Přestala jsem se v kostele cítit dobře. Mohu jen tak odejít? Nepotrestá mě Bůh?

4.10.2012 v Nezařazené 21

Dotaz:

Milá Alue,

dnes jsem natrefila na Tvé stránky, kladně mě oslovily a hned jsem se rozhodla napsat Ti se svým problémem. Bohužel jsem v nepříznivé finanční situaci, pevně věřím, že se to časem změní, jak začnu pracovat. Doporučím Tvé stránky kamarádkám. Je mi 22 let a můj problém se týká náboženství – katolicismus. Pokusím se stručně.

V 15 letech jsem četla Bibli a uvěřila jsem v Boha, věřila jsem, že církev je pravdivá, v 18 jsem poprvé přistoupila ke stolu Páně a ve 20 jsem přijala biřmování. Mám ale stále pochybnosti, v kostele si připadám, že tam nepatřím (mí rodiče jsou sice pokřtění, ale nechodí do kostela).

Nyní se ve mě něco zlomilo, nejen špatné chování křesťanů, ale i to, jestli je to, co se o Ježíši hlásá skutečně pravda.


Člověk za života mít jistotu nikdy nebude a nyní mi to chování podle něčeho, co není jisté, připadá hrozně těžké…

Bojím se ale přestat praktikovat křesťanský život, že mě za to Bůh potrestá… Co se týká lidí, s nikým se tam nestýkám, dokonce ani se svoji biřmovací kmotrou, která mi mimochodem darovala k biřmování mezi jiným dřevěný kříž na stěnu s nápisem Jesus.

Prosím poraď. Ještě se Tě chci zeptat, jaký máš názor na Pannu Marii a svaté např. Faustynu Kowalskou.

Moc děkuji za odpověď, ať se Ti daří ve Tvé práci.

Pa.

Odpověď:

Ahoj,
Nemusíš se vůbec ničeho bát. Pokud se už v kostele necítíš dobře, evidentně přišel čas, abys začala bádat sama na vlastní pěst. Často bývá náboženství jen takový cvičný rybníček, kde získáváš nějaké základní povědomí u duchovním světě, abys později mohla vystoupit (Protože máš moc otázek, na které už náboženství nestačí) a zjistíš, že to vlastně bylo všechno jinak, ale nakonec jsi ráda, že ten základ někde byl.
Většina alternativně založených lidí si náboženstvím prošla (i já). Není v tom žádný problém, ze dne na den se rozhodni a nashledanou.

Žádný Bůh tě nepotrestá. Copak bys stála o Boha, který tě má rád podmíněnou opičí láskou ,,Když budeš dělat co po tobě chci, tak tě budu mít rád a když to nebudeš dělat, tak tě potrestám”? – Taková víra není správná, zastrašovat lidi aby křečovitě dodržovali něco, čemu nakonec ani sami nevěří, je nesmysl.

Neexistuje žádný trestavý Bůh. Existuje vyšší síla, vyšší vědomí, kterému někdo může říkat Bůh, já tomu říkám jinak, ale v zásadě když mluvíme o konstruktivní síle, můžeme si být jistí, že ta nás miluje bezpodmínečně a všechno co vykonáme se nám zesílenou měrou vrátí. Nejde tedy o to dodržovat jakási přikázání, jde o to poznat základní zákonitosti jak to tady na světě funguje a umět s nimi počítat. Nic jako trest shůry na tomto světě neexistuje, je to vymývání mozku lidem, které jim způsobuje jenom strach a utrpení, zbavuje je vlastní svobody.

Když to tak cítíš, tak tomu věř. Je to stoprocentně správný pocit a mnoho lidí si prošlo tím samým co ty, není na tom vůbec nic podivného. Jednou to zkrátka přijít muselo, není se čeho bát. Teď teprve přijde ta správná sranda a objevování.

Svatořečené osobnosti nemůžeme házet do jednoho pytle. Někteří z nich byli výjimečně dobří lidé, někteří s církví ani ,,Bohem” neměli nic společného a jejich jména se prostě ,,použila”, jiní zase dělali vyloženě pro církev a byly v tom peníze, takže se o tom nedá mluvit úplně všeobecně, ale jestli se bokem ptáš jestli fakt existují, tak ano. Protože duše je nesmrtelná, ale není to o tom, věřit v církevního boha. Nesmrtelní jsme všichni, není to žádná ,,extra super věc” patřící jen těm, co uznávají určité náboženství. Není to nic za odměnu, tohle nám všem právem náleží stejnou měrou a žádná církev o tom nerozhoduje, nikdy ani nerozhodovala.
Až se s konečnou platností rozhodneš poslechnout svoji intuici, ten kříž dej klidně pryč, uvidíš, jak se ti pak uleví. Kříž je symbol smrti. Ježíš na něm totiž umřel, rozhodně se na něm nespasil. Pokud by tedy křesťan chtěl mít symbol spasení, nebude to kříž, ale byl by to třeba kamínek z té jeskyně, kam ho nakonec uložili 🙂

Ve vyší dobrou sílu, která ti pomáhá, můžeš věřit kdykoliv jakkoliv, odchodem z náboženství o nic nepřijdeš, jen získáš. Neber to nijak tragicky, všichni se nějak vyvíjíme.
,,Zákony vesmíru – seriál”

,,Proč a jaký kříž je destruktivní?”

Hodně štěstí 🙂
Alue

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Poradna: Životní směr” pro další otázky a odpovědi

Máte otázku, se kterou vám mohu pomoci? Ptejte se do ►mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí” níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Komentáře

Ikona diskutujiciho pavel 2012-10-04 03:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kříž není symbolem smrti, je to kříž vykoupení, což je velký rozdíl.

Ikona diskutujiciho Farah 2012-10-04 08:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Existuje modlitba pasivni a modlitba aktivni. Ta pasivni je to, co se dela, ze to patri k vyznavani-recitovani modliteb atd…aktivni je prave takova, ktera na nic nemusi cekat 🙂 tu mam radsi, protoze odblokovava cloveka, osvobozuje ho od vlivu strachu- pozor v konecnem dusledku nejde o strach z Boha,jak se to nazyva a vytvari se domnenka, ale o strach, co na to lide stejneho nabozenstvi, zustanu sam/sama.

Ikona diskutujiciho Kerria 2012-10-04 09:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, musím přiznat, že tě obdivuji. Na svůj věk máš dáváš lidem velmi moudré rady.

Ikona diskutujiciho Veronika 2012-10-04 12:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Miluju jak Alue umí dokonale odpovídat 🙂 krásně, srozumitelně, citlivě…. nejlepší! 🙂

Ikona diskutujiciho vlaja 2012-10-04 12:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

vsetky odpovede som nasiel v knihe Posolstvo gralu vo svetle Pravdy od Abdrushina

Ikona diskutujiciho Robert 2012-10-04 13:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Rozhodně udělej to, co ti říká tvoje intuice. Bůh totiž často promlouvá právě skrze ni. Slovo Bůh možná není úplně správné, bylo zneužito církvemi. Můžeme říkat třeba Vesmír, Stvořitel, Manitou, to je jedno, stále hovoříme o tom samém. Přesto je nám asi v našem prostředí slovo Bůh nejbližší a nejznámější, budu se ho tedy držet. Bůh nikoho netrestá, to si vymyslely církve, aby mohly pomocí strachu ovládat lidi. To jim teď naštěstí přestává vycházet. Bůh je přítomen ve všem, i v nás samotných a ani ho nenapadne nás trestat. Trestáme se jen a jen sami. Dal nám totiž dar svobodné volby a možnost tvoření vlastní reality. Jak s tím darem nakládáme, je jiná věc. Moje cesta k Bohu nevedla přes žádnou církev, těm jsem od dětství nevěřil. A nevěřil jsem ani v samotného Boha, protože jsem vyrůstal za socialismu, který tyhle myšlenky tvrdě potlačoval. Pořád jsem ale přemýšlel, jak je možné, že to v přírodě všechno tak dokonale funguje a tušil jsem, že tohle všechno nevzniklo náhodou a "samo od sebe". Dnes už tomu nevěří i někteří vědci. Zásadní pro mně bylo přečtení knihy Hovory s Bohem, kde je všechno srozumitelně vysvětlené a kde jsem našel potvrzení svých domněnek a odpovědi na spoustu otázek, které jsem do té doby hledal. Všem doporučuji Hovory s Bohem (aspoň první 3 díly) přečíst.

Ikona diskutujiciho Robert 2012-10-04 13:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Tak tak, církve, víra a náboženství, to jsou 3 různé věci. Přitom náboženství ani církve nejsou důležité, naopak nezbytná je víra. Víra v sebe, v zákony Vesmíru (nebo Boha?) a víra v to, že můžeme dosáhnout všeho, co chceme. Bůh nemá rád utrpení a po nikom ho nechce, to zase jen ta církev. Zkrz utrpení se k němu nedostaneš. V Bibli jsou některé pravdy, ale je tam i spousta záměrně zavádějících informací. Bůh tě neopustí, nikoho neopouští. Dokonce ani ty největší zločince. Můžeme se od něho odvrátit, zavrhnout ho, říkat že není, ale on se od nás neodvrací, i když se nikomu nevnucuje. Trpělivě čeká, až si k němu najdeme cestu. Stejně to ani jinak dopadnout nemůže. A ještě něco: NIKDY nezůstáváš sama.

Ikona diskutujiciho myší královna 2012-10-04 16:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Většinou s tebou, Aluško, souhlasím. I já si prošla "katolickou" fází, neboť jsem byla k víře víceméně vychovávaná. Pak mi taky došlo, že všechno je trošku jinak…

Ikona diskutujiciho Skřítek 2012-10-04 17:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Samotný člověk je Bůh. Je totiž pouze na něm, co se rozhodne, že udělá, a to co udělá se mu třínásobně vrátí. Je to jedna z mála zcela volných bytostí ve vesmíru, ještě ke všemu zasahující do jiných dimenzí. Ale to už je zas jiná ;D

Ikona diskutujiciho Weri 2012-10-04 19:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

já mám sice jiné vyznání, polyteistické, ale myslím, že Bůh ví, co se v tobě děje, takže by ses neměla bát 🙂 jde o to, jestli věříš, ne jestli se chodíš modlit do kostela, ne? 🙂

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2012-10-04 19:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Neřadím se k žádné církvi a nikdo mě netahal (naštěstí) do kostela. Jednou jsem tam šla dobrovolně a měla jsem z toho smíšené pocity. Jednou mi bylo hodně špatně, jindy mi zase bylo naprosto skvěle… Ale už do něj asi nepůjdu.

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2012-10-04 21:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hele, vždyť ani sám Ježíš by nesouhlesil s tím, aby lidi pravidelně chodili do kostela a modlili se tam jako tupé ovce. Zavání to totiž modlářstvím a to on nemá rád.

Ikona diskutujiciho Lady Hestia 2012-10-04 22:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jednou jsem byla v kostele ja varhanním koncertě, mimo jiné protkaném jakýmsi kázáním. Dodnes nemám ponětí, co to přesně znamenalo, ale opakovali tam pořád dokola totéž, cosi jako ,,bděte, protože nikdy nevíte, kdy vás bůh navštíví". Dost mi to připomínalo teleshoppingy, kde se pořád omílají ty samé fráze. Jinak že by mne návštěva kostela někdy vyloženě potěšila se stalo asi jen v létě, kdy jsme unikali před horkem :D Obvykle tam bývám skleslá nebo náladová a nutí mě to přemýšlet o depresivních věcech.

Ikona diskutujiciho Péťa 2012-10-04 22:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přestat chodit do kostela bylo nejtěžší rozhodnutí v mém životě. Asi rok jsem se k tomu odhodlávala. Také jsem se bála, co se stane … a ono nic ! Jediná změna byla ta, že se mi ohromně ulevilo a stala jsem se svobodnější. Odložila jsem břemeno a víru jsem si nechala. Bůh je Láska a miluje tě bezpodmínečně.

Ikona diskutujiciho Anub 2012-10-05 05:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

U kostelů je problém v tom, že většina božích staveb stojí na energeticky vydatných místech. Ať je tam energie špatná či dobrá, dlouhodobý pobyt na takovém místě vyvolá vždy v těle neblahé pocity. Čeho je moc, toho je příliš. Za sebe mohu doporučit občasnou návštěvu kostela, prostě jednou za čas tam mrknout, kterej kus omítky spadl atd. 🙂

Ikona diskutujiciho jjj 2012-10-05 08:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ANUB-tvuj web.by mohl byt zajimavy ale bohuzel je obtizne jej cist kvuli tech tmavych barev-to aby si jeden vykoukal oci-neda se to zmenit na svetlejsi pozadi?

Ikona diskutujiciho Ivo 2012-10-05 15:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ježíš- Cesta,Pravda,Život

Ikona diskutujiciho MiroslavSvobodny 2012-10-05 22:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jak je to teda s tim křížem?!Někdo hovoří konstruktivní jako třeba Anub a Alue destruktivní…jsem z toho na větvi tak kde je pravda?Chci jen tu pravdu nic jinýho…..

Ikona diskutujiciho Tesinga 2012-10-06 21:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[18]: Chceš len pravdu? Čistú pravdu? :D No, tak to potom ľahká pomoc. Spýtaj sa seba samého a nikoho iného. Odpoveď ti zaručene raz príde 🙂

Ikona diskutujiciho Iva 2013-04-13 12:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky jsem odesla od katoliku a pote i ze vsech moznych protestantskych cirkvi, protoze jsem tam necitila svobodu.

Ikona diskutujiciho Ema 2013-07-09 16:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Neboj se! Taky jsem prosla rimsko-katolickou cirkvi i vsemi protestantskymi sbory a stejne jako ty – necitila jsem se tam dobre. Nebyla tam svoboda – odesla jsem. Pritom v srdci jsem vzdy viru mela a mam. Poprosila jsem Boha at mi ukaze kde jsou ti bratri a sestry, kde je to spolecenstvi o jakem se pise v Bibli. Myslela jsem ze to neexistuje. Za par let jsem nasla to spolecenstvi v zahranici – tu "dokonalou" Bozi cirkev, protoze byla plna nedokonalych lidi, kteri zde byli skutecne prijimani a akceptovani takovi jaci byli. Bylo to male shromazdeni a dnes jiz mnoho z nas odcestovalo za praci a za zivotem, kam naz Buh povolal. Obcas si zavolame a i pres vzdalenost ktera nas v tomto svete deli vime ze patrime k sobe. Naucila jsem se tam spoustu veci, jedna z nich je tato: Kde je Duch Bozi, tam je svoboda. Tento citat z Bible – Boziho Slova ti budiz voditkem pri tvych rozhodovanich. Tudiz logicky – kde neni svoboda, neni ani Bozi Duch.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek