RAMA: umělá hmota, která rozhodně nepatří do jídla

6.3.2011 v Prevence 51

Rama s nama

Článek stručně a precizně vysvětluje, jak nepatrný je rozdíl mezi umělou hmotou a tolik propagovanými margaríny.

Převzato z WM magazín:http://www.mwm.cz


Všechno, co bychom měli vědět o transfigurovaných tucích.

Oč jde a jak to začalo..

Transfigurované mastné kyseliny (anglicky trans-fats) jsou určité druhy nenasycených tuků (mohou být mono-nenasycené nebo poly-nenasycené).

Transfigurované tuky se v přírodě vyskytují v nevelkém množství v masu a mléčných produktech. Tyto přirozené látky ale nepředstavují žádný problém.

Transfigurované tuky z regálů v obchodech s nimi ovšem nemají mnoho společného. Jsou vytvořené průmyslově částečnou hydrogenací rostliných olejů a živočišných tuků. Tento chemický proces byl vyvinut na počátku 19. století a první výrobek zpracovaný touto metodou poprvé přišel do prodeje v roku 1911 pod názvem Crisco.

Na rozdíl od přirozených nejsou transfigurované tuky potřebné, a také nejsou právě prospěšné zdraví. Konzumace transfigurovaných tuků pětkrát zvyšuje riziko koronární srdeční choroby. Zdravotníci proto celosvětově doporučují omezení spotřeby transfigurovaných tuků na stopová množství. Transfigurované tuky získané částečnou hydrogenací olejů jsou obecně považovány za mnohem horší než přirozené.

A teď je to zajímavé…

Margarín byl původně vyroben jako krmivo, po němž měli rychle přibývat krocani. Ty ale místo toho zabíjel. Ovšem lidé, kteří předtím vložili do výzkumu všechny své peníze, chtěli aby se jim vrátily, a tak dali hlavy dohromady a uvažovali, co udělat, aby je dostali zpět.

Původně to byla bílá hmota bez chuti a zápachu, takže do ni přidali žluté barvivo a umělou příchuť, a začali to lidem prodávat místo másla.

Tak co, chutná?

ZNÁTE rozdíly mezi transfigurovanými tuky (margaríny) a máslem?

Obojí má stejné množství kalorií.
Máslo má, při 8 gramech oproti 5 gramům v margarínu, o něco více nasycených tuků.
Máslo podporuje vstřebání mnoha dalších živin z jiných jídel.
Máslo má spoustu nutričních výhod, zatímco margarín jen pár a to ještě přidaných chemiky!

Máslo chutná mnohem lépe než margarín a může povznést chuť ostatních jídel.
Máslo tu je po staletí, ale margarín méně než 100 let.

A teď o transfigurovaných tucích….

Margaríny obsahují velmi mnoho transfigurovaných mastných kyselin (některé přes 50% … a ví někdo, CO je těch zbývajících 50%?)

Podle poslední studie Harvard Medical, může konzumace margarínů, ve srovnání s těmi, které konzumují stejné množství másla, zvýšit počet onemocnění srdce u žen o 53%.

Zvyšují celkový cholesterol a LDL (to je ten škodlivý cholesterol) a snižují HDL cholesterol, (prospěšný cholesterol).

Až pětinásobně zvyšují ohrožení rakovinou.

Snižují kvalitu mateřského mléka.

Snižují odpověď organismu na antigen (imunita).

Snižují odezvu těla na inzulín.

Ale co je nejhorší ….

Margarínu chybí pouze jediná MOLEKULA – aby z něj byla 100% umělá hmota!!!

To poslední by samo o sobě mělo postačit k tomu, aby se soudný člověk ihned a do konce života vystříhal konzumace jakékoli formy „umělých jedlých tuků“, a čehokoli jiného, co prošlo hydrogenací.

Transfigurované tuky jsou nepřirozené, a proto je tělo nikdy nemůže strávit a spotřebovat ve formě energie. Ale ani správně vyloučit. Hromadí se v něm, lepí se na buňky, které dusí. Ucpává to arterie, ztučňuje játra a bez ohledu na tělesnou námahu nebo cvičení s tím nic neuděláte. Takže mrtvice, infarkt, selhání jater nebo ledvin nebo rakovina číhají hned za rohem.

Nevěřte?

Zkuste tohle:

Kupte vaničku umělého jedlého tuku, otevřete to a nechte někde venku ve stínu nebo v garáži. Po několika dnech pozorování si povšimnete několika věcí:

* nepřiblíží se k tomu žádní hlodavci, žádný hmyz, ani otravné octomilky, ba ani švábi;

* ani po letech se to nezkazí a nezačne jinak páchnout;

* nemá to žádnou výživnou hodnotu, takže to nic nebude žrát a nic na tom ani v tom neporoste;

* dokonce i plísně a mikroorganizmy se tomu vyhnou (a to už je co říct!!).

Proč to nic živého nechce? Protože to je z 99.99% plast, který život zabíjí!!

Co takhle rozpustit si na pánvi kelímek od jogurtu a namazat si to na topinku? Ne? Tak proč jíte margaríny?

Pamatujte: COKOLI, co zabíjí život, zabíjí i VÁS …. jen pomaleji.

Poznámka lékaře nakonec

Konečně to nějaký chemik napsal. Rád bych k tomu dodal, že pokud vyšetřuji pacientky s podkožními lipomy a celulitidou na ultrazvuku, shodně odpovídají, že jí pouze umělé tuky, že žijí „zdravě“. Po pravdě, s takto zdravě žijícími ženami je vhodný jen čistě profesionální kontakt. Jejich tělesné schránky totiž připomínají živoucí mumie.

Kdyby kdysi zvýšili příjem těchto umělých tuků v jídelníčku některých komunistických prominentů, byli by dokonale nakonzervovaní, takže by se k posmrtnému uchování jejich pozůstatků nemusela stavět nákladnou technikou vybavená mauzolea. (MUDr. Studnička)

Vliv margarínu na lidský organismus

Většina odborníků na výživu dnes prohlašuje, že obyčejné máslo je lepší – pokud ho jíme s mírou. Není pochyb o tom, že máslo je přírodní produkt, zatímco margaríny musí být vyráběny složitým technologickým procesem a nejsou tedy přírodním tukem. Margarín by zůstal bez vydatné pomoci barviv a jiných přísad nevábnou šedivou hmotou. Do másla, na rozdíl od margarínu nemusí být vitamíny přidávané uměle. Máslo obsahuje přírodní vitaminy ze kterých jsou nejdůležitější A a D. Vitamin A je potřebný pro dobrý zrak a zdravou pokožku a navíc je důležitý antioxidant. Vitamin D podporuje vstřebávání vápníku, důležitého prvku pro zdravé kosti a zuby.

Komentáře

Ikona diskutujiciho cajovnaprozeny 2011-03-06 07:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tenhle článek přicházel svého času jako nevyžádaná pošta. Brala bych ho s rezervou – samozřejmě Rama a podobné nejsou pro zdraví nic úžasného – minimálně proto, že ucpávají cévy víc než sádlo nebo máslo…

Ikona diskutujiciho grey 2011-03-06 08:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Protože naše tělo potřebuje nenasycené mastné kyseliny, které jsou prospěšné, je vhodné, abychom používali nejen másla, ale i oleje (oleje obsahují mnohem víc nenasycených mastných kyselin)… nejlépe olivový olej extra virgin…. ale kdo si má furt kupovat kvalitní olej, když to je drahý…

Ikona diskutujiciho Kiki 2011-03-06 08:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ty letopočty jim jaksi haprují…Ve skutečnosti byl margarín ,,vynalezen" v druhé polovině 19. století. Souviselo to se soutěží o výrobek nahrazující máslo pro vojáky, kterou vypsal Napoleon III roku 1860.

Ikona diskutujiciho Faith 2011-03-06 08:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aj keď sama Ramu nejem, ale jem klasické maslo, musím reagovať. Tento článok patrí medzi tz. "hoaxy",čiže nepravdivé poplašné správy. Pozrite si stránku www.hoax.cz, je tam aj reakcia na tento článok. V poslednej dobe je toľko poplašných správ, že ja už automaticky najskôr idem na túto stránku a až potom začnem nad článkom uvažovať.Prajem krásnu nedeľu všetkým.

Ikona diskutujiciho Janča 2011-03-06 08:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Příroda "ví" – máslo je z přírodního produktu. Rama je umělá. Několik let už používám jenom máslo, a to bez kompromisů 🙂

Ikona diskutujiciho Farah 2011-03-06 09:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahojte, faktem je, ze co mi nechutna, tak je opravdu hnusne :D a Rama je mezi temito polozkami, na druhem miste jsou uzeniny, zvlast pak ty, ktere videly maso jen sirokou oklikou…fuj, to se mi zveda kufr, jen to cejtim. Ted jsem zkousela Floru..no neni o moc lepsi, ale na jihoceske maslicko nedam dopustit 😉

Ikona diskutujiciho Rue 2011-03-06 09:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to hnus. A jako uměla hmota to taky i chutná. Ale i přes všechny ty studie to budou stejně prodávat v obchodech a říkat, jak je to zdravé…

Ikona diskutujiciho koudy 2011-03-06 10:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

je to hoax .. není to Rama ale Tlama

Ikona diskutujiciho Verča 2011-03-06 10:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hoax, nebo ne, já to mám jednoduchý. Jím to co mi chutná, takže ramě jsem dala zbohem aniž bych si o ní cokoliv přečetla. Máslo je dobré, takže jím jen to.

Ikona diskutujiciho enariel 2011-03-06 10:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

..chýba len jedna molekula, aby z nich bol plast.. nie len Rama je v tom, ale úplne všetky umelé náhrady masla…

Ikona diskutujiciho Linh 2011-03-06 11:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No, Alue, tak jsem si myslela, že zrovna TY neskočíš na takovouhle kravinu. Za prvé je to hoax, za druhé margarín nebyl původně určen pro krocany, ale jako náhražka másla za války, kdy ho bylo málo. Navíc nad těmi pseudotvrzeními by našeho chemikáře klepla pepka … dobře, másla a margaríny nejsou zrovna 2x zdravé, ale to snad žádné jídlo v naší době, všechno je geneticky upravené, obarvené, s chemikáliemi … pravda je, že si dnes nechají lidé vymýt mozky až příliš snadno kdejakými zaručenými zprávami … což to takhle nejdříve ověřit u VĚROHODNÝCH zdrojů? (mimochodem … plísně se do našeho margarínu pouštějí s největší chutí … )

Ikona diskutujiciho strako 2011-03-06 12:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

no ci je cast z toho hoax je jedno(a na tej stranke hoax.cz je teda ubohe vysvetlenie), margariny su skodlive tak ci tak, na chemii nam hovorila ucitelka, ze na stuzovanie raslinnych tukov pouzivaju nejake pripravky z ropy a ze pri tom stuzovani vznikaju trans- mastne kyseliny, co uz je v clanku. A pri tom stuzovani sa s tych zdravych nenasytenych mastnych kyselin stavaju nasytene a tie nenasytene co nie su stuzene maju obycajne blby pomer omega-6 a -3 – idealne je 3:1 ale tieto dosahuju 10:1 az 30:1, ked je omega-6 skodliva, oskrabuje cievy a na nich sa usadza cholesterol a zanasaju sa cievy

Ikona diskutujiciho CMLX 2011-03-06 12:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: konečne niečo rozumné, ten posledný odstavec … už som sa zľakol, že to nikto nespomenie …

Ikona diskutujiciho septik 2011-03-06 12:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zamyslete se: Objevil / vynalezl někdo za posledních asi 200 let něco za účelem pomoci lidem? Vzhledem k tomu, že posledních 200 let už funguje cokoliv jen díky penězům a lidské blbosti je utrácet, nemám důvod si myslet, že by někdo udělal zdravé jídlo. CHÁPETE TO? COPAK ČLOVĚK MŮŽE CHEMICKÝM PROCESEM VYROBIT NĚCO LEPŠÍHO NEŽ VYROBILA PŘÍRODA A JEŠTĚ TO PRODÁVAT LIDEM? Ve světe, kde nás práškujou, dávají jedy do hnojiv i pitné vody a zabíjí nás léky, by zdravé máslo ZAKÁZALI stejně jako koloidní přípravky atd.

Ikona diskutujiciho Annelise 2011-03-06 12:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ať už je to hoax nebo ne, Rama mi nechutná a nejím ji. Nejlepší je normální máslo

Ikona diskutujiciho KIki 2011-03-06 14:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ono to tak úplně jedno není, jestli to bylo nebo nebylo krocany. Přece když chceš, aby tvůj názor, teorie nebo tvrzení bylo nevyvratitelné, tedy ,,správné". Tak nemůžeš jako jeden z argumentů, který to tvrzení podporuje,  použít nepravdivou informaci. Jinak ramu jsem od mala nesnášela…

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2011-03-06 16:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Rama je vyhlasovaná v médiach ako to najlepšie a najzdravšie. Jedáva ju hrozne vela ludí už dlhú dobu a zdá sa že je neškodná. To bude tím že škodí pomaly a zákerne.

Ikona diskutujiciho Realtoltek 2011-03-06 16:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Rama je ultrafialovy hnus..staci k tomu cuchnout.

Ikona diskutujiciho Dekron 2011-03-06 16:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Rama je hnus .)

Ikona diskutujiciho Spiiiidy 2011-03-06 16:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jestli je na téhle zprávě 0% nebo 100% pravdy je vlastně vcelku jedno … když se nad tím zamyslíte, co je pravdy na tvrzení společností o jejich "zdravých" produktech, které jsou složené z 98% z chemie a ze 2% z přírody? Když už bych teda operoval s myšlenkou, že to je hoax, tak ale aspoň tahle zpráva má to základní poselství naprosto v pořádku – a to, že margarín je svinstvo a máslo (konzumované samozřejmě s mírou) do zdravé výživy patří. I nadpis to má trefný. Což ale každému zdravě uvažujícímu člověku dojde i bez toho. :-)

Ikona diskutujiciho Lilien 2011-03-06 19:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: Souhlasím s posledním odstavcem. To, že tomu chybí jedna molekula do plastu je sice hezké, krásné, ale pořád to z Ramy nedělá plast. I jedna molekula mění vlastnosti látky od základu.

Ikona diskutujiciho hell 2011-03-06 21:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ve světě peněz až na 1.místě nelze očekávat nic jiného…nemocný je celý systém..

Ikona diskutujiciho Mirek 2011-03-06 21:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zlaté dobré máslo nebo škvařené sádlo. Propagované hnusy Rama, Perla a rostlinné tuky mi nikdy nechutnaly…

Ikona diskutujiciho Básník 2011-03-06 21:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[21]:Pak si klidně jděte svou cestou dále, ke svému cíli a nenechte se ničím rušit.

Ikona diskutujiciho marieke 2011-03-06 21:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Škoda, že je to už několikátý hoax na který jsem u tebe narazila-samozřejmě si nemyslím, že Rama je něco úžasného, kvalitního a zdravého, ale bez těch hoaxů by tvé stránky byly důvěryhodnější-takže na to pozor ;-)

Ikona diskutujiciho Nasgol 2011-03-06 21:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pěkný článek, více takových!! Více takových :oD :oD….Já nevěděl, proč mi vždy voní a chutnají másla více než "tyto věci" a teď to vím :o))

Ikona diskutujiciho Jindra 2011-03-06 22:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[25]: To, že to někdo (třeba cíleně) zařadí mezi hoaxy, ještě neznamená, že to nemůže být pravda. Tyto informace se moc nehodí. Stejně jako pravda o fluoru, očkování, chemoterapii, preventivních vyšetřeních na mamografu a dalších radostech.

Ikona diskutujiciho 2011-03-06 22:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tohle už naštěstí v naší rodině víme dost let. 😉

Ikona diskutujiciho 2011-03-06 22:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[27]: Tak tak, souhlasím!

Ikona diskutujiciho Věra 2011-03-06 22:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No ono "není šprochu aby na něm nebylo pravdy trochu",-)Kdo chce tuhle věc jíst ať ji jí. A jak pravil Básník : "Pak si klidně jděte svou cestou dále, ke svému cíli a nenechte se ničím rušit." Každý ať prostě jí to o čem je přesvědčen, že mu prospívá. Já za sebe mohu říci – že Rama je cosi lepivého co nepotřebuji. A také nejsem tak bohatá abych si mohla kupovat tak levné "věci".

Ikona diskutujiciho marieke 2011-03-06 22:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Však já neříkám, že to není pravda a že Ramu obhajuju ;-)

Ikona diskutujiciho Vepřík 2011-03-06 22:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Bu,,bu, bu dostal Margarín na hubu!!!

Ikona diskutujiciho peter 2011-03-07 11:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Článek je o tom že ztužené tuky tělu škodí, protože nejsou přirozené. Mě se to zdá být přece naprosto logické, proč by to měl být proboha "hoax"?

Ikona diskutujiciho Deine 2011-03-07 12:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

chutná 🙂

Ikona diskutujiciho Hepčík 2011-03-07 14:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Četl jsem kdysi rozhovor s Karlem Gottem, který vzpomínal na válečnou dobu. Bylo to zhruba asi takto: Když k nám přijeli američani, dávali dětem zvýkačky. Ve škole se se žvýkačkami čile obchodovalo. Za chleba se sádlem byl celý balíček zvýkaček, za chleba s máslem jedna zvýkačka a za chleba s margarínem byla jen žvýkačka použitá, tzv. "z pusy do pusy".

Ikona diskutujiciho Spiiiidy 2011-03-07 15:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[33]: Naprostý souhlas. To, že to lidé jedí, není až taková záhada … když si o tom nic z vlastní iniciativy nezjistí a jediná informace o margarínu, kterou mají, je ta, že je zdravější než máslo, tak se pak není čemu divit … bohužel. Jíst hmyz je zdravé, to je nezpochybnitelný fakt. Ale zeptejte se někoho – kamarádů, známých – kolik z nich vám na něj neřekne obligátní "Fuj!"? Asi jich moc nebude. Je to škoda.

Ikona diskutujiciho Martin 2011-03-07 15:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tady dodávám stanoviska odborníků:

Ikona diskutujiciho rekornelie 2011-03-07 18:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsem docela překvapená, jak na webu s převahou intuitivně a pravohemisférově "uvažujících" lidí se tak bouří vášně kvůli margarínu:-) Já vybírám jídlo zásadně podle intuice. Někdy je pro mě prospěšnější Rama (má mnohem lehčí povahu a jiné vlastnosti) a někdy to hutnější máslíčko. Docela si jídlo vybírám, ale ještě jsem nepřišla na to, jak ten kvalitní olej (což by byla asi lepší alternativa Ramy)namazat na chleba.

Ikona diskutujiciho Věra 2011-03-07 18:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

On ten chleba je v podstatě nejstarší fast food – takže kdo se začne věnovat výživě – toho chleba už tolik nesní.Nebo k němu sní zeleninu dušenou na třeba na oleji slunečnicovém, či jiném. Nebo viz např.: http://www.macrobios.cz/cs/makrobioticke-recepty

Ikona diskutujiciho Věra 2011-03-07 18:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nebo zde ještě něco dobrého ,-) http://www.mbkbrno.cz/?pg=3

Ikona diskutujiciho NMNS 2011-03-08 18:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Laigo 2011-03-08 23:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mamka to už dávno říkala a kupujeme jenom másla. Ale že je to až tak moc nebezpečné jsem nevěděla… Je to otřesný, co nám lidem lidé podávají. A ještě s takovýma krásnýma reklamama! 🙁

Ikona diskutujiciho Lilien 2011-03-10 14:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nemůžu si pomoct a musím ještě něco dodat. Asi si nikdo nevšiml, že spousta věcí v tom článku NENÍ pravdivá. Například, že to neplesniví. To byste se divili jak umí Rama plesnivět nebo žluknout. Kdybych měla někde poblíž vlastní garáž, tak klidně tu krabičku Ramy obětuju a vyzkouším, jestli na to fakt nic neleze.

Ikona diskutujiciho Faith 2011-03-10 20:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[43]: Veď preto som hneď na začiatku napísala, že je to hoax.Takže niekto si to aj všimol :-). Ale keď už niekto začne pochybovať o hoaxe, že ním vlastne ani nemusí byť, len preto že je to uverejnené na tejto stránke, tak potom sa už nič nedá robiť :-(.

Ikona diskutujiciho Iv 2011-03-11 17:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[43]: Jasné, souhlasím s tebou a dokonce ani to, že jde o názory, teorie přímo  Alue, ještě automaticky neznamená "brát" je nebo-li přebírat vše bez zapojení "sebekontroly". Jinak to opravdu nejde, i ona je bohužel omylná

Ikona diskutujiciho Tea 2011-03-14 19:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, tvůj blog je vyjímečný!

Ikona diskutujiciho Kelly 2011-11-23 11:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hmmm…Průmyslově vyráběné transmastné kyseliny vznikající hydrogenací byly ještě do 90. let považovány za protiaterogenní, ale dnes víme, že to tak není. Nicméně, pokud si přečteš složení např. tebou deklarované Ramy, tak obsah je tam na 100g pod 0,1g. Kolik jich je ale třeba v sušenkách, trvanlivém pečivu, zmrzlikách, pomazánkách, to už se většinou nedočteš…Ne pouze margaríny jsou jejich zdrojem! :-) A k tomu bodu, že nevíš, co je zbytek mimo ty oleje v margarínu- no voda, co asi :-) Já osobně střídám máslo sem tam s margarínem a hlavně konzumuji olivový olej…btw. toto!!!" Ucpává to arterie, ztučňuje játra a bez ohledu na tělesnou námahu nebo cvičení s tím nic neuděláte." ????? Autore, přečtěte si prosím proces aterogeneze a vliv tělesné námahy na aterosklerotický vývoj, resp. její stabilizaci a regresi! " Takže mrtvice, infarkt, selhání jater (??????)…rakovina? Tou rakovinou myslíte KARCINOM tlustého střeva? Tam je ale jako jeden! rizikový faktor bráno právě to máslo, páč obsahuje živočišný tuky ;-) Z dalších třeba taky pití piva…nechcete o to někde stáhnout další článek? :-)

Ikona diskutujiciho Berry 2011-11-27 18:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, nevím zda-li to tu někde nahoře je či ne, ale já nesmím máslo- tudíž margarín je ta jediná možnost, co potom mám dělat? 🙂 …

Ikona diskutujiciho Leo 2014-01-17 13:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je vidět, že člověk co psal tento článek je proti produktu margarín osobně zaujatý :D Je tam obrovské množství lživých infomací, jen polovina z toho je pravda. Ten vznik margarinu který tam s takovou chutí popisuješ je jedna velká lež. Margarin vůbec nevznikl z tohoto důvodu a vůbec by nebylo dovoleno jej nabízet na trhu pokud by to byl jed, byl by okamžitě vyřazen. Souhlasím s Kiki "Ve skutečnosti byl margarín ,,vynalezen" v druhé polovině 19. století. Souviselo to se soutěží o výrobek nahrazující máslo pro vojáky, kterou vypsal Napoleon III roku 1860." Máslo je jeden z vůbec nejškodlivejších živočišných produktů po sádle a masu, tak si vyber co budeš raději jíst ty chytrolíne. Máslo neni nic zdravého ani s mírou, margarín také ne, ale je to menší zlo než máslo.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek