Proč nepoužívat opalovací krémy / Čím se v tom případě natírat?

8.7.2010 v Léčba 54

Kupodivu se na internetu prakticky nedočtete o tom, že byly opalovací krémy škodlivé/rakovinotvorné. Mezi lidmi se velmi propagují různá mazadla proti sluníčku, která sice do jisté míry zabrání spálení, ale je to prakticky dvousečná zbraň, kdy se poškozujete zase v jiném ohledu.

Tento článek není zaměřený na výklad CO je na opalovacím krému nebezpečné, proto pokud je tato skutečnost pro vás nová, doporučuji článek z Osud.cz. – Je placený, proto jsem z něj vyndala pouze část, která je pro vás nejdůležitější. Pokud máte možnost, pod úryvkem je odkaz, kde si to můžete dočíst.

Úryvek z článku o škodlivosti opalovacích krémů, zdroj OSUD.cz:

___________________________________________________

Co škodí více? Slunce, nebo spíš krémy “proti UV záření”?

Po 29 let odmítal FDA zveřejnit bezpečnostní standardy pro výrobky pro opalování. To jsou téměř tři desetiletí udržování veřejnosti v temnotách, ve vztahu k extrémně škodlivým, rakovinu způsobujícím chemikáliím, které se nacházejí ve výrobcích pro opalování. Má někdo nějaký nápad, proč Úřadu pro potraviny a léky trvalo tak dlouho, než nastavil normy pro výrobky užívané více než 100 miliony Američanů? Pokud jste si mysleli. “Protože hrabivé korporace prodávající tyto jedovaté opalovací produkty nechtějí, aby se FDA zabýval bezpečností jejich výrobků”, udělte si zlatou medaili. Trefili jste se! FDA nemá žádný zájem na ochraně veřejnosti před rakovinu způsobujícími výrobky osobní hygieny, a tento jednoduchý fakt je v souvislosti s 29-letým zpožděním ustanovení základních bezpečnostních norem do očí bijící.

Protože je tomu tak ve stále větší míře, dělají nyní práci, kterou by měl dělat FDA a kterou dělat odmítá, neziskové skupiny. V tomto případě Environmental Working Group (http://www.ewg.org/), jedna z deseti mnou nejvíce doporučovaných neziskových organizací, sestavila seznam 700 značek opalovacích krémů spolu s jedovatými chemikáliemi, které obsahují. Tento seznam najdete na http://www.ewg.org/sunscreen/.

Jak uvádí EWG, mnoho z opalovacích výrobků obsahuje rakovinu způsobující chemikálie, které jsou absorbovány přímo kůží:

Některé opalovací krémy se vstřebávají do krevního systému a způsobují zdravotní obtíže. Naše recenze technické literatury ukazuje, že některé přísady opalovacích krémů se absorbují do krevního systému a některé jsou spojeny s projevy otravy. Některé na slunci uvolňují kůži poškozující volné radikály, některé se chovají jako estrogen a mohou rozrušit hormonální systém, několik z nich je silně provázáno s alergickými reakcemi a další se mohou usadit v těle nebo v životním prostředí. FDA pro přísady do výrobků pro opalování neustanovil žádné přísné bezpečností normy.

Po 29 letech debat vláda při nastavení povinných bezpečnostních standardů pro opalovací krémy selhala. Společnosti mají volnou ruku a mohou volně činit rozhodnutí o všem, od reklamních tvrzení po kvalitu výrobku. Namísto ustanovení pevných norem Úřad pro potraviny a léky (FDA) lidem radí, aby se vyhýbali slunci od 10 dopoledne do 4 odpoledne. FDA se nyní nachází ve stavu přímého porušení nařízení Kongresu, požadujícímu aby tento úřad dokončil bezpečnostní normy pro opalovací krémy do konce května 2006, čímž opovrhuje nejen Kongresem ale také spotřebiteli, kteří se na opalovací výrobky při ochraně svého zdraví spoléhají.

84% výrobků pro opalování poškozuje spotřebitele

Jak odhaluje výzkum EWG, je pro spotřebitele škodlivých neuvěřitelných 84% výrobků pro opalování. Ano čtete správně: Více než čtyři z pěti výrobků pro opalování ve skutečnosti lidi při jejich používání poškozuje.

___________________________________________________

Dále se článek zabývá spíše politikou, celý ho najdete zde: ,,Co škodí více? Slunce, nebo spíš krémy “proti UV záření”?”

A nyní jsme se konečně dostali k tomu, proč vlastně tento článek píšu.

Mnohé lidi samozřejmě ve spojitosti se škodlivostí opalovacích krémů napadne: ,,Co dělat, když se tím nechci mazat?”

Odpověď je velmi jednoduchá jako řešení a pravděpodobně vás ani nevýjde tolik jako samotný opalovací krém.

První je nutné si uvědomit, že slunce je léčivé, vysílá fotony se správnými daty a jen pět minut na slunci stačí lidskéhmu organismu, aby z pouhého svitu nabrat všechny potřebné vitamíny. – Tak geniální je naše tělo. Dokonce stačí vystrčit pouze ruce, nemusíte se slunit celí. Ale také si uvědomte, že nic se nemá přehánět. I voda je zdravá, ale když jí vypijete deset litrů na ex, potká vás selhání ledvin.

Nejlepší způsob, jak se vyhnout opalovacímu krému a přitom chránit kůži před spáleninami je OLEJ.

Na mírnější sluníčko je kokosový olej, na opalování se používá za studena lisovaný olivový olej (panenský).

Olej vytváří na pokožce film, který kůži výborně chrání, neobsahuje žádnou chemii jako pochybná drahá mazadla z obchodů a hlavně vaši kůži vyživuje do hloubky. Mazání olivovým olejem je velmi zdravé, pokud po opalování budete s olejem pokračovat, zabrání to vysušení kůže a jejímu sloupání. Navíc pokožka dostane krásný bronzový nádech, který jí právě dává olej, takže podporuje pěkné opálení.

Já používám pouze Olivový olej na opalování a opravdu je to zázrak. Sice jsem mastná jako špekáček, ale protože vím, jak moc je to zdravé, jsem příjemně mastná a vůbec mi to nevadí. Samozřejmě po odchodu do vody je dobré olej nanést znovu, to dá rozum.

Vyhýbejte se plavkám, těm nedělá olej dobře. Zkrátka mazat jen okolo plavek, popřípadě pokud máte možnost a nejste stydlivky, sundejte nebo vyhrňte při opalování co můžete, abyste nepoškodili tkaninu plavek.

Pokud na mastné tělo chcete oblékat tričko při přesouvání pěti švestek, počítejte s tím, že olej jde špatně z látky vyprat. – Hažte na sebe stará trička, u kterých nevadí, že budou cítit po oleji.

Jak moc oleje na sebe máte nalít je prakticky vaše volba. – Můžete jen decentně, nebo pokud se chcete pořádně opálit, napatlete na sebe klidně centimetrovou vrstu, vůbec ničemu to nevadí. (samozřemě pokud se vyhnete plavkám).

Olivový olej tedy poškozuje tkaninu plavek a jste po něm mastní, zato je velice zdravý, vyživuje pokožku a zabraňuje sloupání. – Díky olivovému oleji jsem opálená i já, předtím jsem se pokaždé jen spálila, sloupala a zůstala jsem bílá jako smrt. – Olivový olej totiž slunce neblokuje a opálení podporuje, přesto chrání.

Praktické řešení je mít olej v malé plastové lahvičce, do které si ho přeléváte, nemusíte s sebou nutně brát celou lahev oleje. – Pokud ale žádnou podobnou použitelnou lahvičku nemáte, je to vlastně jedno, akorát se pronesete.


Pamatujte, Olivový olej v kuchyni není jen do salátů, ale také na opalování, na kůži, zácpu a na vlasy. Je to přírodní všelék s velikým využitím, zásobte se jím z plna hrdla a hurá k vodě! 🙂

Komentáře

Ikona diskutujiciho Katy 2010-07-08 09:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahojky Alue, píšeš o tom, o čem už dlouho přemýšlím především v souvislosti s mazáním své 2,5leté dcery. Kupovávala jsem krémy většinou ze zdravé výživy, ale nebyla jsem přesvědčená, že je to to nej, častěji mazala jen bambuckým máslem (přirozený faktor má podobně asi jako panenské přírodní oleje tuším 5) a poslední dobou i kokosovým olejem, olivový je pro mne nový nápad a děkuji za něj :-) Jen se chci zeptat, myslíš, že je to i pro takhle malé dítě (je bledule po mně) dostačující, přecejen pobýváme dlouho venku a chystáme se na dovolenou k moři navíc …

Ikona diskutujiciho Alue 2010-07-08 10:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Rozhodně ano, já se s olivovým olejem u moře opálila jako černoch a moje kůže sin ádherně na slunce zvykla, tento rok jsem taky krásně hnědá a to i bez oleje, mám úplně jiné opalovací vlastnosti jenom díky olivovému oleji. Rozhodně je olivový olej pro děti vhodný, samozřejmě nesmíte zapomenout, že se to na sluníčku nesmí přehnat, to platí ale i při chemických opalovacích krémech.

Ikona diskutujiciho Anka 2010-07-08 11:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, vďaka za užitočné info. Zaujímalo by ma tiež, aké krémy by si odporúčala na tvár, resp. poznáš nejakú spoľahlivú kozmetiku? Alebo používaš niečo prírodné?

Ikona diskutujiciho Alue 2010-07-08 12:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Na vrásky a zralou pleť je bezva kokosový olej, já používám mastičky a pleťové vody od Saloos. – Je to přírodní, drahé a velmi šetrné. Pleťová voda se dá stříknout na oko a vůbec neštípe, je jako voda. Mastičky jsou úžasnén a akné a hojení, hlavně konopná. Beru to od frimy BIOsféra.

Ikona diskutujiciho Lucie 2010-07-08 12:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Výborný je i jojobový a má ochranu podobnou čtyřce. Jinak Saloos je vynikající (pak i Nobilis Tilia), používáme taky skoro na vše.

Ikona diskutujiciho Dana 2010-07-08 13:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jé, to je super článeček. Já matlám kokosák do vlasů, takže zásobená jsem. Až polezu na sluníčko na delší dobu, tak kokosák vyzkouším. A určitě koupím nějakou pleťvou vodu od Saloose, už jsem to slyšela, že jsou dobré na to spálení, že i do vlasů se dají stříkat jako UV.

Ikona diskutujiciho Alue 2010-07-08 13:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: To je zvláštní, já tento problém nesleduji 🙂 Ale všimla jsem si, že lépe chytnu dopoledne okolo desáté až 11. hodiny. Odpoledne už ne.

Ikona diskutujiciho urabwe 2010-07-08 14:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je zajímavé a já měla pocit,že když se člověk namaže olejem a jde na sluníčko,tak se nějak tak jako ofrituje :D.Každopádně díky za radu určitě jí využiji:).

Ikona diskutujiciho yxc 2010-07-08 14:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kdysi, když nebyly opalovací krémy, se prodával opalovací olej v malé, ploché lahvičče, bylo to nepříjemné na kůži a stálo to peníze, tak jsme se, jako vojáci natírali naftou.

Ikona diskutujiciho Mirec 2010-07-08 15:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue v prvom rade chcem pochvalit Tvoj web je super.A chcem sa spytat ci je dobry aj tekvicovy olej lisovany za studena na opalovanie.

Ikona diskutujiciho Alue 2010-07-08 15:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: Na opalování je teoreticky jakýkoliv za studena lisovaný, ale každý má své využití a olivový je prostě nejlepší. Jaký bude ten tvůj si musíš otestovat sám.

Ikona diskutujiciho Katrin1011 2010-07-08 16:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak nad tímdle jsem taky dlouho přemýšlela a nic jiného než ten olivový mě nenapadl, ale netušila jsem teda, že opravdu pomůže – jakože v sobě má nějaký faktor? Ten olivový olej je dobrý skoro na všechno:)

Ikona diskutujiciho 101% Cocotte 2010-07-08 19:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue, moc děkuji za tento článek. V neděli jedu na tábor a tam se bohužel patlat olejem moct nebudu (ale můžu ho zkusit propašovat), ale i tak je to pro mne cenná informace :-) (mimochodem s tou malou aktivností sluníčka je to opravdu pravda – obyčejně se za dvě hodiny opálím jako černoušek, ale letos jsem byla několikrát celý den na koupališti i na festivalu ve třiceti stupních a jsem světlá, jako předtím.)

Ikona diskutujiciho Alue 2010-07-08 19:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: Repelenty nejsou moc dobré, ale naštěstí se dají stříkat na oblečení a nejsouv kontaktu s kůží. Vyjdou u mě recepty na výboru domácích repelentů, ale to už asi nestihneš vyrobit 🙂

Ikona diskutujiciho Smejko 2010-07-08 20:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ten olej sa mi zacina pacit coraz viac… tolko vyuziti jedneho prostriedku som asi este nevidel… vdaka za inspiraciu 🙂

Ikona diskutujiciho Standa 2010-07-08 21:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Skvělý článek a informace. Děkuji za vše.

Ikona diskutujiciho Domácí čajovna 2010-07-09 07:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak tohle je věc, která není tak nová. Ale je to už notná doba, kdy jsem někde četla o tom, že rakovinotvorné jsou právě ty krémy, nikoliv sluníčko. Nebo v tom jedou společně, kombinace slunce a krému je vražedná.

Ikona diskutujiciho kattkaa 2010-07-09 08:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue pěkný článek, opravdu myslíš na všechno i na naše plavky, děkuji…,a můžu potvrdit kdo se maže olejem má krásnou medovou barvu

Ikona diskutujiciho Ivana 2010-07-09 11:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, a můžeš prosím tě ještě poradit nějaké zaručené značky, které nepoužívají taková svinstva jako normální krémy? jedu na dovču do řecka a i když účinky olivového oleje uznávám, asi se tam tím z praktických důvodů nebudu moct mazat..znáš např. značku Doliva? já mám od nich denní a noční krém, tak jestli máš s nimi zkušenosti, tak bych si koupila něco od nich..

Ikona diskutujiciho Alue 2010-07-09 11:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[19]: Proč? Já byla s olivovým olejem 14 dní u moře v největších vedrech a žádná praktická omezení to nemělo. To je výmluva.

Ikona diskutujiciho Mirek 2010-07-09 11:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue. Dobrý článek o opalovaní.

Ikona diskutujiciho Dana 2010-07-09 12:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě jsem si vzpomněla, taková malá praktická rada, že olej do lahvičky namíchám s vodou nebo minerálkou. Před každým použitím ho pořádně protřepu, trochu ho vyleju na dlaň a rozetřu. S vodou se lépe nanáší, nevysušuje a je lehčí (pro dýchání pokožky ..jinak se mi dělají černé tečky, vyrážky nebo se zanítí póry).

Ikona diskutujiciho JanaJ 2010-07-09 14:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Opäť zaujímavý článok, ako vždy, aj keď to v podstate nie je nič nové pod slnkom.

Ikona diskutujiciho Mitsu 2010-07-09 16:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue, děkuju za článek. Snad to pokoří můj každoroční rekord být nejneopálenějším člověkem co znám, ačkoli se Slunci příliš nevyhýbám :-)

Ikona diskutujiciho ok 2010-07-09 21:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: Velká většina repelentů jako účinnou látku používá di-methyl-ftalát, skoro 100%, což je právě ten ftalát, který se používá na změkčování PVC, linolea atd…

Ikona diskutujiciho Alue 2010-07-10 09:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[25]: Rok

Ikona diskutujiciho Alue 2010-07-10 09:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[23]: Jani to by nešlo, já mám článků moc, snažím se nezrychlovat, už ted se mi to hromadí na měsíc dopředu.

Ikona diskutujiciho ham 2010-07-12 11:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[27]: Alue, asi nebudem sám čo vníma momentálnu "uhorkovú sezónu", možno by nebolo zlé práve teraz (cez prázdniny) pustiť dva denne ;-)

Ikona diskutujiciho Alue 2010-07-12 11:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[28]: To není dobrý nápad. Díky teplu mi návštěvnost lehla o třetinu dolů, to se nevyplatí, víš tolik je práce v těch článcích, tahle plýtvat :D

Ikona diskutujiciho ham 2010-07-12 23:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[29]: no, to máš pravdu – nemá zmysel plytvať energiou – na dovolenke sa ľudia bavia inak (som to nedomyslel) :-/

Ikona diskutujiciho Blue 2010-07-20 14:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Používám doma jen olivový olej, zatím k jídlu, ale překvapilo mě, jak rozdílné názory i zkušenosti na něj panují v případě spojení se slovem dermatolog. Zajímavé jsou i data o jeho používání v historii či náboženství.

Ikona diskutujiciho Monika 2010-08-11 19:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahojky, díky za tip, roky používám klasiku Nubian, ale nějak mám pocit že už to taky není co bylo dřív, párkrát jsem zkusila nějaké mléko na opalování, ale vásledek byl že se mi ucpala celá kůže a lil ze mě pot jak po maratonu, takže už to mě varovalo co za srajdy do toho cpou, ale olivový olej mě nenapadl, rozhodně vyzkouším :-))

Ikona diskutujiciho monyka 2011-02-22 21:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

opalovací krémy nepoužívám,vždycky se mi po nich kůže sloupá,nebo jsem celá červená a když se jdu opalovat a nenamažu se ničím, nikdy se nespálím a vždycky se  krásně opálím do hněda…ale jak to tak čtu,tak možná tohle léto ten olivový olej zkusím:)

Ikona diskutujiciho rimi 2011-04-29 14:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

za malou silu slunicka muze chemtrails

Ikona diskutujiciho Petra 2011-05-03 07:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jen bych se chtěla zeptat, jak propahujete opalovací oleje, člověk se má chránit i když jde na procházku – to si mám mazat pusu olejem? Vždyt budu mastná jak-.

Ikona diskutujiciho Jana 2012-04-07 18:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Čím nebo proč vzniká melanom?

Ikona diskutujiciho Moon 2012-08-30 09:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj,

Ikona diskutujiciho denisa 2012-09-10 20:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

no,já  vyzkoušela se namazat tím olivovým olejem…. a už nikdy více !!! měla jsem popáleniny jako hrom.( vzhledem k mému vyjádření si myslím,že můj komentář nebude vložen)

Ikona diskutujiciho Alue 2012-09-11 09:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[38]: Pokud máš světlounkou kůžičku, namažeš si jenom nosík a pak ležíš na slunci celý den, potom tě samozřejmě oliváč nespasí. Musíš se opalovat s rozumem.

Ikona diskutujiciho denisa 2012-10-27 18:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

světlounkou kůžičku nemám,nenamazala jsem si jen nosánek a opalovala jsem se s rozumem….tedy pokud opalování dopoledne a pak po třetí hodině a ještě pod slunečníkem není nerozumné….jsem sice blondýna,ale už mi není 20 a úplně pitomá si taky nepřipadám…. tak jsem asi neměla kouzelný olivový olej….

Ikona diskutujiciho sidonie 2013-06-13 10:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jak se dá namazat centimetrová vrstva oleje??? Prý je nejlepší olivový citronový.

Ikona diskutujiciho Belis 2013-07-09 18:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, myslíš že by to šlo i s konopným olejem??

Ikona diskutujiciho Lenka 2014-07-19 19:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo, po olivovém se nikdy nespálím, kokosový je výborný také a má 5% přírodní ochranu a ještě je prý na opalování výborný olej z vlašských ořechů. A  taktéž bambucké máslo, stejně tak jak kokosák. Myslím, že veškeré přírodní oleje budou na tohle dobré. Jinak k tej rakovině kůže, můj praděda ani neví co to opalovací krém je a dostal jí. Nenosil ani pokrývku hlavy když dělal seno a byl pořád na zahradě, ale v tu dobu mu to ani nijak nevadilo a nádor se vytvořil přímo za uchem kam mu slunko peklo pořád dennodenně, tak nevím no…A problem se sluníčkem jinak nikdy neměl, jakože by se spaloval, nebo měl tu kůži na to hrozně citlivou a háklivou, práveže je takovej snědší….Jinak mě napadlo, že když se někomu špatně kouká do slunka a když je to dobré na ty oči, tak když si pořídí obyčejné sluneční brýle bez UV tak mu to může to koukání se do něj aspoň trochu ulehčit, třeba jen zezačátku…Jinak všeobecně miluji slunko a nechápu lidi, kteří ne, kteří s emu vyhýbají, tací mi nejsou ani moc sympatičtí, ale všimla jsem si toho, že je to i tím v jakém ročním období a měsíci(zvěrokruhu) se narodili a na jakém kontinentu s jakou kůží no…Oblivňuje to hodně faktorů, tak jako všechno.

Ikona diskutujiciho rose 2014-07-22 17:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S těmi oleji je to sice hezké, jenže já mám už tak mastnou plet' a tím se patlat nemůžu. :D Jo, opalovací krémy plet' svým způsobem zatěžují, ale jestli vám přijde lepší mít rakovinu kůže, prosím.

Ikona diskutujiciho Zuzana 2014-07-30 22:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Olivovy olej na opalovanie je urcite fajn, ale nespali sa len taky clovek, ktory sa naozaj zdravo stravuje. Citala som o tom velmi zaujimavy clanok, v ktorom sa aj pise, ze dobry potravinovy doplnok je astaxanthin, ktory posilnuje odolnost koze voci UV ziareniu. Takze olivovy olej ANO, ale v prvom rade treba zmenit jedalnicek.

Ikona diskutujiciho W 2014-12-21 21:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V jižních zemích není ochranný faktor oleje dostatečný.

Ikona diskutujiciho W 2014-12-21 21:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Které konkrétní látky jsou v opalovacím krému škodlivé?

Ikona diskutujiciho Alue 2014-12-22 14:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[47]: Tento článek je z roku 2010 a mnohokrát jsem se k tématu vracela. Zkus tady trochu pohledat a při troše snahy jistě najdeš další rozvádějící články a popsané konkrétní látky. Vím, že jsem to tady dávala. Nemůžu všechno vypsat najednou, to není možné.

Ikona diskutujiciho Kája Světlá 2015-06-23 13:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Maže se někdo třeba jen indulounou? zkušenosti?

Ikona diskutujiciho alexin11 2015-07-04 12:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dnes už je na netu spostu návodů, jak a z čeho si namíchat opakovací krém. Ja využívám malinový olej s bambuckým máslem, k tomu mandlový olej a včelí vosk pro tužší a vodě odolnou konzistenci. Malinový olej má spf až 50. To už je slušná ochrana.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek