Symbolický rozbor videoklipu: Ultravox – Hymn / Doporučuji

22.11.2017 v Symbolika 23

Byla jsem upozorněna na velmi zajímavý hudební videoklip, který je už staršího data. Je od britské skupiny Ultravox, která se proslavila několika svými hity v osmdesátých letech.

Dneska se podíváme na jejich klip ke skladbě Hymn (hymna), který má velmi srozumitelný příběh pro každého, i pro toho kdo o symbolice v životě ani neslyšel.

Dobře srozumitelný příběh je však přesto proložený velmi výživnou a bohatou symbolikou. Uděláme si takový jednoduchý rozbor, na kterém si můžete pocvičit symboliku a vypozorovat nové druhy znamení, které jsou tu ukázané a ke kterým jsme se nedostali dřív. Postupně vám nejvíc zajímavé momenty nafotím a popíšu, ale vyjadřuji se i k neofoceným momentům, takže doporučuji klip pustit, zkouknout celý a pak napodruhé postupně pomaličku pauzovat.

Ultravox – Hymn

https://www.youtube.com/watch?v=qs-qW8__LTI

Klip začíná světlem, postupujícím do temnoty, pak je záběr na hlavního hrdinu a pak vidíme podané ruce, za kterými jsou sloupy. Obraz mluví k nám a ne my k němu, takže levá ruka je ta vpravo a pravá ruka je nalevo. U levé ruky si všimněte, že jak se pouští, je v rukavici a má jiný tvar než lidská pravá ruka. V symbolice jde o úvod, který říká, že klip vypráví o podané ruce ďábla (který zastupují na této planěte jím řízené elity jednající v rukavičkách) s člověkem.


Když se ruce pustí, vidíte veliký symbol Y s kolmicí uprostřed. Vlevo jsou pak vidět dva bílé sloupy, vpravo tři bílé sloupy. Poslední šestý sloup je skrytý za Ypsilonem, ale je tam.

Y s kolmou čarou uprostřed značí Poseidonovy vidle, symbol síly, tedy působení maximální silou.

Je zajímavé, že šestinohá brána za Ypsilonem připomíná Torii, bránu z japonské legendy, o které se věří, že symbolizuje prosperitu. Patrně odkaz na to, že prosperita slavných v matrixu stojí na šesti sloupech. Co znamená číslo šest snad všichni víme.

To všechno vidí hlavní hrdina na obrazovce a ocitáme se v kině. Když film skončí, podívá se hlavní hrdina vlevo (levá mozková hemisféra) a vychází z kina. Na obrazovce mu byla ukázaná znamení, co ho čeká, ale on jich nedbá. Jde za levou půlkou mozku (logika).

U východu z kina míjí ženu v červeném – symbol nebezpečí v matrixu. Ukazuje mu, že směr kterým se vydal, je špatný. Všimněte si také, že se žena na něj upřeně dívá, on si jí však vůbec nevšímá – nedbá na znamení – a žena sklopí oči, další znamení bylo promarněno. Každá vteřina v tomto klipu má svůj význam.

Hrdina vychází z kina. Rudý nápis ,,The Screen“ a pak zeleně ,,on The green“ je také zajímavý. Opět se vydává doleva, za levou půlkou mozku.

Zastavuje se u plakátu, na kterém je nápis ,,Raiders“ (lupiči, útočníci). Hlavní postava na plakátu má klobouk – agent z matrixu, a v pravé ruce drží nůž, kterým jakoby bodal hlavního hrdinu symbolicky do zad. Když budete pozorní, všimnete si také, že na pravé straně plakátu (takže z našeho pohledu vlevo), ještě než se zastaví před plakátem, je další chlap v černém klobouku a míří pistolí přímo na záda hlavního hrdiny, který ho pak překryje. Všechno mu ukazuje na nebezpečí. ,,The screen“, která byla předtím osvětlená červeně (pozor nebezpečí) při vycházení z kina, ho přivede do záhuby, jak později ukazuje tento plakát.

Přistupuje k němu záhadný stín (ďábel). Všimněte si ruky, která při zajíždění pod kabát ukazuje dva prstíky – symbolicky dva rohy. Tím se stín identifikoval, koho vlastně zastupuje.

Poté vytahuje lejstro, které drží chvíli ve vzduchu a z našeho pohledu to vypadá jako písmeno C. C je třetí písmeno abecedy, odkazuje se tedy na 3. (A-1, B-2, C-3, D-4, E-5). Poté prosvitnou velmi krátce zelené oči. (v tomto klipu je má ďábel zelené, svítící) Hlavní hrdina si smlouvu bere, tedy přijímá dohodu a stává se náhle slavnou filmovou hvězdou a účinkuje na těch (rudých) plátnech, o kterých snil.

Poté vidíme klapku, na ní je 20 (dualita) a 5 (člověk). Klapne a na obkresleném obrysu na zemi, na místě činu, si lehá herec. Režisér přechází scénu a blíží se k hlavnímu hridnovi, sedícímu na stoličce. Je připravený, jde se hrát. Má roli policisty s helmou. Policista je osoba, která je lapena v matrixu velmi silně a jeho symbolika vždy odkazuje na podřadné agenty matrixu, jeho ochránce, či strážce. Policista však není mocná postava přestože brání matrix, je spíše jeho slouha. Horší jsou klasičtí kloboučníci v kabátech, ti mají vyšší smysl. Policisté symbolicky nejsou strážci nebo pomocníci lidí, pomáhají pouze systému, čili jdou proti člověku a představují špatné znamení. – Jak je to v reálném životě, mno, to raději ponechám na vašem vlastním názoru.

Také si všimněte, že když přichází ke slečně, na jeho pravém rameni je vidět hvězda stojící na špici (666).

V roli policisty se debilně směje a obraz potemní. Je chycen. Opona padla, tečka.

Poté se přechází k druhému příběhu s jinou osobou.

Je to nějaký aktivista, možná člen politické strany, rozdává letáčky, ale nikoho nezajímá, dokud k němu nepřijde ďábel a nevšimne si ho.

Dívejte se na bílou značku, kterou má připevněnou na kabátu, trčí z ní dvě stuhy se zdvojenými konci – hadí jazyky. Možná odkaz na skutečný význam/účel politiky obecně.

Ďábel k němu přichází zezadu – nepřítel vždy chodí zezadu.

A nabízí mu ,,Contract“ (smlouva). Zpoza té opět zasvítí zelené ďábelské oči a obraz okamžitě přechází do jiné reality, kde má aktivista masový úspěch u publika a jeho názory jsou se zájmem vyslyšeny.

První má ruce rozepjaté – ukřižování. Ale neví o tom, poté je dává nahoru a třese jimi, chce ukázat že je vítěz. Neuvědomuje si však, že je naopak poražený, protože přímo za jeho zády je další symbol. Černobílá tvář, jejíž oči zezadu všechno sledují. Znamená to, že je pod dozorem a není sám za sebe, je vedený.

Jeho program se jmenuje ,,The Peoples Party“ (asi fakt politik, ale to není vůbec podstatné), všimněte si jak je obraz naschvál udělaný přesně zrcadlově. Dvě světla, dvě okna. U klipů kde se objevují takto nápadné zrcadlové obrazy, je vždycky dobré velmi zpozornět, je to takový zdvižený prst, že to sestavoval někdo zpoza opony, znalec.

Tento druhý příběh končí gestem, kdy aktivista opět roztahuje ruce, jakoby byl ukřižovaný.

Třetí příběh vypráví o hudebníkovi, který hledá úspěch. Snaží se, ale lidi to moc nebere, raději si povídají mezi sebou. Za mikrofonem pochopí že jeho snažení je zbytečné a rezignovaně odchází z podia. Všimněte si že jak opouští neúspěšné podium, chytá se za levé ucho (pravá polovina mozku něco čuje). Ale jde přesto pořád rovně, nezmění směr a přichází pak k ďáblovi.

To opět ukazuje na znamení, které přešel, ignorování intuice, jakoby mu šeptala do levého ucha. Natočí dokonce hlavu doprava, aby zdůraznil varující pravou polovinou mozku, ale nejde doprava, raději pokračuje vpřed podle své logiky.

Podívá se doleva a tam stojí ďábel, který mu nabízí Contract. Potřetí problesknou jeho zelené ďábelské oči. Smlouva tedy byla uzavřena.

A dostáváme se do velice zajímavého momentu:

Střih, a ďábel nám ukazuje vztyčeným prstem. – Pozor, teď se velmi pozorně dívej.

Ďábel poté ukáže na obrazovku a kamera se na ni zaměřuje. Jak se obrazovka přiblíží, postava v obrazovce udělá to samé gesto, ukáže stejným směrem jedním prstem.

Hned jak ukáže tím prstem, se za ním rozsvítí třetí realita, a to je náhle slavná hudební skupina, jejíž šéf ve třetím příběhu přijal Contract. Kamera prochází skrz obrazovku – změna dimenze, změna reality. Je to velice zajímavý moment přecházení z jedné reality to druhé a do třetí. Ukazuje to na změnu pro osobu ve více dimenzích, to znamená pro hmotnou i nehmotnou, pro tělo i pro duši.

Příběh ukazuje náhle slavnou skupinu a tím se uzavírá.

Začíná čtvrtý příběh.

Vidíme číníka, který roznáší kafe na poradě ,,těch důležitých“. Vnitřně touží být na jejich místě. Upustí cukřenku a na zemi se vysype kostkový cukr. Kamera pokračuje záběrem na pět lidí, kteří se na něj podívají. Ani nestihne uklidit cukr a i jeho navštíví ďábel, který podává Contract.

Číšník ho bere do ruky, směje se, ďábel pokládá ruku na jeho záda a odvádí si ho pryč ze schůze. Opět problesknou jeho zelené svítící oči, které změní realitu.

V tomto momentu je zajímavé, že kamera jede třikrát tu samou scénu, než klip dál pokračuje. Opět zdůraznění čísla 3, tak jako v prvním příběhu bylo zastoupeno číslicí C.

Bývalý číšník složí noviny dolů a směje se. Už není poslední, teď je šéf, první mezi prvními.

Dostáváme se do závěru celého příběhu:

Vidíte čtyři dveře – čtyři vstupní portály pro čtyři zaprodané duše.

Na zemi je šachovnicová podlaha – symbol zednářství, zdůrazňuje že nejde o nebe, ale o svět, do kterého se dostali přidáním se k elitě za prodání své duše.

Dveře jsou brány, přechody do jiných dimenzí. Skrze dveře tedy přicházejí čtyři prodané duše.

Rozhlíží se, vidí že jsou někde jinde, než by asi být měli. Ďábel už tam na ně čeká a ukazuje prstíčkem, ať jdou k němu, že jim patří.

Dábel jim ukazuje, za co prodali své duše.

První duše byla herec. Před ním se ukazuje režisér s hlásnou troubou. První duše to vidí a třese hlavou ,,nene“, to není to co chtěla.

Poté vidíme podobiznu z druhého příběhu, přes kterou teče krev. – Politická sláva byla vykoupena vlastní krví.

Ďábel se směje, je spokojený jak se mu to pěkně povedlo.

Třetímu ukazuje na obrazovkách jeho zaprodanou kariéru. Třetí duše se vzpouzí a nechce to vidět.

Čtvrtá duše se také vzpouzí, před ní se promítá Contract a hořící papíry, smlouvy a také peněžní bankovky. – Nic z toho všeho bohatství a kariérního úspěchu, co ho přivedlo do pekla, už k ničemu není.

Poté shoří i samotný Contract. – Duše už jsou kde mají být, smlouva byla naplněna a nedá se zpětně deaktivovat.

Komentáře

Ikona diskutujiciho Aleš 2017-11-22 06:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

tak symbolice nerozumim, resp. ucim se rozumet, ale tohle uz je brutal to uz snad neni symbolika jak je to jasny… jo a doporucuji Ultravox – Vienna. UPLNE TO SAMY. mozna by to stalo take za rozbor je toho tam taky dost…

Ikona diskutujiciho Kuník 2017-11-22 08:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jako opravdu ta smlouva nejde zrušit? já nevím nějak, třeba po tisíci letech nebo co 🙂 je to prostě napořád? jen  za to, že duše měla pár pozemských let to, co chtěla ? přitom ani neudělala nic vyloženě špatného, jen přijala nabídku – navíc takovou, o které neměla nejmenší tušení, že vede do takových konců. Zdá se mi to trochu jako tvrdý trest. Ještě bych to třeba pochopil u politiků, kteří vyloženě ubližují lidem, ale u zpěvačky která prostě jen zpívá ? hmm nerozumím tomu.

Ikona diskutujiciho Martin 2017-11-22 08:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tu si môžte pozrieť ako sú ľudia formou hry zmanipulovaní aby oslavovali peklo https://www.youtube.com/watch?v=PVbCpw7yNw4

Ikona diskutujiciho Danny 2017-11-22 09:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Úžasný rozbor, překvapilo mě kolik detailů tam je. Super :-)

Ikona diskutujiciho Verča 2017-11-22 10:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

jé – díky za ten song:-)

Ikona diskutujiciho Alue 2017-11-22 11:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]:  A to je který klip?

Ikona diskutujiciho Majklice†Světice 2017-11-22 11:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ono je to možná chyba překladu, ale torii není žádná brána z japonské legendy, tyhle brány jsou v chrámech (hlavně Inari) dost časté. Spíš to chápu tak, že se v Japonsku věří tomu, že ty bránu mají prosperitu přinést, tak jako že se věří, že maneki neko v obchodě přinese peníze a podobně.

Ikona diskutujiciho verča 2017-11-22 11:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: myslím, že "like a prayer"

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2017-11-22 12:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Před tvým rozborem jsem si to video pustila a pochopila jsem z něj jediné. Že  si Ďábel vybírá především ty, co jsou neúspěšní v životě. Proto by se člověk v tu chvíli asi opravdu měl mít opravdu na pozoru, aby se nedostal do nějakého průseru. Jinak symboly jsem téměř nezaznamenala.

Ikona diskutujiciho Markéta 2017-11-22 12:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem vždycky považovala Ultravox za hodně zvláštní kapelu. Z Britských ostrovů přicházela vůbec zajímavá muzika a hodně jiná,než byla (je) ta evropská nebo americká. V klipu k písničce Dancing With Tears in My Eyes má dojít k výbuchu jederného reaktoru. To je písnička, myslím, z roku 1984. Album Lament, tuším. Jednu dobu jsem hodně žrala. Blondie mají zase písničku Atomic, tam ten výbuch je.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-11-22 13:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]:  Poprvé se v legendě objevuje podle wiki… a podle legendy se dodnes staví v japonsku.

Ikona diskutujiciho Gray 2017-11-22 15:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Torii je přesně to, co zobrazuje – brána.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2017-11-22 18:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Už nejaký čas neviem dopátrať čo znamená žena v červenom. Takže nebezpečenstvo? Bolo to v Matrixe ( https://youtu.be/LZdlqTQ3PpY ) ale nedošlo mi to. Tak dobré vedieť že na ženy v červenom si treba dávať pozor :-)

Ikona diskutujiciho ketty 2017-11-22 18:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc děkuji za rozbor Alue.

Ikona diskutujiciho Ježovka 2017-11-23 06:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Jo, tohle je sranda. Nebo spíš právě není… Lidi se někdy fakt chovají jako idioti, nepřemýšlejí co dělají a říkají a jdou za pasákem… Tohle mi na fanoušcích vadí, chovají se pak jako loutky. :-(

Ikona diskutujiciho Danny 2017-11-23 08:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho merlin 2017-11-23 16:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj aluško,skvělý rozbor :-). Nedávno jsem se koukal na klip Europe – The Final Countdown a nestačil jsem se divit.V klipu je zdůrazněno,že čas běží,krásně znázornili Matrix "číslicemi",tak jako v tom filmu,dokonce tam probleskne "čárový kód",klip končí odpočítáváním a výbuchem.Co se týče textu,tak tam je to jasné. :-D Skvělé pokoukáníčko :-D https://www.youtube.com/watch?v=9jK-NcRmVcw

Ikona diskutujiciho martin martin 2017-11-23 17:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Další potvrzení toho, že ve starých dobrých českých pohádkách nám říkají pravdu :-)

Ikona diskutujiciho Laco 2017-11-23 19:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Prvú skladbu Dancing With Tears in My Eyes od ULTRAVOX som prežíval na disko-téke,to bola taká neškodná skladba. Pre nás bola diskotéka oknom na západ. Vstupné a občianske preukazy kontrolova-li PS VB. Mali sme úžasného  diskdžo-keja, ktorému chodili SP a LP  platne z Británie poštou a boli staré 10-20 dní. Dodnes toho pána označujú ako nestora slov. diskdžokejov.Mám na to obdobie úžasné spomienky,vtedy som mal 15 a dnes 53 rokov.Klipy som spoznal až neskoršie na YT, ale na tie rozbory si  počkám, keď ich urobí Alue, alebo TM. Úžasná osveta, ďakujem im obom.Laco, Senica

Ikona diskutujiciho Ježovka 2017-11-24 00:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jinak z těch děsivě symbolických současných klipů jsem viděla třeba píseň "Thunder" od Imagine Dragons… Hemží se to tam reptiliány, je tam ukázané že žijeme v systému(znázornili tam dokonce i ovčany přímo jako ovečky), dokonce i invaze a portál do jiné dimenze… A je to pěkně děsivé. Úplně jsem se lekla, když jsem to viděla poprvé – nechápu, že to lidem není alespoň divné! https://m.youtube.com/watch?v=fKopy74weus

Ikona diskutujiciho aston 2018-01-08 17:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Skvělý rozbor! Nevěděl jsem, že dva prsty ve stylu "viktorky" jsou symbolem ďábla… Myslel jsem, že oproti paroháčovi je to v pohodě.

Ikona diskutujiciho Vladimír 2020-08-03 14:38:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokud jde o ten plakát…je celkem zřejmé, že je to Indiana Jones…Harrison drží v ruce bič, nikoli nůž. Tady bych to viděl jednodušeji – chlapec se dívá na někoho, kdo je slavný a touží po tomtéž – a v tu chvíli (vždy ve správný čas) přichází nabídka…Jinak rozbor oceňuju…zdravím.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek