Šokující pravda o potravinách

8.3.2012 v Doporučení 14

Šokující pravda o potravinách

Popis:

Tato kniha je průvodcem v džungli pochybných doporučení pro dnešní výživu a odlehčenou formou, přitom však bez obalu odhaluje praktiky současných výrobců potravin.. Nejen kompetentní, ale i nekonvenční zacházení s lákavým aktuálním tématem, jako je nákaza skotu BSE ( nemoc šílených krav) nebo genetická úprava potravin, jsou silnou stránkou této informativní publikace, ale i mnoho znalostí “o pozadí”. Můžete se tak například dočíst, jak se do jogurtů dostává falešné ovoce, germanizuje nepravý kaviár, nebo jak je to se značením nealkoholického piva. Kromě toho se dozvíte i to, že mnohé odsuzované pochutiny, jako např. káva či černý čaj jsou pro lidské zdraví zřejmě potřebnější než leckterá osvětová kampaň o zdravé výživě.


Tuto knihu moc doporučuji. Sice se na první pohled ani trochu nezdá, ale je neuvěřitelně čtivá a moc zajímavá. Osobně jsem u ní proseděla večery úplně napjatá, protože to nejsou žádné nudné popisky složení, ale detailně vás seznamuje s výrobou různých potravin. Semtam je to sice značně nechutné, ale obrovským způsobem vás to obohatí.

Trochu mi připomíná ten seriál, co běžel kdysi na kabelovce (možná dodnes běží, já nevím) a jmenoval se How It’s made – Jak se to dělá. Tam jste mohli sledovat postupný vznik čehokoliv, od brambůrků až po kulečníkovou kouli. – V této knize to máte podobně, akorát vám tam přesně píší, do jaké kyseliny se co namáčí, kolik to má stupňů, co za škodliviny to obsahuje, jak která chemikálie na ošetření potravin vzniká… je toho zkrátka hodně.

V mém případě je se čtením docela problém, protože mezi písmenkováním nezbývá moc času, ale na tuto knihu jsem se pokaždé vyloženě těšila a jsem fakt ráda, že jsem na ni narazila. Rozhodně stojí za přečtení.

Napsal ji Udo Pollmer a Brigitte Schmetzer-Sandtnerová; Nakladstelství FONTÁNA; má cca 252 stran a je stále k dostání.

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Knihy” pro další doporučenou četbu – Zde

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Daysy 2012-03-08 06:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak ono dneska v ničem nevím, co tam OPRAVDU je..

Ikona diskutujiciho babe 2012-03-08 08:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

jestli seženu peníze tak se tu knihu pokusim sehnat 🙂

Ikona diskutujiciho Jan 2012-03-08 09:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No mikrovlnky teda dvakrát nehaní dalo by se říct že je lehce propaguje.

Ikona diskutujiciho cajovnaprozeny 2012-03-08 09:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

proboha co je to germanizace jídla…??

Ikona diskutujiciho Alue 2012-03-08 09:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Od toho máme mozečky, abychom nad textem přemýšleli a udělali si vlastní závěr. Žádná kniha nemá 100%, tady kulhá naštěstí jen mikrovlnka.

Ikona diskutujiciho Peter 2012-03-08 11:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]:No to mě taky fascinovalo, a to dělám chemii..To tam přidávají proboha germánium? Proč proboha?? Vždyť to musí být drahé, germánium je megavzácný prvek..Jak moc je nebo není jedovaté ani netuším, prvky v 4a skupině jsou uhlík, křemík, germánium, cín a olovo, mňo nevím, cín a olovo jsou jedovaté i dost, křemík je v celkem pohodě pokud to není silikon…žebychom už fakt zachvíli byli na to centrální dálkové ovládání:-DD když nás krmí polovodičema:-D I když já osobvně teda zrovna kaviár ani pravý ani nepravý nějak často nepapám:-) Jednou se vrátil známý z Kamčatky a přivezl kila kaviáru..ale ten vypadal úplně jinak než co jsem viděl v obchodě, ten z kamčatky to byly to červené kuličky cca 3mm průměr..tam to fakt papají a kšeftují s tím a tak (místní mají luxusní tereňáky), a kuličky konzervují maximálně tak solí…kde by tam vzali nějaké germánium…Ten "kaviár" z Tesca tam je stejně spousta éček, tam úplný nezájem..krom toho bych zrovna kaviárový průmysl nějak moc ani nepodporoval, i kdybych na to ty prašule měl..

Ikona diskutujiciho Míša 2012-03-08 13:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vypadá to zajímavě. Když už se tady poslední dobou bavíme hodně o jídle, doporučila bych všem film Super size me. Je o tom, co s člověkem udělá rychlé občerstvení.

Ikona diskutujiciho Kecal 2012-03-08 16:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: poněmčování :-D

Ikona diskutujiciho Sora 2012-03-08 19:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

"germanizuje"? vážně? O.o

Ikona diskutujiciho N.H. 99 2012-03-08 20:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ahoj aluško ,asi v neděli jsem ti posílala mail ,ale ještě jsi mi na něho neodpověděla ,nevím tedy jestli se ti odeslal doufám ,že ano :).

Ikona diskutujiciho Alue 2012-03-09 09:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: No nevím. Podle toho, jestli ten mail vyžadoval nějakou odpověď…

Ikona diskutujiciho Primula 2012-03-12 03:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Roky dozadu som z ničoho nič dostávala rôzne alergické reakcie. Nakoniec mi zistili alergiu na potraviny, pretože všetko ostatné bolo lekármi vylúčené – na srsť, peľ, prach, roztoče a pod. No a na aké potraviny, tak to som si mala zistiť sama na sebe. Vtedy som sa velmi zaujímala o zdravú výživu a dospela som k názoru, že človek je nastavený na prijímanie potravy, ktoré sa skladá z plodov, z rastlín, semien, a produktami zo živočíchov – ako sú napr. vajíčka. Mäso? To je otázne. Ale vyzerá to teraz tak, že tieto živiny tiež potrebujeme. Takže som sa vrhla na ovocie a zeleninu, rôzne druhy semien, čajov z bylín, niektoré som jedla – ako púpavové listy, z kvetov som si urobila med, kyslé mliečne výrobky s probiokultúrou, celozrnné pečivo, za studena lisované oleje, a nejaké to mäso spracované čo najjednoduchšie. Toto všetko som zaradila do jedálnička každý deň. Vypila som velké množstvo čistej vody tak asi 3l denne. Vylúčila som všetko čo bolo spracované s možnosťou dlhodobej spotreby použitia a plné E-čok a rôznych iných prídavných látok. Akonáhle som niečo takéto zjedla, tak som sa okamžite vyhádzala.

Ikona diskutujiciho Jana 2012-03-13 10:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Poror uz i na leky,ktere obsahuji aspartan-koupila jsem si v lekarne pastilky od boleni v krku,prijdu domu a je tam napsano,ze mimo benzydaminhydrochlorid 3mg jeste3,5mg aspartam,no myslela jsem ze mne urve.A v navodu je jeste napsano,ze nejvetsi denni davka je 6 pastilek to je tedy 21mg aspartanu do tela pritom jsem nekde cetla,ze by davka aspartamu nemela dosahnout vic jak 7,8mg.Tak jsem to vypocetla,ze si nesmim vzit na den vic nez 2 pastilky-no to je sranda co?

Ikona diskutujiciho Alue 2012-03-13 11:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: Mě kdosi před časem přiložil do balíku, co jsem objednala, nějaké cucavé vitamíny. Bylo jich 6 balíčků, reklamní zboží na ukázku po 10ti tabletách…. s aspartamem. – Všechno letělo okamžitě do koše, být tebou udělám to samé.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek