Pověst / Jak vznikla míchaná zmrzlina / od Ondry S.

3.11.2009 v Čtenáři 0

Následující příspěvek jsem dostala 24. 10 2009od Ondry S.

Je to smyšlený krátký příběh o historii zmrzliny. Je pěkný, určitě by se to ujalo i jako pohádka před spaním pro malé děti, je to roztomilé 🙂

________________________________________________________________

Staré kostelecké báje a pověsti

Jak vznikla míchaná zmrzlina

Kdysi dávno v malém městě Kostelec bylo jedno cukrářství. Bylo to jediné cukrářství v celém městě a bylo v něm snad úplně všechno, po čem jazyk touží. Od chlebíčků přes dorty a zákusky až po zmrzlinu. A právě po zmrzlině všichni toužili, protože bylo parné léto a každý hledal něco, čím by se osvěžil. Dorty a to všechno bylo spíše na výjimečné oslavy. Avšak, vyskytl se tu menší problém, no vlastně byl dost veliký.

Cukrárna byla v ulici U Vah, no a to víte, že tam bydleli samí lidé ve znamení váhy. Tudíž byla cukrárna věčně zaplněná těmi nejhoršími “”váhami”. Neříkám, že tam nebyli i ostatní, ale váhy to měly k cukrárně blíž než ostatní a byly tam nejčastěji. A to byl právě ten problém.

Lidé ve znamení vah, jak všichni víte, jsou proslulí tím, že se nemůžou nikdy rychle rozhodnout, čili váhají. A když pak přišli k cukrárně, nemohli se rozhodnout, kterou ze 2 zmrzlin si dají. A to pak stáli před pultem neskutečnou dobu, honili se jim hlavou myšlenky a zvažovaly je: Dneska bych si mohl dát jahodovou, protože včera jsem měl citrónovou, ale dneska je zase moc horko a na to je lepší citrónová. Teď se přihánějí mraky, tak to si dám asi jahodovou, jenomže dusno a horko je i tak. A tak se stalo, že ostatní nebavilo čekat a odešli. To ovšem mělo za následky téměř úplný krach cukrárny.

Cukráři se neměli jak uživit, a tak svolali důležitou poradu.

“Já myslím, že bychom měli přestěhovat cukrárnu,” povídá jeden. “Problém je v tom, že není volný žádný dům.”

“I kdyby místo bylo, stejně teď máme sotva na jídlo, natož abychom se někam stěhovali.” namítl druhý.

“A co kdybychom prodávali jen jednu zmrzlinu?”navrhl další. ,,To by si pak nemuseli vybírat, ne?”

,,Ne, to ne!” sborně ho zamítli ostatní.

A jeden mu to hned vysvětlil:,,Někteří mají rádi jen některé zmrzliny, kdybychom prodávali pouze jednu, tak by zisky klesly víc než o třetinu a to si nemůžeme dovolit, už teď jsme na tom bledě.”
Po chvilce přemýšlení se otevřely dveře a vešel chlapec, který se nedávno přistěhoval s rodinou do Kostelce. Jmenoval se Ondra. Byl taky narozen ve váhách a byl velice chytrý.

,,Copak tu hledáš chlapče?” zeptali se

,,Už nějakou dobu přemýšlím o vašem problému,”řekl Ondra. ,,a nakonec jsem objevil řešení.”

Všichni napjatě poslouchali a Ondra pokračoval.

,,Napadlo mě, že když má každý rád něco jiného a zase jiní mají rádi všechny a nemají peníze na dvě zmrzliny, mohlo by se k těm dvěma zmrzlinám ještě něco přidat. A to zmrzlinu míchanou, což by byly ty dvě zmrzliny smíchané půl na půl na jednom kornoutku.”

Cukrářům se nápad zamlouval, a tak upravili přístroj na zmrzlinu. A když se to pak rozkřiklo, byly tam fronty jako dřív až na jeden rozdíl. Fronty teď postupovali mnohem rychleji, protože váhaví lidé si dali prostě míchanou a ani nad tím nepřemýšleli.

Cukráři udělali velkou oslavu na počest Ondrovi, upekli ten nejlepší dort a zákusky a nakonec mu udělili zlatou stuhu, jako vyznamenání toho, co pro ně udělal a zmrzlinu zdarma.

A tak až do dnešního dne je cukrárna nejlepší v okolí. Tento nápad se nakonec dostal až za hranice města a pomohl tak mnoha cukrárnám.

Komentáře

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek