Poznatky zkušeného zemědělce, které vám vyrazí dech

14.3.2012 v Prevence 17

Vážení čtenáři. Následující text mi přišel e-mailem. Paní, která se prakticky celý život zabývala zemědělstvím, zde píše mnohé věci, které bysme si měli uvědomit. Vzpomíná, jaké to bylo dřív a jak je to špatné teď. Jak nás šidí reklamy a jak bídně je na tom naše zemědělství. Berte to jako ideální doplnění k aktuálnímu seriálu ,,Jak zdravě nakupovat“, protože vše souvisí se vším. I tady totiž najdete spoustu zajímavých tipů k tomu, jaké výrobky brát a jaké ne. Tušil třeba někdo z nás, že Vodňanské kuře není z Vodňan, dokonce ani z ČR a dokonce ani z Evropy, ale že se vozí z Brazílie?


Obchodníci a reklamy z nás dělají blbce. Promiňte ten výraz, ale jinak se to ani nazvat nedá. V hypersupermarketu prodávají zázračné „bio francouzské“ kuře už po slevě za 160 Kč kilo, protože prý je vychované na farmě, kde pobíhalo po dvoře a bylo dokrmené cereáliemi.


Cereálie, dřív se tomu říkalo zrní! To se mi navíc spojilo s tvrzením jednoho našeho novináře, který napsal do Fragmentů článek, kde poznamenal, jak naše kuřata jsou namačkána v klecích a krmena antibiotiky. Tak, aby bylo jasno. Vím, o čem píšu, protože jsem vysokoškolským vzděláním zemědělec, vyrostla jsem na dvoře mezi slepicemi, husami, kačenami, s kozami, koňmi, ovečkou. Když jsem dostala od rodičů výprask, tak jsem se šla vybrečet krávě na krk. Navíc celý svůj profesní život jsem pracovala v zemědělství, schvalovala porosty jako semenářský agronom, dohlížela na pracovníky „výkupáckých“ laboratoří, zda dobře hodnotí zrniny, pracovala u laboratorního stolu, psala metodiky pro laboratorní a technologické postupy při skladování obilí a výrobě krmných směsí, počítala receptury, navrhovala normy a posledních 10 let lovila na internetu všechno, co se týkalo výživy zvířat, potažmo lidí. Tak mi, prosím, věřte a přečtěte si tento článek, je to ve vašem vlastním zájmu.


Ano naše zemědělství bylo poznamenáno socializací, zcelováním pozemků v nevhodných podmínkách a nevhodnými terénními úpravami, ale to byly spíš výjimky a nebylo to všude. Staří sedláci moc dobře věděli, proč je ta mez tam, kde zrovna je. Celá krajina byla uzpůsobena tak, aby zadržovala vodu. Stejně tak zdravé lesy. Pro člověka je nejdůležitější vzduch, voda a půda. O jakosti vzduchu nemluvím, o jakosti vody a hlavně o jejím množství, které naší současnou krajinou jen rychle prohrne, taky ne a o půdě – o ornici – největším našem pokladu, to by bylo několik stránek málo. Při vstupu do EU jsme měli 120 % potravinovou soběstačnost. Tlak nadprodukce „starých“ členských států EU je tak vysoký, že i třeba v Rakousku, které si berou všichni za vzor hospodaření (viz pan dr. Cílek v nedělní Moravcově debatě) za posledních 15 let zaniklo 40 % malých farem, protože to ekonomicky neustály. Přitom v Rakousku není tolik „hypersuper“ nadnárodních řetězců, a tak každý obchodník musí koupit potraviny kolem sebe a ne je vozit přes půl Evropy, případně zeměkoule, a přesto to malé farmy ekonomicky vzdaly. Tvrdím, že naše zemědělství bylo na vysoké úrovni a plně konkurenceschopné, nebýt nerovných, přímo vražedných podmínek, které mu připravili naši politici.

Jela jsem nedávno po delší době autem po jižní Moravě. Na polích není nic jiného než ječmen, pšenice, kukuřice a řepka. Kde jsou lány vojtěšky, červeného jetele, řepy cukrové i krmné, hrachu, cibule, okurek, jahod, mrkve, bobu … Vždyť už se vůbec nedá sestavit osevní postup. Jaký vliv to má na strukturu půdy, jaký veliký splach je do potoků a řek. To ale není cílem mého článku. Nemáme už žádný dobytek. Jak dlouho mohli zemědělci vydržet výkupní cenu mléka za 5 Kč, když u nejlepšího chovatele se výrobní náklady na 1 litr pohybují k 8 Kč. Tak se podřezaly kravám krky. Chováme se přece ekonomicky! Stejně tak to skončilo u chovů prasat a drůbeže. Nemá kdo žrát jetel, a tak se nepěstuje a není chlévská mrva na hnojení, tolik potřebná pro zachování humusu a udržení vody v půdě, není kde zpracovávat cukr, není kde zpracovávat ovoce a zeleninu. První, co bylo zlikvidováno byla Fruta: v Modřicích, v Miroslavi, ve Znojmě, a cukrovary, kdo je prodal Francouzům? Na jednoho pracovníka v potravinářském průmyslu pracovalo v prvovýrobě, to znamená na poli, v průměru 8 lidí. Že jsou teď všichni na sociální podpoře a nevybereme tolik daní? To nevadí, zvedneme DPH! Že nám ubylo orné půdy o 250 000 ha, že máme na nejkvalitnější orné půdě (kde se pěstovala zelenina) logistická centra, hypersuper a sluneční kolektory, to nevadí, však to zaplatíme všichni v ceně energie. Nejhorší ovšem je, co jíme. A to musíme všichni.

Dám příklad maso. Už jsme potravinově soběstační na nějakých 60 %. Naše hospodářská zvířata nejsou krmena antibiotiky minimálně 25 let a už tehdy se dávalo pečlivě pozor, aby to nekolidovalo s lidskými léčivy. Zvířata, která byla takto léčena, skončila povinně v kafilériích (státních!). Soudruzi při centrálním plánovaní měli málo devíz na dovoz nezbytných surovin, a proto se všechno do komplexních krmných směsí dávkovalo na spodní hranici, viz třeba fosfor, sója (bez P a bílkovin to prostě nejde). Veterináři v ČR kontrolují na všech jatkách vnitřnosti, játra, ledviny, kde se kumulují těžké kovy, mykotoxíny a objeví všechny průšvihy. Zato u dovozového masa, už mohou kontrolovat jenom svalovinu, protože vnitřnosti se k nám nedováží, a v ní jsou koncentrace škodlivin tak nízké, že je neobjeví. Hádejte, kdo snědl při ,,dioxinové“ aféře všechno německé maso? Bylo levné, že?

Nejhorší ovšem je, že všechno z dovozu, co se u nás zabalí, dostane EAN 985 a jsme u toho, nepoznáme odkud to je. Jedovatě podotknu „nejvíc kravínů, prasečáků a drůbežáren“ je v Praze! Jíme drůbeží maso z Brazilie, které tam nadnárodní řetězec koupil za 9,90 Kč za kg (zabalil jako Vodňanské kuře), hovězí z Argentiny za 19,80 Kč (krmené výhradně GMO sójou, která roste na místě čerstvě vyklučeného pralesa, tedy zelených plic planety), ale balené v Praze třeba pro Ahold! Marže těchto hypersuper je asi 48 % a to jsme nadávali za totáče Jednotě, že měla 12%marži.
Mléko, sýry – zdroj vápníku. V polovině sýrů jsou analogy (jsou 3 x levnější než tvaroh). Mám to dál rozvádět? Co se stalo s naším tvarohem? Už z něj buchty neuděláš! Ve všem je nacpaný modifikovaný škrob a případně vláknina, aby zadržovaly vodu. Kde jsou naše kvalitní sýry? Co s nimi udělal francouzský majitel Želetavy? Jogurty nejsou jogurty, ale nabarvený, navoněný ochucený škrob. Vezměte rozum do hrsti, jogurt je jen to, co má v názvu jogurt (přikázáno EU). Žádné Dobré mámy, Activie, či jak se to všechno jmenuje. Žádný problém, však všechen chybějící vápník, hořčík, atd zakoupíme v lékárnách!

Díváte se občas v televizi, jak vaří špičkoví kuchaři: Ital v kuchyni, Zdeněk Polreich? Používají zásadně „prvotní“ suroviny. Rovněž s tuky je to všelijaké. Kolik si myslíte, že člověk jako zvíře snědl olejnatých semen? Zato jedl sádlo a pil syrové, nehomogenizované tedy plnotučné mléko, ale také se hýbal! Olivový olej, panenský, ano! Ale jen do tří měsíců po vylisování, to už jej „hypersuper“ přivezou k nám. Nejkvalitnější olej je čistý řepkový, dostanete jej ale koupit? Omega mastné kyseliny největší nesmysl, ty naopak zacpávají cévy a způsobují záněty. Najděte si nejnovější výzkumné zprávy o cholesterolu, ale ty sem snad ještě z USA nedorazily.

To, co je jinde už dlouho v potravinářství zakázané, tak u nás se o tom ani nemluví. Přeskočím chleba – o hrůzo, naše základní potravina. A to jsem se ještě netrefovala do tekutin, které nám obchod nabízí. Hromady PET lahví. Podívali jste se někdy na obsah ovocného podílu? Že bifenily pronikají z obalu dovnitř do obsahu? Že oxid uhličitý v sycených vodách je znečištěn příměsemi? Že nejkvalitnější voda je z vodovodního kohoutku. Že dlouhodobé pití minerálních vod je nepřirozené. Člověk jako zvíře pil povrchovou vodu. Chcete pokračovat?

Letos je v naší republice zasázeno jen 30 000 ha brambor a lékaři naříkají, že málo jíme brambory (zdroj draslíku a vitamínu C). Dříve jsme jich snědli téměř třikrát tolik. Jistě, přestala jsem kupovat brambory také, ne protože jsou drahé, ne protože jsou odněkud z Tramtárie, ale protože jsou zelené, skladované na světle a tudíž jedovaté a karcinogenní. Jak může někdo nabízet zelené brambory, vždyť se to nesmí dávat ani dobytku? Upozorňovala jsem paní vedoucí našeho Alberta tady na sídlišti, ať ty zelené brambory vyhodí. Ano provedla to, ale dnes už jsou tam zelené zase, protože na světle zezelenají už za tři dny.

A ještě abych nezapomněla na ty klece. Brojleři u nás rozhodně v klecích nebydlí, ani chovné kuřice. Bydlí v nich nosnice a jim předepisuje EU velikost klecí. Myslíte si snad, že jinde v EU se klece nepoužívají?
Tááák už jsem si notně zanadávala, a tak končím.

Je toto vůbec ještě možné???

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Výživa“ – ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Světluška 2012-03-14 08:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Smutné čtení, ale je potřeba to vědět. Jedno přirozené řešení se nazývá permakultura. Je založená na pozorování přírody a řeší vše od znovuobnovení ornice a její kvality, pěstování bez umělých hnojiv, pesticidů a herbicidů až po ohleduplní pěstování zvířat. Byla založena B. Mollisonem v 70-tých letech a v Česku o ní napsal krásnou knihu J.Svoboda. (viz. jeho http://www.ekozahrady.com/). Také Rakušan Holzer u nás vydal knihu, ve které popisuje, jak pěstuje v madmořské výšce 1400m např. i citrusy! Vše je možné, učíme-li se od přírody!

Ikona diskutujiciho sajba 2012-03-14 09:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

2o let jsem pracoval jako monter klecí pro nosnice,broilery i kuřata.Tak nevím.

Ikona diskutujiciho Terka 2012-03-14 12:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No jo, fajn článek. Ale od ní bych uvítala spíš tipy, co kupovat, čemu se vyhnout, tipy, kde hledat soukromé zemědělce, jak je podporovat než jen psát o tom, co všechno je špatně, toho už bylo napsáno dost.

Ikona diskutujiciho Moncaa 2012-03-14 12:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Aluško, poslala jsem ti na mail tu fotku toho pesjka, tak jsem se chtěla zeptat jestli už jsi jí viděla?:)

Ikona diskutujiciho Péééta 2012-03-14 13:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Když tohle čtu tak si ještě víc vážím, že mám možnost většinu potravin brát od babičky z vesnice. Vajíčka, pochoutky ze zabijačky, skvělou zeleninu, slivovici která mě udržela přes zimu zdravýho :D a další věci… Vidím to snad jako jedinou možnost jak si udržet odstup od těch hnusů z hypermarketu.

Ikona diskutujiciho Myna 2012-03-14 14:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ale paní, vždyť slepice jsou pro klece jako stvořené, i ve volném výběhu v přírodě si přece hledají nějakou tu železnou klec, do které by vlezly, aby se nemohly tolik rozdovádět… :D

Ikona diskutujiciho Kerria 2012-03-14 15:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pracovala jsem v zemědělství a tak vím, že je v tom hodně pravdy. O zemědělcích kolují mezi lidmi fámy už od mého dětství. Tyto fámy se za těch 30 let nezměnily, zatímco normy se stále zpřísňují a zpřísňují a kontroly jsou dost časté.

Ikona diskutujiciho Myší královna 2012-03-14 16:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hu – máč. Poslední dobou si dávám velkého majzla, co jím. A budu volit Zelené :D Už pro to, že chtějí podpořit tuzemské zemědělce. Je to třeba! Kvalitní mléko, maso, vejce a pečivou jsou nedostatkové, tudíž jsou drahé. Je třeba zemědělce podporovat a pak by nebylo proč podporovat   prodej "hmoty živočišného původu"…

Ikona diskutujiciho Tammy 2012-03-14 17:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Smutné je, že mě už to ani nepřekapuje. Vím, jak strašné je to s našimi potravinami. Škoda, že to neví všichni  a že nad tím polovina radši zavírá oči, protože nevěří tomu, že se to dá změnit. Muselo by se spojit hodně lidí a začít s tím něco dělat. Samo od sebe to bude už jen horší a horší. Nemůžu si pomoct, ale připadá mi to jen jako další důkaz toho, že se lidé nechávají ovládat autoritami, které si původně měli volit sami, jako své zástupce. A přitom celá vláda zastupuje jen sama sebe a podnikatelé a všichni ostatní se snaží jen vydělávat peníze na úkor všeho ostatního.

Ikona diskutujiciho Martin 2012-03-14 18:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Henri Monfort – breatharián – člověk, který žije nezávisle na jídle.

Ikona diskutujiciho Alue 2012-03-14 19:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: bohužel, zatím ne… mailů je moc a celý dnešní den jsem řešila útok spammerů.

Ikona diskutujiciho Krasivija 2012-03-14 23:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

jo jo, takových 80% z toho jsem věděla.

Ikona diskutujiciho Petr K 2012-03-15 00:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

K té permakultůře. Zrovna mám v rukách výše zmiňovanou knihu od pana Svobody a je skvělá. Jak je v Anastasii nastíněná myšlenka rodových statků, tak tahle kniha je další krok v zjískávání potřebných informací. Ted už jen mít pozemek a začít.

Ikona diskutujiciho Hanka 2012-03-15 12:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Peeeeťo  myslíš si, že ty zbytky co dobytek a slepice u Tvojí babičky pozřou, tak nejsou plné těchto jedů o kterých paní píše? Zkus se babičky zeptat, co všechno jim dává k snědku…a pak napiš, jestli fakt jsou ty vajíčka tak skvělý. Určitě jim nosí zbytky z kuchyně no a kde se bere to jídlo v kuchyni????kupuje se v obchodu :-)))….Joooo slivovička pokud není nasbíraná u silnice…tak to jo…to máme taky skvělou :-)) Pěkný den přeje Hanka z jižní Moravy

Ikona diskutujiciho Lúthien 2012-03-23 17:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za tenhle článek. Je to pravda a nic než pravda. Uplně mě to rozbrečelo.

Ikona diskutujiciho Mary 2013-05-12 19:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to pravda. Jediná možnost není permakultura. Jediná možnost je osvěta,která změní jedince natolik dostatečně,že nebudeme myslet jen na sebe permakulturou,ale na všechny lidi a donutime vladu udelat napravna opatreni,nove zakony, kontrolu, produkci a vyrobu.Jsme jeden celek,tak at je prioritou zdravi nejen u sebe,ale prvorade v Zakone.

Ikona diskutujiciho Eltariel 2013-10-07 00:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

16   Zabývám se permakulturou. Permakultura není obor, který by myslel na sebe, ale naopak. Její dopady jsou právě ve prospěch celku a aby tak mohlo skutečně nastat, je potřeba ,aby jednotlivec začal praktikovat permakulturu, její principy. To jen k té osvětě, o které mluví Mary. Osvěta ano, ale nejdřív jednotlivec musí pochopit, co má vlastně šířit a nejlépe i praktikovat …..jinak je to o ničem .

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek