Vážení čitatelia, milovníci duchovnej múdrosti a krásy…

20.3.2011 v Čtenáři 22

Tento dopis reaguje na článek Esencia ženy

Vážení čitatelia, milovníci duchovnej múdrosti a krásy.


Pôvodne som chcel reagovať na diskusiu v reakcii na klip Esencia ženy, ale príspevok by bol dlhý a preto som sa rozhodol napísať článok. Možno ho Alue zverejní.

Autorům sa klip naozaj podaril a pre mňa bol skutočne silným zážitkom. Myslím si, že naša vďaka (nás laickej verejnosti) im patrí právom.

Ale nie o tom chcem písať. V diskusii sa zdvihla polemika ohľadne líčenia a používania kozmetiky.

Uvediem krátky príklad :

Ak strom, či kvetinu zasadím do čistej, zdravej pôdy bude naozaj kvitnúť, rásť a prípadne rodiť zdravé ovocie. Ak pôda nie je vhodná, musím výživu doplniť. Inak rastliny chradnú a hynú a aj ich plody sú neduživé či vzhľadovo nepríťažlivé. Môžem ich natierať a postrekovať hocičím, vo svojej podstate stále zostanú choré a nepríťažlivé rastliny i plody, hoci som na ne napatlal kilá chemikálií a oklamal oči divákov.

Pred pár rokmi, vypukla v našich lesoch “lykožrútska” epidémia a začala veľká honba na lykožrúta. Ochranári prírody sa naťahovali s lesníkmi, či rúbať, alebo nechať les tak. Nikde nebola ani len zmienka o tom, že naše lesy sú choré od kyselých dažďov a od stáleho drancovania pre zisk. Že je v prvom rade potrebné zabrániť znečisťovaniu ovzdušia a tým aj pôdy, na ktorej stromy rastú. Lykožrút nenapadne zdravý strom a tak ako supy, kondory a hyeny likvidujú v prírode chorých živočíchov a mršiny a zabezpečujú tak rovnováhu a prirodzený kolobeh života, robí to isté lykožrút s chorými stromami a ich “mršinami”. On nežerie stromy preto, že je “nenažranec”, alebo, že chce “nasrať” našich lesákov. On si len plní úlohu, ktorú si v prírode plniť má. A keď na neho vyrukujeme s chemickými postrekmi, zasviníme les ešte viac. Rovnakú úlohu plnia aj červotoče, vošky a iná háveď, všeobecne nazývaní škodcovia (škůdci).


To isté platí aj o ľuďoch. Baktérie a mikróby nás napadnú vtedy, keď sme svojou nesprávnou životosprávou oslabili svoj organizmus a vytvorili v sebe pre nich živnú pôdu a zo seba potenciálnu “mršinu”. Ani oni nebojujú proti nám. Nie sú naši nepriatelia. (Ak by to bola pravda, nebol by dnes na Zemi žiadny človek. Boli tu oveľa skôr ako my a majú oveľa lepšie rozmnožovacie schopnosti i schopnosť rezistencie). Jednoducho si len plnia úlohu pre ktorú boli stvorení.

Na to aby mali naše dievčatá a ženy peknú pleť potrebujú v prvom rade čo najčerstvejšiu, kvalitnú stravu a primeranú pohybovú aktivitu.

Ak je telo správne vyživované, má aj zdravú pokožku a nie je nutné navodzovať zdravý výzor vrstvami umelých farieb. Tým nemyslím, rúž, očné linky, či jemné maskary.

Okrem toho všetci výrobcovia kozmetiky Vás milé naše dievky a ženy lákajú na stále účinnejšie, čistejšie, ekologickejšie, lacnejšie…… výrobky. Zamysleli ste sa nad tým kedy, ako a kde ich testujú? Keď sa napríklad výrobcov vakcín proti prasacej chrípke spýtali, či ich testovali na ľuďoch, títo odpovedali, že je to neetické. Pritom aplikovať takéto vakcíny ľuďom “naostro” im neetické vôbec nepripadá.

Spoločnosť Oriflame, napríklad proklamuje, že svoje výrobky netestuje na zvieratách. Pochybujem, že by sa im podarilo zohnať niekoľkotisícové skupiny dobrovoľníkov na dlhodobé testovanie výrobkov. Okrem toho nové výrobky a ich inovácia nasledujú v takom rýchlom slede (a nielen v kozmetike), že na nejaký seriózny, dlhodobý výskum nie je čas a väčšinou ani peniaze.

Dnešná “moderná, demokratická” spoločnosť zameraná na neustálu maximalizáciu zisku, nemá čas na dlhodobé a nákladné testy, ktoré by znižovali zisk. Peniaze radšej vrazia do masívnej reklamy na ohlupovanie populácie.

Asi poviete : “No, ale kde zohnať kvalitnú stravu pri tej mizérii, keď trh ovládli super a hypermarkety?”

Tak po prvé :

Sme si túto mizériu zavinili sami. Za bývalého “totáče” sme mali dostatok kvalitných potravín a ďaleko prísnejšie hygienické normy i normy na kvalitu potravín. Len sme sa opäť nechali oblbnúť “vyspelou kapitalistickou” reklamou a teraz v záujme pokroku žerieme pomyje. (Vyrastal som na juhozápade Slovenska a ešte si živo pamätám nájazdy Rakušákov, ktorí na kilá kupovali našu hydinu (drůbež), párky a údeniny, ktoré okydávala Slobodná Európa ako aušus). Nechali sme si nabulíkovať, že potravinový maglajs, ktorým sú prepchaté super a hypermarkety je to, čo si žiadajú zákazníci. Pritom by úplne stačilo prestať nekvalitné a podradné výrobky kupovať.

A podruhé :

Človek údajne získava asi 80% energie cez čakrový systém a zo vzduchu (dýchaním) a z potravy len 20%. Navyše nám ešte zostali staré stravovacie návyky, ale ubudla fyzická aktivita. To sa zákonite prejavuje v rapídnom náraste obezity a s ňou spojených zdravotných problémov. Takže námietky, že si nemôžeme dovoliť kupovať kvalitné potraviny pre ich vysokú cenu, nie sú celkom na mieste, lebo ich nepotrebujeme na kvantá. Zabúdame tiež na potraviny našich predkov bohaté na vitamíny i minerály (a pri ich naklíčovaní i enzýmy) ako napríklad pohanka, proso (jáhly), špaldová pšenica, ovos, jačmenné (ječné) krúpy, ľanové a sezamové semienka, kysnutá kapusta (kysané zelí). Kto je na mäso môže si ho zohnať z domáceho chovu a uložiť v mraziaku. Okrem toho veľa výživných doplnkov stravy si môžeme dopestovať aj doma v byte bez zahrádky.

Napríklad už spomínané kysané zelí a tiež naložiť zeleninu do zavarovacích pohárov na spôsob picles.

V byte si môžeme nechať na táckach, sitkách, miskách naklíčiť pšenicu, raž (žito), rôzne strukoviny (luštěniny), napr.cícer (cizrnu), zelenú fazuľku Mungo, žeruchu (řerichu), lucernu, šošovicu (čočku). Keď odkrojíme vnať, z kúskom petržlenu či zeleru a dáme ho na tanierik s vatou namočenou do vody, vnať opäť vyrastie. Železo v potrave môžeme zvýšiť tým že do jablka napicháme na 24 hodín asi 6 ks 10 cm dlhých klincov (hřebíků) vyvarených vo vode.

Jednoduchú a celkom chutnú nátierku (pomazánku) na pečivo si môžeme urobiť z naklíčeného cíceru (cizrny), uvareného vo vode s troškou bezglutamanovej vegety, sušenej petržlenovej vnate, bobkového listu (ten po uvarení vybrať). Vodu scedíme, do uvareného cíceru pridáme trošku olivového oleja a rozmixujeme v mixéri. Hustotu upravujeme dolievaním vývaru. Po rozmixovaní primiešame nakrájanú cibuľu a dochutíme vegetou, korením, mletou rascou (kmínem), skrátka každý podľa svojej chuti. Nátierka v chladničke vydrží asi dva, až tri dni.

Potravina má tým viac bio energie čím kratšia je doba od jej zberu do použitia. Preto boli naši predkovia takí vitálni i napriek tomu, že konzumovali len malé množstvá potravín zo svojho najbližšieho okolia a pritom ťažko a dlho pracovali.

No a na záver ma napadla jedna (možno potreštená) myšlienka. Neviem, či si niekto z čitateľov všimol alarmujúci nástup rozvodovosti, kedy je do 5 rokov rozvedené skoro každé druhé manželstvo. Nemá na tom veľký podiel aj skutočnosť, že sa tej kozmetiky používa priveľa ?

Rozmýšľajte. Keď mladí ľudia začnú spolu “vážne” chodiť. Každý (aby toho druhého ulovil) vyťahuje tie najrafinovanejšie zbrane. No a u žien je to v značnej miere kozmetika, ktorá zakryje pravú podobu a podstatu a vytvorí ilúziu niečoho, do čoho sa partner (či partnerka v nemalej miere ovplyvnený(á) tiež reklamou a filmovými pseudohviezdami) zamiluje. Samozrejme k tomu prispieva v tej dobe ešte šarmantné a bezstarostné vystupovanie.

Lenže po založení spoločnej domácnosti a osamostatnení prídu každodenné starosti, kedy žena nemôže byť stále nalíčená a upravená podľa katalógu, či reklamy. A partner si odrazu všimne, že partnerka má pehy, akné, jamky po kiahňach, že jej vlasy ráno vyzerajú ako vrabčie hniezdo, a …..Pre pána Jána, veď ona smrdí !!! Práve tie kvantá voňaviek, sprayov a toaletných vôd prekrývajú prirodzenú vôňu, či pach tela a vyraďujú z činnosti feromóny, ktoré napomáhajú pri voľbe vhodného partnera. Každý človek má svoju vôňu a je mu príjemná vôňa práve toho partnera s ktorým by vytvoril najharmonickejší zväzok. Takže všetkého (kozmetiky tiež) s mierou. No keď stretávam dnešné dievčatá a ženy mám dojem, že niektoré sa riadia heslom “Čím viac, tým lepšie” a napadá ma prirovnanie ešte zo 70-tych rokov : “Tváre našich dievčat nie sú ani zďaleka také strašné, ako si ich maľujú.” 🙂 🙂 🙂

Ako záverečnú bodku uvediem, že som sa ešte nestretol s mužom, či chlapom u nás v bývalej ČSSR, veľkej časti Európy a USA, ktorý by nepovedal, že Česi a Slováci majú najkrajšie dievčatá a ženy na svete…….

Želám všetkým čitateľkám a čitateľom, aby si z článku vybrali to, čo ich obohatí a urobí aspoň trošku šťastnejšími.

Další obrazy Jonathona Earla Bowsera – ZDE

Komentáře

Ikona diskutujiciho Renata 2011-03-20 08:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nádherný článek…

Ikona diskutujiciho Michael 2011-03-20 09:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V ČR jsou oproti EU pořád docela přísné hygienické normy. Ale někdo se pořád snaží ty normy zrušit…

Ikona diskutujiciho Nasgol 2011-03-20 10:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Myslím, že kdyby byli PŘÍSNÉ hyg. normy, tak v obchodech není 3/4 regálů toho, co tam je teď :o)

Ikona diskutujiciho Spiiiidy 2011-03-20 12:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pořád se bráníme proti přírodě a ta nám stále ukazuje, že nic lepšího, než ona prostě neexistuje. :-)

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2011-03-20 13:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Prečo to v jednom kuse robíte, dievčatá a ženy, prečo sa toľko malujete, mužom sa až tak vaše mastné a klaunovsky zmachlené tváre nepáčia, ako si mnohé myslíte.

Ikona diskutujiciho Sona 2011-03-20 15:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vyborny clanok.

Ikona diskutujiciho Luz 2011-03-20 16:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Tak jako se spoustou jiných věcí, je to sociální zvyk, do kterého lidi vrůstají, přijmou ho od okolí a ani je nenapadna, že by to mohlo jít i jinak. To, že původní příčinou tohoto bláznění nebylo vlastní rozhodnutí ale spíše manipulace reklamou a médii, možná leckoho ani nenapadne…

Ikona diskutujiciho Luz 2011-03-20 16:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A jinak článeček samotný je moc dobrý, díky 🙂

Ikona diskutujiciho Faith 2011-03-20 19:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aj mne sa článok páčil, s tým líčením to bude tiež celkom pravda, lenže zo všetkých strán – myslím tým médiá sa na nás usmievajú ženy s umelými prsiami, nechtami, kilo makeupu a nemôžu sa ani riadne usmiať, čo sú napichané botoxom. A smutné je, že s tým už začínajú ženy v mladom veku. Naozaj prirodzenosť sa pomaly vytráca, aj keď ja osobne napr. bez parfumu sa cítim ako nahá a tiež trošku si tvár prikrášlim, aby sa ma vonku nezľakli :-). Ale asi je to o tom, mať isté hranice, aby to vyzeralo ešte prirodzené. A pravda je, že to všetko ničí pleť. Ale musím sa k niečomu priznať, na mňa až tak pozitívne ten klip nezapôsobil, tie texty k jednotlivým postavám mi nie celkom pasovali, ale každý má inú predstavivosť, tak mi snáď bude odpustené :-).

Ikona diskutujiciho Spiiiidy 2011-03-20 20:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Přesně tak. To je už spíš problém typu "Dělám to, protože to dělají ostatní, takže to je přece normální, no ne?" Podprahově nám všude cpou ideál krásy, který je z půlky silikon a z druhé mejkap, u mužů zase vypracovaná postava a tak dále. A tomu už se těžko odolává, když se tomu ideálu snažíme přizpůsobit pomalu podvědomě … sice už se to zlepšuje, ale pořád denodenně vidím, jak někdo, kdo se odlišuje, je terčem posměchu a urážek. Tak než aby to snášel, radši se přizpůsobí. Díkybohu za ty, co to už prokoukli. :-)

Ikona diskutujiciho Daniela 2011-03-20 20:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Postreh pisateľa je trefný, reklamy manipulujú s ľudmi, vyvolávajú súťaživosť, každý sa snaží mať pekný obal, ale čo vnútro ? Je nádherné, keď sa stretnú dievčatá a majú radosť z tohto stretnutia,ako dokazovať,ktorá má drahší makeup na tvári.Veď život nie je o tom, aby sme sa na niekoho podobali, ale aby sme ho krásne prežili s láskou.To najkrajšie máme predsa v sebe, kde sa hrabe kozmetika ?

Ikona diskutujiciho Sintie 2011-03-20 21:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuju tisíckrát, článek mi pomohl.

Ikona diskutujiciho Faith 2011-03-20 22:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]:Ja sa priznávam, to je moja najväčšia úchylka, takže parfumov sa nikdy nevzdám, jednoducho ma dotvárajú. A to podotýkam, že nesmrdím :-) a používam svieže vône, nie ťažké, skôr sa stretám s pozitívnymi ohlasmi. Mám rada, keď ľudia voňajú a tiež aj muži. A tuším aj tu som čítala, že aj anjeli majú radi vône. Radšej si kúpim parfum, ako nejaké oblečenie. Ale inak som myslím v norme :-). Ale to je o tom, že každý má iné priority :-).

Ikona diskutujiciho Jan Ř 2011-03-20 22:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: Pěkně vystihnuto. Systém lidi programuje tak, aby se každého, kdo se odlišuje od masy, sami sesypali a snažili se to ho přinutit, aby byl "normální". A to se děje už od mateřské školky. Někdy se opravdu divím, kde se to v lidech bere.

Ikona diskutujiciho Aran 2011-03-20 22:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: To se pleteš, garantuji Ti, že se najdou lidé, kterým Tvoje přírodní vůně bude neskutečně smrdět. Na druhou stranu druhé skupině budeš vonět líp, než nejlepší parfém na světě.

Ikona diskutujiciho Michal 2011-03-20 23:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Niekde som čítal, že žena by nemala parfém aplikovať priamo na seba, ale ho rozprášiť dopredu nad seba a cez tento obláčik prejsť. Alebo, že vôňa jej parfému by nemala byť cítíť ďalej než po končeky prstov jej natiahnutej  ruky.

Ikona diskutujiciho Faith 2011-03-20 23:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]: No díky :-), ale myslím, že aj keby som mala niekomu smrdieť ( nie z potu, ale ako si písal prírodne ), tak to eliminujem tým parfumom. No ja som už vydatá, môj muž je z mojej skupiny, takže nám to obojstranne vyhovuje a vlastne nám to možno aj pomohlo na začiatku :-). A parfumy si navzájom konzultujeme, takže je všetko O.K.. A ja sa nevoniam pre druhých ľudí, ale hlavne kvôli sebe. Ale ďakujem za výklad :-).

Ikona diskutujiciho Michal 2011-03-20 23:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Spomenul som si ešte na jeden starší film zo slovenského vidieka (venkova). Anna Javorková v ňom hrala majiteľku statku a Michal Dočolomanský jej paholka. V jednej scéne sa pýtal spoluslúžiacich, od čoho gazdiná tak pekne vonia. Odpovedali mu, že si do skrine pomedzi prádlo ukladá sušenú levandulu. Podľa toho, ako po nej chlapi išli, vedela skĺbiť aj vôňu i feromóny.

Ikona diskutujiciho Karamelka 2011-03-21 13:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Úplně nesnáším ty všelijaké lesky, to radši pěkně přirozeně matnou, světle červenou rtěnku, tužkou obtáhnout horní víčko, řasenku, lehký zmatnující make-up a jde se :-)

Ikona diskutujiciho Blanka 2011-03-23 00:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vložím moudro citát, který visí na webových stránkách UTOKu – Smrková monokultura je dost chytrá na to, aby pochopila, že nejlepší způsob, jak se zbavit kůrovce, je nechat se sežrat.

Ikona diskutujiciho annamaria 2012-02-06 10:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Súhlasím s názorom, že je to vynikajúci a pravdivý názor. Napr. ja si pleť čistím alkoholom, v ktorom sú namočené biele kvietky ľalie a krém používam vo veľmi jemnej vrstve, ktorý si sama robím z bravčovej masti a nechtíkom. Súhlasím, že je mastný, ale prebytočnú mastnotu si zotriem. Niekedy si dám na tvár masku – šťava z citróna, med. Skúste.

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2012-03-01 19:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já si třikrát denně (někdy i míň, mám to podle času) opachuju obličej čistou vodu z potůčku (mám v láhvi velké zásoby :D)a to mi stačí. Dávám si jemnou rtěnku a málo řasenky na různé párty, večeře a na růžné společenské akce. Kdyby jsem si to měla na sebe patlat (i když je toho málo) káždé ráno před tím, než jdu do školy, asi bych se zbláznila :D

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek