Ve škole mě nenávidí kvůli mému úspěchu

30.10.2012 v Poradna 19

Dotaz:

Ahoj Alue,

vzhľadom na to, že som verejne známa osoba, založil som si účet narýchlo na Gmail.. Naozaj mám rád tvoje stránky..

Ide o to že mám okolo 12-16 rokov, a doteraz som viedol normálny život… Až na to že som spieval… Všimli si ma producenti zo zahraničia a mám veľký úspech.. Nahral som svoje prvé CD. Stále chodím do školy kde sa to zmenilo na nočnú moru. Úplná katastrofa…

Celková nenávisť a závisť, všade to cítim, teraz píšem chorý lebo tak na mňa ľudia zle mysleli… Idem do školy a niektorí že “No aha, už prišla celebrita” hovoria mi rôzne nadávky, osočujú ma…. Už neviem ako ďalej… Prosím poraď mi čo mám robiť… Ďakujem.

Anonym.


Odpověď:

Ahoj,
V tomto světě vládne nenávist a závist vůči úspěšným lidem. Je to daň za slávu, se kterou se musíš smířit, protože ti nic jiného nezbývá.
(zkráceno)
Musíš se naučit tyto věci filtrovat. Když na tebe někdo bezdůvodně útočí, vůbec ho neposlouchej, mysli si něco o zadní části těla a nedbej na to. Když se ti posmívají že jsi celebrita, usměj se: ,,Závidíš, co?” – A jdi dál.
Tohle si musíš zkrátka nacvičit. Obrnit se vůči těmto lidem je nutnost a chce to čas. Já se to učila několik let, než jsem našla ten správný přístup, který bude blbuvzdorný a který se ke mně nedostane.

Myslím, že by mohlo pomoci poprosit třídní účitelku (pokud je rozumná a chápe tě), jestli by nebyla tak hodná a během vyučování neuvolnila nějaký čas na prodiskutování tvého problému alespoň ve třídě. – Zajdi za ní do kabinetu a zkuste to spolu pořešit. Případně jestli tam máte nějakou školní psycholožku, nebo poradkyni. (my jsme ji měli a té se svěřit dalo.)
Pamatuji si, že když jsem chodila na základní školu a vznikl nějaký vážný problém žák vs. žák, nebo žák vs. učitel, místo jedné vyučovací hodiny (občanka nebo výtvarka) jsme řešili tento problém. Obě strany upřímně řekly co jim vadí, co je trápí, vyřvaly to ze sebe, pokusily se spolu smířit a najít vhodné řešení.
Ve tvém případě by bylo vhodné promluvit ke třídě v tom smyslu, že ubližovat někomu ze závisti není vůbec správné, že by ti správně měli úspěch přát. Neboj se říct, že tě to trápí a že to takhle nechceš. – Často některé děti dostanou rozum a nechají toho, když se jim to vysvětlí a když se jim poskytne pohled na situaci z tvé strany barikády.
Samozřejmě že kdo je blbý, tomu ani taková porada nepomůže, ale problém by to mělo hodně zmírnit. Alespoň část třídy zabere, když se to správně a citlivě podá.
Promluv s někým ze školy, aby ti pomohl. Je to koneckonců jeho povinnost, snažit se o dobré vztahy.
Není to o tom být žalovníček. Nemusíš jmenovat konkrétní lidi, kteří to mají nejvíc na svědomí. Stačí promluvit ke třídě jako k celku a rozebrat to upřímně. Určitě musí být ve škole někdo, komu to nebude jedno.

Ten kdo na tebe útočí, má komplex méněcennosti, který si ventiluje agresí vůči tobě. Cítí se být ohrožen tvým úspěchem. A to ani nemusíš být zpěvák. Stačí mít pěkný nos, nebo něco dobře umět. – Ostatní ti budou závidět kdykoliv cokoliv, takový je život. Dokud jste ale ve škole každý den spolu, stojí za to pokusit se uzavřít mír pomocí diskuze.
Pokud to nepomůže, nezbývá ti, než se vůči tomu obrnit. – První to ale zkus po dobrém.

Hodně štěstí 🙂

Alue

________________

Reakce o 2 měsíce později:

Ahoj 🙂

po dlhšej dobe sa ti ozývam 🙂

Nevieš si predstaviť, ako si mi pomohla v mojej kariére, keby som ti nenapísal, tak by som nemohol pokračovať vo svojej kariére. Ak máš chvíľočku času, prosím mohla by si mi napísať, aké asi symboly, symbolizujú: OCHRANU PROTI ZLU A NEPRAJNÍKOM, HARMÓNIU a ÚSPECH. Ďakujem ti Veľmi pekne!! 🙂

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Poradna: Životní směr” pro další otázky a odpovědi – ZDE

Další obrazy od Jima Warrena: ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí” níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Komentáře

Ikona diskutujiciho pavel 2012-10-30 03:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na tebe jsem se Aluško těšil kdy se tu ukážeš. Taky ráda ponocuješ jako já.

Ikona diskutujiciho Verunka 2012-10-30 07:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě na střední, kde mě lidi ve třídě neměli rádi pomohlo to, že jsem si našla pár lidí, kteří jsou mi blízcí a ti zůstali mými přáteli do teď… Resp. jedna výborná kamarádka a pak několik málo lidí, o kterých jsem věděla, že nemají zlé úmysly vůči mě. Těch jsem se držela a zbytek třídy jsem nepotřebovala. Nevadilo mi, že mě odsuzují, bylo mi jedno co si myslí, užívala jsem si svůj život a přátelství… Myslím si, že to nikdy nebudou úplně všichni ze třídy, co ti chtějí dělat problémy. Vždy se tam může najít někdo, kdo takový není a v kom můžeš najít oporu a tím odvrátit pozornost od zlých věcí, kterých si opravdu všímat nemusíš. Hodně štěstí a hodně sil Ti přeju 🙂

Ikona diskutujiciho Míša 2012-10-30 08:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Říkej si, že jsi lepší než oni. A teď nemyslím kvůli tomu, že jsi třeba slavný. Ale když se Ti smějí, musejí být hloupí.

Ikona diskutujiciho Ronnie 2012-10-30 08:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky jsem si prošla podobným problémem.Akorát mě záviděli výtvarný talent.Když jsem se svěřila výchovné poradkyni,tak jim jen pohrozila dvojkou schování a bylo po všem.Samozřejmě klid trval jen pár dní a vše se vrátilo do starých kolejí.Pořád po mě něco házeli,smáli se mě že mě nejde to a to,že mám jako jediná zrzavé vlasy a podobně.Dokonce jednou ve výtvarce mě spolužák tužkou bodal do ruky.To už jsem nevydržela a šla si stěžovat.Samozřejmě marně.Vždycky si našli něco,s čím mě dostali.Ředitelka si nechtěla přiznat,že má ve škole šikanu a tak dělala,jako že nic,že to není možné a tak.

Ikona diskutujiciho Farah 2012-10-30 09:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A kdyby to nezabralo, tak holt prefiltrovavat a az to bude mozne, idealne jet do zeme, kde neni trestne byt odlisny. Je to svet umelcu 🙂 Kamaradka mi vypravela, jak jini a pratelsti lide jsou v Dansku. Muzes si nosit, co chces, oni Te neshodi, reknou jen: me se to nelibi, protoze bych to ja nemohl nosit, ale na Tebe to jde. Tady hned nejaka parta kluku na ni pokrikovala, ze carodejnice jsou na jare- protoze si vzala barevny kostkovany satek a nebyla seda jako ostatni tu v CR.

Ikona diskutujiciho Cherryna 2012-10-30 10:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Achjo…kdyby ti lidi byli rádi že chodí do školy s někým kdo zpívá profesionálně a dokonce se probíjí i do zahraničí. Já být s takovým člověkem ve třídě tak je pro mě naopak zajímavý…

Ikona diskutujiciho a 2012-10-30 12:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

JAK se obrnit ?

Ikona diskutujiciho Alue 2012-10-30 12:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: … nenávidím ponocování, články chystám dopředu a vychází automaticky. – Taky to někdy zkus, je to skvělé, například teď 3 dny, kdy jsem nebyla v ČR, se člověk nemusí o nic starat.

Ikona diskutujiciho Byllinkář 2012-10-30 15:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No tak já měl taky se spolužáky problém, ale to proto, že mě to k něčemu mělo přivést. Spousta lidí tě nabádá k tomu je nenávidět, ale to ti nepomůže. Je potřeba odpouštět… Zkus pár knížek, mně moc pomohly Čtyři dohody, konkrétně ta 2. No a pak určitě něco od Louise L. Hay, té paní je 86 a kdysi se vyléčila z rakoviny pozitivním myšlením. Možná by nebyly od věci ani nějaké bylinky na nervy, mají úžasný efekt, ale chce to najít bylinku, která sedí tobě. Nejvíc mi teď u lidí vychází třezalka, ale ta se nesmí užívat moc dlouhodobě. Moc ti fandím, abys to překonal.

Ikona diskutujiciho ADB 2012-10-30 15:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Toto bych nejradši sdílela s celým světem, tak píšu Vám všem Aluščiným příznivcům sem. Vy, kdo chodíte na její stránky, jste se na cestu povětšinou už vydali… Budu ráda za vaše názory.

Ikona diskutujiciho Brabender 2012-10-30 17:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já bych na tvém místě zkusil poprosit o pomoc anděly s Archandělem Michaelem,jak radí Doreen Wirtue v knížce Andělská terapie.Díky ní už i ze své zkušenosti vím,že stačí jen v duchu anděly poprosit,aby ti pomohli zklidnit mysl.Tj. vzít špatné myšlenky či stres,strach.Zároveň popros o vyčištění špatného vztahu tebe např.  s učitely či spolužáky..Popros takhle třikrát po sobě a nezapomeň andělům poděkovat..Sám již jsem zažil,jak druhý den byly kolegové v práci úplně jiní.Konečně mě nechávali dýchat a nijak zvlášť si mě nevšímali.A to až dodnes-já se nijak moc nezměnil,jen takhle žádám.Ať má kdo na tohle názor a pohled jaký chce,něco mě nutilo to napsat,tak to píšu :-)

Ikona diskutujiciho Alue 2012-10-30 19:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Znám lidi, co hojně používají filozofii: Mám s tím člověkem problém, ale dám mu pokoj, nebo se nad to povznesu, protože já jsem lepší, než on…. – A funguje jim to, jsou to lidé moudří a vyrovnaní.

Ikona diskutujiciho Dae :3 2012-10-30 20:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Omlouvám se, že sem píšu tohle, ale je to můj názor 😉 – prostě jen žárlí a nechcou to přiznat tobě, a možná ani sobě .. takže když kolem tebe projdou, pošli je s prominutím někam a řekni "nezáviď".. usměj se na ně a tvař se, že tě vůbec nenaštvali nebo tak .. já to tak dělávám a je to účinné! :DD

Ikona diskutujiciho pavel 2012-10-31 03:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Znám to a občas je taky přednastavuji. A ponocování to pro mne ani není, protože pro mne neexistuje nějaký režim dne… jsem vzhůru, když se mi nechce spát a spím, když se cítím že bych spal. :D

Ikona diskutujiciho Farah 2012-10-31 07:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: Souhlas, potkavam cloveka, ktery se zaryte hlasi ke komunismu. A jaky pocit z nej pokazde mam? Ze me nemuze vystat-mimojine prozrazuje jeho pohled a ton hlasu. Prilis jsme myslenim fixovani na to, co bylo a castecne kvuli tomu je nesnadne opoustet minulost, osvobodit se, zacit nanovo. Neduvera, negativni mysleni o sobe i druhych. Vykaslani se na kamarada, kdyz mohou nastat problemy, lenost neco obetovat ve smyslu toho kamarada podrzet…bohuzel.

Ikona diskutujiciho Tesinga 2012-10-31 23:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]:Tak tomuto sa jednoducho povie: vyvyšovanie sa nad inými. V podstate je nám to všetkých prirodzené, ja ťa chápem, lenže túto cestu zároveň vôbec nepodporujem. Mnohí, najmä tí, ktorí nie sú akosi akceptovaní (a je jedno kvôli čomu), k tomu majú sklony.  Je prirodzené povedať si, ak väčšina nechápe (moju) pravdu, som lepšia, som niečo viac, pretože ja tú pravdu určite mám, som niekde pred nimi. A stretla som sa s ľuďmi, ktorí tento spôsob aplikovali a aplikujú celý svoj život. Jednoducho sa separujú od ostatných a vravia si „som viac, ostatní mi nesiahajú ani po päty, oni sú hlúpi“.  Samozrejme, že to prebieha len na mentálnej úrovni. Ale týmto spôsobom zmýšľania sa v podstate od tých, ktorými pohŕdajú, vôbec nelíšia. Je to jedno a to isté.

Ikona diskutujiciho Míša 2012-11-01 23:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]: A to si má říct, že je asi horší než oni? Je lepší doufat v opak. A pokud jsou lidé, kteří jsou závistiví a zlí, nejsou opravdu horší: Ne, nechci říci, že má mít pocit, že je nejlepší na světě. Pokora není špatná. Ale pokud se ti někdo bude smát, nemůžeš si přiznat, že je lepší on a že špatný jsi ty. Nejde o to, mít nos nahoře, ale vidět to reálně. Vědět že jen závidí a že ty kvůli tomu nejsi ten zlý.

Ikona diskutujiciho Tesinga 2012-11-02 17:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]:No au. Ty si to celé prekrútila. Ja som nič také nenapísala. „A to si má říct, že je asi horší než oni.“ Ja by som toto naozaj nikdy nepovedala. Samozrejme, že to je blbosť. Je to to isté ako si povedať, že je lepší než oni. „Vědět že jen závidí a že ty kvůli tomu nejsi ten zlý.“ Samozrejme, že nie je ten zlý. A oni keď závidia, chcela som len povedať, že ich netreba odsudzovať, ani oni nie sú tí zlí. Keď sa ti niekto vysmieva, podľa môjho názoru, je najlepšie nebrať si to k telu (veď som to písala), povedať si, že oni robia veci najlepšie v tejto chvíli, robia veci najlepšie ako vedia. Keď to inak nevedia, nemožno im to zazlievať. A je treba odpustiť. Hoci veľmi ublížili. Iné východisko naozaj nepoznám.

Ikona diskutujiciho Peter 2012-11-21 21:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, ja to tiež poznám, tiež fotím po svete, predvádzam oblečenia atd. a zároveň chodím do školy. Celé je to o tom, že ľudia vidia, len ten úspech a nie to čo si pre to ty obetoval. Osočujú ťa a nenávidia. Proti tomu je doležité sa ten obrniť a zároveň nájsť si okolie správnych priateľov, ktorý sa ťa zastanú, prípadne podržia a povieš im svoje pocity a to ťa ukľudní. Najlepšie je to, čo povedala Alue, vedieť ich s úsmevom "odpálkovať" a uzemniť. Lidí sú zavistlivý a nevidí niekedy hranicu. Ja tiež občas závidím, ale snážím sa to obmedziť, lebo vidím ľudí, ktorý zavidia mne a ako dopadli koli tej závisti.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek