Problémy s neposlušným pejskem

28.9.2008 v Poradna 7

Některé osobní věci z dotazu jsem vystřihla na přání tazatelky 😉

,,Aluenko, vím, že ti asi píše hodně lidí a já bych nechtěla využívat tvé vědomosti v případech, kdy si dokážu poradit sama. Mám ale ještě pár otázeček, se kterými bych potřebovala trochu postrčit…

Jde o to – máme pejska (u rodičů v Kutné Hoře – já bydlím v Praze). (černý Labrador)

Mám naštěstí velmi svobodnou práci (nemusím kromě pár hodin týdně nikam chodit, pracuju z domova) a tak bych se mu mohla věnovat – tedy chci si ho vzít do Prahy. Jenže to má háček…

Pejsek je moc hodný, má srdíčko ze zlata, ale… je to zkrátka janek. Ani ve třech letech se nezklidnil, hodně skáče, chviličku neposedí, pořád doráží (ale i když si ho všímáš, tak do tebe strká, prostě je obtížné s ním chvíli vydržet, aniž by se ti zprotivil…).

Chodila jsem s ním na cvičák, ale on dost brzy vycítil, že jsem “máslo” a začal si ze mě dělat legraci. Třeba když tě učí, že máš psa potrestat vytaháním za kůži – když jsem to udělala, mám malou sílu a jemu to nic nedělalo. A když přece zakviknul, píchlo mě z toho u srdce a hned jsem ho pustila. Já ho prostě trestat neumím a asi ani nechci. Věřím, že existuje jiný způsob jak vyjít po dobrém s pejskem, že není třeba těch “vycvičovacích metod” – lžou nám totálně o všem, takže už nevěřím ani na tyhle metody!

(Myslím, že vůbec není máslo… já bych taky nikdy psa takovým způsobem netrestala.)

Mohla bys mi prosím poradit, co můžu udělat, aby mi pejsek porozumněl? Že ho moc (ani nevíš jak moc!) chci u sebe, že ho miluju, chci mu dát Lásku, přátelství, domov… Ale že pokud bude pořád takhle jančit, že s ním nemůžu ani na procházku, protože on je velký a silný a já jsem jako pírko… že ho neudržím, aby neskákal na lidi… Že ho nemůžu u sebe mít, kdyby mě takhle vyčerpával… Kdyby chodil vedle mě (i bez vodítka), v klidu na mě počkal, než nakoupím, neskákal pořád na cizí, neutíkal za pejskama (když je to na louce, tak ať, ale ve městě? Tady v tom blázinci a mumraji lidí a aut?… Vždyť by mi ho za chvíli něco přejelo :-( ) tak bysme mohli všude chodit spolu, všude bych ho brala a nebyl by doma sám… On by respektoval mě a já jeho. Byli bysme partneři a ne Páníček a pes… Víš jak to míním? Prosím, poradíš mi? Už jsem mu zkoušela přesně tyhle myšlenky posílat, ale nemyslím, že by to zabralo…”
,,Ahoj, díky milý mail :) Máš veliké štěstí, protože mám radu, jak na pejska… možná mi to nebudeš věřit, ale jednu dobu byl na spektru pořad a já ho pravidelně sledovala, velice pozorně, protože jsem dopředu věděla, že to budu potřebovat… v tom pořadu se řešily právě problémy takových psů… někteří byli agresivní, jiní neposlušní… jiní moc zlobili… ten pořad byl úžasnej. Pamatuji si, že když tam řešili velikého psa, který neposlouchal a hrozně pořád blbnul, pomohly následující věci: – když pejsek dorážel, tak všichni dělali, že si ho nevšímají. Po určité době se ten pejsek zklidnil, protože pochopil, že když bude otravovat, tak vaši pozornost nezíská. – další věc, pokud hodně blbne, má málo pohybu. Tedy by bylo dobré vypustit ho vylítat do nějaké obrovské ohrady, ale kde ji chceš sehnat? Holt velký pes potřebuje velké prostranství a hodně pohybu 😛 (my máme doma tři psy) – pokud tě neposlouchá na procházce… nevím, jak se k němu chováš… co děláš, když tě neposlouchá? – lepneš ho, nebo neuděláš nic? – pes by se měl naučit, že když poslechne, bude to pro něho velice dobré. Náš Kersík má rád piškoty… nauč ho prostě, že když poslechne, dostane odměnu. – Mě jednou kersík utekl do polí a nebyl schopen se ke mě vrátit… pořád běhal blaženě mezi myšími norami a vůbec mě nevnímal.. po hodině mě to přestalo bavit, vběhla jsem za ním do pole a protože obilí bylo vysoké a on byl jelito, tak o mě nevěděl… vyskočila jsem před něj, zařvala ,,uáááááá” – noa Kersík se tak strašně lekl, že ztuhl a spadl na zem. Mezitím co se vzpamatovával, tak jsem si ho prostě připnula a šlo se ním domů. – od té doby mě poslouchá, protože já mu to udělala takto asi dvakrát. A on pochopil, že když neposlechne, tak ho nejen doběhnu, ale ještě navíc ode mě nic nedostane. Takže poslouchá.
měj se krásně a odepiš, jak jsi dopadla :) papa :)

Komentáře

Ikona diskutujiciho navstevnice 2008-09-28 20:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Aluško, ten pejsek na fotce je opravdu nádherný -je přesně stejný jako naše Bellinka- taky se tak pořád usmívá :-)

Myslím, že jsi slečně poradila bezvadně. Labradoři jsou hodně temperamnetní a hlavně milují lidi, ale myslím, že pokud se mu slečna "tazatelka"bude hodně věnovat a chodit s ním hodně mezi lidi , tak si určitě časem zvykne a přestane po všech skákat a za psy běhat. Naše labradorka to také tak dělala asi do 1roku-běhala úplně za všemi, pak ale dostala rozum a už po nikom neskáče a pejsků si vůbec nevšímá. Miluje , ale stále všechny lidi i zvířata-prostě labrador je úplně super společník.

Ikona diskutujiciho Alue 2008-09-29 16:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

hmm.. tento pejsek má myslím už mnohem více, než rok… ale nevím to jistě.. ;p

Ikona diskutujiciho navstevnice 2008-09-29 18:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jestli Alue myslíš toho na té fotce, tak asi ano-podle těch šedých fousů. A ta moje labradorka má už také 5let a ty bílé chloupky na čumáku má přesně takové.

Ikona diskutujiciho Alue 2008-09-30 18:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

nene, fotku jsem jen vytáhla z internetu, aby obrázek byl autentický.. tenhle pejsek není on 🙂

Ikona diskutujiciho lea 2008-12-04 16:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

jeee takyy mam doma pejsanky.už od dětstvi ale to mě fakt neposlouchali a dokonce aj muj labrador mě potahal na vychazce prostě mě tahnul za sebou …ale zkoušim se na ně telepaticky napojit no a ted??parada poslouchaji jak kdyby mi hooodně rozuměli(a rozumi)…noo sice neudelaji to co chcu ale ja je do toho nenutim -dělaji jen ty sve psi kusy a ne to co si muže clovek udělat sam..jsou to milačci

Ikona diskutujiciho Alue 2008-12-08 19:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

:D jj

Ikona diskutujiciho rekornelie 2010-12-21 12:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, tak to bylo super s tím překvapením v poli. Neubránila jsem se a řehtala se jak pominutá asi 10 min.:-) Můj "trotl" pejsek je taky takové "trdlo", všechny miluje, na všechny skáče. Taky nemám to srdce to nějak moc trestat, ale hodně záleží i na tónu hlasu atd. :-)

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek