Rudý měsíc

19.5.2014 v Doporučení 12

Rudý měsíc

napsala: Miranda Gray

nakladatelství DharmaGaya

Na knihu Rudý měsíc jsem narazila jakoby ,,náhodou“, když jsem se hodně zajímala o spirituální význam ženské menstruace. Už od první chvíle, co jsem o ní viděla zmíňku, mě opravdu zaujala, ale asi půl roku jsem si na ni ještě počkala, než se mi rozležela ta myšlenka v hlavě. Koupě jsem však nelitovala, ba právě naopak!!

Kniha je velmi zajímavá svojí bohatou češtinou, vypadá to, že se na ní překladatel velmi dobře vyřádil. Je plná archaismů. Také se mi velmi líbila obrovská znalost autorky, co se mýtů, pověstí a božstev týče. Spojuje posvátný význam ženské menstruace s tolika příběhy různých národů a s jejich bohatou mytologií, že z toho člověka úplně mrazí. Kniha je plná symboliky a mouder starých kultur. To zní činí velmi unikátní knihu. Velice se mi líbí, jak se všecho dává do souvislostí a – alespoň u mne to tak bylo – člověk se při četbě co půl hodiny musí zastavit, aby se mohl zamyslet nad tím, co se právě dověděl a nějak si to zařadit. Až tak moc výživná kniha to je, nelze ji jen tak bezmyšlenkovitě prolítnout. Opravdu vede k hlubokých zamyšlením, uváhám a ,,AHA!“ efektu.


Na celkovém dílu jde hodně poznat velice pečlivá příprava Mirandy Gray. Nejen v souvislosti s nastudováním mnohých bájí, mýtů a následným hledáním původních kontextů, ale řeč je také o ilustracích. Kniha jich obsahuje poměrně hodně, jednu krásnější než druhou. Každý obraz v sobě ukrývá mnoho symbolů, pečlivost je zde vidět na každé stránce, doslova z knihy sálá.

Osobně bych knihu doporučila každé mladé dívce, která teprve brzy začne menstruovat, jako dárek k narozeninám. Aby měla čas si to zavčas nastudovat. Jistě by tak kniha ušetřila mnoha ženám mnoho trápení, která plynou z nepochopení menstruace a tedy i sebe sama.

Mne osobně velmi inspirovala, po dočtení jsem si založila vlastní kruhový kalendář, sleduji měsíc a každý den pečlivě zapisuji podle pokynů. Už se těším na výsledky svého bádání.

Knihu bych také doporučila partnerům – mužům – k pročtení. Nebo alespoň některé vybrané pasáže knihy, které doslova volají, aby si je muži přečetli. Říká se, že ženy jsou komplikované nikdo se v nich nevyzná, každý den jiné a silně emotivní. Všechno však zapadne do souvislostí a začne dávat smysl, jakmile muži pochopí, co se vlastně děje a jak náročný, složitý proces se každý měsíc opakuje. Respektováním ženského cyklu a jeho sledováním lze předejít mnoha konfliktům, nedorozuměním a zbytečným hádkám. Přeci jen, dopředu upozornit partnera na nadcházející náročné období žádnou ženu ,,nezabije“ a respektovat varování, nebo si alespoň přečíst Rudý měsíc, nemůže být pro žádného partnera problém. Proto zasvěťte do tajů menstruace i své muže, pokud jsou na to dostatečně duševně vyzrálí a zvědaví.

Anotace:

Pro naše předky byl menstruační cyklus zdrojem nesmírně tvůrčích, spirituálních, sexuálních, emočních a fyzických energií. Byl darem, který ženám každý měsíc dodával sílu k regeneraci, k působení na okolní svět, k propojení se se zemí a s rodinou a k projevování hlubinné moudrosti a inspirace. S tímto dávným ženským učením se můžeme ještě dnes setkávat v naší mytologii a pohádkách.

Miranda Gray připomíná současným ženám, že k jejich životu patří neodmyslitelně a typicky cykličnost, a vede je k přijetí a projevení vášnivosti, nadšení a tvořivosti podporované cyklem. Zkoumá ženskou moudrost obsaženou v západních mýtech a tradičních příbězích a předkládá i různá praktická cvičení a metody.

Rudý měsíc vám pomůže:

* přijmout cykličnost a propojit se všemi různými mocnými energiemi čtyř fází vašeho měsíčního cyklu

* těšit se z těchto energií a používat je v oblasti tvořivosti, sexuality a spirituality

* přijmout mýty o cyklu i pro svůj život a nechat se jimi inspirovat na své cestě

* vytvořit si přechodový rituál k přijímání emocí a k transformaci

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Knihy“ pro další doporučenou četbu – Zde

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Komentáře

Ikona diskutujiciho Veronika 2014-05-19 10:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky za článek, knížku zrovna čtu. První půlka obsahuje hodně informací, ale mě více zajímá ta praktická stránka. Už si také zapisuji své každodení poznatky a těším se na kompletní záznamy a hlavně výsledky. Knížku také doporučuji. V.

Ikona diskutujiciho Vanilková 2014-05-19 10:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Knížku jsem četla, spousta věcí se mi díky ní vysvětlila a určitě ji také doporučuji k přečtení.  

Ikona diskutujiciho Marianna 2014-05-19 12:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Áno,je to dobrá kniha, plná hodnotných informácíí.

Ikona diskutujiciho Verča 2014-05-19 14:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Buď to dělá to nadšení v recenzi, anebo je kniha vážně skvělá.:D Upřímně doufám, že oboje, neboť si ji hodlám sehnat. Téma pojetí ženství v různých kulturách mě velmi zajímá a když tam navíc jsou i praktické rady… jednoduše není co řešit!:D

Ikona diskutujiciho Alue 2014-05-19 19:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Jsem si jistá tím, že nic takového se rozhodně v knize ani náhodou nepíše. Ženy menstruující za novu bývají více obrácené pozorností na sebe, dovnitř. Jsou více hluboké. Méně dávají ostatním, o to více dávají sobě. Mají v tu chvíli trochu ,,opačný princip".

Ikona diskutujiciho Anidea 2014-05-19 23:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Když jsem byla mladá, točilo se mi to spíš kolem úplňku, pak kolem novu a teď se zase blížím k úplňku… Ale to jen tak, nejspíš je to v knížce to méně důležité. Moc mě zajímají různé mytologie, nedávno jsem přelouskala keltskou. Tohle si budu muset pořídit a přečíst a děkuji za tip.

Ikona diskutujiciho Vanilková 2014-05-20 15:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: děkuji, chystám se do ní zase nahlédnout.

Ikona diskutujiciho Kač 2014-05-20 21:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

O knížce dost uvažuju, vlastně jsem si jí už měla v úmyslu koupit, ale nakonec zvítězily jiné knížky…

Ikona diskutujiciho anelie 2014-05-21 01:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Knížku Rudý měsíc jsem zatím nečetla, ale co se týče menstruace za úplňku, tak podle čínské medicíny je prý typická pro starší ženy, a znamená to, že kreativita místo, aby se soustředila do tvoření nového života, tak se projevuje spíše ve vnitřním životě ženy. Proto je taky méně pravděpodobná možnost otěhotnění, ale není to nemožné. Na mě to třeba sedí, menstruaci mívám spíš v době úplňku a to i přesto, že jsem zrovna v plodném věku, třeba to má opravdu spojitost s tím, že jsem hodně přemýšlivý typ, který pořád něco vnitřně tvoří. Děti se mi zatím podařilo zplodit dvě, a to docela rychle, takže, pokud to někoho vystrašilo, nebojte se, neplodnost to neznamená:)

Ikona diskutujiciho Moname Luna 2014-05-21 12:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Aluško, k záznamům svého měsíčního cyklu doporučuju tabulku, nikoli kolečko.V kolečku nám i po 3měsíčním pozorování vzniká chaotická směsice zážitků a emocí, které nelze dost dobře a přehledně analyzovat.O co jde? Pokud chceme důkladně odhalit náš cyklický vzoreček, je třeba se zaměřit na jednotlivé životní oblasti, které v průběhu cyklu různě a s různou intenzitou a zájmem prožíváme. S "revoluční"tabulkou v česku první přišla Dana-Sofie Šlancarová ve svém projektu cyklická žena: http://www.cyklickazena.cz/portfolio-items/cyklicka-mapa/.Projektem jsem nadšená a podporuji ho i na svých stránkách: monameluna.webgarden ,kde je možné si obdobnou tabulku stáhnout zdarma.Ráda pošlu nadšeným zájemkyním i tabulku na meil:-)Holky !začínajícím i pokročilým "cyklařkám"- hodně štěstí při objevování svého klíče k sobě a svého úžasného a mocného ženství.pohodu a radost. Cyklu zdar ! 🙂 MLuna

Ikona diskutujiciho Alue 2014-05-21 13:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: No nevím. Já mám kruh na stručné popisky a podrobné zápisky si píšu do deníku, s tím že kruh začíná každý měsíc a pak dál už jenom píšu data. Bordel v tom nemám, naopak v tabulkách co jsi poslala, bych měla málo prostoru a také barevný tisk je drahý, to už je lepší si koupit na to přímo určený deník, nebo načrtnout pravítkem na papír.

Ikona diskutujiciho Monameluna 2014-05-21 14:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano.Bezva) pokud se kolečko kombinuje se zápisky do deníku, tak je to naprosto v pořádku. Já měla jen kolečko a měla v tom bordel, než jsem objevila tabulku, protože při práci a péči o dítě jsem neměla čas na deník. Tabulka je dobrá varianta pro ty, které si deník nevedou. A ano, máš pravdu- vzít si pravítko a udělat si tabulku dle svých potřeb a představ, pokud nejsme na pc a zhlediska drahého tisku taky dobré řešení 🙂 ML

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek