Saturn v okultní symbolice (`6 díl) DOPORUČUJI

9.1.2018 v Symbolika 10

Slovo Abraxas bolo podľa gnostickej sekty filozofa Basilida mystické meno pre Veľkého archonta – demiurga, ktorým je

Saturn; táto bytosť bola na rímskych a gréckych gemách zobrazovaná ako tvor s ľudským telom, rukami a nohami jašterice a hlavou kohúta. Kohút bol mnohými starými kultúrami považovaný za solárny symbol, znak osvietenia. Kelti a Nóri považovali kohúta za príšeru podsvetia. Kohút sa spája s pýchou, aroganciou, silou, honosnosťou, ostražitosťou. Je to strážca času. V starom Grécku symbolizoval solárneho boha Apolóna alebo Dia, božstvá reprezentujúce Saturn.

article_photo

Abraxas – demiurg Saturn s prvkami hada alebo kohúta. Kruh okolo Abraxasa predstavuje Uroborosa.


Orol v symbolike predstavuje upravenú verziu Fénixa, solárneho symbolu Saturnu. Orol sa spája s dominanciou, kontrolou, príkazmi, akciou, autoritou, schopnosťou, silou, vládnutím, rozsudkom. Podľa domorodých amerických kmeňov je orol inkarnáciou nebeského vtáka búrliváka, z očí ktorého šľahali blesky na oblohe. Orol je vládcom oblohy. V alchymickej symbolike reprezentuje prahmotu. V aztéckej a mayskej tradícii je orol nositeľom závoja noci a rúška temnoty nad našou existenciou a uvedomením. V kresťanstve sa spája s Kristom alias nositeľom svetla (Luciferom), ktorý reprezentuje solárny Saturn.

article_photo

Symbolika orla v nacizme nesúceho svastiku v kruhu, slobodomurárstve a na americkej jednodolárovej bankovke.

(Pozn. Alue: Levotočivá svastika, tak jak je zakreslená na obrázku vlevo, symbolizuje zkázu a destrukci. Existuje i její pravotočivá varianta s opačným významem. K osobním účelům však nepoužívejte ani jednu variantu z nich.)

Svastika, slnečný kríž, je prastarým solárnym symbolom Saturnu. Stala sa súčasťou nacistickej symboliky, pretože nacizmus vo svojom vedení mal úzku spojitosť s okultizmom a uctievaním Čierneho slnka – Saturnu. V tantrizme býva ako symbol mužského princípu používaná pravotočivá svastika, a ako symbol ženského princípu ľavotočivá svastika.

article_photo

Solárny symbol Saturnu zvaný svastika a svastika ako hákový kríž použitá v nacistickej symbolike.

So solárnou zvieracou symbolikou sa spája aj medveď. Medveď je symbolom duality, sily, panovníctva, vzkriesenia. Dualitu predstavuje striedajúca sa bdelá a spánková povaha medveďa. V severskej tradícii medveď predstavuje aspekt severského solárneho boha menom Ódin, pána vojny a smrti, otca všetkých bohov, ktorý predstavuje Saturn. Ódin bol spájaný s Merkúrom.

article_photo

Logo floridského hokejového tímu s názvom „Solárne medvede“ a „ruský medveď“ (Rusi si potrpia na symbolike medveďa).

article_photo

Medveď Baloo z animovaného seriálu TaleSpin sa preháňal po nebesiach vo svojom žltom („slnečnom“) lietadle.

Saturn, v numerológii reprezentovaný číslom 8, býva symbolicky zobrazovaný ako pavúk. Pavúk má osem nôh a veľa z nich má osem očí. Pavúk je starovekým symbolom tajomstva a sily. Pavúčia sieť reprezentuje štruktúru sveta. Pavúk sa spája s osudom, smrťou, cyklami, prefíkanosťou, znovuzrodením, tvorením, vynaliezavosťou. V domorodom americkom symbolizme je považovaný za učiteľa a ochrancu ezoterického vedenia. V Indii sa spája s májou – ilúziou prekrývajúcou skutočnosť.

article_photo

Trojhlavý „pavúčí“ démon Bael alebo Baal z goetických okultných spisov zo 17. storočia.

Kôň sa spája s históriou sveta od nepamäti. Pomáhal človeku vo vojnách, pri pohybe či pri poľnohospodárstve. Kôň symbolizuje silu, vznešenosť, moc. Ku koňovi sa priraďujú štyri elementy – oheň, voda, zem, vzduch. V keltskej symbolike sa kôň spájal s vojnou a bol považovaný za stvorenie prislúchajúce slnečnému božstvu. V grécko-rímskej symbolike bol kôň zasvätený Hádesovi, pánovi podsvetia. Hádes uniesol Persefónu na mieste zvanom Nysa. Slovo Dionýzos či Dionysos (starogrécky a starorímsky boh úrody) znamená etymologicky Dius z Nysy. Dius je Zeus. Dionysos je Hádes v Nyse, Zeus, Saturn. Neskorším menom Hádesa bolo Pluto, po ktorom bola pomenovaná planéta slnečnej sústavy.

Čierny kôň symbolizuje tmu, smrť, noc, tajomstvo, sprostredkovanie ezoterického vedenia.

Biely kôň predstavuje svetlo, slnko, deň, vitalitu, osvietenie, vzkriesenie, zrodenie.

Kôň sa spája so štyrmi biblickými jazdcami apokalypsy.

article_photo

Štyria jazdci Apokalypsy a za nimi solárny disk.

Solárny aspekt v symbolizme sa pripisuje aj ježkovi. Ježko reprezentuje energiu, vitalitu, plodnosť, inteligenciu, ochranu. V centrálnej Ázii a v niektorých častiach Iránu je ježko považovaný za zviera solárnej energie. Jeho rozpäté ostne pripomínajú solárne lúče. Ježko je tiež nočným živočíchom.

article_photo

Ježko zvaný Sonic the Hedgehog z rovnomennej hry vydanej firmou Sega. Sonic the Hedgehog sa vie premeniť z modrého (nebeského) na žltého/zlatého (solárneho) ježka. Hru si je/bolo možné zahrať aj na hernej konzole Sega Saturn.

Labuť predstavuje solárne zviera v keltskej tradícii a spája sa so slnečným bohom Lughom, ktorého skorí kresťanskí učenci považovali za Lucifera. Keď sa podľa keltskej mytológie chceli obyvatelia iných svetov dostať do nášho fyzického sveta, museli sa premeniť na labuť. V keltskom umení bývala labuť zobrazovaná so zlatými a striebornými reťazami zavesenými okolo krku, čo symbolizovalo prítomnosť božských energií alebo zostup bohov na zem. V gréckej mytológii sa boh Zeus premenil na labuť a zviedol kráľovskú dcéru Lédu. Labuť predstavuje šarm, jednotu, sny, rovnováhu, partnerstvo a transformáciu.

article_photo

Grécky boh Zeus (Saturn) sa v snahe zviesť ženu menom Léda premenil na labuť.

Záver

Napriek tomu, že sú všetky tieto symboly a prejavy na prvý pohľad rôznorodé a vytvárajú ilúziu pestrosti a odlišnosti, všetky v skutočnosti odkazujú na entitu zvanú Saturn. Saturn nie je tým, čím si ľudia myslia, že je. Je to vedomý parazitický konštrukt, ktorý na energetickej úrovni vládne ľudskému vnímaniu. Sústredenie sa na symboly ako energetické stavy, ktoré sú všade okolo nás, prináša tejto bytosti energiu potrebnú na jej prežitie, vysáva nás a udržuje v klame, že svet je taký, aký ho vidíme a vnímame, čo jej prináša obrovské výhody v energetickej manipulácii. Nevieme o skutočnom svete nič a žijeme v tom, že vieme všetko. Ak aspoň toto pochopíme, môžeme sa posunúť o krok ďalej.
Pravda o Saturne bola pred nami skrývaná tisícročia. V súčasnosti sa tieto tajomstvá začínajú pomaly odhaľovať. Náš vzdelávací systém nás však nikdy nebude učiť o skutočnom význame Saturnu, keďže naša kultúra bola v minulosti prepadnutá a je nastavená tak, aby odovzdávala kolektívnu energiu Saturnu.

article_photo

Všechny použité zdroje seriálu:

http://tadesco.cz/lidstvo-je-drzeno-v-pasti-symbolikou-dil-1/

http://tadesco.cz/lidstvo-drzeno-pasti-symbolikou-dil-2/

https://marioolah.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=559274

(konec série)

Komentáře

Ikona diskutujiciho Andrej Melíšek 2018-01-09 10:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V článku SATURN = SATAN autor ukazuje iný pohľad na našu ľudskú minulosť ako je tá oficiálna, do ktorej mali výrazne zasiahnuť neorganické bytosti zvané archonti – pozná ich v podstate každý človek na Zemi, pretože sa o nich hovorí a píše úplne všade po celom svete, len to ľudia stále považujú za sci-fi.

Ikona diskutujiciho Kateřina 2018-01-09 11:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně je to strašně líto, ale některé informace si autor cucá z prstu. Ódin rozhodně nebylo solární božstvo a medvěd rozhodně není jeho emblematickým zvířetem – stačí si přečíst Starší Eddu, jsou to skvělé historky na zimu :). No a kdyby se o slovanské mytologii vědělo opravdu tolik, co popisuje autor, bylo by to fajn, ale není tomu tak… Jinak to, že Římani označovali bohy jiných kultur svými termíny, neznamená, že ti pro ně cizí bohové byli nutně ekvivalentní římským bohům – často prostě potřebovali, aby byly jejich poznámky srozumitelné i lidem, kteří – třeba v Germánii osobně nikdy nebyli. Celkově se mi zdá, že autor má utkvělou představu o tom, že Saturn je všude a ohýbá k tomu co se mu zrovna hodí, to mi nepřijde ok.

Ikona diskutujiciho Dejvid 2018-01-09 11:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]:Iným názvom pre Ódina je Wodan – hlavný boh nebies, smrti, najvyššie germánske božstvo, vládca sveta, vševidiace oko slnka, hlava kráľov – má presne tie isté atribúty ako boh Saturn. Na obrázku stojí za Ódinom slnko: https://vignette.wikia.nocookie.net/mythology/images/7/79/Odin_sitting_on_his_throne%2C_Hli%C3%B0skj%C3%A1lf.jpg/revision/latest?cb=20170113183715

Ikona diskutujiciho Kateřina 2018-01-09 13:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Na obrázku je romantizující vyobrazení Ódina, tak zhruba z 19. století, možná mladší, a odkazuje tedy spíš k představám romantismu o "starých božstvech," než k tomu, co popisuje Edda – alespoň co se slunce týká. Legrace je, že ani romantický Ódin nemá jako emblémové zvíře medvěda – jsou tam vlci a havrani – to odpovídá eddickým příběhům, abych byla spravedlivá.

Ikona diskutujiciho jeife 2018-01-09 13:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je zajímavý, jak je si svět i přes rozdílnost v náboženstvích a kontinentech podobný 🙂

Ikona diskutujiciho Jakub 2018-01-10 17:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Saturn představuje omezení, řád, zákony, pravidla, administrativu, starší lidi, respekt, společenské postavení, práci, čas. Ano všechny systémy, které spolupracují s elementárním světem, který vytváří hmotu jsou parazitické, protože aby mohli vytvářet hmotu, tak potřebuji nějakou energii na to. tak to prostě je. Ale to je úplně to samé jako když se naleje benzín do palivové nádrže, aby motor mohl vytvářet energii a pohánět automobil kupředu, takže zase nějakou temnout energii bych tomu nedával. Saturn je zbytečně brán negativně jelikož představuje těžkosti života – sysyfos. Zeus je Jupiter v Beranu, nikoliv Saturn. Saturn je úředník, administrativní pracovník, nikoliv vladař, ale správce. Ano Saturn představuje vězení, jelikož Saturn představuje strach a omezení z něho pramenící, protože Saturn nemá energii, tak jako Slunce nebo Jupiter, proto musí vážit každý krok, který udělá a proto mu všechno dlouho trvá, stejně jako oběh na nebesích. Proto Saturn představuje starší lidi, jelikož jsou hodně omezení a nemají energii, ale mají bohaté zkušenosti a ví jak se věci mají udělat pořádně, což je zase oblast Saturnu. Saturn proto představuje zodpovědnost, protože dělat chyby znamená plýtvat energií, kterou opět Saturn nemá, proto tak lpí na dogmatech a omezeních. Saturn se jeví jako zlá planeta převážně mladým a neodpovědným lidem, ale není planetou zla, ale řádu, respektu a odpovědnosti. Takže celou sérii o Saturnu vnímám jako zavádějící. Materiální matrix a egregory slouží čistě jenom k prožití materiální existence a prostě bez hmoty to nejde.  Je to jenom o úhlu pohledu všechno je jenom o úhlu pohledu. :-) Saturn je brán jako Velký Architekt, protože vytváří zákony a funkční systémy a nerad je mění, protože to stojí energii, kterou opět nemá, proto Saturn představuje konzervativnost, proto staří lidé moc neradi mění názor a jsou konzervativní a vyžadují respekt, jelikož přece odvedli ks práce během svého života, proto si máme starších lidí vážit, opět téma Saturnu, nelze si vážit odfláknuté na rychlo udělané práce, která je naprosto nefunkční, proto Saturn trestá, protože kdyby si každý mohl dělat co chce, kdyby si atomy mohli dělat co si zamanou, tak nic nebude fungovat a jak jsem již řekl Saturn klade na efektivitu a funkčnost. Kdo Saturn chápe, tak za něj děkuje. Kdo ho nepochopil, tak je to pro něj zlo. 8-)

Ikona diskutujiciho Gray 2018-01-10 18:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano, to je velice romantizované zobrazení Odina, vždyť kdyby vikingové skutečně jezdili lesem s tak neprakticky "okřídlenýma" přilbama… moc by toho nenajezdili. :D "Realitě" odpovídá jenom to kopí, vlci a havrani. Zase tu evidentně někdo vidí Saturna za každým písmenem asi jako někdo pudové podprahovky v HP. Jde vidět, čeho autoři těchto článků mají plnou hlavu.

Ikona diskutujiciho aves passeri 2018-01-11 22:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Souhlasím. Sama jsem Kozorožka a vím, že Saturn má hodně špatnou pověst :-) Ale jak bylo řečeno – kdo Saturn chápe, tak za něj děkuje. Kdo ne, je to pro něj zlo :-) Já jsem sice Kozorožka, ale s velmi silným Jupiterem a Marsem a saturnské energie někdy snáším také hodně špatně a z gustem bych na ně hodila všechno zlo na světě :-) Nedávno jsem zažila saturnský zásah a ano, hodně bolel. A dlouho mi trvalo, než jsem dokázala přijmout, že v tom nebyla neohleduplnost, snaha omezit mě ve svobodném rozletu, nedostatek laskavosti a pochopení a já nevím, co všechno. Ale jsem za něj vděčná. Rázně ukončil to, co se mělo ukončit. Bez jeho zásahu by Jupiter neměl co na práci :-) Myslím, že důležité je, do jaké míry funguje Saturn harmonicky a do jaké míry jako usurpátor. Ale tak je to v astrologii u všech planet – žádná není jen pozitivní, každá se může zvrhnout… :-)

Ikona diskutujiciho Jakub 2018-01-12 23:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Tak ono taky hodně záleží kde máte Saturn postavený a v jakých aspektech. Ale je to tak – každá planeta má svou stinnou i dobrou stránku. U Saturna je negativum netolerance a neobratnost. Kozorozi jsou fajné znamení 8-)

Ikona diskutujiciho kalia 2018-01-15 00:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavé bylo, že jak se mi zdál sen ohledně úkazu nad Kalifornií, tak než jsem se vzbudila, tak jsem ještě slyšela, jak mi ten knihovník říká, že ten mimozemšťan pochází z planety a že na Marsu, Saturnu, Neptunu a (možná) Jupiteru žijí (nebo žili) podobní mimozemšťané s tím, že zdůraznil Saturn a řekl ještě "měsíc Saturnu", že to má přesně nejvíce na mysli. To bylo když jsem se budila. Jelikož mi to nedávalo smysl, tak jsem toto už do svého komentáře nepsala, myslela jsem si totiž, že se mi to v hlavě pomotalo jelikož jsem byla už skoro napůl vzhůru a ten sen se mi začal ztrácet. Ještě jsem si po probuzení říkala "jojo, Mars je Saturn a Neptun a Jupiter možná taky" to nedává smysl a taky jsem si pomyslela "na Marsu přeci žádní mimozemšťané nežijí", "a na nějakém měsíci Saturnu už vůbec ne – kdo by žil na měsíci". No po přečtení těchto článků mi dává smysl, co tím asi měl na mysli. Jenže to mohl být "pouze" věštecký sen (když se někdy těším, že se budu dívat na nějaký seriál, který mě hodně zajímá, tak někdy když jdu spát, tak se mi pak zdá např. 50 dílů toho seriálu celkem rychle za sebou, hlavně ty nejdůležitější scény a zápletky, a pak když se koukám v reálu, tak vím, jak to bude a u většiny scén mám "dejavu") A stejně to mohlo být i v tom snu s tím, že jsem jen dopředu vnímala věci z této série článků.. A nebo tím doopravdy myslel, že se sem teleportoval někdo z měsíce Saturnu či mimozemšťan jemu podobný.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek