Podle čeho a jak se rozhodovat?

26.10.2009 v Poselství 0

Mnoho lidí se mě ptá na otázky typu: ,,Mám, nebo nemám to udělat?” – Jakobych byla snad děd Vševěd a znala je lépe než oni sami. Přitom něco takového není možné za žádné situace ani kdybych byla vaše máti, nemůžu nikdy říct, že o vás vím vše. Přes fotky/napojení/vycítění/pozorování se dá zjistit hodně, ale nikdy dost na to, abyste měli právo udělat rozhodnutí za někoho jiného. V takových situacích se snažím lidi alespoň postrčit, jak se rozhodnout sám.

A je to škoda, když lidé nevědí sami jak se rozhodnout a prosí někoho cizího, koho nikdy v životě neviděli, aby jim poradil s něčím na co stačí v pohodě sami. Takže přicházím s novou kartou ze svého arzenálu.

Vždycky když nebudete vědět jak se máte rozhodnout, začněte se řídit svojí intuicí.

Bohužel mnoho lidí při tomto pohoří, protože si řekne:

,,No jo, napadá mě, že to není dobrý nápad, ale jak já mám poznat, jestli je to moje logika nebo intuice?”

Je to zrádné, ale je tu jedna metoda, která nezklame. Položte si prostě jen otázku: ,,Jaký z toho mám pocit?”

A představte si, jak děláte to, nad čím právě teď váháte. – Máte strach, je vám nepříjemně? – Tak to nedělejte.

Cítíte se skvěle? Máte pocit, že je to správné? – Potom hrdě do toho.

Jen na základě pocitů, žádné formulace, věty ani zvažování. Jen pozorujte své emoce. Ty vám řeknou, co a jak. To je to ,,Poslouchej své srdce, to tě nikdy nezradí”.

A potom ještě posuďte, jak se cítíte potom, co jste se rozhodli. Měli byste mít pocit, že je to tak správně, že jste udělali dobré rozhodnutí. Pokud takový pocit nemáte, je možné, že jste se rozhodli na základě vašeho strachu ze situace. Strach není správný rádce a proto nebudete mít klid, pokud se budete podle něj rozhodovat.

Třeba dám vám příklad na sobě, který se stal:

Rodina mě po půl roce pozvala na návštěvu. (Samozřejmě že ti normální z Krnova, o krvelačných Hustopečácích není vůbec řeč.) Prej se jenom zajede k babičce z tátovy strany na oběd, pobude se pár hodin a jede se domů.

Taková nevinná nabídka, ale v člověku začne rýpat červík nervozity, protože to bylo potom co jsem odešla od rodiny z Hustopeč jinam.

Nevěděla jsem co na to babička, nebo co na to půlka rodinky v Krnově, nikdy jsem to s nimi neprobírala.

Přecejen nezletilá cérenka se trhla, začala si žít po svém a ještě s lidma, kteří nejsou vůbec příbuzní… jakáto příšerná představa pro lidi zaběhlé v obyčejném systému, navíc když ani pořádně nemusejí vědět, co se v Hustopečích dělo?

Měla jsem strach, že do mě budou rýt a že z toho budu smutná, že to bude trapný a nepříjemný, takže jsem strašně váhala, co na to mám říct.

Takže jsem si řekla: Jaký z toho mám pocit?” – ,,Mno, mám strach a je mi úzko.” – ,,Fajn, odmítnu a nikam nepojedu.”

Potom co jsem se rozhodla že nikam nejedu jsem počkala. Dostavil se pocit: ,,Ty hele ale to není dobrej nápad, přece se před nima nebudeš celej život skrývat, ani nevíš jak to bude vypadat, akorát to celé zhoršuješ.”

Takže jsem si řekla: ,,Aha? Takže nejsem spokojená se svým rozhodnutím, rozhodla jsem se na základě svého strachu, stydím se sama za sebe, podle strachu se rozhodovat nebudu. V tom případě jedu a hotovo.”

Pak jsem chvilku počkala a říkala jsem si:

,,To jsem odvážná… to jsem bojovnice… postavila jsem se svému strachu. Hezky se oblíknu, hodím se do pohody a udělám takovej dojem, že všichni padnou na zadek a nebude pochyb, že se mám skvěle. A nikdo do mě rýt nebude, stejně se nemám za co stydět.”

– A bylo rozhodnuto.

Samozřejmě jsem se rozhodla správně. Neutíkala jsem před problémem, jela jsem a bylo to v pohodě. Lidé dělávají holt z komára velblouda, dělají si domněnky, fantazírují, dohromady vlastně nic neví a pak jsou zbytečné problémy. Teď se tyto návštěvy odehrávají jednou za čas, takže kdybych tenkrát odmítla a pak taky, a pak taky, akorát bych si přidávala starosti.

Takže to byl docela dobrý příklad, jak si ty vaše myšlenkové pochody správně sesumírovat. První se rozhodněte na základě pocitů a potom popřemýšlejte, jaký máte pocit ze svého rozhodnutí. Ten počáteční pocit je správný. Pokud začnete druhý den zase pochybovat, to už je logika a na tu neberte ohled.

Logika není správný rádce, nikdy nepočítá se vším ale pouze s vašimi domněnkami, které nebývají vždy správné. Intuice má nejen schopnost říct co je správné, ale vidí i do budoucnosti. Nebojte se rozhodovat na základě intuice, vždy se vám to vyplatí. Naučte se jen rozpoznávat mezi ní a logikou.

Komentáře

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek