Recept / Domácí jogurt s živými biokulturami

22.12.2009 v Zajímavosti 11

Dnešní lidé často trpí nerovnováhou breberek ve střevech, ti kdo to mají to pocítí velice snadno, nebudu to moc rozebírat 🙂

Přišel mi mailem návod na napůl domácí jogurt, který by při správné přípravě měl rozmnožit ty správné kultury a přes jogurt byste je mohli dostat zpátky do střev. – Znám na trhu skvělý přípravek na střevní mikrofloru, ale ten je drahý a o něm až později.

Tento jogurt je levné řešení pro každého 🙂

A všimněte si, připravuje se z českého bílého jogurtu, ne z těch pochybných humusů ze zahraničí, co nám pořád cpou.

________________________________________________________________

Ahoj Alue, jen chci dodat něco ke snad zdravější výživě.
Jogurty doma – litr mléka (asi by bylo lepší od krávy, než krabicové, ale to má možnost sehnat jen málokdo)(Alue: krabicové mléko není mléko, když už tak berte to dražší v plastové lahvi), jeden živý jogurt, dávám Kunín, kdo chce tučnější tak šlehačku. Smíchat. Mléko trochu ohřeji. Cca 35°C.
Do skleniček dám marmeládu, na to naliju směs. Zavíčkované skleničky dám na teplo. 30-40°C (na el. akumulačkách je mám podložené tak, abych docílila správné teploty) . Víc stupňů živá kultura nepřežije. Nechám asi 1,5 dne. Pak přendám do lednice a je hotovo. Pokud je teplota nestálá, např. přes noc chladněji, trvá to zhoustnutí déle. Ale nezkoušela jsem to nechávat zrát víc jak 3 dny. Někdo přidává Tatru (kondenzované mléko), ale to mi tolik nechutnalo. No, a příště už máte pro další várku živý jogurt ze své výroby. Nezanedbatelná je i úspora peněz. Jeden vyjde tak na 5,-Kč. Se šlehačkou. Ten bez ní, méně tučný asi na 3,-Kč. V obchodě máme živý jihočeský jogurt za 16,-Kč.
Recept jsem našla také někde na internetu, po zadání – domácí jogurty. Docela s tím slavím úspěch, zkusila jsem je poté co jsem koupila zase nějaké, co vůbec nechutnaly jako jogurty. No a nakonec jsem se dozvěděla, že když jsme byli malí, tak nám je mamka také takto dělala.
Jinak se dá sehnat v malém i sušená jogurtová kultura, kultura pro acidof. mléko, pro sýr hermelín, syřidla pro sýr. Jen jsem si nepoznamenala adresu. Ale dohledat se to dá.

Hezké dny

___________________________________________________________________

Mno není to super návod? 🙂

– Další obrazy od Steva Reada ZDE –

Komentáře

Ikona diskutujiciho barchettka 2009-12-22 14:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Když to krabicové není mléko, co je to? :-O

Ikona diskutujiciho Weri 2009-12-22 14:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

njn,kam se hrabe na Activii!!!!!

Ikona diskutujiciho Alue 2009-12-22 14:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Ondra 2009-12-23 11:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Jo krabicový není dobrý…ale až takhle…to me mirne vyrazilo oči z důlku :D

Ikona diskutujiciho unga 2009-12-23 12:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě ten rozdíl nepřijde tak markantní až na to že bývá méně tučné. Dokonce sem měl v mládí potíže s přijímáním potravy a léčitelka řekla že je to tim mlíkem od krávy. Tím se nechci nijak zastávat krabicovýho, ale zas tak zlí to s nim snad neni.

Ikona diskutujiciho Alue 2009-12-23 15:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho ok 2009-12-23 20:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To s tím krabicovým mlíkem jsou normální pověry. Mlíko do krabic prošlo přes UHT a je homogenizovaný, proto má dívnou chuť, to je celý. Jinak lepidlo na tapety nebo dřevo se normálně vyrábí z mlíka (kasein), takže složku lepidla papáte i třeba v jogurtech Kunín, dobrou chuť:) 10 dílů tvarohu a 1 díl hašenýho vápna a máte super lepidlo na dřevo používaný pár tisíc let.

Ikona diskutujiciho Marry 2011-04-07 21:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Krabicové mléko samozřejmně mléko je, ale… Téměř všechna mléka, která jsou na trhu jsou zbavena více či méně tuku (výroba másla, šlehaček apod.). Aby se nezkazila ještě cestou do obchodu, jsou tepelně upravena. Buď šetrněji pasterizací – vydrží v lednici pár dnů, ale mléko si zachová většinu vitamínů. Nebo se upravuje vysokými teplotami, (metoda UHT), kdy jsou zlikvidovány veškeré bakterie (i ty potřebné), mléko má až o čtvrtinu méně vitamínů, horší chuť a mensí dostupnost vápníku, ale za to vydrží i několik měsíců stát mimo lednici bez změny vlastností. Po "zkažení" se nesrazí na syrovátku, jako čerstvé mléko, ale vznikne podivně páchnoucí nechutná hmota.

Ikona diskutujiciho marryangel 2011-09-09 19:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak někdese píše že nemáme pít tekutiny z plastových lahví a tady zase že je krabicové mléko špatné… Tak kde mám to mléko brát? Krávu v paneláku v praze jen tak neschováš a skleněné láhve se už nedělají

Ikona diskutujiciho Fanny 2011-10-31 16:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Možná to v plastový lahvy je lepší ale taky by jsme měli bít šetrní k přírodě,plastu je moc tak je lepší papírová krabice ne?

Ikona diskutujiciho seiyuu 2013-05-22 19:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě by hlavně zajímalo, jak dlouho takhle "vyrobený" jogurt vydrží v lednici? Jinak další recept, který zkusím 🙂 Studenti na možnost úspory slyší dobře :D A ty kupované mám některé oblíbené, ale většina z nich mi přijde buď jako umělá, nebo přeslazená. Takže tohle vítám. Díky!:)

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek