Poznatky o psychice rostlin z učebnice psychologie

17.3.2012 v Čtenáři 17

Vážení čtenáři,

Přišla mi do mailu zajímavá kopie části z učebnice psychologie, která pojednává o psychice rostlin. Vím, že tyto pokudy byly mnohokrát už popsané a dokázané, ale pokud zatím někdo z vás neměl tu možnost si přečíst, jakým způsobem a jakými pokusy se testovaly rostliny a co tedy dokázalo, že mají emoce, račte rozbalit článek a číst dál, je to velice zajímavé a rozhodně významné.

Kdyby se vám kdokoliv chtěl smát, že si povídáte doma s fíkusem, můžete mu dát následující text s tím, že jde o odborný text a máte vystaráno 🙂


Přiložený vzkaz:

Ahoj Alue
Tak nějak jsem brouzdala v knihovně a narazila jsem tam na zajímavou knihu Psychologie. Mě osobně psychologie zajímá, protože mě zajímají lidé. Mé tvrzení zní, že se od zvířat lišíme jen schopností rychleji přijímat informace a využívat je ve svůj prospěch. Prostě zvířátka jsou lepší 🙂 Ale to není podstatné. V té knížce jsem našla článek o psychice rostlin. Myslela jsem, že by tě zajímal.
Mnoho štěstí do dalších dnů ti přeji 🙂

Kam dál:

• Zobrazit rubriku ,,Příspěvky čtenářů”

Další obrázky víl – Zde

• Máte rádi stránky Aluška.org? Doporučte je svým známým: https://aluska.org/

Vaše dotazy směřujte do e-mailu◄

Komentáře

Ikona diskutujiciho Septik 2012-03-17 07:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

úryvek z jiných zdrojů:

Ikona diskutujiciho Míša 2012-03-17 09:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V jednu dobu jsem o tom četla hodně. Fascinuje mě to. Snažím se být na kytičky milá. Škoda jen, že jsem člověk, kterému vždy uhynou 🙁

Ikona diskutujiciho Farah 2012-03-17 09:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Uz vim, proc navzdory tatkove peci o kytky skoro zadna z nich nekvete-krom kaktusu, dari se i palme 😉 jeho chlouba-palma 12roku stara uz saha az do stropu. Totiz jine kyticky-ty krehci jaksi spatne snasi rev a psychicky napjate prostredi hadek, stejne jako ja. Tak ukazou radsi jen cast sebe a to nejcennejsi zustane schovane.

Ikona diskutujiciho Kecal 2012-03-17 10:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Už je to delší dobu, ale v jedný knížce co už nemám byl odkaz na jednoho světoznámýho pěstitele kaktusů, kterej dokázal bodlinatý druhy vypěstovat bez bodlin a k tomu ještě do různejch tvarů a velikostí – byl mezi pěstitely nepřekonatelnej… když se ho ptali jak to udělal, jaký hnojivo jim dal atd., tak ostatním odpověděl jenom, že svým kaktusům říká, že je miluje, že nepotřebujou bodliny na ochranu, protože jsou v bezpečí a že je má rád :-)

Ikona diskutujiciho Alue 2012-03-17 10:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: To já mám zase opačný ,,problém". – Mě rostlinky tak moc milují, že pořád kvetou a pořád vyhazují výhonky a já si pak vždycky připadám jako vrahoun, když jim všechny výhonky stříhám. – Prostě mám květináčků strašně moc a není to kam dávat, nemůžu je dál nechat množit. To by za chvilku byly rostlinky všude a já bych šla spát asi za komín…

Ikona diskutujiciho Tammy 2012-03-17 10:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Zvláštní. To mi dělají jen keříková rajčata, ale taky je fakt, že když začala růst, tak jsem si s nimi povídala a zpívala jim a tak vůbec :D A palma, která už párkrát vypadala, že špatně skončí, se pořád drží, dřív jsem se jí hodně věnovala. Ale ostatní rostliny u mě zdá se nemají moc dobré podmínky.

Ikona diskutujiciho Saila 2012-03-17 11:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

kdyz jsme jeste pracovala s kytkama pestovala jsem ve skleniku rododendrony takovy malicky v kvetinaci… nejlepsi ze vseho bylo kdyz v lete behem dopoledne kdyz uz zacalo byt vcelku teplo jsem vzala hadici a kazdej den jsem je zalejvala takovy destickem….a jak jsme zapla vodu tak zacal celej sklenik najednou silene vibrovat v takovy natesenosti ve stylu "aaaaa bude labuuuuuzo" :-D i zakaznici neverili ze maj takovy ohromny rozmery:-D

Ikona diskutujiciho Alchemi 2012-03-17 14:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vždy jsem vnímala rostliny jako cítící bytosti, ale když to tady teď tak čtu a u toho si představuji, jak člověku nedělá problém šlápnout po nejedlé houbě a stejně tak kácet lesy pro více prostoru na nepotřebné budovy, vnímám utrpení těch rostlin ještě více…

Ikona diskutujiciho betrusgar 2012-03-17 14:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já určitě věřím, že rostliny nás vnímají a mají psychiku. Před několika lety, když jsem chodila domů ze školy, rostl (a pořád roste) u cesty krásný smrk. Mám ho moc ráda a zpívala jsem mu pokaždé, když jsem šla okolo, jednoduchou písničku o tom, jak je krásný. Po nějaké době jsem cítila (nevím jak, ale vážně cítila) že ví kdo jsem a že je rád. Když mě něco trápí, tak si stačí stoupnout pod jeho větve a najednou se cítím klidně a bezpečně:)

Ikona diskutujiciho Krasivija 2012-03-17 15:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo, já jsem si zrovna dneska povídala s kaktusem. ALe není s ním rozumná řeč. :D Přes zimu nějak narostl a museli jsme ho přesazovat. Jenže ztěží jsme hledali vhodný květináč. Jeho velikost ani v obchodě neměli.

Ikona diskutujiciho Dominika 2012-03-17 16:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já si povídám se svýma masožravkama a ony kvetou i době vegetačního klidu. Každému se s nimi chlubím a říkám: "Počkejte až pokvetou!" A ejhle ony kvetou stále:)Každá má své jméno. Moc ráda si s nimi povídám a hladím je. Vodu pro ně beru jen z čistého potoka 🙂 Myslím, že mě mají rády.

Ikona diskutujiciho Míša 2012-03-17 18:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Nevím, proč zrovna mě rády nemají 🙂

Ikona diskutujiciho Kecal 2012-03-17 19:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Jasně, že maj… každej má rád to, co jí… jen musej trochu vyrůst ;-)

Ikona diskutujiciho Kaktus 2012-03-18 09:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Lenka 2012-03-18 11:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To opravdu musí lidé, aby "přišli" na to, že jsou květiny živé, vnímají emoce, tedy lásku, i fyzickou bolest květinám ubližovat? Vždyť přece každý normální člověk tuhle základní skutečnost už dávno ví. Páni "vědci" objevili Ameriku. Jak smutné.

Ikona diskutujiciho Sim 2012-03-18 13:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja som vždy verila, že rastliny cítia. Stále keď niekoho vidím, ako trhá listy zo stroma alebo šliape po kvetoch, poviem mu: Ako by si sa cítil ty, keby som ti ja teraz odtrhla malíček alebo ťa ušliapala? Pretože presne to robíš teraz ty rastlinám. Neznášam ľudí, ktorí ničia prírodu. Kedy si konečne uvedomia, že bez nej neprežijú?

Ikona diskutujiciho Lady Hestia 2012-03-23 18:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: tak mě napadá, že třeba za to nemůžeš ty, ale možná květinka vnímá energie okolí, já nevím, třeba když se někdo často vzteká nebo hádá a tak, potom to zanechává takovouhle "stopu" na rostlině. Ale to je jen můj názor. A jinak nechápu, jak mohl někdo zavraždit tu nevinnou rostlinku. Mě by to rvalo srdce zabít krásnou zdravou květinu.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek