Spoznajte poloostrov Nicoya – oblasť, kde dlhovekosť nie je cudzia

5.4.2016 v Zajímavosti 0

Podobne ako v Okinawe v Japonsku, na Kaukaze v Arménsku alebo na Sardínii, aj na malebnom polostrove Nicoya v stredoamerickej krajine Kostarika sa ľudia môžu pochváliť jednou z najvyšších mier dlhovekosti na svete.

Nie je nič neobvyklé, keď sa obyvatelia tohto polostrova dožívajú v starobe 90, 100 alebo aj 110 rokov.

Nicoya sa nachádza v severozápadnej časti Kostariky, južne od nikaragujskej hranice. Polostrov Nicoya (asi 130 km dlhý a 48 km široký) je panenskou krajinou plnou pláží, luxusných dovolenkových stredísk, zalesnených kopcov, fariem a pasienok.

Podľa ABC News je väčšina zo 75.000 ľudí, ktorí tu žijú, zamestnaných predovšetkým v poľnohospodárstve alebo ako robotníci či kovbojovi. Takto to tu funguje už po stáročia.

Nicoya patrí tiež medzi najsuchšie časti krajiny a zároveň je pomerne izolovaná.

Dan Buettner je autor, ktorý sa venoval štúdiu takzvaných modrých zón na celom svete (poznámka redakcie: Modré zóny – „Blue Zone“ sa používa na označenie miest vo svete, kde sa ľudia dožívajú vysokého veku).

„60 ročný v Kostaričan má viac ako štvornásobne väčšiu šancu dožiť sa 90 rokov v porovnaní so 60 ročným Američanom,“ povedal Dan Buettner pre National Geographic. „A pritom, kostarická vláda minie na účely verejného zdravotníctva iba jednu pätnástinu v porovnaní s vyspelými krajinami.“


Tajomstvo dlhovekosti Nicoya

Tajomstvo dlhovekosti v Nicoyi je podľa neho ukryté v stravovaní, vykonávanie aktivít s nízkou intenzitou a obklopení sa počas svojho života blízkymi – rodinou a priateľmi.

Kostaričania celkovo (nielen v Nicoyi) majú oficiálne najnižšiu úmrtnosť v strednom veku na svete, ale aj vysokú pravdepodobnosť dožitia sa 100 alebo viac rokov.

Z celkového počtu obyvateľov asi 4,5 milióna je oficiálne hlásených 417 storočných a väčšina z nich žije práve v Nicoyi.

Pre Kostaričanov je charakteristická dlhovekosť, nízka miera rakoviny, znížený výskyt kardiovaskulárnych chorôb a nízka miera obezity.

nicoya-2

Takže, aké je tajomstvo nielen Kostaričanov, ale všetkých ľudí žijúcich v modrých zónach?

Podľa Buettnera a jeho výskumu dôvodom ich dlhovekosti sú:

  • Pitie minerálnych vôd. Miestne vody v Nicoyi sú mimoriadne bohaté na vápnik a horčík. Tým posilňujú kosti a svaly.
  • Miestni ľudia veria v boha a táto viera je súčasťou ich denných návykov.
  • Spia osem hodín denne.
  • Súčasťou ich každodennej stravy je ryža, kukurica, skorocel, fazuľa, ako aj ovocie bohaté na vitamín C.
  • Neprejedajú sa.
  • Nekonzumujú príliš veľa červeného mäsa.
  • Nie je pre nich typické fajčenie.
  • Trávia denne dostatok času na slnku, aby získali potrebný vitamín D.
  • Majú dôvod žiť, tzv. „Reason to live“. Dôvod, prečo ráno vstať.

Záver

V širšom kontexte, Kostarika predstavuje idylickú oázu pokoja a stability v regióne.

V skutočnosti má dobre prepracovaný systém sociálnej starostlivosti, nemá žiadnu stálu armádu (tú zrušili v roku 1948) a vysokú životnú úroveň v porovnaní s ostatnými stredoamerickými krajinami.

Málokto tuší, že Kostarika patrí medzi najstaršie demokracie vo svete. A aj to je jeden z dôvodov, prečo je často označovaná za Švajčiarsko Strednej Ameriky.

zdroj: http://www.badatel.net/spoznajte-polostrov-nicoya-oblast-kde-dlhovekost-nie-je-cudzia/

Komentáře

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek