Tři hlavní mýty o Slovanech

20.9.2018 v Zajímavosti 32

I když jsou Slované největší etnickou a jazykovou skupinou v Evropě, vědci o původu Slovanů a jejich raných dějinách stále diskutují. Bohužel mylné představy o Slovanech nejsou neobvyklé.

 

Jedním z nejpopulárnějších mýtů je názor, že Slované jsou mírumilovná etnolingvistická skupina. Vyvrátit to není těžké. Stačí se podívat na oblast osídlení Slovanů. Slované jsou největší etnickou a jazykovou komunitou v Evropě. Dobytí území se v dějinách zřídkakdy provádí mírovým způsobem a diplomatickou cestou. O nové území se muselo bojovat a Slované v celé své historii ukazovali pozoruhodnou odhodlanost.

 

Již v 1. tisíciletí naší doby Slované téměř úplně obsadili bývalé evropské provincie Východořímské říše a vytvořili na nich své vlastní nezávislé státy. Některé z nich existují dodnes.

 

Důležitým důkazem bojeschopnosti Slovanů je skutečnost, že vojenská elita Osmanské říše, Janičáři, se rekrutovali z křesťanů, kteří žili převážně v Řecku, Albánii a Maďarsku.

 


 

 

Všichni Slované jsou modroocí a světlovlasí

Mylnou představou je také myšlenka, že všichni Slované jsou modroocí a světlovlasí. Toto stanovisko se vyskytuje mezi radikálními příznivci čistoty slovanské krve.
Ve skutečnosti je mezi jižními Slovany tmavá barva vlasů a očí rozšířeným jevem.

Některé etnické skupiny, jako jsou Pomaci, se svými fenotypy vůbec nevztahují k učebnicovým Slovanům, ačkoli mluví slovanským jazykem.

 

 

 

„Slované“ a „slave“ jsou kořenová slova

Až dosud mezi západními historiky existuje názor, že slovo „Slované“ a slovo „slave“ (otrok) mají jeden kořen. Tato hypotéza není nová a na západě byla populární v 18. – 19. století.

Tento názor je založen na myšlence, že Slované byli jako jeden z nejpočetnějších evropských národů často předmětem obchodování s otroky.

 

Dnes je tato hypotéza uznávaná jako chybná. Anglický „slave“, německý „sklave“, italský „schiavo“ na jedné straně a české „Slované“, polské „Słowianie“, ruský „cлавяне“ nejsou vzájemně propojeny. Lingvistická analýza ukazuje, že slovo „otrok“ ve středně řeckém jazyce pochází ze starověkého řeckého slovesa σκυλεύειν (skyleuein), což znamená „získávat vojenské trofeje, loupit“.

 

 

Slované před hlaholicí a kyrilicí neměli psaný jazyk

Názor, že Slované neměli před cyrilicí a hlaholicí písemný jazyk, je nyní zpochybňován. Historik Lev Prozorov jako doklad o existenci předcyrilického psaní píše, že v dohodě Prorockého Olega s Byzancí je fragment o následcích smrti ruského obchodníka v Konstantinopolu – pokud obchodník zemře, měl by „se vypořádat s jeho majetkem, jak napsal ve své vůli“.

 

Nepřímo je dostupnost písemného jazyka potvrzena i archeologickými vykopávkami v Novgorodu.

Byly nalezeny psací pruty, kterými se psalo na hlíně, sádře nebo dřevě. Tyto psací potřeby pocházejí z poloviny desátého století. Stejné nálezy byly objeveny ve Smolensku, Gnědzově a dalších místech.

Dnes je obtížné spolehlivě říci, jak toto písmo vypadalo. Někteří historici píšou o sylabickém a slovanském runovém písmu. Německý historik Konrad Samuel Schurzfleisch ve své disertaci v roce 1670 psal o školách německých Slovanů, kde se děti naučily runy. Jako důkaz cituje vzorek slovanské runové abecedy, které byly podobné dánským runám ze 13. – 16. století.

 

 

zdroj překladatele článku: https://cz.sputniknews.com/svet/201804277232080-myt-Slovane-Evropa/

Komentáře

Ikona diskutujiciho zdeněk 2018-09-20 01:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ešče by ludé z Čech mohli rozumět naší Moravštině a su spokojený! :D

Ikona diskutujiciho NoName 2021-02-23 13:35:39
Ikona diskutujiciho
sipka

Hehehe, to by se mi hodilo no..

Ikona diskutujiciho Dexter 2018-09-20 08:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Eh, to slav/slave je jaksi otcem myslenky. Tak nejak se zapadni anglosaska civilizace snazi napravit posramocenou povest a minulost. Faktem je, ze anglosas slovana neuznava jako sobe rovneho.

Ikona diskutujiciho Danny 2018-09-20 09:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To, že Slovan a slave jsou příbuzné slova jsem si taky myslela. Myslím že to psali i v knížce O slovanech úplně jinak.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-09-20 10:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]:  To je dobrý… já to mám spojené se slovy SLÁVA, OSLAVA…. :-D

Ikona diskutujiciho Verča 2018-09-20 12:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: :-D ty chudáčku nešťastný moravský:-)..když přijedu z Čech na Moravu, jsem v říši divů, kde lidi jsou k sobě slušní a pokladní v supermarketu nejsou vyždímané stroje, mají mnohem pomalejší tempo, poklábosí s lidma a nikomu ta fronta NEVADÍ!

Ikona diskutujiciho armag 2018-09-20 12:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To, že slovo Slovan nepochází od slova slave musí být každému hned jasné, protože slované nepřebírali slova z angličtiny.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-09-20 12:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]:  I v knihách Anastasia jsou slované popisovaní jako nepřekonatelní válečníci s bojovou strategií tak vymakanou a takovou výdrží, že proti nim žádný jiný národ neměl šanci a nikdo nemohl dobývat jejich území, i když bylo tak obrovské a měli početní převahu…

Ikona diskutujiciho romča 2018-09-20 13:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Zdeňku aspoň my Slováci ze Záhorá ti rozumíme… Mňa má každý Slovák za Čecha :D

Ikona diskutujiciho Verča 2018-09-20 13:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]:Armagu, hodně tady průběžně komentuješ tyhle články o historii – nějak se o tohle téma více zajímáš, studuješ vejšku – historii, nebo hodně cestuješ nebo něco podobného? Některé ty postřehy mě zaujaly.. Ptám se pouze ze zvědavosti:-)

Ikona diskutujiciho Leónie 2018-09-20 17:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Slovan a Slave podle mě nemají vůbec nic společného, ani nevím, jak k tomu mohl někdo dospět. Slovan a "Slejv", jak se otrok vyslovuje, jsou úplně odlišná slova.

Ikona diskutujiciho Lenice Lesní 2018-09-20 18:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: jj, já zas se slovem "slovo" čili slovutný, neboli slavný

Ikona diskutujiciho Dexter 2018-09-20 18:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: Jasne,to se nevylucuje. Ja zase cetl, ze jsem "slovane" pochazi od "lide slova", tedy ti kdo umi mluvit, ci lepe receno, domluvi se. Taky si vem, ze my rikame germanum "nemci", jinak receno "nemi lide". To je historicky, prastary pojmenovani slovanskyho typu – slovani se s nima nedomluvili, protoze germani neznali slvanstinu, tedy byli nemi.

Ikona diskutujiciho Leónie 2018-09-20 19:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: To by dávalo logiku. Když název našeho území je Bohémia. :-)

Ikona diskutujiciho hanka 2018-09-20 20:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: přesně 🙂 máme úplně jiný jazyk, přízvuk, všechno. Mně přijde že Češi mají blíž k Němcům, Moraváci zase ke Slovákům. Kdoví. Docela by mě zajímala nějaká studie na toto téma. Povahově jsme taky hodně jiní. Češi jedou hodně na sebe, na Moravě drží lidi víc spolu. Teda nechci se nikoho dotknout, ale cítím to tak. A pokud jde o naše slovanské kořeny a hrdost, tak nejvíc mě v tomto oslovuje folklor – hudba, tanec, zvyky a kroje. Nedávno jsem byla na folklorním festivalu (moravský folklor) a bylo neskutečné jaká šla z těch lidí síla. Jako poslouchat folklor z cédéčka je krásné, ale jak máte před sebou chlapy tanečníky v krojích tak to je konec 🙂 Kroj hrozně moc umocňuje mužnost (kterou navíc posilují i ty mužské tance) a u žen zase ženskost. Jak to člověk vidí před sebou tak je to hrozně poznat. Najednou vidíte úctu muže k ženě, a ženy k muži, vidíte jasné a přirozené rozdělení úlohy muže a ženy. Blbost že muž a ženská jsou si "jakože rovni" – to je jen politický blábol. Nejsme totožní, jsme jiní od přirozenosti a nádherní! A navzájem se potřebujeme, aby muž byl mužem a žena ženou. Proto tak miluju folklor (ačkoli na tradice nejsem, to ne), tam je to všechno zakódované. Tam je to hrozně moc vidět a jak toto jednou člověk pochopí, tak už ho neoblbne žádný módní názor. Začnete to prostě cítit uvnitř, jak to je přirozeně. Muž k mužským věcem, žena k ženským, že lidi mají držet při sobě, držet si svoje tradice a morální hodnoty a ochraňovat je. Lidi toto dneska nechápou protože žijí ve městech a neznají svoje kořeny, proto se dají tak snadno zmanipulovat a zblbnout. V našich kořenech je naše síla a hrdost, a už bychom se konečně měli přestat stydět za sebe a za svůj národ. Neustále Češi hledají něco lepšího venku, hlavně ať je to cizí a ne jejich vlastní, vidí nějaký ideál v tom jak se žije v zahraničí, a přitom ani netuší co mají doma za poklad. Jsme z nějakého důvodu učeni se za vlastní původ a národ stydět a zahazovat to. Hrozné! kdo se chcete rozpomenout a pochopit co je vaše vlastní, pusťte si písničky z vašeho kraje a vzpomeňte co vám babičky a mamky zpívaly když jste byli malí, zpívejte si je. Já kolikrát ani nedozpívám do konce protože brečím. Lidová hudba a tanec je něco nádherného a cenného, snad to nejcennější co nám v této době ještě zbývá. To je podle mě klíč k hrdosti a vnitřní síle. Člověk odtržený od kořenů může být silný navenek ale ne uvnitř, bude mu pořád něco chybět a nebude stabilní, pevný, nenajde klid.

Ikona diskutujiciho armag 2018-09-20 20:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Přesně tak, nedávno jsem četl historickou knihu od jednoho Araba přibližně z doby kolem 10. století.

Ikona diskutujiciho armag 2018-09-20 20:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: Zajímá mě to, protože ze starých knih se toho dá hodně dozvědět.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-09-20 21:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]:  Tož kvalitní genom. Tehdy prosperoval ten nejsilnější.

Ikona diskutujiciho H 2018-09-21 08:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, jsme tedy potomci Slovanů? Já myslela, že spíš Keltů a Germánů. Tak jak?

Ikona diskutujiciho armag 2018-09-21 08:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[18]: Například Rusové o Češích říkají, že jsme malí Němci

Ikona diskutujiciho armag 2018-09-21 09:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]: V angličtině se slovan nepíše jako slave ale jako Slav. Ostatně spousta slovanských jmen má koncovku slav.

Ikona diskutujiciho dexter 2018-09-21 09:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: armagu, jsi dost mimo. Jmeno 'slav' a 'slave' jsou obe anglosaska pojmenovani. Nikdo nemluvi o tom, ze slovane prevzali sve jmeno z anglictiny. Clanek mluvi o tom, za v anglictine existuje jista spojitost mezi slovy 'slave' a 'slav'.

Ikona diskutujiciho Lenka 2018-09-21 09:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, docela mě překvapujete, čemu ještě věříte. Historie Evropy je překrucovaná neskutečným způsobem. pravdivé nejsou ani záznamy staré 200 let, nedej bože události staré 1000 let a z druhé části světa.Zkoušela jste někdy číst starý kalendář např. z roku 1920? To byl český jazyk – ale pro naši generaci je text téměř k nečtení. Obsah je k pochopení, ale text si neužijete. Bílí lidé jsou všichni Slovani – někdo je zlý, někdo dobrák. Co však tyto lidi spojuje je jejich schopnost rozvíjet technologie – např. strojírenství. Asiaté to neumí, o Africe ani nemluvím. Celá bílá populace je vedena stylem -rozděl a panuj.

Ikona diskutujiciho armag 2018-09-21 11:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[21]:Slovan je Slav.

Ikona diskutujiciho armag 2018-09-21 11:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[22]: Záznamy pravdivé jsou, koneckonců si můžete vyhledat záznasmy o jednotlivých událostech tak jak je zaznamenali v různých zemích.

Ikona diskutujiciho manu 2018-09-21 20:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[20]: citace….Problém je v tom, že anglosasové považují slovany za méněcenný odpad… konec citace

Ikona diskutujiciho armag 2018-09-21 21:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[22]: Němci Slovani nejsou, protože používají úplně jiný jazyk, ostatně proto jim slované říkali, nerozuměli jejich řeči…

Ikona diskutujiciho malejprazskejrumik 2018-09-21 23:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky za zajímavý článek, kdybych náhodou ne prohlízěla  žebříčky, nenarazila bych na něj. :-)

Ikona diskutujiciho armag 2018-09-22 11:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[25]: Podle mě je důvod v tom, že běloši přišli z druhé strany Země popřípadě z vnitřku země sem. A i tam neexistuje jeden stát, ale je jich tam více.

Ikona diskutujiciho zero 2018-09-24 00:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[26]: Neřekl bych že černoši mohou žít v Africe neustále. Stačil mi k tomu jeden díl nějaké cestománie. V africkém státě který trpí suchem, se vaří na dřevěném uhlí. Všichni ho kupují i když je drahé a uhlíři ho ochotně prodávají, protože za to mají peníze. Jenže dřeva ubývá. Chovají se úpně stejně jak cigáni, kteří si spálili parkety z bytu i nábtek, až ho zcela vybydlili. A běloši, hlavně západní) se chovají stejně a navíc ještě jsou ochotni planetu přivést na pokraj finanční, ekologické a vojenské katastrofy. Takže  je to ozázka lidského idiotismu. Odhaduju že tak maximálně 5% lidí je ochotno něco udělat pro trvalý život na Zemi. Otrocká spodina je úplně blbá a vládnoucí elity je sebranka sebevražedných psychopatů.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-09-24 12:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[29]:  Na téma udržitelnosti života a přírody v Africe se dají i na youtube najít velmi šokující dokumenty, například o masovém vyvražďování divokých zvířat jenom tak ze srandy, o práci dětských otroků které si kradou oni sami, konzumaci starých zbytků mražených kuřat z evropy protože jsou levné a podobně. To že v africe jsou idelizovaní křováci ještě neznamená, že je celý kontinent super, ekologický a žůžový.  Jsou tam tak závažné problémy, že si to odsud neumíme ani představit. Je to úplně jiný svět, než to co známe.

Ikona diskutujiciho armag 2018-09-24 20:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[29]: Afrika je hodně velká. Samozřejmě největší průser je tam, kde vznikají velkoměsta a lidi viděli televizi.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek