Úvodem:
Rubrika ,,Pro šikovné ruce“ strádala, proto jsem se rozhodla opět vypustit nějakou šikovnou věcičku, která by vás mohla potěšit, tentokrát to bude recept.
Nepovažuji se za kdovíjakou kuchařku. Jsem mladá, moc toho zatím v kuchyni neumím a můžu se zatím pochlubit jen čtyřmi věcmi: Jablečný závin z domácího listového těsta (ten mám fakt nejlepší), tvarohový dortík, potom extra dobrá omáčka na špagetky a v neposlední řadě právě baklažánky. Dál už to moc za řeč nestojí, ale snad se postupně naučím víc.
Co to tedy ten Baklažán vůbec je? – V podstatě je to druhý název lilku (to je ta divná macatá černá cuketa, kterou vidíte tady dole:)
My samozřejmě nebudeme chroustat syrový lilek, my si z toho uděláte dobrůtku. Byly popsány mnohé recepty na přípravu, vesměs jsou to recepty zaképací.
Mě ale přípravu lilku naučil jeden velmi speciální člověk za velmi speciálních okolností, jehož šifrovanou přezdívku máte i v nadpisu tohoto článku a po kterém jsem to dílko, které budeme kuchtit, pojmenovala. Věřte, že tohle jste ještě určitě nepotkali.
O co jde:
Baklažány, jak jak je znám já, jsou v podstatě osmahnutá kolečka lilku s nivou. Tohle se jí ve Francii jako předkrm, ale na mě když přijde chuť, tak to do sebe tlačím odpoledne, když dostanu mezi obědem a večeří hlad. – Není to syté, ale i otrlý labužník jich většinou více než 8 nespořádá, protože je to hodně mastné.
Když jsem je poprvé ochutnala, přišlo mi to hnusné a dostala jsem do sebe jenom jedno kolečko, ale potom jsem tomu přišla na chuť, ačkoliv jsem si začala pomlaskávat až na třetí setkání s tímto speciálním pokrmem. – Není se čemu divit, nebyla jsem zvyklá na olivový olej a navíc to má zvláštní chuť, kterou jentak v české kuchyni nepotkáte, takže se na to musí trošku přeladit jazyk.
Dneska to dělám pravidelně a s potěchou. Je to lehoučké na přípravu, moc toho nepotřebujete, ale kdo šetří, nebo nesnáší dobře mastná jídla, ten ať raději klikne na nějaký jiný článek 🙂
Jak na Baklažán po Ňufovsku:
Co potřebujeme:
• 10 minut času
• 1 lilek (čili baklažán)
• Nivu
• Olivový olej (extra virgin)
Postup:
• Lilek nakrájejte na kolečka
Vysoká asi tak jako když smažíte cuketu. Černá slupka se neloupe, smaží se taky, aby to drželo pohromadě. Ukrojte pro začátek třeba jenom čtyři testovací kolečka, protože lilek se lépe skladuje v celku, tak abyste ho nenakrájeli a pak nespotřebovali 🙂
• Rozehřát pánev, na kterou dáte olivový olej
Kolečka by měla být krapítek ponořená, lilek do sebe nasává olej.
• Naskládejte vedle sebe kolečka lilku a osmahněte zatím jen zespodu
Smažte, dokud spodní strana nebude bronzově zabarvená.
• Když je spodek osmahnutý, kolečka otočte, aby se smahla i druhá strana, nahoru položíte plátky nivy, které tam necháte trošku rozpustit
Nivu ukrojte o trošku tenčí, než jste ukrojili lilek. Potom je to chuťově vyvážené. Když to s nivou přeženete, přemlátí vám chuť lilku.
• Ve chvíli, když je lilek i zespodu nahnědlý (nebo bronzový) a niva nahoře povolila, máte hotovo. Takže naservírujte na talířek a pusťte se do toho 🙂
• Ňufův baklažán se konzumuje tak, že první sundáte ten černý okraj (slupku). Prostě to objeďte příborem a sloupněte, jí se jen vnitřek, slupka ne. Berte malá sousta, jde přece o předkrm pro žabožrouty, nehltejte to 🙂
Dobrou chuť! 🙂 – A nezapomeňte se pak ozvat, jestli vám chutnalo.
Kam dál:
• Zobrazit rubriku ,,Pro šikovné ruce“
• Na Alušce.org najdete také recept na domácí jogurt – ZDE
• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/
Poslední komentáře
-Karel Môjmu ujovi sa zas stalo že orezával na…
-mariankosmac Tohle je super :D
-zuzi Ty knihy od Anastazie Novych se mi líbily.…
-Luboš Někdy je těžké vidět prospěch nebo výhody když…
-Karel