Recept / Aluščin tvarohový dortík

31.8.2010 v Zajímavosti 14

alue.cz

Množily se mlsné dotazy, kdo tvořil dortík, se kterým jsem slavila 4. rok Alue.cz a jak ho vyrobit?

Tak za prvé jsem ho dělala já a za druhé vám velmi ráda předám recept, který už před vámi v předstihu otestoval Ondra S. (ano, ten co má zásluhy na chatu), takže už víme, že je napsaný srozumitelně.

Dort se nepeče, jenom nechává ztuhnout, takže to zvládne i dítě.

Finančně také není náročný a pokud vás zajímá chuť, tak není moc mastný, ani nechutná po pudingu. Hotový zatuhlý dort chutná vyloženě tvarohově a se správně zvoleným ovocem příjemně osvěží.

Doufám, že pro vás bude příprava dortu s mým receptem stejná zábava, jako pro mě, protože je napsaný opravdu po mém způsobu a netradičně.

linka

Aluščin tvarohový dortík

Sežeňte si:

0,5 L mléka

2x vanilkový puding (kašlete na Dr.Oetker, vemte Amylon)

2x tvaroh (nejlépe vaničkový, měkký, tučný nebo polotučný, bez tuku je šrot)

125g másla (takže si vystačíte s jednou klasickou kostkou, před přípravou ho nechte povolit při pokojové teplotě)

100g práškového cukru

Piškoty (s jedním velkým balíčkem asi nevystačíte, vemte jich pro jistotu víc, aspoň dva)

Ovoce (já si vystačím se třemi banány, ale dají se tam plácnout i jahody, meruňky, kompot, prostě všechno) a pokud použijete banán, vemte s sebou kakao, nebo čokoládu.

Budete potřebovat mixér, nejlépe ruční s metličkami, zadělávací mísu, nebo alespoň dostatečně objemnou nádobu, samozřejmě dortovou formu a 80 minut času. Bez toho to nejde.

1. Uděláte tvarohovou hmotu. Do zadělávací mísy hoďte oba tvarohy, máslo (125g) a cukr (100g). Celé to smíchejte dohromady. Jestli máte sklerózu a nenechali jste povolit máslo, vůbec se s tím nemažte a míchejte to klidně rukou, ta vám máslo zahřeje a navíc když zapojíte ruce, celé to pak lépe chutná díky energiím. Když v tom budou žmolky, nevadí. Stejně se to pak bude šlehat ještě jednou. Když bude hotovo, nechte hmotu na lince a věnujte se kroku 2.

2. Uvaříte puding. Nenechte se zblbnout návodem na obalu, který amatérsky radí, abyste do půl litru mléka použili jeden sáček. Vy použijete oba sáčky na půl litru mléka, protože vy jste chytřejší než nějaký obal. Vy totiž víte, že díky pudingu to pěkně celé ztuhne.

Takže odlijeme 1/3 z připraveného půl litru mléka do misky, do které zamícháme obsah obou sáčků. Zbytek mléka se ohřívá na sporáku. Když je mléko horké, přilejte tam tu 1/3 s obsahem obou sáčků a vesele míchejte, dokud vám to nezhoustne. Potom puding odstavte a míchejte ho, dokud nevychladne, nebo minimálně dokud nebude vlažný. ( Když ho necháte být, udělá vám nahoře tuhý povlak a ten vám pak udělá hrudky, když s ním budete pracovat dál. Celé to pak stojí za prd. Takže ho míchejte tak, aby se tam ten povlak nestihl udělat.)

3. Vlažný puding nalijete do připravené tvarohové hmoty a celé to zmixujete dohromady. Vůbec se toho nebojte, že to nebude tvarohový dort. Až to dáte vychladnout, stane se z té divné hmoty něco úplně jiného a ten puding tam (díky bohu) vůbec nejde cítit. Takže se nemusíte otravovat s nějakou netuhnoucí želatinou. Puding všechno zatuží a nenaruší chuť.

4. Vemte dortovou formu a vymažte ji máslem naspod i na bocích.

5. Plnění: Přichází na řadu vaše kreativní nátura, teď si totiž můžete hrát. Cílem hry je poklást na dno i boky formy piškoty tak, aby to celé vypadalo nějak normálně a dovnitř právě dáváte připravenou tvarohou hmotu, ovoce, piškoty a popřípadě kakao, které se hodí k banánům, které používám já.

Dopředu poradím: Ne abyste s tou hmotou v míse plýtvali jako já poprvé a pak mrčeli, že vám nezbyla na pokrytí vrchu dortu. Nejlepší je hmotou šetřit a vrstvit ji tak, aby zakryla vrstvu předchozí a celým zbytek potom zaplácnout povrch. Pro technické typy by to mělo uvnitř dortu vypadat asi takhle:

schéma :))

Kladení piškotů na okraje mísy je brnkačka. Část piškotu vždycky namočte do tvarohové hmoty, která už v tuto chvíli funguje jako správné lepidlo a piškoty udrží tam, kde je dáte.

6. Povrch dortu se dá dozdobit želatinou, ale to je zbytečně pracné a holé ovoce na povrchu dortu rychle oschne. Normálně to posypte kakaem (prosim vás ne Granko, vemte něco přírodního), nebo navrch nastrouhejte čokoládu. Zapíchněte do toho půlky piškotů do nějakého hezkého obrázku a voalá, dort je hotový.


7. Hotové umělecké dílo se nechá v ledničce, aby přes noc pěkně zatuhlo. Takže konzumujete až druhý den. Puding zatuhne jako od profesionála, takže se s tímto jednoduchým dortem dá i pochlubit, hlavně pokud jste ještě malí a nikdo by do vás neřekl, že zvládnete udělat tak dobrý dort 🙂

Komentáře

Ikona diskutujiciho septik 2010-08-31 11:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Granko ne? Přirodní kakao? To existuje?

Ikona diskutujiciho Alue 2010-08-31 13:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Existuje. Říká se tomu bio nepražené. Jedno mám, poslal mi ho jeden pán v balíku jako dárek :D A musím uznat, že je dobré.

Ikona diskutujiciho Ivet 2010-08-31 14:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jé, já znám úplně jednoduchý podobný recept, jen místo té hmoty se tam prostě dá kysaná smetana, jogurt a cukr…. když místo kys. smetany dáte šlehačku, je to pak krémovější/sladší 🙂 A nechá se to jednoduše stuhnout v ledničce, akorát se to musí konzumovat hned po vyndání 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2010-08-31 14:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Aha? Takže se toho musí asi udělat míň, aby se to stihlo sníst :D

Ikona diskutujiciho Patus 2010-09-01 17:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to je super :D V den zverejnenia tohoto článku sme s bratrancom vyhladávali recepr, pretože sme boli u babky a tá sa nas rozhodla "zasvetiť do tajov pečenia". Chceli sme nejaký jednoduchý recept, a spomínala som si na jeden čo si raz zverejnila, no zistila som, že už je vymazaný. A vtedy som si pomyslela: Škoda, že není recept na ten tak moc chutne vyzerajúci koláč, čo Aluš urobila k oslave… tomu hovorím "náhoda" :-D (PS: nakoniec sme urobili bananovo čokoladovy kolaš s pudingovym kremom navrchu :D) Každopádne ďakujem za splnené prianie 🙂

Ikona diskutujiciho Morrisst 2010-09-01 18:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Není to náhodou také recept na dort z oslavy 3.narozenin? Asi jo, vypadá stejně. 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2010-09-02 09:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Je to dort z oslavy 4. roku. Třetí se vůbec neslavil.

Ikona diskutujiciho Morrisst 2010-09-02 15:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ne? Tak to asi bylo k jiné příležitosti…

Ikona diskutujiciho Klér 2010-09-05 18:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dík za recept,určitě vyzkouším,tvarohové já ráda:))

Ikona diskutujiciho Babe 2011-08-02 13:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Inu, mám hotovo :). Mám na vrchu jako normální tvarohový dort piškoty a ještě pokus zalít to nahoru čokoládou :). Je to doré, ale nezdá se mi, že by mi moc držel :D.

Ikona diskutujiciho Suntorn 2011-09-27 03:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Třídní původ? Moji předkové byli neandrtálci, takže díky za info:-)

Ikona diskutujiciho Miruška 2012-01-31 22:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aj ja som odskúšala tvoj recept. Najskôr som mala obavy o ten puding ako si písala aj v návode. Ale keď som tortu vybrala z chladničky maximálna spokojnosť 🙂 Chutí skvele :))

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2012-05-13 18:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Můj první dortík byl tenhle. Doporučuju všem začátečníkům! Příprava je opravdu kouzelně jednoduchá. – A rodině a mě to chutnalo! 🙂

Ikona diskutujiciho Fanny 2012-06-10 17:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

zrovna před chvilí jsem dodělala pudink s ovocem vidět tenhle recept dřív tak z toho pudinku rovnou udělám tenhle dort!!!!!vypadá fakt lákavě!!:-D

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek