Překyselené tělo? Koledujete si o vážnou nemoc

28.7.2015 v Zdravověda 27

Ing.Zdeněk Rozehnal

V důsledku současného životního stylu, na který jsou mnozí z nás dokonce hrdí, trápí lidstvo civilizační choroby: předčasně stárneme a umíráme dřív, než je nutné. K nejnebezpečnějším degenerativním zdravotním problémům naší doby patří překyselení organismu.

Kyselost a její opak – zásaditost se udává v hodnotách pH (zkratka od „potential of Hydrogen“ = množství volných iontů vodíku H+). Udává se ve stupnici od 0 do 14. Neutrální je například čistá voda. Její pH má hodnotu 7 a to je hodnota i všech ostatních pH neutrálních roztoků. Má-li roztok hodnotu nad 7, znamená to, že je zásaditý (převažují v něm zásadité látky). Při pH pod 7 jde o roztok kyselý a to znamená, že v něm převažují kyselé látky.

Vnitřní prostředí těla by mělo mít charakter mírně zásaditý. Nejenom chybné návyky ve stravování vedou k tomu, že podíl zásaditosti v lidských tělech neustále klesá. Vyrovnaný poměr mezi kyselými a zásaditými látkami přitom tvoří jednu ze základních podmínek dobrého zdraví.

U člověka je ideální hodnota pH krve 7,4 a zpravidla se pohybuje se v nepatrném rozmezí od 7,35 do 7,45. To znamená, že krev musí být neustále lehce zásaditá. Tělo se snaží nepřetržitě a za každých podmínek udržet pH v malé toleranci uvnitř těchto hraničních hodnot.


Při zachování výše uvedené acidobazické rovnováhy nelze příliš výrazně onemocnět. Naopak porušením této rovnováhy si přivodíme nebo alespoň zhoršíme celou řadu nemocí.

Čím ovlivňujeme překyselení organismu?

1) Především naší stravou, přičemž máme nerovnoměrný poměr spotřebovávaných potravin kyselinotvorných a zásadotvorných. Úmyslně se píše „kyselinotvorné“ a „zásadotvorné“ a nikoliv kyselé či zásadité, protože samotná chuť potraviny není rozhodující.

Pro příklad – citron chutná kysele a přesto je to potravina, která tělu pomáhá udržet zásaditější (zdravější) vnitřní prostředí, tedy citron je zásadotvorný.

Nejnebezpečnější kyselinotvorné potraviny jsou pro člověka maso, cukr a alkohol

Přemíra masa je dvojnásob nebezpečná proto, že kromě samotného překyselení zanáší organismus ještě tzv. purinovými metabolity, které jsou také schopny vyvolat různá nebezpečná a bolestivá doživotní onemocnění.

Cukr je kromě velmi silného překyselování nebezpečný i tím, že se až příliš rychle vstřebává do organismu a tělo na něj musí velmi dramaticky reagovat, protože i hladina cukru (glukózy) musí být v krvi udržována v určitém rozmezí, i když naštěstí ne v tak těsném a život ohrožujícím jako je udržení poměrně přesného pH.

Alkohol je nebezpečný proto, že mimo kyselinotvornosti i v malém množství poškozuje nervové buňky (především myelinové obaly jemných nervových vláken).

Nedostatek příjmu tekutin v potravě – hlavně v tuku a v pojivových tkáních těla roste koncentrace kyselých odpadů.

2) Druhým nejdůležitějším zdrojem překyselování je přemíra duševního napětí. To vede k závažné nerovnováze v řízení našeho těla – dochází k potlačení aktivity regenerujícího parasympatického nervového systému a k převaze adrenalinového (sympatikotonního) systému, který mimo jiné spouští v těle nadměrnou tvorbu různých kyselých látek, které potřebuje pro domnělý boj nebo útěk.
V průběhu duševní zátěže navíc většina z nás nevědomě potlačuje své dýchání.

3) Třetí hlavní zdroj našeho možného chronického překyselování je nedostatečné dýchání. Až příliš často dýcháme nepravidelně, málo a povrchně. Kromě chybějícího kyslíku, který by jinak dokázal spoustu kyselých látek doslova spálit, je druhým důsledkem hromadění kysličníku uhličitého v krvi, který vytváří asi nejběžnější kyselinu naší krve, kyselinu uhličitou.
Tělo se zbavuje kyselin výdechem z plic (odstraňuje zejména kyselinu uhličitou), ledvinami (přes močový měchýř), játry, střevy, potními žlázami a kůží (pocením). Pozorujete-li někdy, že se náhle zpotíte, může jít o reakci na jídlo příliš sladké nebo příliš moučné.

Pomalé hluboké dýchání dokáže v těle i jiné malé zázraky

Pokud pořádným dýcháním – pomalým hlubokým – nedodáte tělu dostatek zásadotvorného kyslíku a současně nevydýcháte kyselý oxid uhličitý (CO2), tak Vám ani sebelepší zásadotvorný jídelníček nebude nic platný

Nejezte nic hydrogenovaného jako umělé tuky nebo fritované potraviny, protože narušují proces okysličování.

Vyvarujte se produktů, jímž se říká „hydrogenované“. Červené krvinky odevzdávají v plících oxid uhličitý a nabírají kyslík. Pak jsou přepravovány v krevním oběhu k buňkám a vypustí nesený kyslík do plazmy.. Takto uvolněný kyslík je k buňkám přitahován rezonancí pí-elektronové oxidace, podporované právě mastnými kyselinami. Jinak si kyslík cestu do buňky nenajde. Na elektrony bohaté mastné kyseliny mají rozhodující roli mezi „dýchacími enzymy“ a to je základem buněčné oxidace. (Ed McCabe „Oxygen Terapies“, str.85). Netřeba dodávat, že rakovinové buňky jsou citlivé na kyslík.

Naše těla jsou stvořena tak, aby fungovala jako vyvážený celek – ovšem je-li dodržena již výše zmíněná zásadní acidobazická rovnováha. Překyselení má sedm stupňů, přičemž sedmý stupeň vede k zásadním degenerativním chorobám včetně rakoviny.

Mezi nemoci z překyselení zejména patří:

 • chronická únava
 • otoky
 • alergie, ekzémy, astma
 • poruchy imunity
 • artróza, artritida, degenerativní poškození kloubů
 • osteoporóza
 • gynekologické záněty a výtoky
 • zácpa, průjem
 • neplodnost
 • metabolické poruchy, např.cukrovka
 • nadváha
 • přecitlivělost a trvalá podrážděnost
 • onkologická onemocnění

Jak nás zvýšená kyselost poškozuje a pomalu zabíjí?

Prostě tím, že tělo nadbytek kyselých látek samo ihned neutralizuje vším co je k dispozici. Především odebírá tkáním vápník. Například cévy mají velmi jemnou výstelku a opravdu nejsou vhodné pro transport kyselých roztoků. Nadbytečné kyseliny se naváží na vápník v cévní stěně a ta jednak tuhne a jednak na takové postižení reaguje „záplatou“ z cholesterolu.

Vápník ale i další zásadotvorné minerály tělo odebírá nejen z cév, kostí, ze zubů a kloubních chrupavek. Nadměrné množství kyselých látek v těle dokáže poškodit jakýkoliv orgán. Nejprve formou desítek různých zánětlivých onemocnění a nakonec nás zahubí skrze rakovinu, infarkt nebo mozkovou mrtvici.

Který orgán bude napaden a poškozován přednostně? O tom rozhoduje nastavení naší psychiky, a její vliv na funkce jednotlivých orgánů.

Jak si zkontrolovat stav případného překyselení těla?

Kupte si pH papírky na kontrolu moči. První ranní moč se ještě toleruje v hodnotách pod pH 7, ale přes den musí mít Vaše moč minimálně pH 7, ale raději ještě o pár desetin vyšší.

Pokud máte v průběhu dne pH moči pod 7 můžete si být jisti, že už teď je Vaše zdraví nějak poškozeno a bude to s Vámi stále horší – pokud nezměníte styl života. Pokud má moč naopak již od samého rána nepřetržitě vysoké pH (7,4) mohlo by to znamenat, že ledviny mají zablokované vylučování kyselin.

Další možností je změřit pH slin, ale to není lepší řešení než je měření moči, protože slina nezabíhá do tak varovné vysoké kyselosti a za další před její kontrolou se nedoporučuje dvě hodiny nic jíst a pít kromě čisté vody.

Případného překyselení se lze zbavit!

Sportujme, především lehce (chůzí s holemi), dýchejme zhluboka, kdykoliv si na to vzpomeneme (celá tzv. moderní civilizace dýchá jen povrchně), doplňujme minerály a vitaminy (ve stravě), pijme zásadité nápoje (včetně odkyselujících čajů), provádějme zásadité koupele a dostatečné množství času věnujme spánku.

Poměr stravy zásadité a kyselé by měl být 4:1. Proto se doporučuje sníst denně pět porcí zeleniny a méně sladkého ovoce na úkor tzv. běžné stravy.
Ženy se zbavují překyselení menstruací, později o ně musí dbát samy. Muži tuto možnost nemají, což může být důvodem například brzké ztráty či šedivění vlasů.

Odkyselení organismu by mělo být vždy základním krokem při řešení jakýchkoliv zdravotních problémů.

Teprve při dosažení rovnováhy mezi kyselými a zásaditými složkami krve (i všech ostatních tělních tekutin) může tělo mnohem efektivněji využít jakékoliv další kroky na cestě k uzdravení. Ať už jde o použití detoxikačních produktů nebo přírodních látek s regeneračním účinkem. Také látky s nutričním účinkem (včetně vitamínů a minerálů) mohou tělu mnohem více prospět jen tehdy, není-li překyselené.

Naštěstí si od překyselení – této zřejmě nejčastější a nejzhoubnější odchylky od zdraví – může každý pomoci sám, protože to za nás stejně nikdo nemůže udělat. Takže nejrozumnější řešení je, zahájit svoji novou životní etapu a nejlépe hned teď – tím že ještě s pohledem na tyto řádky začnete zhluboka dýchat a kdykoliv si vzpomenete.

Rychlým a jednoduchým řešením je užívání jedlé sody (NaHCO3) a dnes i podávání složitějších zásadotvorných směsí různých chemikálií. Tyto minerální zásadotvorné směsi bohužel v některých případech obsahují vápník.
Jednorázově snížit pH krve jen proto, že právě upozornila kontrola moči, že v cévách Vám asi koluje něco, co se poněkud podobá elektrolytu v baterii, to je sice lákavé, ale není to nic o trvalé změně dosavadního překyselujícího a sebezničujícího životního stylu.
Pokud budete jíst to co dosud a pouze přetrvávající přebytek kyselin jen odstraníme zvýšeným přívodem neutralizačních chemikálií obsahujících vápník, tak se Vám takto vzniklé sloučeniny vápníku časem někde nepříjemně připomenou. To proto, že soli kyselin a vápníku jsou dost špatně rozpustné a mají tendenci se z roztoku zase někde vysrážet. Tenhle úkaz nás sice může naplňovat nadšením při návštěvě krasových jeskyní, ale rozhodně není dobré tvořit si v těle „krápníky“ v podobě ledvinových kamenů, kalcifikací cév nebo jako výrůstků na páteři, patách a kolem všech možných kloubů.
Tato námitka se netýká jedlé sody, ta žádný vápník neobsahuje, zato obsahuje sodík, prvek, kterého máme ve stravě i tak nadbytek v podobě kuchyňské soli.
Nicméně lidé, kteří užívají javorový sirup se sodou, jsou odolnější vůči virózám a lépe se jim hojí rány. Jste-li netrénovaný člověk a chystáte se k většímu fyzickému výkonu, můžete si před ním vzít lžičku této medicíny. Kyselina mléčná, která se tvoří při námaze ve svalech se rychleji vstřebává. Jestli vás bolí kolena, nebo trpíte dnou, dejte si na bolavá místa obklad ze samotné jedlé sody. Na určitou dobu se Vám uleví.

Recept na medicínu:

smíchejte 1 díl čisté jedlé sody (NaHCO3 hydrogenuhličitan sodný) se 3 díly 100% javorového sirupu. Ve vodní lázni za stálého míchání udržujte směs 5 minut na teplotě 40 – 45°C. Užívejte 1 až 3 čajové lžičky denně. Při rakovině by se z počátku měly brát časté silnější dávky, aby se rychle dosáhlo výraznějšího posunu pH k normě. Zkuste si měřit pH moči a podle toho dávkování upravit. Nezapomeňte na úpravu stravy, pohodu a správné dýchání.

Rada známého léčitele Jiřího Janči na ozdravnou kúru – odkyselení:

Vemte čerstvou zeleninu na polévku, přičemž můžete přidat jakoukoliv, jakož i divoce rostoucí natě a rostliny – například libeček, kopřivu, pampelišku, šťovík, česnek medvědí… Vše dejte pouze omyté vařit.

Jakmile voda začne vřít hlídejte, aby var trval 12 minut. Pak zeleninu vyndejte a vyhoďte. Vypijte na lačno vývar. Dejte si vody třeba i 1 litr, přičemž část se vyvaří. Pan Janča doporučuje tuto kúru aplikovat každé 2 měsíce.

Seznam kyselinotvorných a zásadotvornýcch potravin zde a jedna tabulka v češtině

zdroj: http://www.uspesna-lecba.cz/prekyselene-telo-koledujete-si-o-vaznou-nemoc/

Kam dál:

• Kontakt: [email protected]

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

http://www.kramky.cz/alue/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Kirja 2015-07-28 08:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je docela zajímavé. jak jsem si teď všimla, nedýchám úplně dobře. Hodně se nadechnu a pak se jenom "dusím" a pak se zase hodně nadechnu.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-07-28 09:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: To ale není dobré. Měla bys zhluboka dýchat volně, nedusit se. Inhalaci solné páry znáš? – Čistí se tím plíce od hlenů, zánětů a nepořádku co vdechneš.

Ikona diskutujiciho Fellien 2015-07-28 09:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já bych k článku ještě dodala, že správně dýchají lidé, kteří se několik let pravidelně učili hrát na dechové nástroje. Ze mě ve flétně na ZUŠce učitel to špatné dýchání vymlátil. Vždycky když jsem se špatně nadechla, praštil mě flétnou :D. Jednou z prvních věcí, co se učí na uměleckých školách při hře na dechové nástroje je správné dýchání. A tam se ukázalo, jak všichni dýchají opravdu špatně. Někteří se nenaučili správně dýchat ani za tři roky co to intenzivně trénovali. Nejde o to nadechovat se do plic, člověk by se měl správně a přirozeně nadechovat do břicha. Pořád jsme to trénovali a pro mě to bylo zezačátku teda taky dost těžké, nakonec mi to ale zůstalo dodnes a jsem za to ráda. V biochemii jsme si dělali test správného dýchání a z celé třídy jsem prošla jenom já, takže to asi nějaký efekt mělo :).

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2015-07-28 10:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak zkouším zhluboka dýchat. Ale nějak mi to nefunguje. Jak nejsem zvyklá z hluboka dýchat, tak se na to musím moc soustředit a už mi nejsde dělat nic jiného. Vlastně aní psát komentáře.

Ikona diskutujiciho Kirja 2015-07-28 11:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já bych i dýchala správně, ale mně to nejde. I když se snažím, nadechnout se co nejvíc, pořád mám pocit, že jsem se nadechla jenom malinko. Jako by bylo strašně málo kyslíku nebo co.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-07-28 11:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: To jsou právě zanesené plíce. Taky jsem to měla, však jsem taky pak dostala zápal plic… jedině solnou párou se to dá spravit.

Ikona diskutujiciho Abey 2015-07-28 12:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ale když koukám na to odkyselování, tak je tam javorový sirup a ten je přece samá glukóza. Jakto že je to dobré?

Ikona diskutujiciho ZZ 2015-07-28 15:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moja otázka tiež smeruje ku zmesi javorového sirupu a sódy – ako dlho pripravená dávka vydrží? Keď sa skladuje napríklad v chladničke?

Ikona diskutujiciho ZZ 2015-07-28 15:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pýtala som sa pred googlením a odpovede už mám,hoci bez chemickej rovnice. Ale tak aspoň skladovanie a mechanizmus účinku:http://www.ezopress.sk/2012/05/rakovinova-brzda-alebo-alkalicka-bomb/

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2015-07-28 15:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: "Nejde o to nadechovat se do plic, člověk by se měl správně a přirozeně nadechovat do břicha." Toto nám hovorila učiteľka na základke a tiež hovorila že všetci dýchajú špatne. Nikdy som nepochopil ako sa má nadechovat do břicha, to mám jako dýchať zadkom?

Ikona diskutujiciho Coubee 2015-07-28 16:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je na tu solnou páru potřeba nějaká speciální sůl, nebo se dá využít obyčejná kuchyňská, popřípadě růžová sůl?

Ikona diskutujiciho Kirja 2015-07-28 18:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je pravda, že teď právě s mámou někam půjdeme kvůli tomu překyselení. Obě máme dost příznaků.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-07-28 19:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: To není nízká kapacita plic, to jsou ucpané plicní sklípky hleny, bordelem a malými záněty. Kouřením bys mohl něco z toho sice vykašlat, na druhou stranu si je zaneseš zase novým bordelem.

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2015-07-28 20:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: přesně tak, mě flétna ve školce taky pomohla ke správnému dýchání 🙂 a taky i jako potápěč musím umět dobře dýchat :D

Ikona diskutujiciho Fellien 2015-07-28 22:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: :D Zadkem ne, vždyť to dýchání do bříška je přirozenější, já jak jsem si na to zvykla, už neumím dýchat jinak, když se nadechuju do plic, mám pocit, že se dusím. Je to i tím, že když se nadechuješ do břicha, máš i větší kapacitu. Prostě zkus si lehnout na tvrdou rovnou podložku, mírně pokrč nohy a měj je opřené o zem a nadechuj se pomalu tak, aby se ti nezvedal hrudník, ale břicho. A při výdechu zase, musí se ti zkrátka hýbat břicho, ne hrudník. Ale pokud to neumíš, je to cvičení na dlouho, nicméně pomáhá to i pro stabilizaci páteře apod, je to fakt podstatné, dýchat správně.

Ikona diskutujiciho Iveta 2015-07-29 07:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je nějaký důvod proč se ta zelenina z vývaru vyhodí? To by mi bylo líto vyhodit zbytečně tolik zeleniny.

Ikona diskutujiciho lenka f 2015-07-29 07:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Alue 2015-07-29 09:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]: ANO. Bez ní to totiž nefunguje. To je to tajemství.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-07-29 09:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]: A pozor, NESMÍ v ní být protispékavé látky. Musí být úplně čistá.

Ikona diskutujiciho lenka f 2015-07-29 09:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Alue 2015-07-29 12:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[20]: Můžeš se ozvat na: [email protected]

Ikona diskutujiciho lenka f 2015-07-29 12:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

21)

Ikona diskutujiciho :) 2015-07-29 15:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

tak mě se dech a vůbec vsechno zlepsilo na stav vynikajici pri kondicnim cviceni. To bylo blaho. Staci kolo nebo beh a je vystarano. Jinak kdyz mi je spatne od zaludku na zvraceni ano vzdy mi pomohlo dychat zhluboka, dokazu tim i nevolnost odehnat, kamaradka tak zastavi zvraceni. Zapomela jsi nebo sem to prehlidla zminit kafe! jednou jsem si blbka na lacno dala velmi silne a velke kafe v kavarne a tyden jsem se z toho dostavala, malem me odvezla sanitka, v zivote mi neylo nikdy hur, myslela jsem ze umiram a nasi nevedeli co semnou. Fakt nic horsiho sem nezazila. Podle me taky nedela dobre lepek, ale nekde jsem cetla zas ze je to pry blbost ze to nejde mit prekyseleny organismus:D

Ikona diskutujiciho Ella 2015-07-29 16:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky obcas inhaluji,nemam ale inhalator a tak to delam v obycejnem hrnci nad parou,hlavu mam prikrytou rucnikem.A vzhledem k tomu,ze nemas odkryt pouze nos a male okoli se ti para dostane i do poru na celem obliceji coz zpusobuje prijemne prokrveni a vycisteni celeho obliceje-na kazdy pad davam prednost pred inhalatorem,zlepsila se mi plet a ruzny sajrajt co mas usazen v porech odchazi.

Ikona diskutujiciho Ameline 2015-07-29 16:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]: Já nikdy nepochopila, jak je možné současně dýchat do břicha a současně držet něco, co se alespoň vzdáleně podobá zdravému postoji. Protože břišní svaly musí držet bederní páteř, nelze je uvolnit pro dýchání… Nerozumím tomu, jak to má stabilizovat páteř – bojuji s přílišným prohnutím v bedrech a pevný břicho je jediný, co mi pomáhá.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2015-07-29 18:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]: pri tom dýchaní do břicha dýchaš ako, normálne nosom alebo nadychuješ nosom a vydychuješ ústami?

Ikona diskutujiciho Alue 2015-07-29 19:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[26]: Generátor páry má 100% účinek. Solná fajfka je dobrá, dělá plícím dobře, ale hleny ani záněty nevytáhne ven.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek