Vysoce citliví lidé: 13 kroků k porozumění

15.6.2017 v Psychologie 17

Dokážou se rozplakat kvůli zdánlivé hlouposti, nebo krajně nervózně reagovat na nevinný vtip. Vysoce citliví lidé nejsou ufňukánci. Jsou jenom trochu jiní, než ostatní a vyžadují odlišný přístup.

Někteří z nás zkrátka daleko silněji prociťují všechno, co se jim děje – a nemusí to být nutně na škodu.

Výsledky studie prováděné psychology Elaine a Arthurem Aronovými z univerzity Stony Brook na Long Islandu poskytují nové důkazy, že vysoká úroveň empatie a emocionálního vnímání jsou geneticky založeny.

Funkční magnetická rezonance mozku poskytuje fyzický důkaz, že mozek vysoce citlivých jedinců reaguje silněji na emocionální představy a obrazy.

Podle odhadu Aronových je v populaci asi 20 procent vysoce citlivých lidí. Znamená to, že jeden nebo i několik z vašich známých, přátel nebo blízkých mezi ně s největší pravděpodobností patří. Ve své knize tomuto tématu věnované(„The Highly Sensitive Person“) Elaine Aronová píše o tom, na co bychom měli myslet při komunikaci s vysoce citlivými lidmi.

1. Často pláčou

Mohou plakat, jsou-li šťastní, mohou plakat, jsou-li smutní a mohou stejně tak dobře plakat, jsou-li podráždění. Neznamená to, že je jim zle. Pouze všechno, co se jim děje, prožívají velice intenzivně a slzy jim pomáhají zmírnit emocionální napětí.

2. Nemusejí nutně být introverty

Introverze může vysokou citlivost doprovázet, ale není to tak vždycky. Podle zjištění Elaine Aronové je ve skutečnosti 30 procent vysoce citlivých lidí extrovertních. Často právě oni potřebují ještě více pozornosti, neboť je pro ně velmi obtížné regulovat svůj emocionální stav, jsou více závislí na okolí a mohou pociťovat cosi jako opojení dojmy.


3. Potřeba rozhodnout se je znervózňuje

Umět se rychle a s jistotou rozhodovat – to opravdu není dáno lidem s vysokou senzitivitou. A to i když jde o takové banality, jako je výběr restaurace, kde mají poobědvat. Důvod tkví v tom, že mají velký strach ze špatného rozhodnutí: co kdyby jídlo bylo příliš drahé, hudba příliš hlasitá, obsluha by je ignorovala a jejich společníkovi by se tam nelíbilo!?

4. Reagují i na ty nejmenší změny

Pokud své zprávy obvykle končíte smajlíkem, ale tentokrát jste na konec dali jen tečku, buďte si jisti, že vysoce citlivý jedinec si toho všimne – a znervózní. Hypersenzitivní lidé zpravidla velice vnímavě reagují na to, co se děje v jejich okolí a rychlostí blesku zaznamenají, když něco neprobíhá jako jindy.

5. Vždycky jsou ochotni vás vyslechnout

Pokud potřebujete přátelské rameno, můžete se na ně směle obrátit. Vysoce citliví lidé se umějí zapojit do společenského rozhovoru, daleko lépe se jim však daří v roli vnímavého posluchače. Můžete si být jisti, že vás nebudou přerušovat, nedají se ničím rozptylovat a nebudou měnit téma.

6. Nesnášejí hluk a hlasité zvuky

Vlak ve vysoké rychlosti, troubení automobilů, příliš společenští kolegové… To všechno vysoce citlivé lidi nejen prostě dráždí – oni trpí, jako by jim každý z těch zvuků někdo vtloukal kladívkem do hlavy. Podle názoru Elaine Aronové tkví příčina ve sníženém prahu citlivosti. Kvůli němu vnímají jakýkoli stimul silněji.

7. Jejich pracovní návyky nejsou úplně běžné

Ideální variantou pro vysoce citlivé lidi je práce doma nebo na jakémkoli tichém místě. To jim umožní soustředit se a udržet nervy v pořádku. Podle Elaine Aronové dokážou díky své pozorovací schopnosti promýšlet nové nápady a podávat je tak, že je ostatní musejí brát vážně. Jejich analytické schopnosti a vnímavost k postřehům jiných z nich dělají skvělé členy týmu (až do okamžiku, kdy se pokusíte svěřit jim zodpovědnost za důležitá rozhodnutí).

8. Nemají rádi lechtání nervů

Horor ani thriller není dobrou volbou, chcete-li pozvat vysoce citlivého člověka do kina. Velmi výrazná tendence ke spoluprožívání ve spojení se zvýšenou vnímavostí emocionálně zabarvených obrazů by mu mohla způsobit skutečný otřes.

9. Špatně snášejí kritiku

Snaha vyhnout se všemu, co by jim mohlo způsobit příliš silné rozrušení, je pro hypersenzitivní jedince vysoce typická. V důsledku toho se také sami snaží za každou cenu jednat tak, aby se nedotkli někoho jiného, nebo aby nevyvolali něčí nespokojenost.

10. Všechno si velmi berou k srdci

Ve styku s vysoce citlivými lidmi se raději vyhněte posměchu. Jistěže mají rádi dobrý vtip a snaží se brát život s humorem, ale i pouhá narážka na to, že je s nimi snad něco v nepořádku, je znervózní.

11. Jsou velmi citliví na bolest

Bolest je rovněž jedním z druhů stimulace. Není se tedy co divit, že ji vysoce citliví lidé vnímají silněji. Výzkum Elaine Aronové potvrdil, že u hypersenzitivních jedinců je práh bolesti velmi nízký a už pouhé očekávání bolesti (například v čekárně u zubaře) u nich může bolest vyvolat, ačkoli se jich nikdo ještě ani nedotkl.

12. jejich snem je hluboký vztah

Navazovat nové známosti je pro takto citlivé lidi obtížné. Stres z nejistoty, obavy z možných trapných situací, mučivé odhadování myšlenek toho druhého, to všechno je vyčerpává. Snaží se najít spolehlivého a citlivého partnera, s nímž by se cítili volně, a kterému by mohli zcela důvěřovat.

13. Nedokážou se změnit

Zvýšená citlivost, hypersenzitivita, není nějaký rozmar, ani povahový nedostatek. Chování takto založených lidí je dáno biologicky. Pokud se ve vašem okolí někdo takový vyskytuje, snažte se k němu chovat s citem. Nejspíš si sám svou zvláštnost uvědomuje, a chová se proto opatrně a ostražitě. Ale samozřejmě čeká a velmi uvítá porozumění.

zdroj: http://www.pronaladu.cz/vysoce-citlivi-lide-13-kroku-k-porozumeni/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Ježovka 2017-06-15 01:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Měla bych k tomu hodně co říct, ale povím jediné: ta fotka vše dokonale vystihuje.

Ikona diskutujiciho Kathleena 2017-06-15 09:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo, tak to jsem přesně já. :D Akorát ty horory na mě nesedí, ty já miluju. :D

Ikona diskutujiciho Ketty 2017-06-15 10:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za články o hypersenzitivních lidech, hodně mi odpovídají na otázky, proč jsem taková jaká jsem, se všemi výhodami i nevýhodami..

Ikona diskutujiciho Renata 2017-06-15 11:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

zas len ,musim suhlasit, ze vsetko sedi..  mate to napriklad vy senzitiv ludia, ze  ked vidite napr. ludi s hrubym chovanim na ulici, aj mladez iducu zo skoly, ktora sa chova sprosto a oplzlo nadava aj pred dospelymi okolo, mam v sebe neskutocnu zlost, az to boli a neviem to zvladat/vsimla som si, ze sa to zosililo velmi, odkedy som matka/. Vacsina si to vobec nevsima, zaregistuje maximalne ale nic..Ja mam potrebu takym grobianom vynadat, ale zas mi to len ublizi a rozhodi ma to na par hodin. Neznasam to vyslovene, preto mi velmi ublizuje, co sa teraz deje vo svete, tolko nasilia, klamstva a akasi som celkovo podrazdena na ludi, nemam potrebu ich vyhladavat, viem, ze je to tym, ze fakt len malokto ma oci usi otvorene a vnima co sa tu deje a o co to ide a inych to ani nezaujima a preto to nedopadne dobre s nami, lebo sa nechcu prebudit a ked stretnem cloveka, co so mnou rezonuje, az mi srdco poskoci , nastartuje ma to :-)

Ikona diskutujiciho Ayeri 2017-06-15 16:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taková jsem byla jako dítě a usilovně se snažím už nebýt 🙂

Ikona diskutujiciho M. 2017-06-15 19:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Jojo vystihuje,citim se mezi lidmi jak nahá,a nekdy aj pěkně v prdeli xD :-)

Ikona diskutujiciho Jaroslav 2017-06-15 19:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Představte si Alue že by ta fotka na konci Vašeho článku bylo Vaše tělo, je to nakládání s osobním vlastnictvím jiného člověka, který s tím třeba vůbec nesouhlasí! Jak by se Vám to líbilo, kdyby to tato fotografie nahého těla bylo vaše tělo a mnozí by Vás na té fotce poznali? jak by jste na to reagovala, kdyby jste se nemohla bránit? To není útok na Vaší osobu, píšu to jen jako zamyšlení.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-06-15 20:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]:  Třeba to jsem já… To není útok na Vaší osobu, píšu to jen jako zamyšlení.

Ikona diskutujiciho Mára 2017-06-15 20:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Mě taky přišlo že jsi to Ty :D

Ikona diskutujiciho Andy 2017-06-15 21:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ani mě se moc nelíbí nahé ženy..tedy jo, ale ne takhle.Žena je krásná,když schovává a já můžu mít větší fantazii..nahá žena je jen nahá žena.Nic zajímavého pro začátek :-)

Ikona diskutujiciho Fellien 2017-06-15 21:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Asi se vyjádřím naprosto mimo téma článku, ale nedá mi to nereagovat – Jaroslave, lidská nahota je naprosto přirozená věc. Lidské tělo je dokonalé tak, jak ho Vesmír stvořil. Nahota by se měla přestat tak tabuizovat, protože pak dochází k tomu, že se lidské tělo vnímá až příliš v čistě sexuálním kontextu. Když někdo dá takovou fotku na internet, je to pravděpodobně člověk, co je zcela spokojený sám se sebou, má zdravý vztah ke svému tělu a určitě si uvědomuje, že takovou fotku uvidí spousta lidí. Nemyslím si, že by se žena na fotce snad měla v úmyslu bránit, kdyby věděla, že ta fotka tady je. A když to tak vezmu kolem a kolem, tak vlastně každá fotka, ať už je na ní cokoli, je nakládání s osobním vlastnictvím. Ale je zajímavé, že se lidé ozvou především tehdy, je-li na fotce něco, na co nejsou zvyklí. Rovněž to prosím neberte jako útok na Vaši osobu.

Ikona diskutujiciho dexter 2017-06-16 11:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

O to těžší to má člověk, když je muž. U žen se přecitlivělost tak nějak předpokládá, ale u mužů se to neočekává a okolí to bere za slabost.

Ikona diskutujiciho hanka 2017-06-16 12:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě bych mohla přidat další rys, a to je citlivost na emoce druhých, nebo nasávání emocí druhých lidí. Nejen že poznáte, jak se kdo cítí, ale často ty emoce nasáváte do svého pole, jako by vás ten člověk obalil svým polem. Mně je to často nepříjemné, cítím to pak ještě dlouho po setkání a trvá to se toho zbavit, ale pokud je to mně blízký člověk se kterým mám důvěrný vztah, tak je to krásné.

Ikona diskutujiciho Luz 2017-06-16 18:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pekny text a take se s tim muzu castecne ztotoznit.

Ikona diskutujiciho zdeněk 2017-06-16 19:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Taky mi připadá, že ta fotka byla vytvořena spíš s uměleckým cílem a ne aby si nějaký chlapec…no Vy víte co :D

Ikona diskutujiciho Jitka 2017-06-16 21:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji Aluško, dneska jsem si obzvlášť potřebovala přečíst tento článek (a i další), jsem vděčná za to, jak zdárně pokračuješ ve svém tvoření. Po dnešku jsem totálně vyždímaná, tak aspoň zde dobiji trochu baterky, když teď to na procházku lesem aktuálně není.

Ikona diskutujiciho Jarda 2017-06-18 20:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]:Jaképak jsou duchovní zákony? Ja myslel(bo nic nevím), že je jen jeden Zákon – jedno Slovo..

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek