Truman Show

4.3.2013 v Doporučení 9

Na tento film jsem narazila snad úplnou náhodou, když jsem vyhledávala nějakou komedii. Nakonec se mi připletl pod ruku Truman Show s Jimem Carrey, který mne úplně přikoval.

Hlavní myšlenka filmu je fantasmagorická: Hlavní hrdina je odmalička vychováván v uměle vytvořeném prostředí v obrovské kopuli. V ní je i počasí uměle vytvářené. Vše co prožívá, nahrávají kamery. Všichni známí, rodina i jeho přátelé jsou herci, kteří dostávají za své hraní pěkně tučné peníze.

Zatímco hlavní hrdina je uvězněný ve falešném světě, který nahrávají stovky kamer rozmístěné absolutně všude, Amerika v televizi sleduje perfektní ,,reality show”.

Vše funguje celkem dobře, jen do té doby, než hlavní hrdina zatouží opustit svůj ,,rodný ostrov”. Všichni se mu to snaží rozmluvit a snaží se jeho plány jakkoliv překazit. V této fázi mu to začne docházet, bouří se a snaží se všemožnými způsoby utéct. Jak se s tím nakonec popere a kdo vyhraje, uvidíte sami 🙂

Na konci filmu se divák nemůže ubránit myšlence: Co když jsme všichni takový Truman, jenom o tom nevíme?Oficiální popis filmu:

Film Truman Show prozkoumává moc médií a stále méně zřetelnou hranici mezi skutečností a jejím mediálním či virtuálním obrazem. Truman Burbank totiž až téměř do svých třiceti let netuší, že od narození žije v obrovských filmových ateliérech a že je hvězdou televizního seriálu s celosvětovou popularitou a vysokou sledovaností. Nad Trumanovým životem má navíc absolutní kontrolu tvůrce oblíbeného seriálu, režisér a producent Christof. Největším problémem ovšem pro Trumana nakonec není uvědomit si pravý stav věcí, nýbrž odhodlat se opustit falešný, avšak zároveň tak bezpečný a dokonalý svět… Snímek je inspirován americkými TV seriály, založenými na snímání reality a ve svém závěru nečekaně přerůstá až v moderní alegorii biblického motivu – vyhnání z ráje. Žánrově jde o fantaskní, bizarní a spektakulární drama se satirickým podtextem.

Určitě doporučuji se podívat. Film neobsahuje žádné násilí, ani krev. Je celý založený na šíleném nápadu, který se může stát každému.

Nežijeme nakonec všichni ve světě kulis? Náš osud je daný a jsou bytosti, které vždy ví kde jsme, co děláme, co si myslíme, dokonce vědí, jaký bude náš další krok. Nenastavuje nám náhodou tento film tak trochu zrcadlo?


Kam dál:

Další doporučené filmy – ZDE

Znáte skvělý film, který stojí za zmíňku? – Doporučte mi ho ►mailem◄

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí” níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Komentáře

Ikona diskutujiciho Ella 2013-03-04 08:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alusko,ten film jsem videla aspon 5-6x a mela jsem presne tutez myslenku,nejspis se na nej podivam jeste jednou.kdyz uz ho vidis ponekolikate,tak vzdycky se najde nejaky detail,ktery ti predtim uklouzl.Jako treba na konci toho filmu,kdyz ho hledaji,tak najednou vidis cestu na ni spousta lidi,kteri se najednou zastavi a vsichni do jednoho si drzi ruku na uchu,jakoby dostavali nejaky ukol ci prikaz,v ten moment mi to pripadalo,jako by ti herci byli roboti.Jsem rada,ze je vic lidi,kteri maji stejne pocity z toho filmu,jako mam ja.

Ikona diskutujiciho laydawn 2013-03-04 13:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já bych doporučil nejen tento, ale i všechny další filmy ke kterým psal scénář Andrew Niccol (většinu z nich i sám režíroval), stojí to za to. ^^

Ikona diskutujiciho Laďa 2013-03-04 18:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Popis je zajímavý, určitě se podívám…a doufám, že mě zaujme jako "Atlas mraků" – doporučuji také vidět víckrát

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2013-03-04 20:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Truman Show je najlepší film s Jimom Carey, a potom ešte komédia/dráma Cable Guy, tam Jim Carrey zmagorel zo sledovania televízie. Režíroval to Ben Stiller, takže to je dosť vtákovina, neviem, či by sa vám to páčilo.

Ikona diskutujiciho Ilíriel 2013-03-05 16:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Sice už je to pěkných pár let, ale na tehnle film se prostě nedá zapomenout. Díky za připomenutí, asi se na něho zas podívám :-)

Ikona diskutujiciho Tesinga 2013-03-05 18:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ďakujem za tip, ešte včera som to pozrela. 🙂

Ikona diskutujiciho JJJ 2013-03-09 22:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

jeste podobny film na bazi matrix,ktery by stal za zhlednuti, neni americky ale nemecky a je natoceny v 80tych letech z nazvem SVET NA DRATE nebo po drate ted uz presne nevim.

Ikona diskutujiciho Mára 2014-11-19 07:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško koukni na film Dárce (Giver).

Ikona diskutujiciho sunrise 2017-09-11 21:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tenhle film bych přirovnala k tomu jak to asi je, když člověk prohlédne za oponu a pozná nebo poznává pravdu a začne jí šířit kolem sebe. Lidi žijící v matrixu a myslící jak ovce budou agenti matrixu a systém budou chránit.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek