Pozor na složení Vaší kosmetiky: Sulfáty

2.6.2014 v Léčba 34

Máte lupy? Svědí vás pokožka hlavy a nic ji nezklidní? Máte akné na zádech? Svědí vás suchá kůže? Máte přerušené a zničené konečky vlasů? Máte vřídky ve vlasech? Padají vám vlasy?

 

Je možné, že příčinou vašich problémů není špatné stravování, zdraví, ani celková životospráva. Může to být kosmetikou, kterou používáte. Některé látky mohou mít i velmi vážné následky u citlivých osob, proto zkontrolujte všechnu kosmetiku, kterou používáte. Že se některá tváří jako biologická/kvalitní/luxusní, zaručeně neznamená, že nezdravé a dráždivé látky skutečně neobsahuje. Čtěte pečlivě složení.

 

Sulfáty

Začnu svojí osobní zkušeností, která mě vlastně na kontrolování kosmetiky přivedla. Už delší dobu jsem se potýkala se svěděním pokožky hlavy. Zkoušela jsem kvůli tomu všechno možné, aby se to spravilo. Pořád jsem si myslela, že je v těle něco špatně, místo abych hledala příčinu venku… Vybrala jsem 4 lahvičky od Joalis na vyčištění podkoží (které zázračně zmírnily problém asi o 40%, přestože to nebyla příčina mého problému), dělala jsem všemožné očisty, kůry, zábaly z oleje. Občas hlavu zklidnil postřik z koloidního stříbra, nebo z MMS, oplachování vlažnou vodou… Jinak nepomáhalo skoro nic a škrábání naopak svědění zhoršovalo.

Pak jsem jakoby ,,náhodou“ při pročítání serveru dlouhevlasy.cz (který mám opravdu ráda a kde mám účet už od roku 2008) narazila na poznámku v jednom z mnoha článků, že ,,sulfáty u lidí s citlivou pokožkou hlavy způsobují svědění“.

Ruku na srdce, jak mě zajímá zdravý životní styl, toto jsem četla poprvé v životě, zkrátka varování před sulfáty se ke mně dostalo až potom, co jsem se asi dva roky snažila léčit na svědivou pokožku hlavy. A když už nic nefungovalo, začala jsem se modlit, ať mi to řešení nějak zázračně spadne do klína, protože jsem vyčerpala možnosti. – A do týdne jsem ,,objevila“ sulfáty!

 

V tu ránu mi svitlo, protože jsem se skoro přestala škrábat poté, co jsem přešla na vlasovou kosmetiku firmy Lavera. Nevěděla jsem do té doby, co přesně mé problémy způsobovalo, ale bylo to jako pecka do tváře. Okamžitě jsem šla zkontrolovat svůj starý šampon a zjistila jsem, že skutečně obsahoval sulfáty, kdežto Lavera šampon, ačkoliv osahuje jinou formu sulfátů, tzv. coco-sulfate, mi skoro nevadí, anebo jen velmi málo. Také jsem si všimla, že už ve vlasech VŮBEC nenacházím žádné změny kůže, jako jsou malinké pupínky a stroupky. Kůže je naprosto zdravá. – Stačilo pouze vysadit nevhodnou vlasovou kosmetiku a ačkoliv tedy šamponům od Lavery už nedávám 100% palec nahoru, rozhodně se po nich neškrábu a mám zdravou kůži.

 


 

Beru zpět své pár let staré prohlášení, že GlissKur od firmy Schwarzkopf je fajn. – Není fajn, vlasy se po něm zbytečně mastí a obsažený sulfát škodí pokožce hlavy. Určitě nedoporučuji ho používat, ani žádný jiný šampon obsahující Sodium Lauryl Sulfate a Sodium Laureth Sulfate. Jen je velká škoda, že jsem se k tomu nedopídila dříve.

 

Co jsou to Sulfáty?

(Následující popis pochází ze stránek remedicum.eu – ZDE)

,,Sodík lauryl sulfát (SLS) je umělá pěnivá látka, která se stala předmětem zájmu kvůli možné toxicitě a tudíž i zdravotní závadnosti. Tato látka je obsažena v nepřeberném množství produktů, které používáme každý den v rámci osobní hygieny a péče o tělo, například v zubních pastách, šamponech, pleťové vodě, mýdlech, tekutých tělových a pleťových čisticích přípravcích aj.

Sodík lauryl sulfát nebyl původně určen k použití ve spotřebním zboží. Zpočátku byl prodáván jako silný průmyslový detergent obsažený primárně v silných čisticích prostředcích a odmašťovadlech. Dnes jej však najdeme v produktech, které jsou v častém a velmi blízkém kontaktu s lidskou pokožkou.

Tato látka se používá tak hojně hlavně proto, že u jakýchkoli čisticích prostředků očekávají zákazníci bohatou pěnu. Ve Spojených státech se jedná o jednu z nejvyráběnějších chemikálií, protože mnohé společnosti jej používají jako levnou pěnicí látku.

 

SLS dráždí pokožku a narušuje přirozenou hydratační rovnováhu pokožky.

Jelikož má velmi intenzivní čistící schopnosti, zbavuje SLS vlasy a pokožku hydratace. Faktem je, že Vaše pokožka, ústa i vlasy mohou být stejně účinně omyty i pomocí jemnějších látek, šetrnějších k pokožce a sliznicím. Existuje množství mastných kyselin, jež čistí Vaši pokožku, aniž by došlo k narušení křehkého kyselého pláště, který ji chrání před vnějšími vlivy a toxiny.

Sodík lauryl sulfát je jednou z hlavních látek dráždících pokožku, používaných dnes v prostředcích osobní hygieny. Má schopnost proniknout jednotlivými vrstvami kůže a dostat se do krevního řečiště. Tato žíravá pěnivá látka velmi účinně ničí tukové vrstvy, které jinak udržují pokožku hebkou a vláčnou.

 

SLS je látka, která umožňuje pronikání toxinů a je toxická sama o sobě

Často je užívána jako absorbční látka, která umožňuje dalším složkám, jako jsou vitamíny, hydratační látky a minerály snadněji prostoupit pokožkou. Většina mýdel, šamponů a hydratačních krémů, v nichž je obsaženo SLS, však také obsahuje velké množství chemikálií.

Toto je dalším důvodem k obavám, neboť právě ostatní chemikálie zpravidla prorazí ochranné vrstvy pokožky. Při použití výrobků obsahujících SLS a další chemické toxiny a konzervační látky dochází k usnadnění proniknutí těchto toxinů do kůže a krevního řečiště.

SLS byla nalezena ve tkáních mozku, jater, srdce a dalších životně důležitých orgánů. To je jasným důkazem toho, že tato látka se dlouhodobě ukládá do mnoha tělesných tkání.

 

SLS dráždí a naleptává oči, dásně a vlasové folikuly

Jelikož dráždí oči a jiné citlivé tkáně, nesmí být látka SLS obsažena v šamponech pro děti. Dlouhodobé vystavení účinkům této látky může způsobit rozostřené vidění a pálení. V několika případech je SLS dokonce spojován se slepotou.

Studie prokázaly, že SLS může způsobit i podráždění dásní. Většina běžně prodávaných zubních past používá tento sulfát jako pěnicí složku. U lidí, postižených nemocemi dásní nebo jejich dráždivostí bylo prokázáno, že k uzdravení dochází mnohem rychleji, když přestanou v rámci péče o ústní dutinu používat přípravky s obsahem SLS.

SLS také způsobuje vypadávání vlasů – dochází k podráždění a následnému možnému poškození vlasových folikul. Šampony s obsahem SLS mohou způsobovat vysušování střední části vlasu, což má za následek ztrátu přirozeného lesku a matný vzhled vlasů.

Naštěstí je čím dál snazší se použití výrobků s obsahem SLS vyhnout. Existují mýdla, šampony, zubní pasty a jiné kosmetické přípravky, které přinášejí zdravější péči o tělo bez použití SLS a s příznivějšími dopady na pokožku.“ (konec citace)

 

 

Za zmíňku rozhodně stojí také zdůraznit rozdíl mezi Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate a verzí s názvem ,,Sodium coco sulfate“, který se často vyskytuje v ,,eko/vegan/bio kosmetice“.

O tom dobře píše weleda.sk, pro srozumitelnost připomínám ,,tenzidy“ znamená v tomto článku zmíněné sulfáty, což jsou mycí látky. Cituji:

 

,,Tenzidy sú povrchovo aktívne látky schopné znižovať povrchové napätie na fázových rozhraniach (napr.olej-voda), urýchľovať určité technologické procesy i biologické deje, ovplyvňovať povrchové vlastnosti materiálov. Tieto ich prospešné vlastnosti sú dané stavbou ich molekuly – časť molekuly je lipofilná (dobre sa rozpúšťa v tuku) a druhá časť je hydrofilná (dobre sa rozpúšťa vo vode). Preto majú v praxi veľmi široké využitie – pri umývaní garáže (ako uvádza jeden po webe sa šíriaci list nepriamo propagujúci istú značku zubnej pasty, ktorá SLS neobsahuje :-)), tiež pri umývaní obkladačiek, skla, riadu,… Tenzidy tak plnia podobnú úlohu ako mydlo pri umývaní rúk, ibaže menej narúšajú (pri vhodných koncentráciách) pH pokožky.

 

O škodlivosti SLS a SLES sa hovorí najmä v súvislosti s dráždivosťou prvého z nich – SLS sa používa v medicíne ako látka, ktorou sa zisťuje reaktivita organizmu na pokožkové podráždenie chemikáliou. Platí to pre konkrétne koncentrácie látky. V iných koncentráciách je SLS pre pokožku človeka nedráždivý, u citlivých osôb však môže aj iná koncentrácia vyvolať dráždivú reakciu na slizniciach (kútiky očí, pery, sliznica pošvy,…).

V zložení niektorých výrobkov nájde spotrebiteľ aj mätúce označenie Sodium Coco Sulfate. Čo sa za ním skrýva? Je to Sodium Lauryl Sulfate! Kokosový olej, z ktorého sa látka vyrába, pozostáva zo širokého spektra mastných kyselín. Pri výrobe môže výrobca používať čistý kokosový olej a sulfátovou reakciou produkovať Sodium Coco Sulfate. Jeho vlastnosti budú závisieť od kvality úrody zbieranej v danom roku. SLS – Sodium Lauryl Sulfate je čistená verzia vyrábaná trošku iným postupom (odstránením iných ako C-12 molekúl zo suroviny a následnou sulfáciou). Čistý SLS je účinnejší, preto ho používa viac výrobcov. Rozdiel medzi SLS a Sodium Coco sulfate nie je väčší ako rozdiel medzi čistenou a nečistenou vodou (napr. tvrdou vodou s obsahom minerálií a pod.). Teda ak u niekoho vyvoláva alergické prejavy SLS, bude ju vyvolávať vysoko pravdepodobne aj Coco Sulfate.

 

V kozmetike sa v poslednom čase viac používa jemnejší z týchto tenzidov – Sodium Laureth Sulfate (SLES). Slúži podobne ako SLS na odstránenie tuku a v tuku rozpustných nečistôt.
SLES sa vyrába tiež deriváciou oleja z kokosových orechov, teda nie je to úplne syntetická neprírodná chemikália. SLES nájdete v označení zloženia tiež pod názvom laurylglukozid – v deklarácii INCI je látka uvádzaná ako Sodium Laureth Sulfate (SLES). Výrobcovia prírodnej kozmetiky používajú aj rôzne „jemnejšie“ varianty tenzidov (napr. Amonium Lauryl Sulfate).

V záujme dosiahnutia čo najlepších pomerov účinok / náklady na výrobu, kombinujú najmä výrobcovia syntetickej kozmetiky viacero tenzidov. Práve preto sa po použití šampónov so silnými tenzidmi alebo po príliš dlhej dobe pôsobenia šampónu vo vlasoch vlasy zle rozčesávajú – sú príliš dobre umyté, odmastené :). Pod mikroskopom by sme zhliadli množstvo ostrých hrán na povrchu každého vlasu (na vyplnenie medzierok vzniknutých poškodením vlasov – farbením alebo odfarbovaním, silným odmastením alebo dlhým pôsobením šampónu – teda na akési „vyhladenie“ sa používajú potom kondicionéry)…

 

…Penotvorné tenzidy v zubných pastách sa dostávajú pri umývaní zubov na jazyk a sliznice, odmastia ich, odmastia aj sklovinu zubov a tak takmer dokonale narušia mikroflóru úst. Preto ich dnes už v zubných pastách niektorých výrobcov – nielen Weledy – nenájdete… (konec citace)

 

 

Jakmile jsem pročetla několik článků vysvětlujících co je to SLS a SLES, měla jsem pocit, že jsem právě objevila nový kontinent, takže jsem o tom hned písemně zpravila přítelkyni, která má pro toto mé zkoumavé období velké pochopení. Její reakci (s dovolením) uveřejňuji, protože mi vyrazila dech. Zatímto já se po SLS ,,pouze škrábu“, u ní to zašlo do extrému:

 

Ahoj 🙂
O sulfátech vím už dlouho. Já jsem kvůli tomu měla šílený problémy (hlavně v době, kdy jsem zkoušela šampon od Baley na hnědé vlasy). Po celé hlavě se mi dělaly strupy a byly každý den horší a horší, až zpod nich začal vytékat hnis, který mi zasviňoval vlasy, takže jsem si mohla vlasy mýt jak jsem chtěla, stejně jsem je měla za chvilku umaštěný a ulepený. Tak jsem začala používat šampóny Alverde z DMka a u těch jsem zůstala do dnes (hlavně kofeinový, ten je boží!).

Strupy jsem si vyléčila hezky rakytníkovým olejem a jak zmizely, objevily se lupy a na ty jsem zase musela s tea tree olejem… No prostě jsem si toho se sulfátama a silikonama zkusila tolik, že si raději 3x přečtu složení šamponu, než si ho koupím a tyhle hnusy mi už na hlavu přijít nesmí!

Takže články varující před nebezpečím sulfátů NEJSOU HOAXY. Skutečně se jedná o nebezpečnou látku.

 

Z toho co jsem zatím vysledovala, Coco-sulfáty jsou v ekologické a bio kosmetice velmi často, i když si člověk myslí, že koupil něco velice drahého a olepeného spousty osvědčení, kde zaručeně nic špatného nemůže být… Omyl. Nakonec nezbývá, než číst složení a nevěřit barevným obalům, ani se nespoléhat na vysokou cenu a dobrou značku.

Sulfáty jsem viděla dokonce i v barvách na vlasy.

Co se mé oblíbené značky Lavera týče, to je zajímavé, protože Coco-sulfate od Lavery mi ,,skoro“ nic nedělá, ani co se týče tělové kosmetiky. Přesto jsem ve fázi, kdy přecházím opět na něco, v čem nebude ani tento sulfát (nově je to Urtekram, o kterém ještě uslyšíte v recenzích výrobků). Jistota je jistota, už jsem se natrápila dost. Lavera má Coco-sulfáty v šamponech a mycích gelech, v kondicionérech však vůbec není.

Weleda mě potěšila složením mycích gelů, ty jsou zcela bez sulfátů a uznávám, že jsem s nimi velice spokojená. (recenze sepíšu).

Všimla jsem si také, že asi rok po přechodu na Lavera mycí gely, mi úplně zmizelo akné na zádech, se kterým jsem se v pubertě trápila, hlavně za dob používání Dove sprchového gelu… Který taktéž obsahuje sulfáty a který jsem přestala používat hlavně kvůli tomu, že dráždí sliznice. Není to tedy otázka pouze vlasové kosmetiky, sulfáty škodí celému tělu.

 

Zkontrolujte svoji zubní pastu, mýdlo, sprchový gel, šampon, kondicionér, i barvu na vlasy (pokud používáte). Pokud se u vás zdravotní problémy zatím neobjevily, pamatujte, že je vždy moudřejší problémům předcházet, než je pak muset řešit.

 

V diskuzi pod článkem ocením doporučení na jakoukoliv tělovou/vlasovou kosmetiku bez obsahu sulfátů a Vaše zkušenosti.

 

 

linka

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Přírodní krása“

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho vera 2014-06-02 07:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hodnotná a úplně přírodní je i olejová kosmetika K. Hadek. V obchodě se nekoupí, jen ve zdravých výživách, u kosmetiček a na netu. Já ji používám víc než 20 let (začala jsem zubním olejem) a jinou kosmetiku nepoužívám. Kromě dekorativní má všechno, i pro mimča, nabízí i kosmetiku pro domácí mazlíčky,dokonce i nějaké ekologické postřiky, ale to nemám proštudované.

Ikona diskutujiciho A. 2014-06-02 08:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, já jsem spokojená s kosmetkou od Dr.Organic, mám vyzkoušené sprchové gely, tělová mléka, zubní pasty a šampon, píšou že kosmetika je 100% přírodní na což bych zase tak nevsázela, ale každopádně je bez parabenů, sls a všech těch zbytečných umělých svinstev. Na jejich stránkách se dá zjistit kde je k dostání, nebo přímo e shop. Jen zrovna šampon jsem měla s olivovým olejem a oproti gliss kuru jsem měla vlasy tak suché, že se to nedalo. Také jsem měla k vyzkoušení vzorek oleje od Nobilis Tilia pro intimní hygienu a opravdu doporučuji, krásná vůně, luxus, ovšem cena je trochu vyšší.

Ikona diskutujiciho Baru 2014-06-02 10:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj,objevila jsem teď šampony (a další kosmetiku) od české firmy Bione Cosmetics. http://www.bionecosmetics.cz/. Šampony mají právě bez SLS a snaží se dávat do výrobků co nejmíň chemie. A kromě toho jsou výrobky velmi cenově přijatelné. JSem na fuj složky hodně citlivá a tohle mi nic nedělá. Samozřejmě to chce vyzkoušet, ale za mě určitě doporučuju. PS: Ještě jsem nadšená z jejich micelární vody z řady granátové jablko, neobsahuje žádný alkohol!

Ikona diskutujiciho Kamienky 2014-06-02 11:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Chcela by som len dodať, že  chemicky farbené vlasy môžu mať dosť problém s bio šampónmi. Môže sa zhoršiť kvalita vlasov. Chemické vlasy potrebujú chemickú úpravu aspoň kvalitný kondicionér.

Ikona diskutujiciho Kamienky 2014-06-02 11:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobré bio šampony sú od značky Kneipp tuším sú dostupné v Dm drogérií.

Ikona diskutujiciho Irena 2014-06-02 12:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrý den, já jsem velmi spokojená s produkty firmy Herbalife HERBAL ALOE, neobsahují ani parabeny ani sulfáty, patří sem péče o vlasy a tělo a je SUPER.

Ikona diskutujiciho K. L. 2014-06-02 16:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vyzkoušej kosmetiku O´right nebo Alternu, to je skutečně profi vlasová kosmetika a sulfáty neobsahuje.

Ikona diskutujiciho Baru 2014-06-02 16:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě jsem zapomněla zmínit bezšamponovou metodu (no poo) – umývání vlasů jen sodou a octem! Jsem ve fázi zkoušení a připadá mi to super, respektive hodně mě překvapilo, jak to dobře vlasy umyje! Ale zase na přírodních bezsilikoných šamponech už jsem asi tři roky, na normálně ošetřované vlasy to ze začátku asi nebude žádný med… (tak jako při přechodu na přírodní kosmetiku se mi na nějakou dobu vlasy zhoršily, než se vymyly zbytky chemikálií a než si zvykly  na novou péči…) při těch změnách je dočasné zhoršení normální průběh.

Ikona diskutujiciho Katrin 2014-06-02 19:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Také bych se ráda přidala na stranu Alverde šamponů z DMka 🙂 Jsou jemné a i pěkně voní. Jen vlasy se musí mýt trošku častěji, ale to je jen detail- lepší si je umýt třikrát týdně, než mýt rozežranou hlavu 🙂

Ikona diskutujiciho Hmm 2014-06-02 22:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ono je rozdiel medzi SLS a SCS. SCS má síce podiel v podstate SLS, ale menší a jeho "bezpečnosť" by mala byť skôr v tom, že kým SLS ti dokáže prenikať aj cez pokožku, vzhľadom na jeho molekuly, SCS by nemal a teda by mal byť menej dráždivý a hlavne neprenikať ti do tela. Inak je to veľmi podobné ako SLS, len tie percentá sú tam iné. Ohľadom tohto som už niekde písal, keď si spomínala pastu, ktorú používaš, obsahuje SLS.Čo vzhľadom na to, že sa snažia tí čo o SLS vedia vyhýbať sa mu v kozmetike je "nepredstaviteľné" si ho dávať do úst a do tela. Aj medzi komerčnými pastami sa dajú nájsť bez SLS, ale je ich menej, rpetože je pohodlnejšie tam šlahnúť lacné a efektívne SLS ako niečo iné.

Ikona diskutujiciho Ketty 2014-06-03 09:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue také jsem nejprve začala kupovat tzv. přírodní šampony,ale když jsem zjistila, že i když si člověk připlatí na ceně,klidně v nich najde i parabeny a lecos dalšího,přestalo mě to bavit. Poté se objevil článek na Osudu Vlasy, jejich magické mystické vlastnosti a jak se obejít bez chemických přípravků a já se rozhodla zkusit používat ten postup jedlé sody a jablečného octa, střídám to obtýden s mytím ovesnými otrubami (pravda ty se z delších vlasů hůře vymývají),ale jsem spokojená,využívám to již od podzimku,akorát ze začátku se mi víc mastili vlasy,než si zvyknou na toto bez chemické ošetření,časem ale vydrží mnohem déle pěkné než po jakýchkoli šamponech,takže doporučuji odvážným ke zvážení :).

Ikona diskutujiciho Colliode 2014-06-03 12:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, díky za tenhle článek!

Ikona diskutujiciho Alue 2014-06-03 12:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: seriál bude mít víc dílů. coco-sulfate vyhazovat nemusíš, ten nic moc nedělá, ale klasický sulfát určitě vyhoď.

Ikona diskutujiciho Marta 2014-06-03 20:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Velmi zajímavé téma, už se těším na pokračování 🙂

Ikona diskutujiciho Patrik 2014-06-04 01:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nebude to spíše možná individuální reakce než obecné působení? Oficiální stanoviska http://www.hoax.cz/hoax/zkontrolujte-si-svuj-sampon/

Ikona diskutujiciho Alue 2014-06-04 12:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]: Další člověk co má pocit, že stránka HOAX.CZ je spolehlivá? Nebo že se nedej bože podle ní dá na něco utvořit názor? Nebo že je nedej bože nestranná? – To je pouze SBĚRNÉ MÍSTO VŠECH ZPRÁV, KTERÉ SE NĚKOMU NEHODÍ DO KRÁMU.

Ikona diskutujiciho Kara 2014-06-04 13:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, budeš dělat recenzi i na intim gel, co používáš?:) Už jsem jich měla v ruce snad 10, ale v každém byla nějaká škodlivá složka :-/

Ikona diskutujiciho Vanilková 2014-06-04 14:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to asi tak dva týdny, co se mi objevilo na zádech akné a to docela dost silné… Zrovna včera jsem dumala nad tím, čím to, protože se snažím žít docela zdravě a detoxikovat.  No a když tak teď  čtu ten článek o sulfátech v šamponu, jo, už jsou to tak dva tydny co jsem si koupila nádherně fialovy gliss kur se sulfatem a myslim, že to akné na zádech má na svědomí on. Přijde mi, že je trochu agresivní. Zvláštní. A v kondicionéru už to není. Letí do koše. Zítra si myju vlasy vejcem  s citronem a medem a kupuju nějaký méně násilný šampon. Tak uvidím. Už mi tyhle chemické  břečky lezou krkem a už mi ani ta jejich chemická vůně nepřijde lákavá jako dříve. Jinak bezšamponové metody docela stojí za vyzkoušení, když už, tak alespoň jen občas proložit mezi šampóny, pokožce se uleví. A po octu se vlasy krásně lesknou:-)

Ikona diskutujiciho Patrik 2014-06-04 15:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Názor se tvoří konfrontací různých pohledů, tedy moudří si takto tvoří názor, chtějí vyslechnout obě (více) stran. A na základě logiky, intuice a vlastní zkušenosti se dočasně k nějakému názoru přikloní.

Ikona diskutujiciho Vanilková 2014-06-04 17:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jinak, další tip na šampón bez sulfátů a silikonů je od kosmetiky Himalaya. Vyzkoušela jsem ho jenom párkrát, ale měla jsem z něj docela dobrý pocit. Myslím, že se u nás začala prodávat i v drogerii Rossman, jinak po internetu. Cenově je příznivá. Vždycky jsem měla problémy s běžnými pleťovými mléky (Nivea a spol). Pak jsem párkrát vyzkoušela Himalayu a nic:) pupínky ustoupily a svědění pryč. Taky jsem postupem času zjistila, že každodenní drhnutí obličeje pleť. mléky a krémy není zrovna nejlepší, spíš mi to občas přijde jako mediální masáž, abychom více užívaly všechny ty kosmetické serepetičky. A když se zrovna nepohybuji v nějakém extra prašném, znečištěném prostředí a nemám fyz. zátěž, při které bych se hodně potila, vystačím si s vodou a místo krému kapička čistého oleje.

Ikona diskutujiciho Alue 2014-06-04 19:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[18]: Po vysazení Gliss Kuru se mi už akné na zádech nedělá vůbec. – Takže škůdce je dopaden, potvrzeno z několika stran.

Ikona diskutujiciho A. 2014-06-05 19:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]: Taky Saloos vyrábí intimolej a vypadá v pohodě i cenově..

Ikona diskutujiciho Patrik 2014-06-05 19:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Prozkoumal jsem šampóny v Albert hypermarketu a všechny obsahují SLS. Je tam něco od Garnier, co má Ammonium lauryl sulfate, ale to bude dost podobná "havěť" http://en.wikipedia.org/wiki/Ammonium_lauryl_sulfate

Ikona diskutujiciho Alue 2014-06-06 09:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[23]:: Koukni se do DM drogerie, tam je Alverde (coco-sulfate tam je, ale většinou ho sneseš), je to i celkem levná značka. Z dražších v DM běžně koupíš Saloos, Laveru a Weledu. – Weleda je čistá, i sprchály má na 1*. V supermarketech moc bio nehledej, to má tak leda Globus, jinak ostatní levné řetězce kupují co nejlepší sr., aby si mohli narazit cenu.

Ikona diskutujiciho Vanilková 2014-06-06 16:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě bych chtěla dodat něco na téma kondicionérů, protože předpokládám, že většina z nás je používá. Tam většinou žádný Lauryl/Laureth není, ale zato v některých je Propylen Glycol (PG), což je v podstatě hlavní složka protimrazové kapaliny:) Taky pěkná potvůrka. může prý být i v deodorantech, rtěnkách, krémech… Tak bacha na to:) mám pocit, že si asi udělám malý seznam…

Ikona diskutujiciho monarchie 2014-06-07 21:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No, že bych našla odpověď na své problémy? Šla jsem se podívat na svůj šampon a je to tam jako první látka. Mám ještě jeden šampon, po které se vždy cítím lépe, a ten to neobsahuje… No tak abych se koukla po nějakém jiném, kde sls nebude.

Ikona diskutujiciho Patrik 2014-06-09 21:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

DM. Nakoupen Alverde, ale Alverde mají taky ten Coco Sulfát a v tom článku tady se tvrdí, že "Rozdiel medzi SLS a Sodium Coco sulfate nie je väčší ako rozdiel medzi čistenou a nečistenou vodou (napr. tvrdou vodou s obsahom minerálií a pod.). Teda ak u niekoho vyvoláva alergické prejavy SLS, bude ju vyvolávať vysoko pravdepodobne aj Coco Sulfate."

Ikona diskutujiciho Alue 2014-06-10 10:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[27]: Jak už jsem mnohokrát psala, mnoho lidí coco-sulfate nedráždí a dokonce nedráždí ani mě. Musí se to zkusit, ale ideál to samozřejmě také není, co si budem nalhávat.

Ikona diskutujiciho Marta 2014-06-10 14:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A co thiosulfát, patří tam taky :-D,

Ikona diskutujiciho Léňa 2014-06-12 16:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj všem. O SLS vím už delší dobu. Začalo to mým pátráním odkud že se berou nehojící se strupy ve vlasech. Přimlouvám se za poopravení nadpisu. Ono není sulfát jako sulfát (mimochodem sulfát je síran – jen cizím slovem). To o čem se zde píše totiž neplatí pro úplně všechny sulfáty, ale pouze pro ty které působí jako detergenty (díky své nepolární složce – což je VĚTŠINOU ten lauryl, ale může tam být i jiná nepolární složka – a účinek bude stejný). Síranový anion je jen jednou částí té sloučeniny. Tato část sama o sobě, nebo v jiných sloučeninách takto nepůsobí. Výše zmíněné naopak platí jen pro docela malou část nicméně velmi často používanou část sulfátů/síranů.  Konec chemické vložky (jsem si to neodpustila, mám čtyři státní zkoušky z chemie :-). Po delší anabázi, kdy jsem vyzkoušela všechno možné (od Nizoralu, po kterém se nestrupím, nicméně SLS obsahuje také !, přes lávovou zem, různé oleje, borax, jíly apod… až po mytí vlasů čistě jen kondicionérem) jsem skončila u čisté vody s trochou octa. A světe div se, zatím nejlepším lékem na strupy se mi jeví Epsomská sůl, což je opět síran (tedy sulfát – muhehé !) a to konkrétně síran hořečnatý. Je obsažen v mořské vodě (osobně mám zato, že právě síran hořečnatý, je jeden z hlavních důvodů léčivých kožních účinků bahna z mrtvého moře). Používá se taky jako prostředek pro vnitřní detoxikaci trávicí soustavy.  Strup ve vlasech či mastný pupenec jemně potřu roztokem této soli a on se zacelí.  Takže ne sulfáty, nebo ne všechny sulfáty jsou škodlivé a pokožku rozežírající svinstva, záleží na tom v jaké koncentraci a s čím jsou smíchány. I SLS je naprosto geniální sloučenina, nicméně bohužel v naší době extrémně nadužívaná (čtěme etikety,  je to fakt všude !!!), a to je ten problém. A bůh pak s těmi, kteří si tím myjí vlasy každý den,  aby "byli čistí". Kolikrát by stačilo ten šampon prostě jen hodně naředit vodou (je to koncentrát) a nelít ho přímo z té lahve na ještě suché vlasy…. a lupy/svědění nebudou.

Ikona diskutujiciho Sayako 2014-09-29 14:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zjistila jsem, že dokonce i šampony od Lush obsahují Sodium Laureth Sulfate :-D Tak to je pecka.

Ikona diskutujiciho :( 2015-08-17 16:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ach jo takze se muzu rozloucit s mou oblibenkyni Alverde?:( za dobrou cenu a lehce dostupna, nesnasim nakupy pres net tak proc ty supr znacky nemuzou byt i v obchodech?;(

Ikona diskutujiciho Evka 2015-08-29 22:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:Jelikož jsem prodělala buněčnou podvýživu 3st.musela jsem vše čisté bez aditív,alkoholu,sulfátů.nebylo to jednoduché

Ikona diskutujiciho Katerina 2017-03-20 18:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Chtela bych varovat pred touto kosmetikou, mam alergii na parfemaci a nektere chemicke slozky. Koupila jsem deodorant bez parfemace a uz si neprecetla slozeni – silena alergicka reakce a pak koukam ze obsahuje aroma. A sampon s kondicionerem z mrtveho more a take jsem musela ihned prestat pouzivat. Tvari se jako prirodni ale neni.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek