Správná jaterní očista 2: Co dělat, když věci nejdou podle plánu / DOPORUČUJI

4.3.2016 v Návody 55

Koncem prosince 2015 zde vyšel návod na správnou jaterní očistu, podle které už roky já i spousta přátel a známých v okolí provádíme čištění jater. Nutno podotknout, že toto je nejlepší a nejúčinnější návod jaký vůbec můžete sehnat, protože je v něm všechno. Udělala jsem si menší průzkum a zjistila jsem, že ačkoliv jiné jaterní očisty na internetu jsou, vždycky v nich něco nebo hodně chybí. Například se používá špatná sůl, malé množství dávek, chybí sladění s měsícem, chybí spaní hlavou na sever, chybí termofor, nebo je špatně rozepsaná dieta. Pamatujte že jakákoliv chyba nebo chybějící instrukce které člověk vynechá, snižují efektivitu očisty a vy se pak trápíte zbytečně.

Proto je velice důležité umět si vybrat správný návod a pak je důležité umět ho správně dodržet. I tak vás ale může potkat celá řada komplikací. Všechny z nich jsou snadno řešitelné a dá se jim i předcházet, jen je potřeba vědět jak na to. A následující článek vám k tomu všemu dá klíč. Pečlivě vše nastudujte a připravte se, ještě než se do očist vrhnete naostro, protože je tu vše. Včetně receptů.

Dodržujte postup do detailu!

Můžete se dočíst, že jaterní očistná kúra která z vás dostane kameny, je jedna z nejbezpečnějších detoxikačních receptů na světě, že si s tím prostě nemůžete ublížit. Toto sice platí, ale platí to pouze, pokud přesně dodržujete postupy a hlavně pokud jste si vybrali správný návod, který obsahuje vše důležité.

Co vás čeká, pokud něco zanedbáte?

Při nedodržení diety: Buď jste dostali špatný nesrozumitelný návod, nebo ho prostě flákáte. Ať je to jak chce, pokud nebudete držet správně jaterní dietu a nebudete ji držet dostatečně dlouho, vyloučíte poté minimum kamenů, nebo nevyloučíte nic. Buď ji držte pořádně, nebo se na to rovnou vykašlete, protože se budete zbytek očisty zbytečně trápit. Pozor si dejte i na studené věci z ledničky, tuto radu opravdu nepodceňujte, vše přijímejte teplé, nebo vlažné, rozhodně ne chlazené.

Když nepijete dost moštu: Mošt je klíčový. Pokud nebudete užívat správně dostatek jablečného moštu jak kúra předepisuje, vaše kamínky v játrech nezměknou. Pak hrozí, že jejich ostré hrany poškodí cesty kterými budou procházet a mohou se někde i zaseknout. Poranění a zaseknuté kamínky mohou způsobit vážný zánět. Proto pití moštu v žádném případě nepodceňujte a pokud s tím máte problém, níže najdete rady, jak mošt vyřešit.


Když nebudete mít čistá střeva: MGSO4 chutná hnusně, co si budeme povídat. V případě že jaterní kúru provádí menší žena s nižší váhou nebo dítě (pod 60kg), dá se tomu přizpůsobit (zmenšit) dávka pité soli a oleje, ale pokud máte nad 70kg, berte dávky v plném množství jak je předepsáno a v žádném případě nesmíte nic vynechat. Sůl je od toho, aby znecitlivěla stěny a vyčistila střeva od zbytků potravy (Také zabíjí červy, takže vás jako vedlejší efekt odčerví a můžete po očistě ještě zpětně vykadit různá háďátka.). Nevynechávejte žádnou dávku soli protože je vám blbě nebo už průjem máte a hlavně ji nevynechávejte ráno. Pokud večer před pitím oleje nebudou střeva čistá, játra to poznají a kamínky většinou nepustí, takže jste se pak zbytečně trápili. Pokud byste vynechali sůl ráno, nebude průjem, nebo bude moc slabý. Pak vám mohou ve střevech zůstat kamínky a to může být problém. Jak již bylo řečeno, zaseknutý kamínek může způsobit zánět. Pamatujte, že kameny z jater jsou silně toxické a měly by tedy ve střevech strávit co nejméně času, aby se tělo znova neintoxikovalo.

Byly zaznamenány i údajné případy, kdy lidé neprováděli správně jaterní očisty, nevyprázdnili si střeva, brali jinou sůl než je napsáno (například místo epsomské použili kuchyňskou, to jinak než katastrofou skončit nemůže) a v den vylučování po pití oleje je odvezli do nemocnice se záchvatem žlučníku, protože se jim zasekly cesty kvůli plným střevům. Proto nic nepodceňujte a pokud nejste schopni vše dodržet přesně tak jak se má, raději s tím ani nezačínejte. Pamatujte, že vaše zdraví je vaše odpovědnost a vy to musíte brát vážně a vy to musíte správně provést. Na nikom jiném než na vás to neleží. A určitě se nenechte ukolébat tvrzením, že je jaterní kúra ta nejbezpečnější na světě. – To platí, jen pokud to nebudete flákat.

Chovejte se tedy rozumně a zodpovědně, přemýšlejte u toho, věnujte pozornost detailům. – Na všem záleží!

Pokud nesladíte měsíc a sever: Pokud nebudete vylučovat podle měsíce a nebudete spát hlavou na sever, něco sice vyloučíte, ale bude toho minimum. Měsíc a sever vám pomůžou k maximálnímu výsledku. Pamatujte, že čím silnější efekt bude kúra mít, tím méně opakování bude nutných. Se správně provedenou jaterní očistou z vás vycházejí klidně stovky kamenů na jedno provedení.

Řešení komplikací a problémů

I když vše dodržíte přesně tak jak máte, nebo se při nejlepší vůli o to snažíte, i tak vás můžou potkat nepříjemná překvapení. Na tyto problémy se připravte předem, abyste věděli jak si pomoci, případně si na to předem připravte pomůcky!

Pití moštu

Pro někoho může být problém vypít dva litry moštu za jeden den. Pokud děláte jaterní kúru úplně poprvé, vám speciálně velice kladu na srdce, abyste nepolevovali a opravdu pili podle rozpisu. Na další vylučování už to budete mít lehčí a můžete si to lehce přizpůsobit, protože kamínky po předešlém změkčení za jediný měsíc neztvrdnou tak rychle do původního stavu a proto nebude nutná tak velká námaha pro jejich opětovné změkčení.

Mošt se pije o to lépe, čím méně je kyselý. Domácí čerstvé mošty z kyselých jablek jsou proto nejhorší. Budou perfektně fungovat, ale budete mít největší problém je v tak obrovském množství přijmout. Zatím nejjemnější mošt na který jsem narazila je od značky Bohemia, to jsou mošty co koupíte i v pětilitrové krabici (ekonomické balení) a tyto se mi opravdu pily nejlépe (na obrázku vlevo). Dobrý je i Hoštětínský mošt, ale je o něco kyselejší a někomu je po něm fakt těžko. Ale já s ním i tak absolvovala 5 očist a vždy jsem ho zvládla vypít.

Pokud máte problém vypít mošt, zkuste vyměnit značku a sehnat nějaký méně kyselý. Na první pokus určitě je potřeba dodržet předepsané dávky. Na další očisty už můžete použít následující tipy:

Je možné užívat 3x denně (ráno, poledne, večer) jednu plnou polévkovou lžíci jablečného moštu, rozředěného ve vodě. Chutná to odporně, ale pokud jste přepití moštu, tuto alternativu oceníte. Změkčovací účinky však rozhodně nejsou takové jako u pití dvou litrů moštu denně.

Můžete využít i kombinace. 1 litr jablečného moštu a pak ještě dvě dávky jablečného octa.

Mošty jsou plné cukru a velmi kalorické, pokud tedy chcete tělu ulevit od cukru, je možné dopoledne vypít litr a odpoledne a večer 2x vzít ocet. Tělo odpoledne spálí cukry z dopoledne. Během diety můžete cvičit, abyste cukr spálili, ale nepřehánějte to, játra musí být v klidu. Není dobré přehánět to s pohybem, držte se v teple, hlavně nestresujte a nelekejte se, jinak se játra neuvolní a nevypustíte tolik kamínků jak byste měli. Dva dny před a dva dny po vylučování nesportujte vůbec.

Znova ale opakuji, pokud děláte vylučování poprvé, rozhodně nic neupravujte a pijte mošt podle rozpisu. Viděla jsem (na fotkách) i kameny velké jako slepičí vejce (vykadil silně obézní muž nad 30 let) a takové rozhodně nemůžete změkčovat octem. Zejména lidé obézní, s velkým břichem a lidé středního i pokročilého věku mají velké kameny pokud předtím čištění neprováděli a těmto rozhodně ocet stačit nebude. Čím větší kameny z vás jdou, tím pečlivěji musíte pít předem mošt.

Dodržení diety

Jak bylo řečeno, nesmíte: alkohol, cukr, nic studeného, syrovou cibuli – česnek – ani mrkev, žádné maso, žádné tuky, žádné ořechy, žádné avokádo, žádné mléčné výrobky ani sýr, žádná bílá mouka, těstoviny, pečivo, ani celozrnné. Omezit je potřeba i kofein… A člověk najednou zjistí, že vůbec neví co má jíst. Také jsme ze začátku jedli suché brambory s kukuřicí z konzervy, suchou rýži omaštěnou větrem a podobné blevajzy. ALE pokud umíte vařit a máte dobré nápady, tato striktní dieta neznamená, že si nemůžete pochutnat a že se nemůžete dobře najíst. Proto nehladověte, nejezte jenom suché brambory, jinak budete slabí, bude vám zima a budete psychicky opravdu trpět, hlavně pokud už děláte několikátou dietu po sobě, a lezli byste po zdi za plátek másla.

Vařte si chutně a přemýšlejte nad jídlem, aby tělu nic nechybělo. Hlavně nehladověte!! Pokud máte problémy s váhou, jezte pořádně, abyste během diety neztráceli váhu. Hladem se oslabíte, sníží se vám morálka, ta vám pak bude chybět na vylučování, zpomalíte si zbytečně metabolismus, pak po jaterce začnete jíst jako zbláznění protože budete vyřízení, přijde jojo efekt, vy budete naštvaní a pak se vám do další jaterky nebude chtít. Takže si vařte denně, s láskou a důvtipem.

Když je to hnusné, je vám zima a hubnete po kilech, špatně se stravujete. Jaterní dieta nemá být utrpení!

Zde je pár mých nápadů co vařit, abyste se dobře najedli a zbytečně netrpěli hladem a chutěmi:

Dodržujte tato základní pravidla: Můžeme solit, dávat pepř a přidávat jiná koření. Můžeme vařit na vodě, bez použití tuku. Takže proberte své recepty a podívejte se, co jde připravit bez oleje na vodě. Vykašlete se na studené saláty do kterých stejně nesmíte dávat cukr ani olej, bude vám po nich zima, budete slabí a pěkně nervní. Místo toho se zaměřte na polévky a luštěniny.

Víte, že jsme v Evropě národ číslo jedna s rakovinou tlustého střeva? Nejíme totiž luštěniny, chybí nám vláknina. Využijte tedy jaterní dietu a udělejte střevům dobře nějakým tím hráškem a fazolkami. Když je dobře připravíte, nadýmání nebude tak hrozné, nebo nebude žádné.

– Během diety klidně pijte čaj slazený medem (nesmí být cukr). Chuťově vás uspokojí, ale pozor aby nebyl s chemickými příchutěmi).

– Během diety mějte v kuchyni na lince vždy připravený džbán s vodou pokojové teploty. Z něj pijte. Určitě ne chlorovanou z kohoutku a určitě ne studenou z ledničky. I když je z kohoutku, ve džbánku alespoň po pár hodinách chlor vyprchá.

Recepty

Fazolová polévka

Já polévky ani fazole dřív běžně nevařila, ale i jako člověk bez polévkových zkušeností jsem zvládla dát dohromady polívku na které jsem spokojeně žila dva dny, až jsem snědla celý velký hrnec. Takže to opravdu zvládne každý. Jak na to?

Fazolky dejte přes noc odmočit (malé bílé se vaří nejkratší dobu, ale záleží na vás). Vodu ráno slijte, fazolky pořádně propláchněte.

Abyste tolik neprděli, můžete je dát na dvě minutky povařit, vylít vodu, dát novou a znova vařit. Toto můžete udělat až třikrát a postup platí i pro další typy luštěnin. (více zde)

Takže fazolky jsou v čerstvé vodě a můžete je dát vařit už naostro. Dejte je vařit jako první, až když trochu změknou, přidejte si zeleninu podle chuti. Já dala: Celer, mrkev, bramboru, petržel.

Do té polívky nemůžete dát maso, ani tuk, ani masox. Já to vyřešila jednoduše. Polévku jsem udělala slanější (všechna jídla dělám na jaterku slanější, výraznější chuť himalajské soli uspokojí chuťové pohárky a pak není tolik chuť na nezdravé jídlo a na další mls), nasypala jsem tam vegetku (Vegetka dobrotka bez glutamanu /Směs zeleniny je jemná výrazně žlutá a pikantní. Je to koření masových jídel, polévek, nudlí, těstovin, rýží, zelenin, vajec. Složení: sůl 55%, sušená listová a kořenová zelenina (mrkev, petržel, pastiňák, cibule).) a dala hrst majoránky, která mi chutná. Tato fazolačka je výborná.

Podobně můžete s vegetkou dělat jakékoliv jiné zeleninové polívky, ale tato s fazolemi vás o mnoho víc uspokojí a zasytí. Zeleninové polévky jsou na jaterku super, ale je po nich brzy hlad. Po fazolkách hlad není. Dělejte si také čočkové polévky.

Houbový guláš

Nesmíte syrovou cibuli, vařenou však můžete! Když umíte vařit poctivý vídeňský guláš bez zahuštění, pak víte, jaké kouzlo umí rozvařená cibule. Na tom staví následující recept:

Potřebujete sušené lesní houby. Hříbky, babky, co vám chutná… (Doporučuji na podzim hledat houby, sušit a zavírat do sklenic, je to výborné a vydatné jídlo při jaterních očistách a nahradí vám částečně maso, pokud jste na něj zvyklí a při dietě ho postrádáte. Houby můžete strkat i do zeleninových polévek.)

Sušené houby propláchněte ve vodě, strčte do hrnce, zalijte vodou. Do toho nakrájejte nahrubo cibuli. Poměr houby:cibule je 1:1. Takže cibule hodně hodně hodně. Vody nedávejte moc, neděláte polívku ale guláš.

Dejte vařit a vařte tak dlouho, dokud se cibule nerozvaří a neudělá vám omáčku. Ochutíte solí, pepřem a sladkou paprikou.

K tomu uvařte rýži. Je to výborné vydatné jídlo, po kterém není hlad.

Jáhly nasladko

Uvaříte jáhly ve vodě (bez soli), namícháte do nich trošku medu nebo agávového sirupu (s agáve pomálu, má strašně moc kalorií a ve velkém zatíží játra) a přidáte ovoce podle chuti. Jablíčka, vinný hrozen, mango, hrušky… Určitě tam ale dejte banán. Je to syté a chutné, ale musíte to jíst hned, studené to není ono.

Další inspiraci hledejte i ve veganských a indických recepturách, kde se hodně pracuje se zeleninou a luštěninami. Mnohé z těchto pokrmů lze upravit podle požadavků jaterní diety a přesto si pochutnáte. Jako například tento recept Zapečený květák po indicku:

Zapečený květák s hráškem (po indicku)

Hrášek večer namočíme, ráno slijeme vodu, propláchneme, dáme vařit, poctivě osolíme. Když změkne, rozmixuje se na lehce tekutou kaši. Když to moc teče vařte dál, voda se odpaří. Když v tom stojí vařečka, přidejte vodu. Do kašičky nasypte Garam masalu. Nádherně voní a na jaterku ji můžete. (Z původního receptu prostě vyhodíte pouze tu smažící fázi s cibulí a česnekem, jinak zbytek na jaterku můžete)

Nakrájejte si brambory, rozeberte květák na růžičky (můžete dát i brokolici). Mrkev nesmíte syrovou, vařenou však na jaterní dietu můžete! Takže buď tam mrkev nedáte, nebo si ji uvaříte bokem a dáte péct už uvařenou, je to na vás. Mrkev je v tomto receptu velmi chutná a hodí se do něj.

Pokrájenou zeleninu smícháte s hráškem, už teď to voní to masale jako ďas, klidně můžete ujídat, květák je výborný i syrový. Troubu předehřát na 200 stupňů, pečete to asi půl hodiny, dokud okraje nezhnědnou.

Můžete k tomu čerstvou zeleninu, ale je to chutné i takto samo o sobě. Opět je to syté zdravé jídlo plné vlákniny. Možná budete doma po tomto jídle pak platit za krále Prdoslava Prvního, ale nelamte si s tím hlavu a klidně prďte, to co vyjde z vařich útrob teď, pořád není nic oproti tomu co z nich většinou leze při vylučování.

Banány!!

Nakupte si klidně 3-4 trsy banánů, které budete přes týden konzumovat. Když po jídle budete mít pocit že byste ještě něco, dejte si banán. Když bude malý hlad, takový svačinový, dejte si banán. Když vám bude před spaním po večeři kručet, dejte si banán. – Banány vás zasytí, dodají spoustu energie a pak nebudete vymýšlet nesmysly.

Když budete mít krizovku, takovou že byste snědli tabulku čokolády, lezete po zdi, klesá vám morálka a máte sto chutí se na všechno vybodnout, využijte tento záchranný recept:

Umixujte 2-3 banány (podle míry vaší krize), přidejte trochu datlového sirupu (může být agáve, ale s agáve šetřete hodně a i s datlovým se snažte přiměřeně, abyste zbytečně nezatěžovali játra). Vznikne vám voňavá slaďoučká kašička. Přendejte do hezké misky a zasypte malinami nebo borůvkami (ty mějte připraveny v lednici v pohotovosti, propláchněte je lehce teplou vodou aby nebyly úplně studené) a pokud to míra vaší krize vyžaduje, ještě to nahoře znova lehce přelijte datlovým sirupem. Ale tento recept se obejde i bez přelití a bez ovoce.

Toto vás uspokojí. Využijte to i pokud jste zrovna snědli celý talíř něčeho z doporučených receptů, pořád vás honí chutě, ještě byste jedli a tělo si žádá cukry. Po tomto budete mít svatý pokoj.

Brokolicová polévka

Správná brokolicovka je bez lepku a zahušťuje se bramborou. Já si recept při běžném stravování ještě upravila tím že tam dávám cibuli (a tak dobrou brokolicovou polévku jako já má málokdo, cibule je učiněný zázrak) a na jaterní očistu jsem si ji nadále upravila takto:

Pokrájí se brokolice, dvě brambory a dvě cibule na čtvrtky. Zalít vodou. Pořádně osolit. Uvařit doměkka. Rozmixovat. V této fázi to bude velmi chutné, husté, ale něco tomu bude chybět, protože nesmíte dát smetanu. Takže přidáte pepř a zbytek jsem dořešila hrstí majoránky. Možná divná kombinace, ale pěkně slaná brokolicová polívka s majoránkou je lebeda, vůbec se nebojte hodit do hrnce nějaké neobvyklé koření, když vás to zrovna napadne. Pohlreich to nevidí a jíst to stejně budete jenom vy.

Například sušená bazalka je koření, které také chutná skvěle úplně ve všem. I tady, i v bramborovém guláši, i v polívce.

Další nápady:

Vařený osolený hrášek když se pomixuje, je také zajímavý a chutný, kombinujte si ho dle uvážení.

Za zmínku stojí i kedlubnové a cuketové zelí – nastrouháte nahrubo, přidáte cibuli, osolíte opepříte, nasypte sušenou bazalku a vařte na vodě – výsledek je velmi jemný a chutný, dá se jíst jen tak, dá se to kombinovat a je to hned hotové.

(Dělávám si běžně mimo jaterky kedlubnové zelí s kurkumovou rýží, akorát na normální stravování dávám na konci nivu a zahušťuji to. Pro potřeby jaterky se jen vyhodí sýr a zahuštění. A máte další tip na jídlo a zase je v tom cibulka co udělá chuť.)

Myslete na to, že minimálně den před dnem kdy večer vylučujete – čili v devátý den jaterky – už byste neměli nic moc hutného. Takže se vykašlete na luštěniny i pečený hrášek, zejména pokud máte velké břicho a už víte že se vám blbě po soli spouští průjem. Na devátý den si udělejte brokolicovou polévku (nebo jinou čistě zeleninovou s vegetkou) a tou se pěkně živte i dopoledne v den vylučování. Pak nebudete mít starosti při čištění střev. Určitě nedržte devátý den hladovku pokud nejste úplní tvrďáci, zbytečně vás to vyčerpá, sníží vám to morálku a bude vám pak víc blbě.

S recepty které jsou zde popsané úplně krásně vyjdete na celý týden, aniž byste hladověli, strádali a jedli pořád to samé. Navíc si vlákninou vyčistíte a ozdravíte střeva. Předem si promyslete co budete který den vařit, podle toho si předem pečlivě nakupte suroviny. A budete pak úplně v pohodě.

Když budete v pohodě během diety, budete mít dobrou morálku a ta je potom klíčová pro vylučování, které je nejnáročnější. Pevné nervy budete potřebovat zejména pokud něco nepůjde jak by mělo. Když budete vysílení z hladové nedobré diety, budete pak mnohem hůř zvládat ten zbytek a budete pak zbytečně dělat stresy a zvedat vlny…

Takže se od receptů vrátíme zpátky ke komplikacím, tentokrát už ne během příprav na čištění, budou to komplikace v závěru kúry:

POKRAČOVAT NA 3. DÍL – ZDE!

Komentáře

Ikona diskutujiciho Alue 2017-01-16 11:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[50]:  ano, teplá zelenina i když je původně z mrazáku, se jíst může

Ikona diskutujiciho žb 2017-04-04 18:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Může se používat i mošt s kalem? Není to asi vyloženě dužnina, ale plavou v tom takové kousky kalu z jablek – není vyfiltrován jako třeba Bohemia mošt.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-04-04 20:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[52]:  Můžeš. 5L bohemie má taky naspod kaly… a hodně.

Ikona diskutujiciho m. i. 2017-05-13 14:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dá se jíst v dietě pohanka?

Ikona diskutujiciho Alue 2017-05-13 15:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[54]:  určitě jo.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek