Polští umělci obnovují krásu tradičních slovanských věnců

14.9.2018 v Žena 2

Fotograf Ula Kóska a umělecký maskér Beata Bojda jsou polští umělci, kteří vdechují život starodávné tradici, která zdůrazňuje slovanskou kulturu.

Do nápadu se zapojily modelky, které na fotografiích reprezentují tradiční ozdobné čelenky slovanů, avšak s moderními prvky a kreativním líčením.


Tématická kolekce se jmenuje Etno, vycházející ze slova etnografie.

Ozdobný věnec je součástí slovanské kultury z předkřesťanských dob.

Tento starý východoslovanský zvyk děvčat a mladých svobodných žen,

které nosí květiny ve vlasech, je součástí slovanského tradičního oblečení.

Toto platilo až do manželství. Během obřadu zvaného ,,oczepiny“, se ženě sejmul květinový věnec, který byl nahrazen tradiční manželkou korunou.

I dnes nosí polské ženy květinové koruny při slavnostních příležitostech.

Květinové koruny se stávají módní záležitostí a také symbolem boje proti násilí v zemi. Polské ženy proto zařazují tyto koruny stále častěji i do svého běžného života.

Věnce na fotografiích byly vytvořeny podle tradiční metody, které jsou založeny na speciální technice tvarování a stáčení papíru do podoby květin. Technika pochází z polského města Opoczno, které leží v srdci země.

Finální portréty jsou směsí avantgardy a tradičních prvků.

zdroj: https://pulptastic.com/floral-wreaths-that-take-your-breath-away/

překlad: Alue K. Loskotová / www.aluska.org

Komentáře

Ikona diskutujiciho aves passeri 2018-09-14 07:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To líčení se mi moc líbí :-) Takové jiné než ta klasika, kterou nosí všichni, jen různě barevně a sytě :-) Takové kreativnější :-) Já se nechala hodně ovlivnit Litevkami, mezi kterými jsem letos několik dní pobývala. Začala jsem nosit cop :-)Bylo zajímavé vidět, že mívaly ve zvyku nosit i takové to oblečení, které máme někdy spojené třeba s Mrazíkem :-)a

Ikona diskutujiciho kalia 2018-09-14 22:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímalo by mě, jak vypadá manželská koruna. Na internetu jsem o tom nic nenašla, zároveň mě něco takového i jen tak napadlo (že by bylo dobré, kdyby lidi nosili na hlavě korunu, protože by chránila hlavu, myšlenky a posilovalo by se spojení se 7. čakrou). Takže jestli už to dříve existovalo, tak tahle myšlenka nebyla úplně mimo mísu.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek