Používáte více pravou či levou mozkovou hemisféru? Udělejte si test

7.3.2016 v Zajímavosti 58

Milí čtenáři, zde najdete jednoduchý a starý test na mozkové hemisféry. Já už ho viděla před léty v pubertě (tehdy byl myslím v Česku nový, tak 10 let zpátky) a je zajímavé, jak se člověk mění. Tehdy jsem totiž viděla rotaci na obě strany. Víc napravo, ale často to cuklo a jelo na druhou stranu. Nebyl problém to vždycky přetočit jak se mi chtělo. Prostě mozek byl vyrovnaný. Dneska když jsem se k tomu zase vrátila, pořád se mi postava točila doprava a přinutit ji doleva dalo celkem práci. Po chvíli se stejně zase vrátila napravo. To mi dává celkem srovnání co dělal můj mozek před pár lety a co dělá dneska. A dost tomu odpovídá i můj životní styl.

– Možná i vy máte podobné srovnání a test už znáte. Zamyslete se nad svými výsledky tehdy a dnes. Možná také zjistíte vývoj… Tak hurá na to:

Pokud Vás zajímá, kterou hemisféru svého mozku používáte více,

pozorně se zadívejte na tento pohyblivý obrázek tanečnice:

Kterým směrem se točí tanečnice?


Pokud se Vám zdá, že se tanečnice točí ve směru hodinových ručiček, používáte pravou hemisféru.

Pokud se Vám zdá, že se tanečnice točí proti směru hodinových ručiček, používáte levou hemisféru.

Může se Vám stát, že chvíli se Vám bude tanečnice točit na jednu stranu a za chvíli na druhou. To znamená, že Váš mozek „přepnul“ z jedné hemisféry na druhou. (Pokud chcete, aby se Vám tanečnice otáčela na tu druhou stranu, doporučuji se zadívat na níže položené chodidlo. Po čase určitě přijde změna rotace).

Většina lidí vidí tanečnici v pohybu proti směru hodinových ručiček. To znamená, že většina lidí používá více svou levou mozkovou hemisféru. A co to znamená?

V roce 1981 získal neurochirurg Roger W. Sperry za výzkum mozkových hemisfér Nobelovu cenu. To díky právě jeho výzkumu víme, že každá mozková hemisféra zpracovává informace zcela jiným způsobem.

LEVÁ hemisféra
Ovládá pravou polovinu těla. Kromě toho je sídlem logiky, řeči a vůle. Díky ní dokážeme pracovat s fakty, daty a čísly, dokážeme vyřešit matematické úlohy, a máme smysl pro míry a váhy. Odpovídá za naše analytické myšlení, ci pro pořádek a za systematický přístup.

PRAVÁ hemisféra
Ovládá naši levou polovinu těla a vegetativní nervový systém, odpovědný za radosti i úzkosti, trávení, pocení, … Je sídlem naší tvořivosti a fantazie. Umožňuje nám vnímat obrázky, barvy a také hudbu a rytmus. Sídlí zde i naše emoce, chutě a vůně. Díky ní se umíme zasmát vtipu, nebo se dojmout. Pravá hemisféra odpovídá za syntetické (spojující) myšlení. Všechny významné objevy a vynálezy vědy a i všechny významné umělecká díla se zrodily nejprve v naší pravé hemisféře.

Pravá a levá hemisféra

Klíč k vyváženosti je rovnováha obou hemisfér. Většina lidí má převážně jednu hemisféru dominantnější, a proto prožívá život hodně racionálně nebo hodně iracionálně. Buď jsou chytří ( analytičtí, logičtí, konkrétní, často – muži ) nebo šťastní ( emocionální, kreativní, intuitivní, často – ženy ).

Existují techniky jak sladit schopnosti levé a pravé hemisféry a být chytrý a šťastný. Pravá hemisféra ovládá pohyb levé poloviny těla a levá hemisféra ovládá pohyb pravé poloviny těla. Pokud vykonáváme pravou a levou rukou či nohou jiný pohyb, natož pak v jiném rytmu, hemisféry se musí synchronně zapojit ( pianisté, bubeníci, muzikanti, jogíni, sportovci, žongléři…. ). Se sladěním hemisfér si potom můžou užít život bohatý jak na emoce, tak na logické myšlení. Hemisféry jsou od sebe neoddělitelné, ale můžeme je sladit.

Levá hemisféra – je sídlem slov ( rozumu ), čísel, logiky, čtení, psaní, počítání, vědomí času, racionálního myšlení, odpovídá za naše mužské reakce, tradičního školního vzdělání, vědy, jednotek míry – vah, faktů, dat, vůle….

Pravá hemisféra – je sídlem emocí ( štěstí ), intuice, kreativity, smyslového a mimosmyslového vnímání, symboliky ženského projevu, očí, představivosti, tvorby snů, holistického myšlení, tvořivosti, umění, hudby, rytmu, vtipu, fantazie, chutí, vůní….

1. cvičení – sedněte si – přitiskněte si pravou rukou pravou nosní dírku a 50x vydechujte a nadechujte levou nosní dírkou. Poté chvíli dýchejte oběma dírkami. Opět přitiskněte pravou rukou, ale tentokrát levou nosní dírku a opět 50x vydechujte a nadechujte. Poté opět chvíli dýchejte normálně oběma dírkami. Je možné frekvenci snížit na 20x

2. cvičení – kreslete prsty rukou s nataženými pažemi ležatou osmičku ( lemniskátu ). Oči jsou zacílené na konce prstů – pohledem provázíme pohyb rukou. Spojení těla a očí.

3. cvičení – žonglujte s třemi míčky. Dívejte se skrze míčky – necilte na ně pohled – jinak vám spadnou. Překonáme uchopovací reflex a tím uvolníme mysl. Povolují bloky těla.

4. cvičení – souběžnost – vezmeme si kus papíru a do každé ruky tužku. Oběma rukama začneme naráz kreslit zrcadlově stejné tvary – čísla, písmena, obrazce… Pokud nám to připadá těžké pomáháme si pokyny nahlas – kreslím dolu, kreslím vpravo…. Koordinace oko – ruka – řeč

5. cvičení – nataženýma rukama před sebe – ve vzduchu – v úrovni očí – malujeme pomyslná čísla, písmena, obrazce…. Opět zrcadlově!

zdroj článku: http://www.faixova.cz/prava-a-leva-hemisfera/

korektury v článku: Alue K. Loskotová

Komentáře

Ikona diskutujiciho Melissa 2016-03-07 02:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hm, tak tohle je opravdu zajímavé. :3 Já mám teda rozhodně víc pravou, mám na pravé straně i takové delší prsty. :D (To znělo asi divně).

Ikona diskutujiciho Gabby 2016-03-07 05:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Me se toci hlavne ve směru hodinovych rucicek :D tenhle test uz jsem někde videla pred tim nez byl tady 🙂

Ikona diskutujiciho Arael 2016-03-07 05:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě se ta tanečnice pořád točí doprava a nejde mi ji obrátit :D

Ikona diskutujiciho Atrej Ystma 776 2016-03-07 08:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

…vždyť to snad ani nejde, aby se točila jinam než po směru hodinových ručiček :DD teda alespoň mi to nejde

Ikona diskutujiciho Alue 2016-03-07 09:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: Jde. Právě že to jenom obrys, který mění fikaně tvar a tvůj mozek tomu dává představu rotace. Ve skutečnosti se to ani netočí, jenom se mění obrys.

Ikona diskutujiciho Gabby 2016-03-07 09:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S matikou jsem na tom bídně, ale kreativita je moje, asi to je ten důvod proč se točí po směru ručiček :D

Ikona diskutujiciho Mára 2016-03-07 09:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě se točí hlavně doprava. Přehodit mi jde blbě ale jde. Celkem si myslím že to u mě odpovídá, radši se řídím intuicí a pocity než logikou. A to jsem kluk :D

Ikona diskutujiciho Jarka 2016-03-07 09:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

U mě střídačka pravá levá, ale dýl se točí do prava.

Ikona diskutujiciho Blaf 2016-03-07 09:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě se točí po směru hodinových ručiček.

Ikona diskutujiciho Jaja 2016-03-07 09:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Po prvním kouknutí se mi točil obrázek proti směru hodinových ručiček, pak se začal točit ve směru hodinových ručiček a pak zase naopak, pořád se to střídalo. Po delší chvilce už se mi točil obrázek jenom ve směru hodinových ručiček a nějak mi nešel přepnout proti směru hodinových ručiček.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2016-03-07 10:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je mi to povedomé, myslím že v minulosti keď som na to pozeral nebol som si celkom istý akým smerom sa točí ale teraz už sa točí v smere hodinových ručičiek. Zatím sa mi ju nepodarilo otočiť, možno neskôr.

Ikona diskutujiciho Al One 2016-03-07 10:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrý 🙂 Nejdřív se točila furt doprava a když jsem se soustředil tak i doleva

Ikona diskutujiciho ifka :-) 2016-03-07 10:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:To bylo vtipné,s těmi prsty :-)

Ikona diskutujiciho Oskar 2016-03-07 10:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nepamatuju si, jak se točila, když jsem to viděl poprvé, ono je to na některých stránkách popletené.

Ikona diskutujiciho Henna 2016-03-07 10:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně teda fungují obě hemisféry. Nejprve se mi postava točila po směru hodinových ručiček a po chvíli obráceně. Mě stačí, abych se jí dívala na ramena, po chvíli začne třást rukama a nohou a otočí. Ale já hraju na klavír a dělám spoustu jiných věcí, takže obě hemisféry velmi často používám.

Ikona diskutujiciho Aneta 2016-03-07 11:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Maji levaci nejakou vyhodu? ☺

Ikona diskutujiciho Blue 2016-03-07 12:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně stačilo si číst text nad obrázkem a nenápadně bez mrkání vnímat i rotující objekt a hned šla holka doleva ;-)

Ikona diskutujiciho Rava 2016-03-07 12:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nezaškodí si přečíst:

Ikona diskutujiciho Amálka 2016-03-07 14:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pamatuji si, jak jsem si tento test dělala dříve a roztočit ji na oba směry nebyl problém. Dneska jela jen vpravo a roztočit jí doleva mi trvalo asi 5 minut. Už jsem si myslela, že to nedám 🙂 Jinak ten obrázek mozku pod testem je supr.

Ikona diskutujiciho mirek 2016-03-07 15:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Krásný! Umím přepínat (otočit otáčení obrázku)), otáčí se mi to jak chci a hodně pomáhá zaměřit se na chodidla. No super.

Ikona diskutujiciho BE 2016-03-07 15:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

… a čo keby sa zastavila. Znamená to nulový stav, náš stred ? :-)  Inak, točí sa mi doprava, raz sa zatočila doľava.

Ikona diskutujiciho DaveP 2016-03-07 16:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jak to tu čtu, tak skoro všem se točí po směru hodinových ručiček – mě jen proti směru, ať dělám, co dělám, jen proti směru. Dám to vyzkoušet ženě, jsem zvědavý :-)

Ikona diskutujiciho Roman 2016-03-07 18:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravím, znám už dlouho. Točí se mi ve směru hodinových ručiček a celkem lehce přehazuji točení na libovolnou stranu :D

Ikona diskutujiciho Jindra J. 2016-03-07 18:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jak jsem se podíval poprvé, tak automaticky se točila doprava a dalo mi práci ji otočit doleva. Při soustředění na chodidla si ji můžu otočit jak chci. :D

Ikona diskutujiciho Albiii 2016-03-07 18:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

se mi točí po směru ručiček, ale ať chci nebo né, nedokážu ji přinutit točit se jinam :D

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2016-03-07 19:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A proč mám já pocit, že ten je to animace, která se doopravdy pohybuje pokaždé jinak a má za úkol lidi mást?

Ikona diskutujiciho VS 2016-03-07 19:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]:Zvláštní, viděl jsem všechny tři, nejprve vpravo, pak ta změna obrysu a najednou vlevo, dá se to i si určit kam se má točit.

Ikona diskutujiciho fluttershine 2016-03-07 21:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[26]: Nepohybuje se pokaždé jinak, koukali jsme na to teď s mamkou zaráz, mně se točila doprava a jí doleva. Mně to přepínat moc nejde, furt doprava… ale mamka s tátou chvíli vlevo, chvíli vpravo.

Ikona diskutujiciho Inkaღ 2016-03-07 21:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, podle té "tanečnice" mám pravou hemisféru, ale výborně si pamatuji čísla, což je levá hemisféra. Zajímavé? :D

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2016-03-07 22:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nakonec sa mi ju podarilo otočiť, išiel som na to zhora nadol, postupne som jej pozeral na hlavu, prsia, brucho, zadok, nohy, odraz jej chodidla, potom sa otočila.

Ikona diskutujiciho orel 2016-03-07 22:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Změny směru otáčení jsou naprogramovány  natvrdo od výrobce, nedá se to vůlí řídit. Když se otáčí doprava, tak je u zvednutého chodidla vidět jen nárt, když doleva, tak je občas vidět i chodidlo zespodu, a to je důkaz.

Ikona diskutujiciho Alue 2016-03-07 22:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[31]:  Blbost. Mně se točí pořád jedním směrem. A zajímalo by mě jak u siluety vidíš chodidlo zespoda. :D wtf

Ikona diskutujiciho Jan 2016-03-08 02:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zírám na ten obrázek přes pět minut,mrkám,šilhám dělám všechno možné a vidím ji točit se stále jen do prava. Ukázal jsem obrázek kolegovi a ten hned hlásil že se točí do leva. Tudíž žádný podvod, jelikož v jeden okamžik se každému točila na jinou stranu…

Ikona diskutujiciho Atrej Ystma 776 2016-03-08 07:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na tom chodidle něco bude… Vždycky když už se přinutím, že se točí levotočivě, vždycky se mrknu na chodidlo a okamžitě se točí doprava :P.

Ikona diskutujiciho Vojta 2016-03-08 07:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě se taky točí hlavně do prava, ale zkusil jsem před tim obrazkem sedět a luštit neco v hlavě a začla se mi hned točit doleva.

Ikona diskutujiciho LenkaL. 2016-03-08 10:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ono stačí, když se budete dívat soustředěně kousek nad obrázek, poté uvidíte, že se její noha točí trochu doleva a hned trochu doprava – ještě se celá neotočí a směr si řeknu a soustředím se na jednu z nohou,která jde např: v daný moment doleva, tak se začne točit doleva a naopak. U mě není problém střídat strany :).

Ikona diskutujiciho VS 2016-03-08 12:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[31]:Vidím v tom stejný trik jako film, záběr mezi políčky si prostě mozek, nebo vědomí doplní. Proto to lze snadno otáčet. Je to prostě metrix, jak si to vytvoříme tak to je. 🙂

Ikona diskutujiciho Melissa 2016-03-08 20:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hm… když tak na to koukám, chvíli se mi to točí na tu a chvíli na tu… wtf, to nechápu. :D

Ikona diskutujiciho orel 2016-03-09 01:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[32]:: Když se točí doleva a je skoro zády ke mně, špičku má níž než patu, tak vidím trochu chodidlo zespodu. Když se točí opačně, tak to nevidím, jako by se točila v té fázi rychleji, ale může to být klam.

Ikona diskutujiciho Ayeri 2016-03-09 10:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přirozeně se mi točí po směru, ale jde mi to měnit, jak chci ? Když se na ni chvíli nedívám a vypočítám si v hlavě pár příkladů, tak se začne točit proti směru a když se pak zase podívám jinam a myslím na emoce, tak se zase vrátí ?

Ikona diskutujiciho Dagmar 2016-03-09 15:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Asi to fakt záleží na vnitřním rozpoložení, protože normálně se mi točí pořád po směru, až jsem si říkala, že to není možné přetočit. Ale koukali jsme na ni tři najednou, z toho se ve stejnou chvíli mně a synovi točila po směru a manželovi proti směru hodinových ručiček. Když jsem se k ní vrátila po přečtení článků na Prvopodstatě, tak se najednou točila nějakou dobu jenom proti směru ;-))

Ikona diskutujiciho Alue 2016-03-09 16:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zkuste si tohle: Počítám příklad, jede doleva.. začnu myslet na to jak se cítím, točí doprava. :D

Ikona diskutujiciho Lily Buble 2016-03-09 18:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám od každého něco,  ale více levou!

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2016-03-09 18:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Trik ako mi ju ide jednoducho otočiť: prikryl som ju tak aby bolo vidieť len jej chodidlo. Keď sa sústredíte na celý objekt mozog si zafixuje že sa točí proste takým smerom, ale keď sa sústredíte len na túto malú časť, točí sa chvíľu tak a chvíľu tak. Stačí oklamať mozog a nemusím pri tom ani počítať príklady.

Ikona diskutujiciho lissabonka 2016-03-09 20:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[42]: To je fakt dobré! :D

Ikona diskutujiciho Warum nicht 2016-03-10 00:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je kouzelná blbinka:D nejsnadnější způsob vidět ji se "točit" proti směru hodin je pozorovat v odrazu její zvednutou nohu a směrovat oči trochu doprava, po směru hodin zase kouknout na odraz stojné nohy.

Ikona diskutujiciho Ilona 2016-03-10 08:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to je bomba,mě se při prvním spontánním kouknutí vždy točila proti směru,pak jsem zavřela oči a v mysli jsem si představila jakým směrem se bude točit a funguje je to vždy,po směru i proti směru,tak jak chci.:-)

Ikona diskutujiciho Rava 2016-03-10 12:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jako zábavka je to milé, ale on opravdu někdo věří tomu, že to o lidském mozku něco vypovídá? Tedy, asi vypovídá – že je schopný uvěřit všemu.

Ikona diskutujiciho Ayeri 2016-03-10 18:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[42]: Nebo jsem teď zjistila, že na změnu pomáhá zakrýt si skoro celý obrázek rukou a chvilku koukat jen na tu nataženější ruku a nohu na okraji a představit si u toho, jakým směrem chci, aby se točila 🙂

Ikona diskutujiciho Tomáš 2016-03-11 15:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Točí se doprava i do leva podle toho jak se dívám. Znamená to asi, že používám obě hemisféry.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek