Velice moudrá zpráva

25.8.2009 v Čtenáři 0

Chodí mi hromady a hromady a hromady mailů.. povětšinou hezkých a pochvalných (že děkuju :D). Ale občas se najdou perličky nejen pro zasmání, ale také něco poněkud inteligentnějšího, jako právě teď. Dostala jsem ho od pana ,,Karantavy” – Možná ho znáte 🙂

Text jsem ufikla jen na konci, nemusíte totiž taky vědět všechno 🙂 – jinak to upravené není.


Ale proč to teda sem dávám?

Nedívejte se na to jako na něco, co je mířeno jen na mě, ale snažte se ten text pochopit poněkud z širšího úhlu pohledu. Mluví v podstatě o tom, o čem já mluvím pořád. O tom že bysme se všichni měli navzájem tolerovat, nenadávat, vážit si jiných a jejich práce, ale hlavně mluví o jedné ze čtyř dohod, která byla popsána už v knize od pana Ruize ,,Čtyři dohody”. – Popisuje z jiného úhlu pohledu, ať si nebereme narážky k srdci, protože to co dělají jiní okolo nás, nedělají kvůli nám, ale kvůli sobě a s námi to nemá v podstatě nic společného, byť se to na první pohled tak jeví.


Dávám to na oči vám, ale taky sobě, protože občas se tak nějak pozapomenu, nechtě díky tomu šlápnu do lejna a pak se strašně divím, že jsou potíže 🙂

________________________________________________________________________

,,… Aluško :-)

tak jsem právě dočetl Tvůj článek o (ne)milované Madonně na Tvých úžasných webových stránkách o které se tak hezky staráš :-)), ve kterém se oprávněně zastáváš Jirky Maška.

Po jeho přečtení mě napadlo, proč věnuješ tolik pozornosti a energie negativním názorům jiných lidí. Ano je hnusné po něčem co má druhý rád jenom tak beztrestně flusnout, možná jenom proto, že to není zrovna můj šálek kávy. Vím, že Tebe a Jirku Maška mrzí, když je někdo v diskuzích hnusný a nerespektuje jiné názory a jiný vkus. Tihle lidé nechápou, že v pestrosti světa je jeho krása. Možná toho nechápou ještě mnohem víc.

Bořit je snazší, než stavět. Zranit je lehčí, než léčit. A lidé dělají raději ty snazší věci. Mnohem těžší je vytvořit webové stránky a udržovat jejich obsah tak, aby měl hlavu a patu, než jejich autora pomlouvat v diskuzích na těch samých stránkách. Je to stejné, jako když někoho pozveš na sváteční oběd, on se pořádně nacpe, utře si mastnou hubu do vypraného ubrusu a ještě na rozloučenou řekne, co to bylo za hnusné žrádlo.

Chybí nám vděk? Bojíme se být někomu vděční? Nevážíme si toho, co pro nás druzí dělají? Mám rád ty otazníky, mají hezký tvar. :-)

Ale to o čem jsem chtěl především napsat, je to proč to Tobě, mě a J.M. vlastně vadí. A proč to raní. Tihle lidé jiní nebudou. A bude hůř. Je netrápí, že jejich názor někomu ublíží. Jdou, něco si přečtou, plivnou svou jedovatou slinu a zase jdou spokojeně svou cestou dál. Ani netuší, že jejich názor někoho jiného ranil. Je toho tolik, že to není normální. Chtějí snad, aby byl každý druhý stejný jako oni? A nebo si z druhého udělají ideál a když neodpovídá přesně jejich představám, tak ho prostě v diskuzi strhají? Neznají: Žít a nechat žít.

Lidé ve velké většině nehledají harmonii ve svém živote, ale neustálý rozpor. Nehledají to co nás spojuje, ale to, co nás rozděluje. Pokud hledají vůbec něco. Nechápou, že pro každého je dobré něco jiného a když jemu to dělá dobře, tak ať. Nos si na hlavě červenou třírohou čapku s rolničkami, když ti to dělá dobře, pro mě za mě. A nemyslet si, že jsi hlupák. No to je hrozně těžké. A konzumní člověk tohle nemůže zvládnout. Je to jiné a to co je jiné, než jak to znám já, tak to je přeci špatné. Užírají se záští a nedovedou být šťastní. Rozptylují svůj život spoustou zbytečností a to podstatné jim uniká. Každý, kdo si myslí, že jedině ten jeho názor je ten správný, je nebezpečný.

Vím, co těmto lidem vadí ze všeho nejvíc. Když jim nevěnuješ pozornost a jejich názorům už teprve ne. Nerozčilují Tě, protože víš, že jejich názor pro Tebe nemá vůbec žádnou cenu. Je to jenom plácnutí holou dlaní do hladiny rybníka, které udělá vlnky a za chvilku je hladina zase klidná, tak jako dřív. A kdo přijde k rybníku později, o žádném plácnutí nic neví. Buď tou hladinou, kterou nerozčeří žádné hloupé plácnutí. Protože, není čas napravovat ty, kteří se nenapraví sami.

Ale na jednu otázku hledám stále odpověď, čím to je, že jsou tak úspěšní v tom, že to druhým ubližuje a vadí.”

_________________________________________________________________

Karantavo díky, tohle je text, který zpětně poučil mě a který poučí i jiné. 🙂

Máš pravdu, smekám před tebou, moc hezky jsi to napsal 🙂

Komentáře

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek