Příchozí (Arrival)

26.5.2017 v Doporučení 11

Příchozí

(USA 2016)

Když po celém světě přistanou tajemné vesmírné lodě, dojde k sestavení elitního týmu – v čele s odbornicí na lingvistiku Louise Banksovou (Amy Adams) – s cílem zjistit, jaké mají mimozemšťané úmysly. Zatímco celé lidstvo balancuje na pokraji globální války, Banksová se společně se svým týmem pokouší ve velmi omezeném čase najít odpovědi – a aby je byla schopna najít, bude muset přistoupit k činům, které mohou ohrozit nejen její vlastní život, ale dost možná osud celého lidstva. (zdroj)

Film Příchozí mi byl doporučen jako zajímavý snímek, který stojí za pozornost. I na CSFD.CZ nasbíral hezké hodnocení 80%.

Na Zemi přistane 12 korábů, lidé jsou zděšení a neví, co mají dělat, co od nich čekat. Byla jsem zvědavá, jak pojmou mimozemšťany a kupodivu to nebyli klasičtí šediváci s klikyhákovým písmem, ale opravdu si tvůrci vyhráli a vymysleli něco úplně jiného. Film je založený hlavně na dialogu a atmosféře, ale nebyli by to amíci, aby tam alespoň něco jednou nevybouchlo. Přesto se ve filmu násilí prakticky nevyskytuje. Je hlavně tajemný, působí na vaši zvědavost, má výborně zpracovaný vizuál a krásné hudební podbarvení. V první třetině je tak napínavý, že místy přestáváte dýchat.

Arrival Official Trailer

https://www.youtube.com/watch?v=AMgyWT075KY


Příběh je zabalen do myšlenek, které staví na procesu odkrývání lingvistických problémů. A těch je ve filmu hned několik. Tak například Heptapodi (jak se mimozemšťanům říká) používají psanou formu jazyka, která nemá nic společného s jeho mluvenou verzí. Už z tohoto důvodu nebylo možné jazyk Heptapodů analyzovat pouze z jeho zvukové podoby. Ta hraje pro Heptapody zcela odlišnou, nutno říci sekundární úlohu. Důležitá je pro ně grafická podoba jazyka, která se nerovná ničemu, co lingvistika, jak ve filmu, tak ve skutečnosti, zná. Samozřejmě, zde stojí to, co dělá Heptapody zajímavé a zároveň (mimo vzhled) velmi odlišné od lidských bytostí. A právě osvojení si psané formy jazyka Heptapodů se tak stává ústředním tématem filmu.

Film na mě udělal dojem. Ne kvůli dojemnému osobnímu příběhu hlavní hrdinky, který mě emočně celkem minul, ale má zajímavou myšlenku.

(následuje lehký spoiler)

Filmoví mimozemšťané nepřicházejí na planetu zemi vyhubit lidstvo, jak už jsme mohli vidět v mnoha jiných sci-fi filmech, ale přišli lidem dát dar jejich speciálního jazyka. Náš jazyk definuje do jisté míry způsob, jakým chápeme svět okolo nás. Naučením se tohoto mimozemského jazyka, je člověk schopen odpoutat se od lineárního času a vidět do budoucnosti. Přestože vypadají jako divná černá rukavice zkřížená s chobotnicí, mají ve filmu konstruktivní úlohu. Mezitím co půlka planety vyšiluje a zbrojí proti nim, hlavní hrdinka se naučí jejich jazyk a zcela jí to změní život.

Film odkrývá důležitý poznatek, že lineární čas je otázka toho, jak chápeme realitu. Změnou myšlení, nebo odblokováním určitých ,,stavidel“ v mozku, se můžeme pohybovat v čase zcela libovolně. Jsou mezi námi skuteční lidé, kteří to dokážou.

Seznámení

https://www.youtube.com/watch?v=zl7eQbGASF0

,,Amíci se konečně odvážili natočit výpravné sci-fi, které i bez akce dokáže udělat díru do sci-fi žánru takovou, že na ní do konce života nezapomenete. A k tomu přichází s neotřelými nápady a náměty, které nejsou profláklé a nezakládají se na značce, jako třeba cokoliv z komiksového průmyslu. Příchozí je prostě filmařský nářez roku. Film, který přichází nejen se zajímavou myšlenkou, ale zapracovává ji do další série originálních nápadů. Například jsem si hodinu a půl myslel, že se docela orientuju, abych pak v poslední půl hodině tápal a musel nad filmem po zbytek večera přemýšlet. Dlouho se mi to nestalo a jsem pokaždé rád, když se s něčím podobným setkám. Denis Villeneuve je pro mě jeden z nejzásadnějších amerických (kanadských) filmařů současnosti. Plus musím poděkovat i mistrovi minimalismu Jóhannu Jóhannssonovi, který opět zazářil a ke své (ne)hudbě doplnil naprosto skvostně Maxe Richtera. Jak říkám…Film, který je geniální, jak v myšlence, tak ve zpracování v poměru zvuk vs. obraz, čímž splňuje veškerý předpoklad pro kvalitní sci-fi.“ (zdroj)

Komentáře

Ikona diskutujiciho Jenny 2017-05-26 07:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Byla jsem na tom v kině, je to celkem povedený film, líbilo se mi že ti mimíci nebyli nepřátelští, já se totiž nejdřív dost bála a trochu jsem i očekávala že budou..ale za mě také doporučuju :-)

Ikona diskutujiciho Amálka 2017-05-26 08:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tento film mě také nadchnul. Musím ale uznat, že při prvním shlédnutí mě chvílemi až nudil, ale díky tomu překvapivému závěru, jsem si ho druhý den musela pustit znovu 🙂 Podruhé už mě nenudilo nic, hlavní myšlenka je geniální. Po dlouhé době sci-fi bez střílení, co má hloubku.

Ikona diskutujiciho Gabby 2017-05-26 10:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tez jsem tento film videla a byla jsem rada, ze to nebylo typicke, jako v jinych filmech, kde jsou mimozemstane zly. Zajimavy napad. Videla jsi to taky anglicky? 🙂 Ja radeji sleduji v originale nez cesky, ale samozrejme s ceskyma titulkama.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-05-26 11:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]:  Já to viděla v češtině.

Ikona diskutujiciho zdeněk 2017-05-26 13:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zatím jsem viděl jen trailer a na koni se mi zalíbilo 11.11.

Ikona diskutujiciho Alice 2017-05-26 14:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja film nevidela, ale jak uz to byva u americkych filmu, chteji nas asi pripravit na svuj prichod a chteji, abychom si mysleli, ze jsou ti dobri, kteri pomuzou. Ale ti dobri by nikdy neprisli sami od sebe, aby vyvolali strach a paniku mezi lidmi, ti by prisli jen na pozvani…aspon podle mych informaci…nebo ne?

Ikona diskutujiciho martin 2017-05-27 23:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

"Příchozí" jsem zatím neviděl, ale mám to v plánu. Zato jsem si užil jiný kvalitní a hlubokomyslný film (podle mého :-D ) s mírumilovnými mimozemšťany. "Přitažlivost" (Attraction).

Ikona diskutujiciho Pepik 2017-05-29 15:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Efekty i vizuál pěknej, ale zase se to neobešlo bez typicky amerického stylu: všichni ostatní jsou hlupáci, jen američtí vědci jsou ti nejchytřejší a všemu rozumí… To je hlavní důvod, proč v dnešní době není možné, aby americký film stál za to… Ten hroznej amerikanismus je pro zlost…

Ikona diskutujiciho Petrusa Bofinka 2017-05-29 16:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Arrival je vynikající film, vřele doporučuji ke shlednutí. Dodala bych k tomu, že jsem nedávno koukala na pěkného filmu P.K. Peekay. Co se stane když se mimozemský návštěvník pokouší najít lidského boha? Film je vtipný a přitom obsahuje hluboké myšlenky o nesmyslnosti dogmat. Ke shlednutí film je https://uloz.to/!o4QwtVnug/p-k-peekay-opily-2014-cz-tit-mkv :-)

Ikona diskutujiciho Sarkita 2017-06-01 10:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Ten film je velmi dobrý. Děkuji za sdílení 🙂

Ikona diskutujiciho áťa 2017-06-15 10:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue, díky sestře jsem objevil nádherný nový film "Psí poslání" https://www.youtube.com/watch?v=f9uNk60HAiU

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek