší jsou v tomhle hexavakcíny které obsahují několik dříve samostatných vakcín dohromady. Tam člověk nemá šanci zjistit co všechno si napíchá.

Ikona diskutujiciho Alue 2010-12-13 13:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[28]: Bohužel ano, ale ještě horší věci. Cervarix zabíjí mladé holky. A postižené děti, které se dneska kroutí na vozíčcích bývají většinou po vakcínách, které u nich způsobily poškození. Očkování proti borelioze je taky hrůza. Borelioza vleze do kloubů a napadá mozek. Pak zapomínáš, nevíš co jsi chtěla a může z toho být po letech i chorá mysl.

Ikona diskutujiciho Alue 2010-12-13 13:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[29]: Copak rtuť, ale co ty čipy! A doktoři to moc dobře vědí. Jsou to mafiáni v bílém. Nájemní vrazi.

Ikona diskutujiciho Radek 2010-12-13 20:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho ok 2010-12-13 20:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[26]: :))

Ikona diskutujiciho Alue 2010-12-14 11:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[32]: Ahoj, články určitě nebudou, protože by z toho byly akorát problémy. Na taková témata jsou určené jiné servery, například Osud.cz o očkování hodně mluví, i o čipech. Já se můžu rozohnit maximálně v diskuzích, ale nechci tyhle věci tahat do tématiky stránek. Jenom by mi to uškodilo.

Ikona diskutujiciho navstevnicem 2010-12-14 14:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

30 Alue, ale očkování proti borelioze pro lidi neexistuje, jen pro zvířata. To spíš boreliza , když ji dostaneš způsobuje hrozné věci.

Ikona diskutujiciho Eula 2010-12-16 00:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nelíbí se mi jak napadáš doktory, že "prasí" lidi. Není doktor jako doktor a bylinky a energie někdy nestačí! Podívej se zpětně do časů první republiky na statistiky kolik dětí umíralo na "běžné" nemoci jako záškrt, zápal mozkových blan a jiné "meningo, strepto a další…koky", který jsou ať chceš nebo ne kolem nás.

Ikona diskutujiciho Eula 2010-12-16 01:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jěstě mě napadlo, zamysli se nad afrikou a jinými státy třetího světa, kde není žádné očkování, denně tam umírají desetitisíce dětí na naprosto banální nemoci, které se u nás ani nevyskytují, jen díky očkování.

Ikona diskutujiciho Urabwe 2010-12-16 19:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No,v pátek mě očkovali a už čtyři dny ležím doma s Angínou,která se naprosto nelepší,ble.Fakt,očkování je hnus.

Ikona diskutujiciho Urabwe 2010-12-16 19:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[37]: Pravé neštovice v dnešním světě už v podstatě neexistují,jen v laboratorních podmínkách,tak nevím,kde jsi to vzala. 25 000 lidí denně umře na hlad!!! Věř mi,že to je mnohem víc,než kolik umře na nemoci.I kdybys mi to nevěřila,tak je přece jasné,že účinější prevence proti nemocem v takzvaném Třetím světě,by bylo,vozit tam více jídla,nežli utrácet stovky miliard,za očkování proti různým nemocem.Zdravé a správně živené tělo má totiž logicky silnější imunitu.Navíc,zajímalo by mě,jak si představuješ,že takovému podviživenému člověku dávají vakcínu,to by přece logicky nešlo,jeho organismus by to neustál a to neříkám kvůli názorům Alue,že vakcíny úmyslně poškozují zdraví,ale proto,že každá vakcína v sobě obsahuje buďto živou "zředěnou" nemoc,nebo protilátky proti ní.

Ikona diskutujiciho Eula 2010-12-16 23:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pro URABWE:

Ikona diskutujiciho Božka 2010-12-18 07:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Záujemcom o problematike očkovania odporúčam stránky pána Šteffeka, ktorý tu už žiaľ, nie je.

Ikona diskutujiciho Alex 2011-01-25 17:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nejsem žádný odborník na čipy ve vakcínách a mafiány v bílém, ale něco vám řeknu… člověk má postižení málokdy z očkování. Alue, psala jsi něco o dětech, které se kroutí ve vozíčcích – myslíš děti po obrně? Obrny jsou dva druhy, proti dětské se očkuje a je pravda, že jediné případy, které se dnes vyskytnou, jsou jako reakce na očkování, ale kdyby očkování nebylo, bylo by postižených mnohem, mnohem víc. Druhý typ je dětská mozková obrna a tam ti nepomůže ani očkování, ani prášky, jedině včasná rehabilitace a to jen i u těch nejlehčích – diparézy a podobně. A drtivá většina postižení je způsobena nemocemi nebo úrazy, které prodělala matka v těhotenství, nebo těžkým porodem. Já jsem očkovaná a jsem zdravá. A žádný doktor mi neublížil. Tobě ano?

Ikona diskutujiciho Konvice Čajová 2012-04-09 10:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To znám 🙂 Vždycky, když se u rodičů začnu usmívat nebo řeknu něco hezkého, je to, jako kdybych jim nožem píchala pod žebra. A v šalině vůbec mluvit? Nepředstavitelné!

Ikona diskutujiciho karel 2012-12-08 19:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

spousta lidí už ztrácí základní morální nauky, protože by jimi třeba upoutali pozornost. je škaredé se neomluvit, ale jednoduší je se tvářit "já nic, já muzikant" takových lidí je mi líto, ale víc s tím nenadělám

Ikona diskutujiciho junior-star 2013-01-03 15:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

mojí kámošce nějaká stará ženská v autobuse vrazila do tváře zmrzlinu jenom proto, že se na ni dívala :D ale to je asi mimo věc, protože to byla cikánka :D

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek