Proč Ho´oponopono (ne)funguje

21.2.2018 v Spiritualita 14

Množí se dotazy na záhadnou ,,tajnou“ metodu Ho´oponopono. O čem ve skutečnosti je, jsem psala ve svém posledním dotazníku. Moje hledání materiálů k danému tématu, mě kromě mnoha jiných věcí, které jsem již popsala, zavedlo i k následujícímu článku z roku 2010. Článek je z webu hooponopono.cz. Text vyžadoval kompletní opravu, ale do podstaty jeho sdělení jsem nesáhla. Stručně, najdete zde zkušenost účastníka semináře s propagátorem metody Hew Lenem. Myšlenky, kde autor udeřil hřebíček na hlavičku, jsem si dovolila barevně odlišit. Níže ještě najdete můj dodatek.

Proč Ho´oponopono (ne)funguje

Námět na tento článek, zřejmě již poslední, nosím v hlavě několik měsíců. Jsou to přesně 2 roky, kdy jsem dočetl knihu Svět bez hranic. Joe Vitale psát umí a tato kniha je tím pravým důkazem. Jeho marketingový rukopis a „tah na bránu“ se nezapře. Kniha začala záhy oslovovat široké spektrum lidí a v krátkém čase se stala bestsellerem. O do té doby neznámé havajské metodě se začíná mluvit. Starodávné učení nám dokáže zajistit úspěch, štěstí, zdraví, blahobyt… cokoli, co si jen dokážeme přát.

Stačí používat 4 jednoduché věty: Omlouvám se, Miluji Tě, Prosím odpusť mi, Děkuji Ti. Jednoduché, účinné, motivující. V knize naleznete příběhy lidí, kterým se používáním této metody změnil život.

Ho´oponopono mne fascinovalo natolik, že krátce po dočtení knihy zakládám tento web, i když zatím ne s příliš jasným záměrem. Hledám více informací. Bohužel narážím na jejich nedostatek, a když už přeci jen, tak pouze na zahraničních webových stránkách.

Dnes jsem na tom o něco lépe – všem zájemcům doporučuji přečíst si knihu Huna od Serge Kahili Kinga (nakladatelství Pragma 2010).


Havajská filosofie Huna

Způsob havajského myšlení je mi blízký – jejich filosofie je založena na prožívání přítomnosti, lásce k sobě a druhým lidem, na tom, že vnější svět je odrazem našeho myšlení. O tom, co v knize Svět bez hranic píše Joe Vitale a Hew Len, není zmíňka. Nikde se tam nepíše o údajných větách, které mění život.

Havajská moudrost se dědí z generace na generaci. Často v dosti odlišné podobě. Havajské rodiny mají různé způsoby nahlížení na celou jejich filosofii, můžeme tedy mluvit o různých filosofiích vykládaných různými způsoby. Možná Hew Len vyučuje něco, co zdědil jako tajemství od svých předků.

Setkání tváří v tvář s Hew Lenem

Když jsem se dozvěděl, že Hew Len navštíví Českou republiku, věděl jsem, že musím být u toho. Vždyť setkání s tajemným Hew Lenem, kterého popisuje v knize autor Joe Vitale, musí být životním zážitkem. I přes fakt, že za možnost vidět Hew Lena v akci, zaplatím nemalé peníze.

Vypadal přesně tak, jak jsem jej viděl na fotkách. Menší, vitální muž, snědá pleť s tradičními havajskými rysy. Seminář také probíhal zcela stejným způsobem, jak jej Vitale popisuje v knize. Po několika hodinách sezení a poslouchání neustále se opakujících dotazů (jako důkaz nepochopení podstaty) a stále stejných Hew Lenových odpovědi “ I don´t know“ („Já nevím), jsem zažíval první pocity zklamání a pochybností – přeci jen jsem zaplatil peníze v očekávání, že se dozvím mnohem, mnohem více, než je v samotné knize, že se budu moci dostat hlouběji do podstaty celé myšlenky… Bohužel jsem odešel po celém víkendu zklamán a nahlodán otázkou – o co tady skutečně jde… ??

Hew Len. Na všech fotkách záměrně focený s kšiltovkou (agent), očividně předělal původní mírumilovnou havajskou filozofii na populární ezo metodu, ze které se dají vykřískat obrovské peníze.

Ho´opononopo – kde může ležet pravda?

Od doby, kdy jsem si s Hew Lenem potřásl pravicí, utekl více než rok. Hlas pochybností v mé hlavě dodnes neodezněl. Začínají se objevovat zprávy, že způsob výkladu Ho´oponopono tak, jak je podáváno v knize, je účelovou záležitostí – jednoduše proto, aby dokázali autoři přilákat lidi na seminář. Kvalita obsahu semináře by tomu mohla i napovídat. Co je ovšem zásadnější – najednou se začíná objevovat množství lidí, kteří si připadají natolik způsobilí, že semináře sami pořádají – za peníze, samozřejmě.

Síla je v každém z nás

Aniž bych chtěl soudit kvalitu kohokoliv z nich, je až s podivem, kolik se z ničeho nic dokáže objevit odborníků na tuto havajskou moudrost – po pouhém přečtení knihy a absolvování Hew Lenova semináře s diplomem, který zřejmě dává falešnou iluzi odbornosti. I když může existovat spouta těch, kteří dokáží navést správným směrem, inspirovat, objevují se také jedinci, kteří si nechají zaplatit zálohy za semináře a pak záhadně zmizí. Kde se celé kouzlo vytratilo?

Nerad bych se pouštěl do jakéhokoliv závěru, neboť věřím tomu, že vše může fungovat tak, jak by fungovat mělo. Kouzlo čtyř vět je totiž ukryté uvnitř každého z nás. Když budeme věřit tomu, že nám dokážou pomoci, pomohou nám. Metoda Ho´oponopono tak, jak ji popisují Joe Vitale a Hew Len, je založená na čištění vlastních myšlenek, vzorců myšlení – potřebujeme k tomu pouze sami sebe. Je tedy nutné platit peníze komukoli za sdělení této základní informace??

Přijetí odpovědnosti za svůj život

To je hlavní myšlenka celé této filosofie, „tajného“ havajského učení. Odjakživa toužíme po tom, abychom věci získali snadno a nejlépe ihned. Proto dnes profitují výrobci zázračných pilulek na hubnutí – stačí je sníst a kila jdou dolů zcela sama (bohužel to tak nefunguje).

Mnoho lidí nabylo pocitu, že stačí dokola odříkávat mantru čtyř vět a vše se samo vyřeší. Nevyřeší. Možná to lecčemu pomůže, ale hlavními tvůrci naší reality, osudu a štěstí jsme my sami. Na to nikdy nezapomínejte. Čistěte mysl, vzpomínky, ale vězte, že bez akce není reakce. Pouhé odříkávání mantry za vás složenky nikdy nezaplatí, ale může vás třeba přiblížit k myšlence, která se zhmotní v peníze. Teprve až uvědomění si toho, že vše, co se v našem životě odehrává je pouhou reakcí na naše myšlenky a činy, nás dokáže osvobodit. Nechtějte přenechat odpovědnost na někom, kdo se prohlašuje za mistra Ho´oponopono. Jediným mistrem můžete být pouze vy sami.

A co bude dál

Jak jsem již v úvodu naznačil, jedná se o můj poslední článek na tomto webu. Za poslední roky jsem se hodně naučil. A i když to může vypadat, že jsem na Ho´oponopono zanevřel, není tomu tak. Objevil jsem spousty nových možností, naučil se toho o sobě více než kdy jindy. Takže můžu říci, že Ho´oponopono funguje. Právě proto, že jsem tomu věřil.

Jsem přesvědčen, že si tento web zaslouží kvalitní informace. Havajská moudrost je rozsáhlá a velmi inspirativní. Proto věřím, že se v pravý okamžik najde ten pravý člověk, který jí zná mnohem lépe než já a bude se moci s vámi dělit.

A my se budeme moci potkávat na zcela jiném místě. Myšlenek a inspirace je mnoho. Ale o tom se dozvíte až jindy.

napsal Michal

opravila Alue

zdroj

Přestože autor svůj článek prezentuje jako ,,poslední“, nakonec vydal ještě řadu dalších, ale to už je podružné. Zajímavá je i diskuze pod článkem, kde lze například najít zkušenost čtenářky, která na daném semináři byla a odnesla si z něj stejný dojem. Připadá mi zvláštní, že po osmi letech je metoda u nás stále živá, přestože si účastníci ze seminářů odnáší zklamání. Na to aby člověk poslouchal ,,já nevím“, si mohl pustit smyčku na gramofonu a nemusel přece nikam chodit. Zkrátka ta představa, že můžu čistit cokoliv komukoliv pouhým opakováním slov, je až příliš lákavá. Že to nemůže fungovat, už nikdo neřeší, když se to podloží hromadou příběhů o tom jak to zabralo u kdekoho. Otázka je, nakolik jsou dané příběhy reálné, to ví jenom autor sám.

Zákeřnost tohoto učení je podobná jako u všech ostatních náboženství a systémů víry. Vezme pravdu, přetvoří ji na polopravdu a z polopravdy vyrobí učení, které sice je úplně postavené na hlavu, ale když se vysvětlí směskou pokřivených pravd, které se vyloží tak aby se to autorovi systému hodilo, blbě se to rozklíčuje. Ono to přece všechno zní tak krásně a vroucně, jak by to mohl být podvod?

Žádné kouzelné zkratky neexistují. Vše o co usilujete, si musíte zasloužit, vybudovat, odpracovat. Pokud někomu tato metoda pomohla, bylo to tím, že reálně změnil svůj způsob myšlení a života. Že se například přestal litovat a přistoupil ke svým problémům aktivně. Bez hmatatelných změn jednoduše není možný pokrok.

Připomíná mi to jednu starou moudrost (možná to zreprodukuji nepřesně ale podstata je stejná):

Žák se ptá svého mistra, jak moc musí meditovat, aby dosáhl osvícení.

,,Když budu meditovat dvě hodiny denně, za jak dlouho bych mohl být osvícený?“

Mistr říká ,,Asi rok.“

,,A mistře, když budu meditovat osm hodin denně?“

A mistr říká: ,,Deset let.“

Komentáře

Ikona diskutujiciho Ayeri 2018-02-21 10:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za články, moc se mi líbí. Teda nelíbí se mi, že nějaký člověk zneužívá staré havajské učení k tomu, aby vydělával peníze na hloupých ovečkách, které neprokouknou to, co je zřejmé. Ale ten havajský přístup je mi sympatický. Samozřejmě s tím, že člověk se normálně snaží žít a pracovat. Ale to, že odpouští a nenese si s sebou žádnou hořkost a lítost, je podle mě smysluplné a velmi důležité.

Ikona diskutujiciho Eva 2018-02-21 10:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tuto metodu velice už velice fundovaně rozebral a zkritizoval ve svých knihách Diagnostika karmy S.N.Lazarev. Bohužel už nevím přesně, ve kterém dílu.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-02-21 11:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]:  aha, to jsem netušila, ale dost by mě to zajímalo… kdyby si někdo vzpomenul, nebo mohl odfotit příslušné stránky, dejte vědět, nebo pošlete do mailu

Ikona diskutujiciho Verča 2018-02-21 11:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: souhlasím s tebou..

Ikona diskutujiciho Verča 2018-02-21 12:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

a moc děkuji za tenhle článek, moc mě to bavilo:-)

Ikona diskutujiciho Aeonsun 2018-02-21 14:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Taky mně zaujal tento článek :-)

Ikona diskutujiciho Eva 2018-02-21 17:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je docela možné, že jsem ten Lazarevův rozbor metody Ho´oponopono a knihy Život bez hranic nečetla v jeho knihách, ale viděla na videu. Už opravdu nevím, je to dávno, ale to video jsem našla. Bohužel je jen v ruštině: https://www.youtube.com/watch?v=eW1R8p7Ikuk

Ikona diskutujiciho Magdalena 2018-02-21 21:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na tyhle jeho stránky jsem narazila už kdysi, když jsem si chtěla zjišťovat informace o téhle technice. A takovéto "moderní zprostředkování" skrz podvyživené semináře se mi nelíbí. Sama si tyhle věty odříkávám, když uvnitř sebe cítím nějaký nešvar a potřebuji se k němu probourat s klidnou hlavou, pak je čas na jiné techniky, ale nějaké sluníčkaření, že čtyři věty spasí svět, to mi lehce zavání "biblizováním". :D

Ikona diskutujiciho Vladka 2018-02-22 21:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Musim se smat..vsechny knizky na rozvoj osobnosti mam v knihovne..Hovory s Bohem..Tuto..hopo ono..metodu..atd..Proste vsechno.Je mi 52..tak vim,ze je to proste vyvoj..jezdit na seminare,prednasky, cist kde co..az nakonec zjistis,ze to musis vzit za jiny konec..proste premyslet sama..citit sama..delat sama..pokus omyl se pozvolna po 20letech dostavam do stavu..kam opravdu zkratky nevedou. :-D

Ikona diskutujiciho BED 2018-02-23 01:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

… ten muž v šiltovke je mi totálne nesympatický.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-02-23 11:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]:  Číst knihy není špatné a zajímat se o různé metody není špatné… problém nastane až ve chvíli, kdy se člověk neuváženě chytne něčeho co je škodlivé, nebo nefunkční.

Ikona diskutujiciho Eve.line 2018-02-24 10:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Souhlasím s prvním a čtvrtým komentářem, základní myšlenky mají hodně do sebe. "Učení", semináře a vše okolo už jaksi ne. Ale takto je to u většiny takových knih. Je to semínko něčeho užitečnýho, zabalený do manipulace a byznysu. Jak jinak oblbnout širokou veřejnost, aby se hodně vydělávalo, byť i na jedné užitečné myšlence :-? Všichni autoři chtějí hlavně vydělávat. Vždyť když se to vezme z druhé strany, kdo by si opravdu něco vzal z významu takový myšlenky, kdyby autor napsal pouze jeden odstaveček, byť sebezázračnější? Koho by zajímalo, kdyby napsal: Milujte celý svůj život včetně toho, co se vám nelíbí, co zarytě nesnášíte a odsuzujete, milujte i to "špatné", láska transformuje… Jenže tohle je stejně podstatou každý knihy a lidem to stejně asi nestačí. Všechno může pomoct i uškodit. Záleží prostě na přístupu a selským rozumu. Když člověk teprve začíná, jsou takový knížky k nezaplacení i za cenu toho, že se tam může nacházet jen ta jedna jediná myšlenka, díky který se pak člověk dívá na svět konstruktivněji. Určitě je dobrý upozornit, že není diamant všechno, co se třpytí a že za každým rohem může koukat čertík. Ale na druhou stranu může mít člověk před sebou úžasnou knížku nabitou jen tím důležitým, bez manipulativní omáčky a stejně si z toho nemusí nic vzít, nebo se fanaticky zaměří na autora a vytvoří si z jeho knih "učení" sám. Není to jen o dokonalosti knih, ale o lidech. Co člověk, to jiný pochopení, bez ohledu na to, jaký informace se předkládají. A tak to má být :-)

Ikona diskutujiciho Alue 2018-02-24 11:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: Lidský faktor. To je jediná jistota v tom, že cokoliv vypustíš do světa, bude změněno podle toho, kdo to jak vidí, nebo pochopí :-)

Ikona diskutujiciho Kristýna 2020-09-25 18:59:38 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já tedy nevím, mně to nepomáhá a VŽDYCKY u takových metod mám jen pocit, že mi to bere čas a unikají mi jiné věci, jelikož čas utíká fakt rychle a za den se toho moc stihnout nedá. Celé to duchovno po tolika letech mě z nejhorších svazujicich pocitů a zmatku přivádí zpět sama k sobě. Proč bych se měla stále něčím svazovat nebo předělávat, bojovat proti blbé náladě pozitivními afirmace, tohle vsechno mi totálně vzalo vnitřní svobodu a zablokovalo životní energii. Myslím, že člověk má hlavně žít a to naplno a dělat co ho baví, jen tak se může mít rád a přijmout své chyby ne je odhánět. Tím ztrácíme celistvost a nemáme se rádi jací jsme. V tomhle mě zaujala kniha Temná stránka hledacu světla a tu napsala bývalá alkoholicka a narkomanka. Klíčem je přijmout své temné stránky. Upřímně už z toho duchovna mi hrabe, chci prostě jen žít. Vím co se děje, že systém nás chce vyhladit, ale věčné vysedávání na netu a hledání pravd a strach vyvolávající články taky člověka svazují a zdržují a odvádějí od reality, kterou je život!

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek