Sportovně laděné zamyšlení / Víra vs. Uvědomění / napsal Septik

11.3.2010 v Čtenáři 1

VÍRA vs. UVĚDOMĚNÍ

Představte si, že jste divák sledující v televizi přímý přenos hokejového zápasu mezi Ázerbajdžánem a Uzbekistánem. Neznáte pořádně ani jeden tým (to si ani nemusíte představovat, protože většina z vás je opravdu nezná), proto se rozhodnete zjistit si předem něco o Uzbekistánu. Dozvíte se, že je ve středu tabulky Asijské mezinárodní ligy, a považujete to za dostačující důvod, abyste mu při zápase fandili.

Celí napjatí sledujete zápas, radujete se z prvního gólu střeleného Uzbekistánem, když tu najednou v krátkém čase dostane dvě branky a Ázerbajdžán vede nad Uzbekistánem 2:1. Jste zklamaní, možná i trochu na pochybách, ale stále věříte ve vítězství Uzbekistánu.

Potom nějáký hráč Uzbekistánu brutálně zfauluje soupeře, vás to přímo znechutí a přejdete na stranu Ázerbajdžánu. Dlouho se ale neradujete, protože Uzbekistán vzápětí dorovnává a těsně před koncem skóruje na 3:2. Rozhořčeně se pídíte po průběžných výsledcích Ázerbajdžánu, až nakonec zjistíte, že jsou v tabulce druzí od konce, a tudíž hned po Tádžikistánu nejhorší tým Asijské ligy.

Zde byla názorná ukázka víry. Tak jako existují různá náboženství, existují i hokejové týmy. Mezi jejich příznivce může patřit člověk, který jen občas sleduje výsledky svého týmu, ale i skalní fanoušek, který nejenže chodí na stadion a nevynechá ani jeden zápas, ale obléká se výhradně v barvách svého týmu, a fanouškům z protějšího kotle by nejradši rozbil… ciferník:-)


Zamysleme se nad tím, co se stalo, když jste jako divák přestali věřit ve vítězství jednoho týmu a vaše sympatie a naděje se přesunuli na druhý tým. …(chvíle napětí)… NESTALO SE VŮBEC NIC ! Ano, je to tak – můžete několik let fandit týmu, který je celou dobu v čele tabulky, ale stačí pár nevydařených zápasů, alkoholová aféra útočníka a riskantní strategie trenéra, a v jednom okamžiku jsou vaše dobré názory nahrazeny špatnými, a to i s odůvodněním. Ale na vašem životě se nic nezmění, pořád chodíte na zápasy, jenom barvy oblečení jsou jiné.


A nyní tatáž situace, ale jiný pohled jiné osoby sledující přímý přenos v televizi:

“Dneska hraje Uzbekistán s Ázerbajdžánem? Ti nemají šanci, za poslední tři roky je neporazili ani jednou. Co tam dělá TEN rozhodčí? Vždyť je to starej pes, píská všechno a nadržuje Ázerbajdžánu. Hergot, obránce se nestihne vrátit. A dostali gól. To se dalo čekat, když tam trenér dá toho mladýho, ten na to nestačí. No konečně, vypadá to že teď zahajují silnou ofenzívu. Je to gól. A druhý. Ale co to ten blbec píská, vždyť do ňho najel sám. No jo, je to starej pes. Takhle to možná ještě uhrajou na remízu. Jéj, to byla střela, škoda že netrefil. Ale to se stává, ten narvaný stadion dělá s psychikou divy. Hergot vracej se! No, a je tu druhý gól. Proč ho tam rozhodčí nechává, když na to nemá síly. Teď to vypadá na silný útok, přihrávka, objíždí zleva, nahrává zpátky, gól. To byla dobrá akce, brankář už s tím nic nemoh udělat, útočníci byli v přesile. Kdyby to ten starej pes pískal pořádně, mohli vyhrát víc.”

Všimli jste si toho rozdílu? Ta druhá osoba je totiž bývalý hráč, který hrál Asijskou mezinárodní ligu několik let, hrál za různé týmy na mnoha pozicích, prostě ví, jak to tam chodí. Ano, VÍ. V mládí se často díval na hokej jako na adrenalinovou zábavu, ale jeho pohled se měnil v závislosti na jeho zkušenostech. A to nejdůležitější – jako člověk, který VÍ, už se NIKDY nebude moci dívat na hokej očima diváka, ale pouze očima hráče. Divák může sledovat hokej celý život, fandit všem týmům světa, ale dokud si nevyzkouší, jaké to je hrát ligový zápas, nikdy to nebude vědět. Zatímco vysloužilý hráč už nemůže vzít zpět všechny ty zážitky, které prožil.


Možná si myslíte, že nejste schopni dostat se jako hráč na ligový zápas, že nemůžete ovlivnit běh zápasu, ani se na něj dívat správnýma očima, že vám prostě nezbývá nic jiného než sedět u televize a sledovat, jak to skončí. I pro vás mám řešení: Najděte si jinou jistotu, než je víra v nejisté vítězství. Dokonce ani nemusíte rozumět hokeji. Stačí zajít s kamarády fandit do hospody. Tam je jedno, kdo vyhraje, protože máte jistotu, že se bude pít – buď se zapíjí vítězství, nebo prohra.


(c) OKAP – Oficiální klub Aluščiných přispěvatelů. Přispívejte taky a dostaňte se z deště pod OKAP

SeptikB

Další kouzelné obrázky najdete – TADY

Komentáře

Ikona diskutujiciho unga 2010-03-11 19:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pěkné, až na malý detail

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek