Roste mi zub moudrosti

4.10.2011 v Poselství 31

Jestli někomu přijde blbé číst článek o tom, že mi roste zub, tak ať to klidně odklikne, ale já si nemůžu pomoct.


Včera jsem přišla domů, řádně nacpaná vínem, ořechy a topinkama a najednou si říkám ,,Hrome, že mě nějakej kus ořechu zůstal tady vzadu.”

On to nebyl ořech. Chtěla jsem to vyšťourat, ale zjistila jsem, že se mi prořezává zub moudrosti.

Moje první reakce bylo vzrušení a potom strach ze zubaře, tak jsem začala pobíhat všude okolo, celá vyjuchaná, že mi roste zub a pak jsem zakroužila na wikipedii, protože po vlně vzrušení a zděšení jsem měla pocit, že je to nějaké divné, že zuby moudrosti by přece měly růst později….. nebo ne?

Houby, dočetla jsem se, že zub moudrosti se prořezává mezi 18. a 24. rokem věku, takže jsem v normě, ale zrovna takhle hned po narozkách, to má být jako dárek? Pěkný, můj chrup mě nikdy nepřestane udivovat.

Ale proč ten strach? No to člověku dojde snadno. To je furt samý že ten zub rostl blbě a musel se vytrhnout a pak tam byla díra jako do studny a chodilo se s ledem na puse dva týdny a kdesicosi, no samozřejmě wikipedie tomu ještě nahodí korunku, že se to může zanítit už v dásni a kdesi cosi.

Ne ne ne, nebudu se toho bát, zatím to vypadá dobře, ale to neznamená, že necvakám hřebíky při pomyšlení na trhání zubů. Mě totiž nikdy ještě žádný zub netrhali, jenom jsem slyšela hororové příběhy ostatních. Já si totiž kdysi všechny mléčné vyškubla sama, takže nebylo co trhat.

A tohle téma se zubem mi tak pěkně připomíná ty doby, kdy mi vypadaly mléčné a rostly druhé. To je takový hodně zvláštní pocit, trochu to bolí, trochu to tlačí a člověk tam furt jezdíval jazykem a těšil se, kdy ten zoubek už vyleze, případně kdy už bude celý pěkně vyrostlý, aby to v puse začalo vypadat jako v ústech lidského tvora a ne jako pole po orbě, případně po dopadu atomovky.

Teď to tam sice nemám jako po orbě, ale ten divný pocit vylézajícího zubu už jsem nezažila pořádně dlouho. Ale mám tam vzadu na něho dost místa, tak se modlím, snad to bude v pohodě… snad.

Zajímavé je, že mojí známé lezou osmičky dole ale mě lezou nahoře… a já bych přitom brala, aby mi lezly dole, protože tam je hodně místa mezi zuby a pekně by to vypadalo… ale člověk holt taky nemůže mít všechno, ještě že mi leze jenom jedna, protože bych asi tloukla hlavou o zeď, jak je to otravné.

Ale to pořád není všechno. Prý že ta dáseň ještě nateče a prý že se to může prořezávat i pár let. Panebože to snad ne, tohleto že bych měla cítit každý den ještě několik let? Řekněte mi, že ještě spím 😀

Abych nedopadla jako tady ten …..


Kam dál:

Další černý hmor najdete ZDE

Zobrazit celou rubriku ,,Deníček”

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Farah 2011-10-04 08:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alus,

Ikona diskutujiciho Ája 2011-10-04 09:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, dole mi uz oba vylezli a nahore se jeste dorovnavaji:-) Bolelo me to jenom chvili na zacatku, ted mam zoubky jako perlicky. Kazdy ma holt sve vlastni zkusenosti, takze se muzes Alu na vsechny hororove scenare klidne vykaslat:-) Zajimave, ze nekterym treba vubec ani nevyrostou. Akorat je doporucuju HODNE cistit, byla jsem u dvou zubareka a obe mi naznacovaly, at se moc neraduju, bo se stejne vetsine lidi brzy zkazi, protoze tam kartackem moc nedosahnou…

Ikona diskutujiciho Lenka 2011-10-04 10:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hned jak mi začal růst, dělal problémy, měla jsem ho týden a hned musel ven, protože rostl úplně nějak divně křivě, níž než ostatní a asměrem do tváře. Ještě se mi tam k tomu vyrobil zánět,  takže hurá na trhání. To samotný nebolelo, ale když to pak přišlo k sobě tak to chtělo tři ibalginy denně. Fuj. To máte fajn, když vám rostou dobře.

Ikona diskutujiciho Míša 2011-10-04 10:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsem jen o pár měsíců starší než Ty a zuby moudrosti jsem začala řešit také až nedávno. Jeden se mi totiž už asi rok prořezává. Občas ho cítím, občas ne. Na druhou stranu, jedna moje spolužačka měla už někdy před dvěma třemi lety všechny zuby moudrosti vylezlé.

Ikona diskutujiciho Daniela 2011-10-04 10:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hlavně neplaš, to se všechno uvidí. Ono je to hrozně individuální. Jinak když už ten zub cítíš, tak myslím, že to bude bez problémů. Mi se řezal asi dva roky. Taky nahoře. Začalo mě to bolet, hlavně večer, když jsem usínala. Ale ne moc. I ten druhý, který ještě venku nemám. Jednou mě to ale chytlo tak, že mě bolela celá čelist, přišla jsem domů po praxi, tak jsem šla spát. Ale to bylo jen jednou. Někdy to bolelo dost, ale nikdy ne dlouho. Už ho mám venku, ale myslím si, že ještě trošku poroste. Naopak kamarádku to bolelo dost a měla dva venku za půl roku. Spolužákovi zase rostly taky asi dva roky a musel k zubaři. Spolužačka taky, měla je hned zkažené. Já byla u zubařky a prý je dobrý. Ale nesmím na něj zapomenout při čištění. On tam ten kartáček tak nedosáhne, tak ho čistím ještě zvlášť nakonec.

Ikona diskutujiciho enariel 2011-10-04 12:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

tak tak …:)[1]:

Ikona diskutujiciho bigbiz 2011-10-04 15:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to jsem asi nějakej divnej, protože mě se moudráky začaly prořezávat už ve 12-ti letech, ale problémy s nimi naštěstí nemám. Jen u jednoho mi vytrhli kořen, protože celý zub už chyběl. Ale slyšel jsem něco o tom, že se moudráky trhají v narkóze, čehož se docela bojím. Ale nevím, co je na tom pravdy.

Ikona diskutujiciho Clarté 2011-10-04 15:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Trhání zubů kleštěmi od zubaře nebolí, max. injekce. Jen jsem měla vždycky pocit, že mi urvou hlavu, jak tahali :D

Ikona diskutujiciho Frise 2011-10-04 17:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to jsem asi taky divná, protože já už je mám všechny, první tři mám už několik let (asi tak nějak od 12ti nebo 13ti), čtvrtej se mi prořezal tento rok. Žádná bolest, žádnej problém.

Ikona diskutujiciho Vesmírná Sestra Khalia 2011-10-04 17:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ou, to Ti teda vůůůbec nezávidím :D Já mám na zuby moudrosti ještě čas, ale rozhodně se teda vůbec netěším :/

Ikona diskutujiciho bigbiz 2011-10-04 18:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: Tak mě to prořezávání bolelo, jak čert. Na to si pamatuju moc dobře.

Ikona diskutujiciho Lady Hestia 2011-10-04 19:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jó tak to já v puse ještě nějaký ty mléčný mám, ale nevím, který to jsou, takže taky dobrý :D A krom toho ty nový nedokážou vytlačit mléčný ven a tak lezou nad nima, dásní tam čouhají. Nedávno jsem musela podstupovat další kruté trhání zubu. Ono to vždycky vypadalo, že užuž vyleze, ale ono prd, drží tam jak přilepenej, zato to ještě víc bolí. Jinak trhání OD ZUBAŘE jsem podstoupila jedinkrát, ale to šlo po dobrém, nastříkalo se to nějakým fujtajblem, zatáhlo se a bylo to. Ale kaz jsem v životě neměla. Tak teDˇse modlím, ať mi jeden zub konečně vypadne, ten novej nad ním čouhá z dásně už pěkně dlouho, a když to takhle bude ještě dlouho, tak poroste křivě a mě nasadí rovnátka. Ufff, ty bych teda nechtěla…

Ikona diskutujiciho Sora 2011-10-04 20:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

moudráků se netřeba bát.. prořezávaj se sice dlouho, ale taková tragedie to není 🙂 hlavně myslet konstruktivně, že se tam vejdou a dlouho vydržej :))

Ikona diskutujiciho Ája 2011-10-04 22:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě to prostě nedalo. Trochu jsem o těch zubech dneska přemýšlela:-) a  u jedné slečny na blogu jsem našla zajímavý článek o zubech. Koho to zajímá, tak prosím račte: http://marryangel.blog.cz/1108/o-zubech-proc-vypadaji-jak-vypadaji

Ikona diskutujiciho Sylva 2011-10-05 11:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je zajimavé. Mám už všechny zuby moudrosti, ale včera jsem zjistila, že jeden z nich po 8 letech ještě porostl a docela hodně. 🙂

Ikona diskutujiciho Lady Rovena 2011-10-05 13:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, a myslíš, že zmoudříš? Ptám se na to samozřejmě v souvislosti se zuby moudrosti :o) Také jsem nad tím uvažovala, když se mi začly prořezávat :o)))… jestli už konečně zmoudřím :o)))

Ikona diskutujiciho Alue 2011-10-05 15:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Bohužel už asi dva roky bojuji s cestujícím zánětem v dutině ústní. Špatně se léčí a špatně se honí, když pokaždé přeběhne někam jinam, tak snad nezakrouží na ten zub :D

Ikona diskutujiciho Frise 2011-10-05 16:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]: Jop, nejdřív mi to přišlo taky divný, tak jsem to tehdy dvacetkrát počítala a i zubař mi to potvrdil. Ale tak možná je to genetické, protože i mým rodičům narostly prej brzo…

Ikona diskutujiciho Eli_na 2011-10-05 17:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue :)…

Ikona diskutujiciho Lúthien 2011-10-05 18:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Fíha, to jsem netušila, že se moudráky mají prořezávat mezi 18-24 rokem, mě se všechny 4 prořízly už vě věku mezi 11-13 lety, zubařka vždycky říkávala: 8 nahoře vpravo prořezaná, 8 vlevo nahoře prořezaná, a pak obě dole, je to zvláští. U zubaře jsem nebyla snad už od 17 let… a ted se mi jeden ten moudrák dole drolí, ale nikdy jsem stím žádné problémy neměla, tak snad ani mít nebudu 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2011-10-05 18:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[20]: Co to? Jak se může zub drolit? To je divné… ? (Hele, vy mě tady v té diskuzi akorát strašíte a já pak neusnu! :D)

Ikona diskutujiciho Lúthien 2011-10-05 19:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[21]::D, nevím, prostě se drolí, sama to nechápu, ale je to tak :D, už z něj mam jen půlku :D

Ikona diskutujiciho cajovnaprozeny 2011-10-05 20:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

no jo, roste roky… mě je 33 a furt poporůstá, tedy na střídačku všechny 4.

Ikona diskutujiciho Sora 2011-10-05 22:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]: No, mám je dole vepředu trochu více u sebe, než bývá obvyklé, jsou jako nerozluční kamarádi co o sebe div nezakopnou.. XDD mi kvůli tomu i trhali mlíčný zuby s tím, že se to třeba samo srovná a ono nic 🙂 a páč to není vidět tak jsem na zubaře hodila bobek a jsem happy XD

Ikona diskutujiciho Palo 2011-10-06 15:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobre 🙂

Ikona diskutujiciho DrabuSh 2011-10-07 22:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

JoJ.. To znám, teď už to zažívám potřetí. Jenže to mi není mezi 18. – 24. rokem,ale je mi čerstvých 14.. :)Teď už mě z toho bolí i hlava, ale na druhou stranu, už zbývá jen jeden.. :DD

Ikona diskutujiciho Nella 2011-10-14 12:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já už bez jednoho zubu moudrosti jsem – rostl špatným směrem, tak musel ven…můj zubař se do toho nechtěl pouštět, tak mě poslal na vytrhnutí do nemocnice. Naštěstí to ale nebylo tak hrozné, jak jsem si představovala…

Ikona diskutujiciho Zubník 2012-01-20 12:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zubař mi doporučil na bolesti po operaci <a href="http://www.nazuby.cz">ústní vodu</a> od Elmexu.

Ikona diskutujiciho Kačka 2013-02-03 22:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě začínají růst zuby moudrosti už teď (Je mi 13 let) :O

Ikona diskutujiciho Terezka 2015-03-10 09:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, mě kvůli rovnátkům horní osmičky vyoperovali, ale dolní nechali. A na levé straně mi teď bolí dáseň, jak se prořezává ta osmička. Jsem taky v normě, bude mi teprve 19. Ale taky mě to bolí jen občas, a když už, není to nějaká extra bolest. 🙂 Tak hodně štěstí a žádné starosti 🙂

Ikona diskutujiciho Ježovka 2018-07-28 22:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je hezký, číst tyhle starší články od tebe:) S představou, že jsem tě ještě neznala.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek