Poškozuje kouření Marihuany mozek?

12.9.2016 v Zdravověda 20

Mnohé studie tvrdí, že ANO.

1. MARIHUANA VYVOLÁVÁ ÚBYTEK ŠEDÉ KŮRY MOZKOVÉ

Krátkodobé účinky kouření trávy jsou zřejmé: vrávorání, neukojitelné chuť na chipsy a smíření třeba i s tím, že jste momentálně na dně. Nicméně už řadu let trvají ve vědeckých kruzích přestřelky na téma, zda konzumace měkké drogy má trvalé následky. Nová studie v prestižním Proceedings of the National Academy of Sciences varuje, že ano.

Pravidelným kuřákům se především smrskává mozek. Vědecký tým prováděl průběžné skenování mozků dvou skupin dobrovolníků metodou magnetické magnetické rezonance (MRI). V první skupině byli „těžcí“ kuřáci, kteří si dávali minimálně tři jointy denně. Ve druhé skupině pak byli nekuřáci. Obě skupiny byly namíchány podobně pokud jde o věk a jiné biologické markanty.

Počítačový program srovnával u jednotlivců proměny ve velikosti šedé hmoty mozkové (neurony) i bílé hmoty (nervové dráhy, které oblasti šedé hmoty propojují), a také mozkomíšního moku. Následně byly porovnány změny v obou skupinách navzájem. Sady snímků, které vznikly během dlouhodobého testování, umožnily vědcům udělat trojí závěr o účincích kouření marihuany na mozek:


1) kuřácké mozky vykázaly zřetelné snížení objemu čelní kůry mozkovév oblasti za očnicemi. Tato oblast podle odborníků spojuje smyslové vjemy s pocitem uspokojení, tedy když je nám libá některá chuť či vůně, třeba i na základě zkušenosti. To se přenáší do pocitu odměny a trestu a hraje významnou roli při rozhodování každého jedince. Umění mít všechno na háku má tedy docela zřejmý zdroj v proměněné morfologii mozku.

2) Krátkodobě je postupný úbytek šedé hmoty zřejmě vyvážen navýšením spojů mezi čelní mozkovou kůrou a dalšími oblastmi mozku. Nervy pracují u kuřáků intenzivněji. Ovšem tato fáze netrvá dlouho.

3) Po několika letech navýšené aktivity nervových spojů nastává pokles na výchozí úroveň. A může následně dojít k celkové degradaci nejen dané oblasti, ale i jejího propojení s ostatními oblastmi, jejichž funkce je následně také omezována.

2. ČÍM DŘÍV ČLOVĚK ZAČNE S MARIHUANOU, TÍM VÍC ZHLOUPNE

Kouření marihuany je škodlivé nejen zdraví, ale podle nové studie má negativní dopady také na inteligenci, zejména u mladých uživatelů.

Studie, která to tvrdí, byla zveřejněna v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Vědecký tým vedený Madeline Meierovou z Dukeovy univerzity v Severní Karolíně během téměř 40 let trvajícího výzkumu zjistil, že užívání marihuany může nezvratně poškodit centrální nervový systém a snižovat inteligenční kvocient (IQ). Ten klesá o to více, čím dříve lidé s kouřením konopí začnou.

Při dlouhodobé konzumaci se podle vědců činnost některých části mozku na roky výrazně zhoršuje, letití uživatelé marihuany mají větší problémy s koncentrací a s pamětí. U lidí, kteří s drogou začali v mladém věku, se jejich mozek z následků prý nikdy úplně nezotaví.

Během 38letého výzkumu sledovali vědci přes 1000 Novozélanďanů narozených na začátku 70. let minulého století.

3. KOUŘENÍ MARIHUANY POŠKOZUJE PAMĚŤ, TVRDÍ NOVÁ STUDIE

Teenageři, kteří kouřili marihuanu denně po tři roky, vykazují zhoršení paměti. Kromě výsledků testů se to projevilo i na shodném rozvoji abnormalit ve struktuře mozku, upozorňuje nová studie zveřejněná v prosincovém Bulletinu schizofrenie.

Výzkumníci z Chicaga porovnávali vývoj mozků mladistvých, kteří patří mezi silné uživatele marihuany. U všech se oproti lidem, kteří marihuanu pravidelně nekouří, projevilo zhoršení paměti. Doprovázely jej i morfologické změny v paměťových centrech mozku, kdy bylo zaznamenáno jejich zmenšení – přesněji zhroucení dovnitř -, což podle odborníků svědčí o úbytku neuronů.

Navíc tyto strukturální abnormality nebyly jen dočasného charakteru a zůstávaly patrné ještě po dvou letech i u jedinců, kteří s kouřením lehké drogy přestali. To naznačuje, že u dospívající mládeže může mít pravidelné kouření trávy dlouhodobé následky.

Abnormality se silněji projevovaly úměrně s tím, oč dříve jedinec s kouřením marihuany začal. Potvrzuje se tak, že především u mladistvých může marihuany negativně ovlivnit vývoj mozku, zatímco u dospělejších jedinců se takový účinek neprojeví.

4. PO MARIHUANĚ HRAJE MOZEK FALEŠNĚ. MŮŽE TO VÉST AŽ KE SCHIZOFRENII

Někdo marihuanu chválí, jiní ji kritizují. Čím dál víc studií ale ukazuje, že ti, kdo ji berou, si zahrávají s duševními nemocem

Mozek se po užívání marihuany stává méně přesným a dochází v něm ke změnám podobným těm při schizofrenii. To je výsledek studie neurologů z univerzity v Bristolu.

Tým vedený Dr. Mattem Jonesem testoval, jaké jsou efekty marihuany na paměť a koordinaci mozkové činnosti. Vědci přirovnávají činnost mozku k symfonickému orchestru, u kterého musí být všechny druhy různě hrajících nástrojů v dokonalé symetrii – jinak místo rytmu a melodie z orchestřiště vychází jen zmatený hluk. Za udržení jednotného tempa je odpovědný dirigent.

V mozku je to podobné. Různé struktury spolu souzní na předem určených frekvencích – tím vznikají mozkové vlny. Ty nesou informace, jimiž řídíme své chování. Neurologové měřili pomocí citlivých přístrojů elektrickou aktivitu stovek neuronů u krys, kterým podali drogy se stejnými psychoaktivními látkami, jaké má marihuana. Zatímco efekt drogy na jednotlivá centra v mozku byl poměrně malý, o to dramatičtější byl účinek na celkovou koordinaci mozkových vln.

Droga silně narušila koordinaci mozkových vln ve dvou nejdůležitějších místech mozku – v prefrontálním kortexu a v hippokampu. Když se vrátíme k výše použité metafoře, vypadalo to, jako by žestě a bubny hrály úplně jinou skladbu než zbytek orchestru. Bohužel právě tyto dvě mozkové struktury hrají klíčovou roli v zapamatování a rozhodování. Současně jsou obě zodpovědné za schizofrenii.

Kudy vede cesta z bludiště?

Výsledek studie publikované v Journal of Neuroscience ukázal, že krysy „rozhozené“ působením drogy nejsou schopné projít bludištěm zdaleka tak přesně, jako když nebyly droze vystavené. Dr. Jones vysvětluje: „Spousty lidí, kteří mají problémy se schizofrenií, současně užívají marihuanu. Nové studie ukazují, že marihuana může symptomy podobné schizofrenii vyvolat i u zcela zdravých osob. Tyto objevy jsou důležité pro naše porozumění duševním nemocem, které vznikají v důsledku používání drog. Ukazuje se, že takové případy bychom mohli léčit něčím, jako je „znovuvyladění“ mozkových vln.

Další z autorů studie, Michal Kucewicz dodává: „Naše práce je důležitým krokem pro pochopení toho, jak ovlivňuje rytmická aktivita v mozku naše zdraví.

Marihuana léčí schizofrenii. Marihuana způsobuje schizofrenii

Že mezi schizofrenií a marihuanou existuje propojení, se ví už delší dobu. Mezi schizofreniky je výrazně více uživatelů konopí. Jenže mnoho lidí používá marihuanu jako lék při schizofrenii. Doposud tedy nebylo úplně jasné, co je příčina a co následek. Jedna švédská studie z poloviny 80. let například dokazovala, že stačí jen 50 cigaret marihuany a riziko schizofrenie roste šestkrát!

Během doby se proti této práci objevila celá řada námitek, v současné době panuje shoda na tom, že pro vznik schizofrenie existuje genetická predispozice – má ji asi čtvrtina populace. A užívání marihuany u této části obyvatel opravdu může vypuknutí této nebezpečné poruchy nastartovat.

použité zdroje:

http://www.national-geographic.cz/clanky/marihuana-vyvolava-ubytek-sede-kury-mozkove-20141125.html#.V8nGVVvKNcA

http://www.national-geographic.cz/clanky/cim-driv-clovek-zacne-s-marihuanou-tim-vic-zhloupne.html#.V8nHjlvKNcB

http://www.national-geographic.cz/clanky/koureni-marihuany-poskozuje-pamet-tvrdi-nova-studie.html#.V8nKWVvKNcA

http://www.national-geographic.cz/clanky/po-marihuane-hraje-mozek-falesne-muze-to-vest-az-ke-schizofrenii.html#.V8nJslvKNcA

Komentáře

Ikona diskutujiciho Aneta 2016-09-12 02:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A jeste pri pouzivani drog do nas muzou lozit demoni – to me jako odstrasujici pripad staci

Ikona diskutujiciho BE 2016-09-12 09:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ako zistíš či vieš chodiť sám, keď si od začiatku priberieš barličku ?

Ikona diskutujiciho Jaromír 2016-09-12 12:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mozek je na ho.. Podstatná je v prvopodstatě šišinka mozková.-))

Ikona diskutujiciho Atrej Ystma 776 2016-09-12 12:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mariánka kromě výše zmíněného také zbytečně zahlcuje tělo toxiny a to ještě více, než cigarety. Já bych taky doporučil nehulit…

Ikona diskutujiciho Alue 2016-09-12 13:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: Hlavně proč vůbec hulit, když člověk nemá roztroušenou sklerozu a podobné extrémní případy…

Ikona diskutujiciho zdeněk 2016-09-12 13:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jak se říká "obraz dá za milion slov" a ten obrázek na konci je toho příkladem :D :D hezky pěkně, ten mě pobavil

Ikona diskutujiciho ginze 2016-09-12 16:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tohle mě nikdy nelákalo…neříkám, že jsem to nezkusila, ale bylo to jedno nešikovné potáhnutí, chutnalo to příšerně, dodnes nechápu, co na tom kdo vidí. U nás ve městě je celkem dost lidí, co hulí jako na běžícím páse a to jsou s prominutím primitivní debilové. Vyjadřují se sprostě, o víkendech chlastají, hulí (a kdo ví, co ještě) a žádná hluboká myšlenka z nich opravdu nevypadne. Navíc, jak jsi tu Aluško psala, že díky drogám mohou do člověka vstupovat temné bytosti, tak to je hodně dobrý důvod, proč si s tím nezahrávat. Já se třeba v přítomnosti člověka, který si takto zahrává s drogami, necítím ani trochu dobře.

Ikona diskutujiciho Jarka 2016-09-12 17:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško tady jsem našla zajímavé video ohledně kouření cigaret…http://leva-net.webnode.cz/products/tajomstva-manipulacie-tabak-a-fajcenie-projekt-spolocny-zaujem/

Ikona diskutujiciho Ellie Parrish 2016-09-12 18:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám známého v USA, ten hulí marihuanu prý každý víkend. Jako někdy umí zapojit logického uvažování, ale je věčně vysmatý ( to mi nevadí, taky jsem a nic neberu) ale prostě mi příjde takový free, někdy ignorant, flegmatický. Bydlí ve státě zrovna, kde je to legální pestovat. Jsem mu řekla, že je to nezdravé, ale tak jeho volba. Mimochodem jeho paměť je spíše dobrá než-li špatná, to co jsem mu pověděla o sobě před rokem si pamatuje dodnes a i malinké detaily, které jsem vypustila :D

Ikona diskutujiciho Thel 2016-09-12 19:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Drogy sú smrť už sama o sebe a mozgom to len začína. S článkom absolútne súhlasím. Mám ale ešte jednu otázku a netýka sa článku, aspoň nie priamo. Tvoj blog navštevujem už dlhšie a všimla som si, že články väčšinou publikuješ v čase 0:54. Má to nejaký dôvod?

Ikona diskutujiciho Daniela 2016-09-12 20:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Někde jsem četla, že lidi, kteří hulí, se časem otupí, nic se jim nechce, ztrátí zájem o hodně věcí, ztratí chuť k sexu atd, nic to s nima nedělá. Stačí mi kluci ze vsi. Když jsem byla na ZŠ, tak začali hulit a ožírat se spolu. Taková partička tady u nás. No a teď jsou všichni do jednoho stejní. Flegmouši, ochlasti, je jim všechno jedno. Chodí ve škaredých hadrech, většinou šedých, khaki apod. Vypadají hrozně, nemají práci a nebo pracují jako dělníci a to byli hezcí, chytří kluci. Jeden z nich byl fakt bystrý, hodný a jak dopadl. Naprosto věřím tomu s tím mozkem, protože co jsem znala takové lidi, tak jsou vážně otupělí.

Ikona diskutujiciho Dawe 2016-09-12 21:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Užívání neni nutně kouření.

Ikona diskutujiciho Matěj 2016-09-12 21:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ale nepiš, prosím, o co přicházím kvůli pití piva nebo skončím buď s tím mokem a nebo Tvým blogem :D

Ikona diskutujiciho Alue 2016-09-12 22:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: Ano, kombinace 540 je nejlepší číselná kombinace, má nejlepší energii.

Ikona diskutujiciho Jaromír 2016-09-13 04:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]:mám na Fb někde článek, který tvrdí pravý opak.Dával jsem ho tam asi před rokem. Jarda.Dolezal

Ikona diskutujiciho Melisa 2016-09-14 19:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

co jsem vypozorovala ja ze sveho okoli…takove nesebevedome chudinky, co si timhle dodavaji tu falesnou spetku sebevedomi, (citi se nejak pak vic, nez ostatni), pri tom vypadaji hrozne…Pak hlavne problemy s pameti…!Nic se jim nechce,jen by se valeli, pusti si u toho nejakou PC strilecku a jsou hrdinove jako prase! V podstate jsou se sebou taaaak spokojeni,ze hniji za ziva a ani o tom nevi…´+ cigara a chlast do toho a mlady clovek vypada za chvili napred o 5 let, pozdeji i o 10 let starsi…Ale hlavne, ze maji to falesne sebevedomi…Podle me tragedie…nejde mi se tomu ani smat, ze je nekdo tak hloupy..:-( a pribyva jich…

Ikona diskutujiciho Makí 2016-09-15 14:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj… tak se asi vyjímka, trávu jsem hulila od 13cti let (ano, byla to kravina jenže v tý době mi to připadalo jako nejlepší řešení…) No a připadám si ted v pohodě … jako nevím, třeba bych byla einstein kdybych nehulila :D :D ale co jsem s tím přestala tak normálně funguju.. Nepřipadám si blbá :D

Ikona diskutujiciho dexter 2016-09-19 17:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Podle obsahu článku bych asi neměl mít mozek. Dobrý, no. Když už sdílím články, ověřuju si zdroje. A national geographic je dneska něco jako Blesk…

Ikona diskutujiciho x 2016-09-20 07:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

bla bla kourim pres 20 let kazdy den cely den jsem manager mam rodinu deti.. nic to neposkozuje prave naopak, to chlast poskozuje a uz v malem mnozstvi

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek