Máte lupy? Svědí vás pokožka hlavy a nic ji nezklidní? Máte akné na zádech? Svědí vás suchá kůže? Máte přerušené a zničené konečky vlasů? Máte vřídky ve vlasech? Padají vám vlasy?
Je možné, že příčinou vašich problémů není špatné stravování, zdraví, ani celková životospráva. Může to být kosmetikou, kterou používáte. Některé látky mohou mít i velmi vážné následky u citlivých osob, proto zkontrolujte všechnu kosmetiku, kterou používáte. Že se některá tváří jako biologická/kvalitní/luxusní, zaručeně neznamená, že nezdravé a dráždivé látky skutečně neobsahuje. Čtěte pečlivě složení.
Sulfáty
Začnu svojí osobní zkušeností, která mě vlastně na kontrolování kosmetiky přivedla. Už delší dobu jsem se potýkala se svěděním pokožky hlavy. Zkoušela jsem kvůli tomu všechno možné, aby se to spravilo. Pořád jsem si myslela, že je v těle něco špatně, místo abych hledala příčinu venku… Vybrala jsem 4 lahvičky od Joalis na vyčištění podkoží (které zázračně zmírnily problém asi o 40%, přestože to nebyla příčina mého problému), dělala jsem všemožné očisty, kůry, zábaly z oleje. Občas hlavu zklidnil postřik z koloidního stříbra, nebo z MMS, oplachování vlažnou vodou… Jinak nepomáhalo skoro nic a škrábání naopak svědění zhoršovalo.
Pak jsem jakoby ,,náhodou” při pročítání serveru dlouhevlasy.cz (který mám opravdu ráda a kde mám účet už od roku 2008) narazila na poznámku v jednom z mnoha článků, že ,,sulfáty u lidí s citlivou pokožkou hlavy způsobují svědění”.
Ruku na srdce, jak mě zajímá zdravý životní styl, toto jsem četla poprvé v životě, zkrátka varování před sulfáty se ke mně dostalo až potom, co jsem se asi dva roky snažila léčit na svědivou pokožku hlavy. A když už nic nefungovalo, začala jsem se modlit, ať mi to řešení nějak zázračně spadne do klína, protože jsem vyčerpala možnosti. – A do týdne jsem ,,objevila” sulfáty!
V tu ránu mi svitlo, protože jsem se skoro přestala škrábat poté, co jsem přešla na vlasovou kosmetiku firmy Lavera. Nevěděla jsem do té doby, co přesně mé problémy způsobovalo, ale bylo to jako pecka do tváře. Okamžitě jsem šla zkontrolovat svůj starý šampon a zjistila jsem, že skutečně obsahoval sulfáty, kdežto Lavera šampon, ačkoliv osahuje jinou formu sulfátů, tzv. coco-sulfate, mi skoro nevadí, anebo jen velmi málo. Také jsem si všimla, že už ve vlasech VŮBEC nenacházím žádné změny kůže, jako jsou malinké pupínky a stroupky. Kůže je naprosto zdravá. – Stačilo pouze vysadit nevhodnou vlasovou kosmetiku a ačkoliv tedy šamponům od Lavery už nedávám 100% palec nahoru, rozhodně se po nich neškrábu a mám zdravou kůži.
Beru zpět své pár let staré prohlášení, že GlissKur od firmy Schwarzkopf je fajn. – Není fajn, vlasy se po něm zbytečně mastí a obsažený sulfát škodí pokožce hlavy. Určitě nedoporučuji ho používat, ani žádný jiný šampon obsahující Sodium Lauryl Sulfate a Sodium Laureth Sulfate. Jen je velká škoda, že jsem se k tomu nedopídila dříve.
Co jsou to Sulfáty?
(Následující popis pochází ze stránek remedicum.eu – ZDE)
,,Sodík lauryl sulfát (SLS) je umělá pěnivá látka, která se stala předmětem zájmu kvůli možné toxicitě a tudíž i zdravotní závadnosti. Tato látka je obsažena v nepřeberném množství produktů, které používáme každý den v rámci osobní hygieny a péče o tělo, například v zubních pastách, šamponech, pleťové vodě, mýdlech, tekutých tělových a pleťových čisticích přípravcích aj.
Sodík lauryl sulfát nebyl původně určen k použití ve spotřebním zboží. Zpočátku byl prodáván jako silný průmyslový detergent obsažený primárně v silných čisticích prostředcích a odmašťovadlech. Dnes jej však najdeme v produktech, které jsou v častém a velmi blízkém kontaktu s lidskou pokožkou.
Tato látka se používá tak hojně hlavně proto, že u jakýchkoli čisticích prostředků očekávají zákazníci bohatou pěnu. Ve Spojených státech se jedná o jednu z nejvyráběnějších chemikálií, protože mnohé společnosti jej používají jako levnou pěnicí látku.
SLS dráždí pokožku a narušuje přirozenou hydratační rovnováhu pokožky.
Jelikož má velmi intenzivní čistící schopnosti, zbavuje SLS vlasy a pokožku hydratace. Faktem je, že Vaše pokožka, ústa i vlasy mohou být stejně účinně omyty i pomocí jemnějších látek, šetrnějších k pokožce a sliznicím. Existuje množství mastných kyselin, jež čistí Vaši pokožku, aniž by došlo k narušení křehkého kyselého pláště, který ji chrání před vnějšími vlivy a toxiny.
Sodík lauryl sulfát je jednou z hlavních látek dráždících pokožku, používaných dnes v prostředcích osobní hygieny. Má schopnost proniknout jednotlivými vrstvami kůže a dostat se do krevního řečiště. Tato žíravá pěnivá látka velmi účinně ničí tukové vrstvy, které jinak udržují pokožku hebkou a vláčnou.
SLS je látka, která umožňuje pronikání toxinů a je toxická sama o sobě
Často je užívána jako absorbční látka, která umožňuje dalším složkám, jako jsou vitamíny, hydratační látky a minerály snadněji prostoupit pokožkou. Většina mýdel, šamponů a hydratačních krémů, v nichž je obsaženo SLS, však také obsahuje velké množství chemikálií.
Toto je dalším důvodem k obavám, neboť právě ostatní chemikálie zpravidla prorazí ochranné vrstvy pokožky. Při použití výrobků obsahujících SLS a další chemické toxiny a konzervační látky dochází k usnadnění proniknutí těchto toxinů do kůže a krevního řečiště.
SLS byla nalezena ve tkáních mozku, jater, srdce a dalších životně důležitých orgánů. To je jasným důkazem toho, že tato látka se dlouhodobě ukládá do mnoha tělesných tkání.
SLS dráždí a naleptává oči, dásně a vlasové folikuly
Jelikož dráždí oči a jiné citlivé tkáně, nesmí být látka SLS obsažena v šamponech pro děti. Dlouhodobé vystavení účinkům této látky může způsobit rozostřené vidění a pálení. V několika případech je SLS dokonce spojován se slepotou.
Studie prokázaly, že SLS může způsobit i podráždění dásní. Většina běžně prodávaných zubních past používá tento sulfát jako pěnicí složku. U lidí, postižených nemocemi dásní nebo jejich dráždivostí bylo prokázáno, že k uzdravení dochází mnohem rychleji, když přestanou v rámci péče o ústní dutinu používat přípravky s obsahem SLS.
SLS také způsobuje vypadávání vlasů – dochází k podráždění a následnému možnému poškození vlasových folikul. Šampony s obsahem SLS mohou způsobovat vysušování střední části vlasu, což má za následek ztrátu přirozeného lesku a matný vzhled vlasů.
Naštěstí je čím dál snazší se použití výrobků s obsahem SLS vyhnout. Existují mýdla, šampony, zubní pasty a jiné kosmetické přípravky, které přinášejí zdravější péči o tělo bez použití SLS a s příznivějšími dopady na pokožku.” (konec citace)
Za zmíňku rozhodně stojí také zdůraznit rozdíl mezi Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate a verzí s názvem ,,Sodium coco sulfate”, který se často vyskytuje v ,,eko/vegan/bio kosmetice”.
O tom dobře píše weleda.sk, pro srozumitelnost připomínám ,,tenzidy” znamená v tomto článku zmíněné sulfáty, což jsou mycí látky. Cituji:
,,Tenzidy sú povrchovo aktívne látky schopné znižovať povrchové napätie na fázových rozhraniach (napr.olej-voda), urýchľovať určité technologické procesy i biologické deje, ovplyvňovať povrchové vlastnosti materiálov. Tieto ich prospešné vlastnosti sú dané stavbou ich molekuly – časť molekuly je lipofilná (dobre sa rozpúšťa v tuku) a druhá časť je hydrofilná (dobre sa rozpúšťa vo vode). Preto majú v praxi veľmi široké využitie – pri umývaní garáže (ako uvádza jeden po webe sa šíriaci list nepriamo propagujúci istú značku zubnej pasty, ktorá SLS neobsahuje :-)), tiež pri umývaní obkladačiek, skla, riadu,… Tenzidy tak plnia podobnú úlohu ako mydlo pri umývaní rúk, ibaže menej narúšajú (pri vhodných koncentráciách) pH pokožky.
O škodlivosti SLS a SLES sa hovorí najmä v súvislosti s dráždivosťou prvého z nich – SLS sa používa v medicíne ako látka, ktorou sa zisťuje reaktivita organizmu na pokožkové podráždenie chemikáliou. Platí to pre konkrétne koncentrácie látky. V iných koncentráciách je SLS pre pokožku človeka nedráždivý, u citlivých osôb však môže aj iná koncentrácia vyvolať dráždivú reakciu na slizniciach (kútiky očí, pery, sliznica pošvy,…).
V zložení niektorých výrobkov nájde spotrebiteľ aj mätúce označenie Sodium Coco Sulfate. Čo sa za ním skrýva? Je to Sodium Lauryl Sulfate! Kokosový olej, z ktorého sa látka vyrába, pozostáva zo širokého spektra mastných kyselín. Pri výrobe môže výrobca používať čistý kokosový olej a sulfátovou reakciou produkovať Sodium Coco Sulfate. Jeho vlastnosti budú závisieť od kvality úrody zbieranej v danom roku. SLS – Sodium Lauryl Sulfate je čistená verzia vyrábaná trošku iným postupom (odstránením iných ako C-12 molekúl zo suroviny a následnou sulfáciou). Čistý SLS je účinnejší, preto ho používa viac výrobcov. Rozdiel medzi SLS a Sodium Coco sulfate nie je väčší ako rozdiel medzi čistenou a nečistenou vodou (napr. tvrdou vodou s obsahom minerálií a pod.). Teda ak u niekoho vyvoláva alergické prejavy SLS, bude ju vyvolávať vysoko pravdepodobne aj Coco Sulfate.
V kozmetike sa v poslednom čase viac používa jemnejší z týchto tenzidov – Sodium Laureth Sulfate (SLES). Slúži podobne ako SLS na odstránenie tuku a v tuku rozpustných nečistôt.
SLES sa vyrába tiež deriváciou oleja z kokosových orechov, teda nie je to úplne syntetická neprírodná chemikália. SLES nájdete v označení zloženia tiež pod názvom laurylglukozid – v deklarácii INCI je látka uvádzaná ako Sodium Laureth Sulfate (SLES). Výrobcovia prírodnej kozmetiky používajú aj rôzne “jemnejšie” varianty tenzidov (napr. Amonium Lauryl Sulfate).
V záujme dosiahnutia čo najlepších pomerov účinok / náklady na výrobu, kombinujú najmä výrobcovia syntetickej kozmetiky viacero tenzidov. Práve preto sa po použití šampónov so silnými tenzidmi alebo po príliš dlhej dobe pôsobenia šampónu vo vlasoch vlasy zle rozčesávajú – sú príliš dobre umyté, odmastené :). Pod mikroskopom by sme zhliadli množstvo ostrých hrán na povrchu každého vlasu (na vyplnenie medzierok vzniknutých poškodením vlasov – farbením alebo odfarbovaním, silným odmastením alebo dlhým pôsobením šampónu – teda na akési “vyhladenie” sa používajú potom kondicionéry)…
…Penotvorné tenzidy v zubných pastách sa dostávajú pri umývaní zubov na jazyk a sliznice, odmastia ich, odmastia aj sklovinu zubov a tak takmer dokonale narušia mikroflóru úst. Preto ich dnes už v zubných pastách niektorých výrobcov – nielen Weledy – nenájdete… (konec citace)
Jakmile jsem pročetla několik článků vysvětlujících co je to SLS a SLES, měla jsem pocit, že jsem právě objevila nový kontinent, takže jsem o tom hned písemně zpravila přítelkyni, která má pro toto mé zkoumavé období velké pochopení. Její reakci (s dovolením) uveřejňuji, protože mi vyrazila dech. Zatímto já se po SLS ,,pouze škrábu”, u ní to zašlo do extrému:
Ahoj 🙂
O sulfátech vím už dlouho. Já jsem kvůli tomu měla šílený problémy (hlavně v době, kdy jsem zkoušela šampon od Baley na hnědé vlasy). Po celé hlavě se mi dělaly strupy a byly každý den horší a horší, až zpod nich začal vytékat hnis, který mi zasviňoval vlasy, takže jsem si mohla vlasy mýt jak jsem chtěla, stejně jsem je měla za chvilku umaštěný a ulepený. Tak jsem začala používat šampóny Alverde z DMka a u těch jsem zůstala do dnes (hlavně kofeinový, ten je boží!).
Strupy jsem si vyléčila hezky rakytníkovým olejem a jak zmizely, objevily se lupy a na ty jsem zase musela s tea tree olejem… No prostě jsem si toho se sulfátama a silikonama zkusila tolik, že si raději 3x přečtu složení šamponu, než si ho koupím a tyhle hnusy mi už na hlavu přijít nesmí!
Takže články varující před nebezpečím sulfátů NEJSOU HOAXY. Skutečně se jedná o nebezpečnou látku.
Z toho co jsem zatím vysledovala, Coco-sulfáty jsou v ekologické a bio kosmetice velmi často, i když si člověk myslí, že koupil něco velice drahého a olepeného spousty osvědčení, kde zaručeně nic špatného nemůže být… Omyl. Nakonec nezbývá, než číst složení a nevěřit barevným obalům, ani se nespoléhat na vysokou cenu a dobrou značku.
Sulfáty jsem viděla dokonce i v barvách na vlasy.
Co se mé oblíbené značky Lavera týče, to je zajímavé, protože Coco-sulfate od Lavery mi ,,skoro” nic nedělá, ani co se týče tělové kosmetiky. Přesto jsem ve fázi, kdy přecházím opět na něco, v čem nebude ani tento sulfát (nově je to Urtekram, o kterém ještě uslyšíte v recenzích výrobků). Jistota je jistota, už jsem se natrápila dost. Lavera má Coco-sulfáty v šamponech a mycích gelech, v kondicionérech však vůbec není.
Weleda mě potěšila složením mycích gelů, ty jsou zcela bez sulfátů a uznávám, že jsem s nimi velice spokojená. (recenze sepíšu).
Všimla jsem si také, že asi rok po přechodu na Lavera mycí gely, mi úplně zmizelo akné na zádech, se kterým jsem se v pubertě trápila, hlavně za dob používání Dove sprchového gelu… Který taktéž obsahuje sulfáty a který jsem přestala používat hlavně kvůli tomu, že dráždí sliznice. Není to tedy otázka pouze vlasové kosmetiky, sulfáty škodí celému tělu.
Zkontrolujte svoji zubní pastu, mýdlo, sprchový gel, šampon, kondicionér, i barvu na vlasy (pokud používáte). Pokud se u vás zdravotní problémy zatím neobjevily, pamatujte, že je vždy moudřejší problémům předcházet, než je pak muset řešit.
V diskuzi pod článkem ocením doporučení na jakoukoliv tělovou/vlasovou kosmetiku bez obsahu sulfátů a Vaše zkušenosti.
Kam dál:
• Otevřít rubriku ,,Přírodní krása”
• Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄
• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org
• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE
• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí” níže pod reklamou, děkuji!
• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE
.
Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Když sním k večeru luštěniny, ráno pokoj plný…
-RAdek H. Je to tak, bez ochran si dneska neuprdneš,…
-Alue K. Loskotová Náš fenomenální hypnotizér Břetislav Kafka ve své knize…
-Kraken Noční můry z pokemonů? Jsou to sice ,,moni"…
-myop